logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Viem, že v spovedi stretávame Krista, no toto som naozaj nečakal!

Publikované: 10.02.2017 o 00:00Autor: Brian Kranick/Preklad: Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 1.5 minúty
K tejto sviatosti som si priniesol ťažké bremeno. Ježiš svoju prítomnosť zrazu potvrdil – nahlas a jasne.

Pred mnohými rokmi som pristúpil k sviatosti zmierenia v kostole v krypte Národnej baziliky Nepoškvrneného počatia vo Washingtone, D.C. Stalo sa mi tam niečo ako zázrak, teda minimálne sa ma to tak dotklo.

Bol som pravidelným návštevníkom krypty. Prišiel som na spoveď a svätú omšu. V tento deň som sa tam navyše prišiel modliť za kamaráta, ktorý nečakane zomrel.

Boli sme si blízki už od detstva. Stal sa z neho nadšený horolezec. Odišiel na dobrodružnú výpravu do Pakistanu, zdolať jeden z najvyšších vrchov sveta. Po istom čase som dostal správu, že spadla lavína a on je medzi nezvestnými. Čoskoro sa potvrdili naše najhoršie obavy. Muky mi nespôsoboval len smútok za ním, ale aj vedomie, že zomrel oddelený od Cirkvi.

Pomodlil som sa a potom vstúpil do spovednice. Po vyznaní hriechov som sa rozprával s kňazom o svojich obavách o priateľa. Ani raz som mu nespomenul, kto to bol či ako zomrel. Povedal som iba to, že zomrel mimo Cirkvi, a spýtal sa, či sa mám zaňho modliť. Jeho odpoveď ma dostala.

V istej chvíli spomenul: „Niekedy vezmem noviny a čítam – napríklad o horolezcoch, čo zomreli v Pakistane. A áno, modlím sa za nich.“

Bol to pre mňa zázračný zásah Krista. Priama odpoveď na moje otázky o priateľovi. Som si istý, že tento kňaz nemal šajnu, aké prorocké slová vyriekol.

Ako veriaci vieme, že Boh vždy počuje naše modlitby, aj keď sa nám to vždy nezdá. Ako katolíci vieme, že Boh je špeciálnym spôsobom prítomný vo sviatostiach. Kňaz koná na základe in persona Christi Capitis (v osobe Krista Hlavy) alebo, ako učí Cirkev, „je to ten istý kňaz, Ježiš Kristus“ (KKC 1548).

V spovedi – vo sviatosti Božieho milosrdenstva – je veľká útecha, keď sa nám dostáva požehnanie počuť najutešujúcejšie Ježišove slová: „Synu, odpúšťajú sa ti hriechy“ (KKC 1484).

Kňazove slová mali na mňa v ten deň mnoho účinkov. Najväčšmi mi však opäť intenzívne potvrdili účinnosť sviatosti. Kristus je skutočne prítomný a naozaj odpúšťa.

Taktiež mi potvrdili, že sa máme prihovárať za druhých – za rodinu, priateľov a vlastne za všetkých, ktorí nám boli zverení. Je to veľké privilégium a dôležitá zodpovednosť nás kresťanov.

Napokon mi pripomenuli, že nemáme súdiť, ale každého zveriť Božiemu milosrdenstvu cez modlitbu a pôst.

Aj teraz, po rokoch, sa modlím za večný odpočinok pre môjho kamaráta.

 

...

Zdroj: http://aleteia.org/2017/01/24/i-know-we-encounter-christ-in-confession-but-i-wasnt-expecting-this/?utm_campaign=NL_en&utm_source=daily_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_en

Snímka: pixabay.com

DISKUSIA (3)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
17
|
-
0
10.02.2017 12:23
Daniela
Áno,aj mne sa už neraz stalo,že kňaz mi ,či už v svätej spovedi,alebo len tak v kázni,povedal presne to,čo som potrebovala počuť v danej chvíli, a tak sa ma to priamo dotklo.A on určite ani do dnešného dňa netuší,že tým niekoho tak veľmi oslovil.Modlime sa za kňazov,aby boli vnímaví na Božie vnuknutia,nech sú ozaj nástrojom v Božích rukách.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
10.02.2017 22:54
Lucia
Kedysi som tiež zmýšľala takto... že som sa veľa modlila za tých, ktorí boli alebo zomreli "oddelení od Cirkvi". Ale naozaj Boh o nás zmýšľa takto? Že je pre neho dôležité, či človek ide alebo nejde v nedeľu do kostola? Osobne si myslím, že mu oveľa viac záleží na tých "oddelených od Cirkvi"... že sa na nich pozerá s obrovskou láskou a túžbou... Verím, že si Boh veľmi váži každé dobro, ktoré vykonajú a že sa z nich veľmi teší... ... a moja osobná, veľmi smutná skúsenosť za posledné roky je taká, že častokrát ľudia "oddelení od Cirkvi" oveľa menej posudzujú, odsudzujú a sú lepší, srdečnejší, láskavejší a ochotnejší ľudia ako my "veriaci"...
REAGOVAŤ
+
7
|
-
2
11.02.2017 10:47
Mária
Mária, Lucia,musíš si uvedomiť,že katolíci sú najviac pokúšaní satanom,preto sú aj podľa teba horší. Katolík,ktorí v nedeľu vynecháva sv. omše,je v ťažkom hriechu,máme to v prikázaniach,neplati to pre protestantoch. Vo večnosti však katolík,ktorý sa snažil ako len vládal žiť podľa desať Božích prikázaní má oveľa lepšie miesto v nebi...toto som sa dočítala.