logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 18,21-35
Peter pristúpil k Ježišovi a povedal mu: „Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?“
Ježiš mu odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.
Preto sa nebeské kráľovstvo podobá kráľovi, ktorý sa rozhodol vyúčtovať so svojimi sluhami. Keď začal účtovať, priviedli mu jedného, ktorý bol dlžen desaťtisíc talentov. Ale pretože nemal skadiaľ vrátiť, pán rozkázal predať jeho aj jeho ženu aj deti i všetko, čo mal, a dlh splatiť. Vtedy mu sluha padol k nohám a na kolenách ho prosil: ‚Pozhovej mi a všetko ti vrátim.‘ A pán sa nad sluhom zľutoval, prepustil ho a odpustil mu aj dlžobu. No len čo ten sluha vyšiel, stretol sa so svojím spolusluhom, ktorý mu dlhoval sto denárov. Chytil ho pod krk a kričal: ‚Vráť, čo mi dlhuješ!‘ Jeho spolusluha mu padol k nohám a prosil ho: ‚Pozhovej mi a dlžobu ti splatím.‘ On však nechcel, ale odišiel a vrhol ho do žalára, kým dlh nesplatí. Keď jeho spolusluhovia videli, čo sa stalo, veľmi sa zarmútili. Išli a rozpovedali svojmu pánovi všetko, čo sa stalo. A tak si ho pán predvolal a povedal mu: ‚Zlý sluha, ja som ti odpustil celú dlžobu, pretože si ma prosil. Nemal si sa teda aj ty zľutovať nad svojím spolusluhom, ako som sa ja zľutoval nad tebou?‘ A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi.“
ZAMYSLENIE: Dlžníci
na 6. marca 2018
o. Pavol Burda
zdroj foto: Flickr.com (CC licencia)
Ježišovo slovo (ako odpoveď na otázku často nespokojného Petra) nám ukazuje veľmi veľa detailov. Napríklad ten, že odvahu pýtať sa Ježiša na odpustenie mal práve Peter. Áno, je to ten apoštol, ktorý bude potrebovať hneď „trojitú dávku“ odpustenia (za trojnásobné zapretie Krista).
Ďalej je tu sluha, ktorý dlhuje také množstvo peňazí, že sa z otroctva (ani on ani jeho rodina) už nikdy (naozaj nikdy) nedostane. Tento sluha-dlžník je obrazom človeka, ktorý nedokáže žiť podľa Božích pravidiel. V tomto zúfalcovi, ktorý leží pri nohách svojho veriteľa, som vyobrazený ja aj ty. Zľutovanie veriteľa je obrazom Božieho milosrdenstva a jeho odpúšťajúcej lásky. Ale pointa prichádza na konci: sto denárov (výplata asi za tri a pol mesiaca práce) sa pre tohto zúfalca stane pokušením.
Ježiš v podobenstve zdôrazňuje, že tomuto pokušeniu neodolá. A tak dlžník (vlastne už oslobodený) žiada späť čo je jeho; akoby zabudol na zľutovanie, ktorého sa mu pre chvíľou dostalo. Rozprávanie je zdramatizované tým, že sluha sa okamžite po odpustení stretáva so svojim dlžníkom. A tak sluha pre málo odpustenia stratil slobodu. Aj ja mám podobné pokušenia: dobre si zapamätám, ako si sa ku mne zachoval. A raz ti to vrátim! Presne takto uvažoval (teraz už uväznený) sluha – dlžník. Nenechajme sa zviesť nepriateľom a odpúšťajme, aby sme dosiahli odpustenia. Lebo pre neodpustenie veľmi ľahko môžeme stratiť slobodu.
A tak sluha pre málo odpustenia stratil slobodu.
(Pavol Burda)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 172 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Mám odvahu odpúšťať znova?
Držím ešte niekoho v zajatí neodpustenia?
Ospravedlňujem si svoje hriechy Božím milosrdenstvom?
{ TIP PRE TEBA }
Predsavzatie: dnes chcem priniesť Bohu čistý deň – deň bez hriechu. No, dobre: dnes chcem byť zdrojom odpustenia.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac