logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Jn 5, 31-47
Ježiš povedal Židom: „Ak vydávam svedectvo o sebe len ja sám, moje svedectvo nie je pravdivé. Ale je niekto iný, čo svedčí o mne, a ja viem, že svedectvo, ktoré vydáva o mne, je pravdivé. Vy ste poslali k Jánovi a on vydal svedectvo pravde. Lenže ja neprijímam svedectvo od človeka, ale toto hovorím preto, aby ste vy boli spasení. On bol lampa, ktorá horí a svieti, a vy ste sa chceli chvíľu veseliť v jeho svetle.
Ja mám väčšie svedectvo, ako je Jánovo: skutky, ktoré mi dal vykonať Otec. Tieto skutky, ktoré konám, svedčia o mne, že ma poslal Otec. A sám Otec, ktorý ma poslal, vydal o mne svedectvo. Vy ste nikdy nepočuli jeho hlas, ani jeho tvár ste nevideli a jeho slovo neostáva vo vás, lebo neveríte tomu, ktorého on poslal.
Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne. Lenže vy nechcete prísť ku mne, aby ste mali život.
Slávu od ľudí neprijímam. Ale vás poznám, že nemáte v sebe Božiu lásku. Ja som prišiel v mene môjho Otca, a neprijímate ma. Keby prišiel niekto iný v svojom vlastnom mene, toho by ste prijali.
Ako môžete veriť vy, ktorí sa navzájom oslavujete, a nehľadáte slávu, ktorú dáva len Boh?! Nemyslite si, že ja budem na vás u Otca žalovať. Iný na vás žaluje: Mojžiš, do ktorého skladáte svoju nádej. Lenže keby ste verili Mojžišovi, verili by ste aj mne, lebo on o mne písal. Ale ak neveríte tomu, čo on napísal, ako uveríte mojim slovám?!“
ZAMYSLENIE: Konať na základe viery
na 10. marca 2016
Félix Mária OFM
zdroj foto: Flickr.com
Naša krajina je v období po voľbách. Máme veru nad čím premýšľať. Zaznievajú otázky, ako je možné, že sme si takto zvolili. Názory, že akí sme. A možno aj to je otázka. Akí sme? Nemyslím tým celý národ. Ale aký som ja. Je dôležité si dnes pri dnešnom Evanjeliu uvedomiť, že sa nemôžem skryť za masou anonymných voličov. V prvom rade si volím ja za seba - so svojím svedomím a rozumom. Koho som si zvolil a prečo? Pred voľbami vyšiel jeden článok v ktorom bolo, aby sme si zvolili Ježiša. To je jednoduché povedať. Ale ako to má vyzerať v konkrétnom rozhodnutí?
Riešenie podáva Ježiš sám. „Ak vydávam svedectvo o sebe len ja sám, moje svedectvo nie je pravdivé. Ale je niekto iný, čo svedčí o mne, a ja viem, že svedectvo, ktoré vydáva o mne, je pravdivé." Ide o svedectvo. O kom svedčia ľudia, ktorých si vyberáme. Ide im skutočne vo vnútornej podstate o Krista a naše dobro v Duchu Evanjelia? Aby sme si ich dokázali vybrať potrebujeme najskôr my sami byť tými, ktorí sa tak snažia žiť.
V médiách sa už napísalo kadečo o politikoch a kadečo o voličoch "tej strany, ktorá nám nesedí." Pre každého je to niekto iný. Niekto viac niekto menej. No mnohým nám chýba sebakritika a priznanie si toho, že keby kandidoval Ježiš asi by nás neoslovil. "Ja som prišiel v mene môjho Otca, a neprijímate ma. Keby prišiel niekto iný v svojom vlastnom mene, toho by ste prijali." Jeho Evanjeliový plán by sa nám nepozdával a bol by pre nás veľmi náročný, lebo by požadoval aj našu angažovanosť v politike a nielen v nej. Požadoval by našu osobnú premenu. Napriek tomu, on si vybral, že ponúkne svoju kandidatúru.
Naša krajina je v období po voľbách. Máme veru nad čím premýšľať. Zaznievajú otázky, ako je možné, že sme si takto zvolili. Názory, že aký sme. A možno aj to je otázka. Akí sme? Nemyslím tým celý národ. Ale aký som ja.
(Félix Mária)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 139 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Volím si Krista aj v dnešný deň? V každej situácii?
