logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Lk 17, 11-19
Na ceste do Jeruzalema prechádzal Ježiš pomedzi Samáriu a Galileu. Ako vchádzal do ktorejsi dediny, išlo oproti nemu desať malomocných mužov. Zďaleka zastali a hlasne kričali: „Ježišu, učiteľ, zmiluj sa nad nami!“
Keď ich uvidel, povedal: „Choďte, ukážte sa kňazom!“ A ako šli, boli očistení.
Len čo jeden z nich spozoroval, že je uzdravený, vrátil sa a veľkým hlasom velebil Boha. Padol na tvár Ježišovi k nohám a ďakoval mu; a bol to Samaritán.
Ježiš na to povedal: „Neočistilo sa ich desať? A tí deviati sú kde? Nenašiel sa nik okrem tohoto cudzinca, čo by sa bol vrátil a vzdal Bohu slávu?“
A jemu povedal: „Vstaň a choď, tvoja viera ťa uzdravila.“
ZAMYSLENIE: Moje srdce kričí
na 15. novembra 2017
Tomáš Jellúš SJ
zdroj foto: Flickr.com
Keď sa človek prechádza lesom a vidí vtáčie hniezdo, kde sú práve vyliahnuté malé mláďatká, zaujme nás ich hlasitý krik, ako sa od mamičky dožadujú potravy. Dnešných desať malomocných kričí na Ježiša, lebo v ňom spoznali dobrého človeka, ktorý by im mohol pomôcť. Najviac kričí srdce, keď je hladné po láske a prijatí. Jeden zamilovaný chlapec mi raz s bolesťou v hlase hovoril, ako to s ním a jeho vyvolenou je. „V mojich myšlienkach je dunivý krik a ja v jej, ani len šepot nie som.“ Hovoril som mu, aby to riešil optimisticky, aby keď mu povie: „zmizni, lúzer“ odpovedal - výborne, to znie tak exoticky. Kričíme po láske a prijatí. V evanjeliách ľudia často kričali na Ježiša. Slepý Bartimej: Synu Dávidov, zmiluj sa nado mnou. U neho je zaujímavé aj to, že Ježiša najprv pochválil – Syn Dávidov... a až potom kričal. A vlastne aj dnešní malomocní – Ježišu, učiteľ, zmiluj sa nad nami. Dovoľme nášmu srdcu, nech kričí po prijatí a láske. A Ježiš vypočuje náš hlas. Samozrejme, on počuje, aj keď šepkáme, ale keď človek kričí, vkladá do svojej požiadavky všetku svoju silu, všetky svoje city, a tak sa sám pasuje a bojuje s tým, po čom túži. Aj Ježiš kričal na kríži po Otcovej prítomnosti. Kričme v modlitbe aj my, nech sa aj nášho srdca môže Boh dotknúť. Lebo on môže naplniť iba toho, kto si je vedomý, že mu niečo chýba. Plný pohár sa už nedá naplniť, prázdny pohár áno.
Malé vtáčatká pištia na mamku, aby na nich nezabudla a doniesla im červíky. Ako dospelí už nekričíme, ale naše srdce bude vždy srdcom dieťaťa a ono kričí a kričí po láske a prijatí. A Boh lásky ho počuje.
(Tomáš Jellúš SJ)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 192 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Po čom a po kom kričí moje srdce?
Je krik srdca výrazom nedostatku, alebo výrazom túžby?
Odpovie Boh na moje volanie rovnako ako na volanie malomocných z dnešného evanjelia?
{ TIP PRE TEBA }
Neprestanem kričať, kričať a kričať, až kým moje srdce nedostane lásku a prijatie, po ktorom túži. Aj Boh sa uchádza o to, byť predmetom našej túžby. Nech naše srdce kričí aj po ňom.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
VAŠE OTÁZKY (4)
19.11.2017 17:58
Katka
Človeku keď niekto chýba je vlastne ako málomocný. Chýba mu niečo tak veľmi podstatné, je to ako keď tu chýba ruka, noha, schopnosť pohybu, možnosť riešiť obyčajné situácie. Nehovoriac o psychickom vypätí, úzkosti, strachu ... Naše srdcia musia kričať touto potrebou aj keď sme ticho. Ak to tak má byť tak to tak bude.. len snáď to môže tak byť ... pozdravujem ťa a žehnám ti šťastné dni. Nech je tvoje volanie vypočuté.
Tomáš Jellúš SJ
Krasne napisane :)
15.11.2017 23:10
ML
Keď srdce veľa kričí ustane ,,, upokojí ho len Pán Ježiš keď počuje v srdci... zmiluj sa, zmiluj sa zmiluj sa a povie: vstaň a choď, tvoja viera ťa uzdravila(ak si odpustila) Za to treba ďakovať, ďakovať, ďakovať aj za tých ...9... ♥ML
Tomáš Jellúš SJ
Velmi pekne :) dakujem :)
15.11.2017 12:41
beata horvathova
Srdečný pozdrav, Tomáško, Možno aj knazi môžu niekedy kričať a kričať ... aby pocítili Božiu lásku a prijatie, možno aj cez obyčajného človeka... Prepáč ty, aj ostatní knazi, ak sme my hluchí ku „kriku“, ktorý niekedy má formu „iba“ vážneho alebo smutného pohľadu... Buď požehnaný, Ty, Bohom vyvolený ... Bea
Tomáš Jellúš SJ
Jeeej ake krasne a mile :) Velmi som sa potesil :) Ak chces dostat maly darcek napis adresu na 412tomasko@gmail.com :)
15.11.2017 08:44
Helenka
Krásne zamyslenie...Boh miluje hladné srdcia a s láskou ich napĺňa, aj cez ľudí ako si ty páter Tomáš.Koľko nádeje a milosti pre nás ktorí kričíme, ale aj pre nás, ktorí sa chúlime v tichu bolesti, lebo je to práve "Láska"ktorá chápe, cíti a prichádza v pohladení, v objatí a prijíma nás takých akí sme."Chvála Ti a vďaka, Bože, že nás tak miluješ."
Tomáš Jellúš SJ
Krasne :)
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac