logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 1, 21-28
V sobotu vošiel Ježiš v Kafarnaume do synagógy a učil. I žasli nad jeho učením, lebo ich učil ako ten, čo má moc, a nie ako zákonníci. A práve bol v ich synagóge človek posadnutý nečistým duchom. Ten vykríkol: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský? Prišiel si nás zničiť? Viem, kto si: Boží Svätý.“ Ježiš mu prísne rozkázal: „Mlč a vyjdi z neho!“ Nečistý duch ním zalomcoval a s veľkým krikom z neho vyšiel. Všetci sa čudovali a jeden druhého sa vypytovali: „Čo je to? Nové učenie s mocou! Aj nečistým duchom rozkazuje a poslúchajú ho.“ A chýr o ňom sa hneď rozniesol všade, po celej galilejskej krajine.
ZAMYSLENIE: V kontakte so Zlým treba byť rázny
na 10. januára 2017
Jozef Luscoň SDB
zdroj foto: Flickr.com
Tento text je dobre "čítať" v kontexte krstu Pána Ježiša. Nebeský Otec a Duch Svätý ho uviedli do úradu. Akého? Mesiášskeho. Mesiáš bol pri krste v Jordáne pomazaný (Duchom Svätým), predstavený (Otcovými slovami) a bol to jeho prvý deň v "zamestnaní". V akom? Spasiteľa sveta. Hej, všetko bolo spustené a obrovská práca pred ním. Ježiš vedený Duchom Svätým a plný radosti z toho, čo má vykonať, ide na svoje 40-dňové duchovné cvičenia.
Diabol cíti, že sa situácia preňho vyvíja veľmi zle, lebo neovláda Ježišove srdce. Zatiaľ si "vylámal" zuby iba na Márii. A teraz tento Ježiš... Nie je v ňom. I skúsi robiť, čo sa dá... Pokúša ho, ale prehráva na plnej čiare. Ježiš sa vracia z púšte a otvára front. Medzi dobrom a zlom. A diabli pred ním utekajú. Cítia, že Ježiša nikto nedokáže zastaviť.
V dnešnom evanjeliu je popísaná konfrontácia s jedným z Luciferovej čeliadky - s nečistým démonom. Je vyrušený zo svojho lebedenia a chce, aby všetko išlo po starom. Aby sa Ježiš nemiešal do ich "tradičnej" pekelnej záležitosti... Kričí: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský?“ Ježiš nejedná. Dve slová rozhodnú o všetkom: "mlč!" a "vyjdi!" I to je pre nás odkaz, aby sme s diablom nikdy nevyjednávali! Ale prísny Ježišov rozkaz svedčí aj o tom, že s diablom nesmie byť zľutovanie! Lebo to nie je čertík, ani Brumteles, ani ten z rozprávky od mlyna... Diabol je krutý vrah! Ak nie si naň rozhodný, zalíška sa a vbodne ti dýku od chrbta. V momente, keď si najslabší...
Nuž ale Ježišov rozkaz ním riadne zasiahol, lebo s posadnutým nešťastníkom zalomcoval (asi boli veľmi "zrastení") a s veľkým krikom (od ľaku?) vyšiel z neho. Dnešná Ježišova lekcia nám ukazuje, aký treba byť v kontakte so Zlým rázny. A ako je to s tebou?
Ježiš nejedná. Dve slová rozhodnú o všetkom: "mlč!" a "vyjdi!" I to je pre nás odkaz, aby sme s diablom nikdy nevyjednávali!
(Jozef Luscoň SDB)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 171 ľudí.
POĎ NA HLBINU
S akými nečistotami si zrastený?
Si na pokušenia rázny a odmietavý?
Veríš, že Božie slovo (modlitba) môže vyhnať Zlého?
{ TIP PRE TEBA }
Pokrstený človek je druhý Kristus. A tak ako On, má viesť neustály duchovný boj so Zlým. Nie že to vzdáš. Popros Ježiša a Máriu o pomoc.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (1)
10.01.2017 15:22
Janka
Velmi pekne zamyslenie. Mozno menej cukrikove nez obycajne, ale na dnes sa mi hodilo, dakujem :)
Jozef Luscoň SDB
Tak nech to poslúži. :-). Žehnám vás. JL.
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac