logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Lk 2, 22-32
Keď uplynuli podľa Mojžišovho zákona dni ich očisťovania, priniesli Ježiša jeho rodičia do Jeruzalema, aby ho predstavili Pánovi, ako je napísané v Pánovom zákone: „Všetko mužského rodu, čo otvára lono matky, bude zasvätené Pánovi,“ a aby obetovali, ako káže Pánov zákon, pár hrdličiek alebo dva holúbky. V Jeruzaleme žil vtedy muž menom Simeon, človek spravodlivý a nábožný, ktorý očakával potechu Izraela, a Duch Svätý bol na ňom.
Jemu Duch Svätý vyjavil, že neumrie, kým neuvidí Pánovho Mesiáša. Z vnuknutia Ducha prišiel do chrámu. A keď rodičia prinášali dieťa Ježiša, aby splnili, čo o ňom predpisoval zákon, vzal ho aj on do svojho náručia a velebil Boha slovami: „Teraz prepustíš, Pane, svojho služobníka v pokoji podľa svojho slova, lebo moje oči uvideli tvoju spásu, ktorú si pripravil pred tvárou všetkých národov: svetlo na osvietenie pohanov a slávu Izraela, tvojho ľudu.“
ZAMYSLENIE: Máte nežnôstky s Bohom?
na 2. februára 2016
Jozef Luscoň SDB
zdroj foto: Flickr.com
Rodičia Pána Ježiša boli zbožní ľudia a dodržiavali predpisy, ktoré vyžadoval židovský zákon. Aj teraz ich vidíme v Jeruzalemskom chráme, v symbolickom "srdci" židovského ľudu. A robia, čo sa patrí: obetujú Bohu malého Ježiška.
Obetovanie... Čo vám napadne v mysli pri tomto slove? Smutné zriekanie sa niečoho? Alebo to, že sa niekto teší z darčeka? Akokoľvek, ale ako je to vo vzťahu k Bohu? Čo mu už len my môžeme obetovať? Veď On má všetko. Je dokonalý. On nepotrebuje naše modlitby, naše dary, naše sebazápory... Tak ako je to?
Pri tomto "obetovaní" je najhodnotnejšie to, čo sa deje v srdci človeka. Človek keď niečo daruje z lásky, prebúdza v sebe to najcennejšie - lásku. A táto láska ho mení, zbožstvuje... A to si cení aj Boh. Veď čože mu už len môžu darovať chudobní, chorí, starí, deti...? Veľké výkony? Na tie nemajú síl! Vo vzťahu k Bohu ide o malé veci, obalené do veľkej lásky.
A ak Boh po niečom túži, tak to je práve to, v čom je ponorený tento malý, ľudský darček. A možno zvlášť obdivuje náš čistý úsmev, veselú grimasu, rýdze gesto, virtuálny božtek na jeho čelo či líce, ktorým sprevádzame našu "obetu". A čo On? Možno nás pohladí po vlasoch, pobozká naše viečka, pritisne si nás k srdcu... A že nič necítite? Nuž, a čo vaša fantázia? Kde sa podela? :-).
A ak Boh po niečom túži, tak to je práve to, v čom je ponorený tento malý, ľudský darček. A možno zvlášť obdivuje náš čistý úsmev, veselú grimasu, rýdze gesto, virtuálny božtek na jeho čelo či líce, ktorým sprevádzame našu "obetu". A čo On? Možno nás pohladí po vlasoch, pobozká naše viečka, pritisne si nás k srdcu... A že nič necítite? Nuž, a čo vaša fantázia?
(Jozef Luscoň SDB)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 253 ľudí.
POĎ NA HLBINU
A vôbec, pozrime sa na to hlbšie: Máte čisté, sväté nežnôstky s Bohom?
Kedy ste sa ho snažili "rozveseliť"?
Ako budujete s ním vzťah?
{ TIP PRE TEBA }
Nechcem veľa teoretizovať, ale! Zdá sa mi, že o Bohu a vzťahu k nemu sme už dlho hovorili cez definície a poučky. Definície treba, ale cez definície sa láska ťažko buduje. Nenastal čas, aby sme s ním hovorili aj cez poéziu? Poéziu lásky? Ako ste na tom? V osobnej rovine treba mať s Bohom osobný vzťah... Džavotať s ním a prejaviť mu nežnôstky. Dnes aspoň raz! :-).
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (3)
08.02.2016 09:47
ml
Ano , áno, ano d.Jozef a veľmi rada ... už dávno tak robím ... modlitba = radosť a tej nikdy nie je dosť! tiež pripájam kráááááááásny pozdrav
Jozef Luscoň SDB
05.02.2016 20:24
ml
PBPJK veľmi pekne Vám ďakujem za požehnanie to je veľký dar don Jozef, nech Vám to dobrotivý Pán odmení, tým, čo najviac potrebujete . Nech Vás aj naďalej vedie láskavé svetlo Ducha Svätého to Vám zo srdca vyprosuje maria
Jozef Luscoň SDB
Zdravím a myslime na seba aj v modlitbe. JL.
02.02.2016 20:50
maria
PBPJK !Vďaka za podnetné zamyslenie don Jozef, áno tip je TOP, ja MU rada ďavocem :Pieseň, 1, 4 Ozaj, právom Ťa milujú a BOH to nenecháva bez odozvy... veľa pozdravov Vám posiela maria
Jozef Luscoň SDB
Srdečná vďaka za povzbudenie. Žehnám vám. Lusko.
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac