logo
konto fb rss email
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mk 1, 7-11
Ján hlásal: „Po mne prichádza mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden ani zohnúť sa a rozviazať mu remienok na obuvi. Ja som vás krstil vodou, ale on vás bude krstiť Duchom Svätým.“
V tých dňoch prišiel Ježiš z galilejského Nazareta a Ján ho pokrstil v Jordáne. Vtom, ako vystupoval z vody, videl otvorené nebo a Ducha, ktorý ako holubica zostupoval na neho. A z neba zaznel hlas: „Ty si môj milovaný Syn, v tebe mám zaľúbenie.“
ZAMYSLENIE: Vytvoril som si k tebe puto
na 7. januára 2018
Tomáš Jellúš SJ
zdroj foto: Flickr.com
Líška je divé a šantivé zviera, ktoré nik nemôže ovládať. V príbehu o Malom princovi ju skrotili tým, že si k nej vytvoril puto. V našich vzťahoch vytvárame putá – voľnejšie, silnejšie a aj tie, ktoré sa nedajú rozlúčiť – napríklad manželstvo, ale aj niektoré druhy priateľstva.
Nebeský Otec pri Ježišovom krste dáva jasne najavo, že si k nemu vytvoril najsilnejšie puto. V tebe mám zaľúbenie, ty si môj milovaný syn. Puto je veľmi silná vec, nemožno sa s ním zahrávať. Ak na horskej výprave pri lezení po skalách sú účastníci navzájom previazaní lanom, majú medzi sebou puto – ak by sa jeden rozhodol puto odviazať, jeho kamarát sa zrúti do priepasti a zahynie.
Podobne je to s naším citovým životom a životom vzťahov. Ak si k nám niekto vytvoril puto, nesmieme ho odrezať, inak duchovne zahynie. Nie je to síce vidno tak ako telesná klasická vražda, ale je to presne to isté – ba ešte horšie – lebo duch je cennejší ako telo.
Boh Otec svojho syna nikdy neopustil. Na kríži sa to síce javí, ako keby áno – ale nebol to Boh Otec, ktorý by prerušil puto, ľudská zloba to spôsobila. Ježiš často hovorí – viem, že si stále so mnou.
Podobne si vytvoril Ježiš puto k nám a aj nám dnes hovorí – mám v tebe obrovské zaľúbenie, neopustím ťa, neodídem, puto neodstrihnem. A po všetkých bolestných sklamaniach, ktoré sme možno aj my sami zakúsili na sebe v našich vzťahoch, nám je toto uistenie veľkým príjemným balzamom.
Keď chalan stretne pekné dievča so psom na prechádzke zvykne povedať – jéééj, slečna, akého máš krásneho psíka, môžem si ho pohladkať? Čo skutočne, ale myslí je – akého máš krásneho psíka, môžem si TEBA pohladkať? :) Vytvoril si k nej puto. Ježiš si vytvoril puto k nám. Tak ako si vytvoril puto k nemu Nebeský Otec pri krste a preto hovorí – ty si môj milovaný syn. Ježiš hovorí nám – ty si moja milovaná, milovaný. Mám v tebe zaľúbenie.
(Tomáš Jellúš SJ)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 144 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Ježišovi pri krste Boh hovorí – mám v tebe zaľúbenie – pri akých príležitostiach cítim ja sám, že vo mne má zaľúbenie Ježiš?
Vytvoril si ku mne niekto puto? Ako k tomu pristupujem? Citlivo a s bázňou?
Preťanie puto je vážnym morálnym previnením, lebo narušuje lásku. Ako sa Bohu môžem poďakovať, že nikdy nepretne puto, ktoré si ku mne vytvoril?
{ TIP PRE TEBA }
Aby som pochopil význam duchovného puta, zviažem si niečím pevným ruky a pozorujem ako sa cítim, aké silné spojenie je to, ktoré sa nedá uťať bez katastrofálnych následkov.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.