logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mt 5,38-42
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Oko za oko a zub za zub!‘ No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať.“
ZAMYSLENIE: Pred kým si mám strážiť srdce?
na 19. júna 2017
Alan Ján Dely OP
zdroj foto: Flickr.com
Keď Boh stvoril prvých ľudí, tak postupne ich povolal k piatim činnostiam. Mali ľudstvom naplniť celú zem (1), mali si podmaniť zem i všetky zvieratá (2), pomenovať všetko tvorstvo (3), obrábať pôdu raja, teda pracovať (4)m a napokon mali strážiť raj (5). No keď Adam a Eva zhrešili, Boh im jednu z týchto činností odobral. Ľudia mali aj naďalej naplniť zem, podmaniť si ju, pomenovávať stvorenstvo a obrábať pôdu. No nemohli už strážiť brány raja. Nemohli strážiť ten priestor, kde prebývali s Bohom.
Keď čítame knihu Genezis ďalej, prídeme k príbehu o Kainovi a Ábelovi, o ktorom vieme, že neskončil dobre. Keď Kain začína vo svojom vnútri pociťovať závisť a hnev, prichádza k nemu Boh a vraví mu, že už hriech číha pri dverách jeho vnútra a on ma túto žiadostivosť hriechu ovládať. Inými slovami, Boh radí Kainovi, aby strážil dvere svojho vnútra, svojho srdca, pred zlými myšlienkami (hnevom, závisťou...), zlými vplyvmi.
Pred prvým hriechom ľudia strážili „dvere raja“. Po prvom hriechu sme povolaní k tomu, aby sme strážili „dvere svojho srdca“, pretože naše srdce je priestorom, kde s nami chce Boh prebývať.
Aj Ježiš v dnešnom evanjeliu nám pripomína, aby sme si strážili dvere svojho srdca pred hriechom – aby sme nevpustili dovnútra hnev, nenávisť, túžbu po odplate. No nehovorí len to. Ide ešte ďalej: Strážte si srdce pre hriechom, ale... nestrážte si ho pred ťažkosťami iných ľudí. Zoči voči hriechu nech sú dvere vášho srdca zamknuté na sedem zámkov. Ale zoči voči problémom ľudí vo vašom okolí nech vaše srdce má neustále „deň otvorených dverí“. Také je totiž súcitné srdce. Také je srdce Ježiša!
Strážte si srdce pred hriechom, ale… nestrážte si ho pred ťažkosťami ľudí.
(Alan Ján Dely OP)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 192 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Naozaj si strážim dvere svojho srdca pred hriechom?
Akému hriechu príliš často otváram dvere svojho srdca?
Dovolím, aby na dvere môjho srdca zaklopalo utrpenie ľudí v mojom okolí? A ak zaklope, otvorím ich a pomôžem im?
{ TIP PRE TEBA }
Otvorím dnes dvere svojho srdca pred ťažkosťami aspoň jedného človeka a pomôžem mu!
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Alan Ján Dely OP
viac
UTOROK
o. Pavol Burda
viac
STREDA
Félix Mária OFM
viac
ŠTVRTOK
Tomáš Jellúš SJ
viac
PIATOK
Peter Mikula
viac
SOBOTA
Ján Holubčík SDB
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Igor Kráľ SVD
viac
Branislav Kožuch
viac
Jozef Luscoň SDB
viac
Peter Girášek SJ
viac
Ľubomír Majtán
viac