logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 10, 1-7
Ježiš zvolal svojich Dvanástich učeníkov a dal im moc nad nečistými duchmi, aby ich vyháňali a uzdravovali každý neduh a každú chorobu. A toto sú mená dvanástich apoštolov: prvý Šimon, zvaný Peter, a jeho brat Ondrej, Jakub Zebedejov a jeho brat Ján, Filip a Bartolomej, Tomáš a mýtnik Matúš, Jakub Alfejov a Tadeáš, Šimon Kananejský a Judáš Iškariotský, ktorý ho potom zradil.
Týchto dvanástich Ježiš vyslal a prikázal im: „K pohanom nezabočujte a do samarijských miest nevchádzajte; choďte radšej k ovciam strateným z domu Izraela! Choďte a hlásajte: ‚Priblížilo sa nebeské kráľovstvo.‘“
ZAMYSLENIE: Tvoje meno pre mňa znamená celý svet
na 12. júla 2017
Tomáš Jellúš SJ
zdroj foto: Flickr.com
Načo nám je vedieť mená apoštolov, keď žili tak dávno? Ježiš mal k nim vzťah, preto sú v jeho evanjeliu zachytené ich mená. Len k čomu má človek vzťah, len tam sa zaujíma aj o meno. Meno naznačuje vzťah. Už na počiatku stvorenia, keď Boh stvoril zvieratká, previedol ich k Adamovi, aby videl ako ich pomenuje. Jemu prenechal tú krásnu úlohu, dať im meno a tak si k nim vytvoriť puto. Naše vlastné meno je hlboko ukryté v Božom srdci.
Ak máme niekoho veľmi radi, jej alebo jeho meno nás sprevádza celý život. A ak začujeme toto meno, vynorí sa v našom srdci všetka láska a priateľstvo, ktoré pociťujeme. Na svadbe si dievčina berie meno svojho milého, aby sa tak naznačila jednota ich nového vzťahu. Sám Boh dostáva ľudské meno v Ježišovi, aby tak naznačil puto, ktoré ho s nami spája.
Na jednej svadbe, kde som sobášil, bol ženích tak veľmi nervózny, že chudák pri podávaní prstienkov zabudol na nevestine meno. Moc mu to neodpustila, lebo tak hlasno mu zakričala – Zuzka!!! A on pokračoval – Zuzka, prijmi tento prsteň ako znak mojej lásky a vernosti. Správne. Dobre, že sa nahnevala, lebo meno je súhrnom nás samých. Poznať meno – naznačuje puto a vzťah.
V evanjeliu podľa Matúša sú nám zanechané mená apoštolov, lebo ich Ježiš mal rád, mal k nim puto. V evanjeliu podľa Ježiša sú s rovnakou láskou, úctou a pozornosťou zachytené aj naše vlastné mená.
(Tomáš Jelluš)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 166 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Čo naznačuje moje meno?
Kto nosí moje meno vo svojom srdci?
Odkedy Boh vie ako sa volám? Skôr ako vznikol svet.
{ TIP PRE TEBA }
Nech nám je na útechu, že tam vonku je niekto, kto nás hľadá v každej osobe, ktorú stretne.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (2)
24.07.2017 23:42
Frau Ellie
Ku "PHk"...co je to za meno??? ... iba toľko... nie, neodmietame rodit deti... a rovnopravne sme od stvorenia...
Tomáš Jellúš SJ
:) super reakcia :)
12.07.2017 11:31
PHk
Nie som si istý,či prijatie mena manžela pri sobáši je:"aby sa tak naznačila jednota ich nového vzťahu",alebo len zvyklosť od existencie ľudstva v duchu Gn 3 16!V dnešnom matriarchálnom svete by to mohlo vyvolať značné protesty "rovnoprávnych" žien.V ktorej škole v súčasnosti sa v rámci etiky prednáša takáto téza?Dnes predsa ženy odmietajú aj rodenie detí a tak pokračujú v 2.vete ods.13 Gn 3.
Tomáš Jellúš SJ
Dakujem za myslienky.
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac