logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 15, 29-37
Ježiš prišiel ku Galilejskému moru, vystúpil na vrch a tam si sadol. Prichádzali k nemu celé zástupy, ktoré mali so sebou chromých, slepých, mrzákov, nemých a mnohých iných. Kládli mu ich k nohám a on ich uzdravoval. A zástupy žasli, keď videli, že nemí hovoria, mrzáci sú zdraví, chromí chodia a slepí vidia, a velebili Boha Izraela.
Ježiš zvolal svojich učeníkov a povedal: „Ľúto mi je zástupu, lebo už tri dni sa zdržiavajú pri mne a nemajú čo jesť. A nechcem ich prepustiť hladných, aby nepoomdlievali na ceste.“
Učeníci mu povedali: „Kdeže vezmeme na púšti toľko chleba, aby sme nasýtili takýto zástup?“
Ježiš sa ich opýtal: „Koľko máte chlebov?“
Oni odpovedali: „Sedem a zopár rybiek.“
Tu rozkázal zástupu, aby si posadal na zem. Vzal sedem chlebov a ryby, vzdával vďaky, lámal a dával učeníkom a učeníci zástupom. Všetci jedli a nasýtili sa. A nazbierali sedem plných košov zvyšných odrobín.
ZAMYSLENIE: Veriť v dostatok
na 6. decembra 2017
Félix Mária OFM
zdroj foto: Flickr.com
Pri biblických číslach sa často využíva ich symbolický význam. Skúsme použiť tento význam aj v situácii, s ktorou sme sa stretli v dnešnom evanjeliu. Ježiš vzal sedem chlebov a nazbieralo sa sedem plných košov odrobín.
Ak by nám nebolo všetkým známe, tak len pripomeniem, že sedem je pokladané za číslo plnosti. A teda, Ježiš mal dostatok chleba pre všetkých. Potom by to nebol až taký zázrak. Jednoducho len rozdal všetkým to, čoho bolo dostatok. Napriek tejto okolnosti by som si dovolil tvrdiť, že sa mu predsa len podarilo niečo majstrovské. Lebo keď si zoberieme dnešnú dobu a našu krajinu, tak môžeme o nej tvrdiť, že je to krajina, ktorá má úrodnú zem. Okrem toho je tu celkom slušne rozvinutý priemysel. Taktiež v našej krajine nie je núdza o plné regály v našich obchodoch. (A to nie je tak dávno, kedy naozaj neboli plné.) Napriek všetkému máme medzi sebou ľudí, ktorí nemajú čo jesť, nemajú si čo obliecť, nemajú strechu nad hlavou. Jednoducho tých sedem (dostatok) chlebov nie je rovnomerne rozdelených. Množstvo potravín sa vyhadzuje a množstvo šatstva končí v zberniach.
Bol by v takejto situácii potrebný Ježiš medzi nami, aby to tu trošku preusporiadal? Osobne si myslím, že bol. Veď spravodlivosť v dnešných časoch dostáva riadne zabrať. Mocenské záujmy bohatých vedú k tomu, aby boli ešte bohatší, a tí, ktorí sú chudobní, túžia len po svojom seba uspokojení a nie po rovnosti. Pokiaľ nebude v našom srdci túžba po Božej spravodlivosti, tak nikdy nebude dostatok. A už vôbec nie "prebytok", ktorý by bol v zálohe pre pokolenia po nás.
Potrebujeme vytvoriť "prebytok", ktorý zanecháme pokoleniu po nás.
(Félix Mária OFM)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 179 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Ako hospodáriš so svojím majetkom?
Si spokojný/á s tým, čo máš?
Ako vnímaš svoju štedrosť voči súčasníkom a voči tým, ktorí prídu po nás?
{ TIP PRE TEBA }
Skús dnes prehodnotiť svoj postoj k "trom grošom" - jeden vrátiť, jeden pre teba, jeden podarovať.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (1)
06.12.2017 11:49
mariaanna
Jeden groš je aj pre Vás o. Mária ďakujem za Vaše milé a poučné odozvy a krásneho Mikuláša! Mariaanna+
Félix Mária OFM
ĎAKUJEM +!
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac