logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 1, 21-28
V sobotu vošiel Ježiš v Kafarnaume do synagógy a učil. I žasli nad jeho učením, lebo ich učil ako ten, čo má moc, a nie ako zákonníci. A práve bol v ich synagóge človek posadnutý nečistým duchom. Ten vykríkol: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský? Prišiel si nás zničiť? Viem, kto si: Boží Svätý.“ Ježiš mu prísne rozkázal: „Mlč a vyjdi z neho!“ Nečistý duch ním zalomcoval a s veľkým krikom z neho vyšiel. Všetci sa čudovali a jeden druhého sa vypytovali: „Čo je to? Nové učenie s mocou! Aj nečistým duchom rozkazuje a poslúchajú ho.“ A chýr o ňom sa hneď rozniesol všade, po celej galilejskej krajine.
ZAMYSLENIE: V kontakte so Zlým treba byť rázny
na 10. januára 2017
Jozef Luscoň SDB
zdroj foto: Flickr.com
Tento text je dobre "čítať" v kontexte krstu Pána Ježiša. Nebeský Otec a Duch Svätý ho uviedli do úradu. Akého? Mesiášskeho. Mesiáš bol pri krste v Jordáne pomazaný (Duchom Svätým), predstavený (Otcovými slovami) a bol to jeho prvý deň v "zamestnaní". V akom? Spasiteľa sveta. Hej, všetko bolo spustené a obrovská práca pred ním. Ježiš vedený Duchom Svätým a plný radosti z toho, čo má vykonať, ide na svoje 40-dňové duchovné cvičenia.
Diabol cíti, že sa situácia preňho vyvíja veľmi zle, lebo neovláda Ježišove srdce. Zatiaľ si "vylámal" zuby iba na Márii. A teraz tento Ježiš... Nie je v ňom. I skúsi robiť, čo sa dá... Pokúša ho, ale prehráva na plnej čiare. Ježiš sa vracia z púšte a otvára front. Medzi dobrom a zlom. A diabli pred ním utekajú. Cítia, že Ježiša nikto nedokáže zastaviť.
V dnešnom evanjeliu je popísaná konfrontácia s jedným z Luciferovej čeliadky - s nečistým démonom. Je vyrušený zo svojho lebedenia a chce, aby všetko išlo po starom. Aby sa Ježiš nemiešal do ich "tradičnej" pekelnej záležitosti... Kričí: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský?“ Ježiš nejedná. Dve slová rozhodnú o všetkom: "mlč!" a "vyjdi!" I to je pre nás odkaz, aby sme s diablom nikdy nevyjednávali! Ale prísny Ježišov rozkaz svedčí aj o tom, že s diablom nesmie byť zľutovanie! Lebo to nie je čertík, ani Brumteles, ani ten z rozprávky od mlyna... Diabol je krutý vrah! Ak nie si naň rozhodný, zalíška sa a vbodne ti dýku od chrbta. V momente, keď si najslabší...
Nuž ale Ježišov rozkaz ním riadne zasiahol, lebo s posadnutým nešťastníkom zalomcoval (asi boli veľmi "zrastení") a s veľkým krikom (od ľaku?) vyšiel z neho. Dnešná Ježišova lekcia nám ukazuje, aký treba byť v kontakte so Zlým rázny. A ako je to s tebou?
Ježiš nejedná. Dve slová rozhodnú o všetkom: "mlč!" a "vyjdi!" I to je pre nás odkaz, aby sme s diablom nikdy nevyjednávali!
(Jozef Luscoň SDB)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 169 ľudí.
POĎ NA HLBINU
S akými nečistotami si zrastený?
Si na pokušenia rázny a odmietavý?
Veríš, že Božie slovo (modlitba) môže vyhnať Zlého?
{ TIP PRE TEBA }
Pokrstený človek je druhý Kristus. A tak ako On, má viesť neustály duchovný boj so Zlým. Nie že to vzdáš. Popros Ježiša a Máriu o pomoc.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (1)
10.01.2017 15:22
Janka
Velmi pekne zamyslenie. Mozno menej cukrikove nez obycajne, ale na dnes sa mi hodilo, dakujem :)
Jozef Luscoň SDB
Tak nech to poslúži. :-). Žehnám vás. JL.
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Igor Kráľ SVD
viac
UTOROK
Jozef Luscoň SDB
viac
ŠTVRTOK
Félix Mária OFM
viac
PIATOK
Ján Holubčík SDB
viac
SOBOTA
Ľubomír Majtán
viac
STREDA / NEDEĽA
Tomáš Jellúš SJ
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Branislav Kožuch
viac
Peter Girášek SJ
viac
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.