logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mk 4, 1-20
Ježiš začal opäť učiť pri mori. Okolo neho sa zhromaždil veľký zástup. Preto nastúpil na loď na mori a sadol si; a celý zástup bol na brehu. Učil ich veľa v podobenstvách a v svojom učení im hovoril: „Počúvajte! Rozsievač vyšiel rozsievať. Ako sial, jedno zrno padlo na kraj cesty; prileteli vtáky a pozobali ho. Druhé padlo na skalnatú pôdu, kde nemalo veľa zeme, a hneď vzišlo, lebo nebolo hlboko v zemi; ale keď vyšlo slnko, zahorelo, a pretože nemalo koreňa, uschlo. Iné zasa padlo do tŕnia, ale tŕnie vyrástlo, udusilo ho a ono neprinieslo úrodu. Iné zrná padli do dobrej zeme; vzišli, rástli a priniesli úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú.“
A povedal: „Kto má uši na počúvanie, nech počúva!“ Keď bol potom sám, tí, čo boli okolo neho s Dvanástimi, pýtali sa ho na podobenstvá. On im povedal: „Vám je dané tajomstvo Božieho kráľovstva, ale tým, čo sú vonku, podáva sa všetko v podobenstvách, aby hľadeli a hľadeli, ale nevideli, aby počúvali a počúvali, ale nechápali, aby sa azda neobrátili a aby sa im neodpustilo.“ Potom im povedal: „Nerozumiete tomuto podobenstvu? Ako potom pochopíte ostatné podobenstvá? Rozsievač seje slovo. Na kraji cesty, kde sa seje slovo, sú tí, čo ho počúvajú, ale hneď prichádza satan a oberá ich o slovo zasiate do nich. Do skalnatej pôdy zasiate je u tých, čo počúvajú slovo a hneď ho s radosťou prijímajú, ale nemajú v sebe koreňa, sú chvíľkoví. Keď potom nastane pre slovo súženie alebo prenasledovanie, hneď odpadnú.
A iné, zasiate do tŕnia, je u tých, čo počúvajú slovo, ale potom sa vlúdia svetské starosti, klam bohatstva a všelijaké iné žiadostivosti, slovo udusia a ostane bez úžitku. A do dobrej zeme zasiate je u tých, čo počúvajú slovo a prijímajú ho a prinášajú úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú.“
ZAMYSLENIE: Medovka
na 27. januára 2016
Tomáš Jellúš SJ
zdroj foto: flickr.com
Prečo Ježiš tak veľmi často používa obrazy pôdy, rastlín, semienok? Lebo v našich životoch často nevidíme, že láska, radosť, pokoj sú už zasiate a čoskoro prinesú svoju úrodu. Treba nám v srdci pestovať tú dôveru, že dobro je rozpínavé. Všetko, po čom túžime už je zasiate Bohom v podobe semienka v našom srdci.
Aj my sme ako tá malá rastlinka, čo sa snaží preraziť životom a vyrásť do krásy. Napríklad taká medovka. Slovník liečivých bylín o nej píše toto. Trvácna, bohato rozkonárená, jemne ochlpená rastlina. Kvitne drobnými bielymi kvetmi. Obľubuje slnečné stanovište chránené pred studeným severným vetrom. Pôdu obľubuje bohatú na živiny. Jej korene rastú až do hĺbky 20-30 cm. V našich podmienkach zvykne vymŕzať, preto ju na zimu prikrývame napríklad čečinou. Odpradávna sa medovka používa ako liečivá rastlina.
Aj my potrebujeme prostredie bohaté na duchovné živiny lásky a prijatia, aby sme mohli kvitnúť a pracovať pre dobro druhých. Nech sú to len aj malé biele kvietky lásky a pozornosti pre druhých, to stačí. Naše ja má byť liečivý odpočinok pre druhých. Ale nato sami potrebujeme byť chránení pred studeným severným vetrom odmietnutia a konfliktov a skryť sa do čečiny Božského dobrého Srdca.
Ježiš nás dnes prirovnáva k rastline, ktorá prináša bohatú úrodu lásky pre druhých. Verí v dobro, ktoré sa v nás skrýva. Rastliny sú liečivé pre naše telo, vedia zahnať choroby, spríjemniť život. Ježiš chce mať z nás takúto liečivú rastlinu pre ducha ľudí okolo nás, ktorí sú ohrození chladom.
(Tomáš Jellúš SJ)
Ďakujem za zamyslenie!
Toto zamyslenie povzbudilo už 206 ľudí.
POĎ NA HLBINU
Ktoré semienka dobra, lásky a nehy v mojom srdci potrebujem prekypriť, aby povyrástli?
Ježiš nás označil za dobrú zem. Čím sme si zaslúžili túto pochvalu?
Aké živiny potrebujem pre svoj rast?
{ TIP PRE TEBA }
Spravím si čaj z medovky, alebo inej liečivej rastliny a hrejivý pocit z dobrej šálky nech mi pripomenie, ako veľmi Ježiš do mňa investoval dobrých vecí, ktoré len čakajú aby priniesli úrodu.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DEBATA
Diskutujte s autorom o dnešnom Evanjeliu a o tom, čo z neho vyplýva pre život.
Otázky dávajte len k Evanjeliu dňa.
Zostáva Vám: 500 znakov
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)

PONDELOK
Igor Kráľ SVD
viac
UTOROK
Jozef Luscoň SDB
viac
ŠTVRTOK
Félix Mária OFM
viac
PIATOK
Ján Holubčík SDB
viac
SOBOTA
Ľubomír Majtán
viac
STREDA / NEDEĽA
Tomáš Jellúš SJ
viac
SPOLUPRACOVALI S NAMI:
Ondrej Chrvala
viac
Branislav Kožuch
viac
Peter Girášek SJ
viac
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.