Moja voľba je voľbou kompromisov? Volím si podľa "prospechu" a osobnému dobru?
O kom svedčím? Svedčím len slovom, alebo aj skutkami?
{ TIP PRE TEBA }
Osobná premena zmení svet. Aspoň ten tvoj najbližší. Nesvedči o sebe! Svedči o Božej dobrote a láske! Skús to dnes urobiť postojom lásky.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (4)
11.03.2016 10:30
prievan
Otazka k Evanjeliu dna: Mily Felix Maria, koho si volil ty?
Félix Mária OFM
Pokoj a dobro Keďže som už moju voľbu zverejnil aj na FB, nemám problém ju zverejniť aj tu. Boli to ľudia, ktorí už niečo pre tento štát a túto krajinu urobili a robia to v kresťanskom postoji. p. Jurínová, p. Remišová, p. Vašečka a p. Krajčí.
10.03.2016 10:22
Soňa Balážová
Požehnaný deň, veľmi trefné zamyslenie a poučné pre nás všetkých, aby sme sa zamysleli nad sebou, vďaka Soňa
Félix Mária OFM
Pokoj a dobro p. Soňa, ďakujem za podnet a zároveň za to, že ste pochopili podstatu... zamyslieť sa nad sebou. žehnám vám +
10.03.2016 10:20
Marian
dobry den, mna by zaujimalo, preco si myslite, ze Jezis by sa zucastnil volieb. ked si pozerame evanjelium, tak je k politike chladny a nechce byt kral(verejna funkcia)... preco si my teda volime krala... predtym ho zidom volil sam Boh..preco menit ludi silou z hora ako hlasanim evnajelia a svojim zivotom z dola? blaznovstvo kerigmy nemoze chapat tento svet a preto nema podla mna miesto v politike kde musis sluzit aj nekrestanom
Félix Mária OFM
Pokoj a dobro Pre doplnenie a lepšie porozumenie. Ježiš by sa určite zúčastnil volieb ako volič. Ako kandidát asi nie. Jemu naozaj neišlo o svetskú moc a vládnutie s štýle svetského chápania. Nemyslím si, že Ježiš bol k politike chladný. Zaujímal postoj aj k týmto veciam. Rešpektoval svetské autority a snažil sa riadiť nariadeniami, ktoré neišli proti Božej autorite a zákonom Božím. Kráľa "vyvolil" Boh ale na naliehanie Židov. Boh im ho dal, lebo rešpektuje ľudskú vôľu. Hlásanie Evanjelia nechápem ako "menenie ľudí zhora" skôr naopak. Evanjelium nás volá najskôr k osobnému pokániu. A preto je to najskôr poníženie. V prvom rade i pre nás kňazov a hlásateľov Evanjelia. Áno niekedy je nás problém, že chceme všetko riešiť doslovne Evanjeliom i u ľudí ktorí neveria Bohu. Zabúdame na prirodzený zákon, ktorý je bližší neveriacim. A Božie zjavenie neodsudzuje prirodzený morálny zákon v písaní do srdca človeka... Božie zjavenie ho dopĺňa a obohacuje.
10.03.2016 08:28
Samo
Otec Felix, veľmi pekné zamyslenie. Presne toto je odpoveď na otázky: prečo Kotleba, prečo Kolár, prečo Fico... A ešte jednu poznámočku. Ten článok ktorý spomínate mal síce v časti titulku aj slová: Voľme Ježiša, ale jeho obsah nebol ani tak o tom, aby sme hľadeli na politikov cez prizmu Ježiša, ale, keďže sa kampaň konala súbežne s pôstom, aby sme sa už (po kampani) odpútali trochu od politiky, ktorá nás napĺňala až moc a vrátili sa k hľadaniu Ježiša. Aby sme úplne nepremrhali pôstny čas.
Félix Mária OFM
Pokoj a dobro Áno máte pravdu. Je dôležité nezabudnúť na pôstny charakter tejto doby. A preto som i ja zamyslenie smeroval k tomu, aby sme sa vhĺbili do seba. A nie do odsudzovania a posudzovania iných... ale seba... preto som použil aj ten obraz toho, či ak by Ježiš kandidoval, či by sme si ho "zvolili"... lebo On kandidoval o našu pozornosť... a často si ho nevolíme... a preto potrebujeme osobné obrátenie.... Veľa milostí
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac