logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 6, 1-6. 16-18
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá.
A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci.
Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia zbadali, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“
ZAMYSLENIE: Pusti tú „holinu“
na 10. februára 2016
Tomáš Jellúš SJ
zdroj foto: flickr.com
Niekedy sa v živote pridržiavame niečoho, o čom si myslíme, že nám prinesie radosť, ale nakoniec nám to viac ubližuje, ako pomáha. Ale vzdať sa toho je ťažko, ba priam nemožné. Tu veľmi nepomôžu asketické prísne reči o zriekaní sa. Potrebujeme niekoho, kto nás miluje a kto sa s láskou priblíži a presvedčí nás, aby sme sa chytili niečoho lepšieho. Nikdy nezabudnem na krásnu scénku z jednej rozprávky, kde nahnevaný koník sa stále pridržiava veci, ktorú má medzi zubami a skrotne až vtedy keď ho dievčina pohladká a povie mu – „pusti tú holinu, fuj je to“. Až dotyk lásky ho presvedčil.
Pôstna doba, ktorú dnes začíname je práve o tom. Aby sme sa nechali osloviť dotykom lásky od nášho Boha a pustili z ruky všetko to, čo ubližuje buď nám samým, alebo ľuďom okolo nás. Kvôli úsmevu tej, toho, koho máme radi sme ochotní aj hory prenášať a vôbec nám to nepripadá ťažké. A keď dnes vstupujeme do pôstnej doby nehľadáme spôsoby ako sa v niečom zapierať, ale ako viac milovať.
Klasický spôsob zmýšľania medzi nami je, že za vykonanú námahu sa človek dočká odmeny. Je to obchodnícky duch, ktorý je hlboko v nás zakorenený. Začlenuje sa aj Ježiš do tejto schémy? Dnes predsa vymenúvava rôzne nábožné skutky a na konci je uvedený prísľub – a tvoj Otec ťa odmení. Veď predsa niečo za niečo nie je veľmi ušľachtilé. U Boha však odmenou je Ježiš sám. Odmenou sú nám milujúci ľudia, ktorí nás majú radi a my máme radi ich.
Ako presvedčiť niekoho, aby sa zriekol niečoho, čoho sa nezdravo pridŕža a ubližuje mu to? „Zbožnými“ rečami ťažko. Treba mu ponúknuť buď niečo ešte lepšie, alebo sa jemne dotknúť pochopením a láskou, aby sám prijal udzravenie. Ježiš nám stále ponúka svoje srdce ako liek.
(Tomáš Jellúš SJ)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 204 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Kde ma môže zrieknutie sa ešte viacej obohatiť?
Zažil som dotyk lásky, ktorý mi nahradil všetko?
Čo si predstavím pod pojmom odmena?
{ TIP PRE TEBA }
Aby človek mohol zjesť veľký cukrík, najprv sa musí vzdať malého. Pustím zo svojho života niečo preč, čo mi škodí, aby som mohol objať niečo väčšie.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (1)
10.02.2016 09:32
Melanie
Presne včera mi došlo, že mám pustiť jednu situáciu. Celý čas som ju riešila s Bohom, ale stále som tam chcela pracovať a robiť to aj svojimi silami. Ale včera mi Boh povedal, "pusti to, ja to už dokončím aj bez teba" a ja som pocítila pokoj. Veď ako nedôverovať tomu, kto môže všetko? On to už dokončí aj bezo mňa. Ja mu dávam svoju dôveru. Úplnú. A ako dôkaz mi cestou domov poslal mláku v tvare srdiečka a ešte jedno ma čakalo doma. :)
Tomáš Jellúš SJ
Aké strašne zlate :) a tá mláka v tvare srdiečka ma dostala do kolien :) ak chceš ešte jeden darček v typu srdiečka napis na sj.jellus@gmail.com adresu :) Tomáško :)
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Igor Kráľ SVD
viac
UTOROK
Jozef Luscoň SDB
viac
ŠTVRTOK
Félix Mária OFM
viac
PIATOK
Ján Holubčík SDB
viac
SOBOTA
Ľubomír Majtán
viac
STREDA / NEDEĽA
Tomáš Jellúš SJ
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Branislav Kožuch
viac
Peter Girášek SJ
viac
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.