logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Darina a Jozef Obušekovci: Manželstvo je dobrodružná cesta dvoch moreplavcov

Publikované: 18.05.2017 o 11:00Autor: Darina Obušekováhodiny Prečítate približne za 5.5 minúty
Žijú vo sviatostnom manželstve päťdesiattri rokov. Vychovali šesť detí. Istý známy raz poznamenal na ich adresu: „Vy dvaja vždy vyzeráte, akoby ste sa práve zoznámili...“ Reč je o manželoch Darine a Jozefovi Obušekovcoch. V hodnotnom rozhovore nám prezradia počiatky svojho vzťahu, radosti aj bolesti i pohľad na manželstvo a rodinu dnes.

Môžete nám prezradiť, ako ste sa spoznali? Iste to bolo pre vás oboch niečo výnimočné.

Jozef: Bolo to „náhodné“ stretnutie. Po okamihu som pocítil, že to bude čosi veľmi dôležité, a tak som zľakol, až som uvažoval, či nemám ujsť. Prirodzene, neušiel som a bola z toho veľká láska. Po dvoch týždňoch každodenného stretávania nastala „pauza“ na štrnásť mesiacov. Po nich prišlo opätovné stretnutie a trvá dodnes.

Kedy prišiel ten bod, keď ste začali uvažovať o manželstve?

Jozef: Mali sme sa radi. Dozrelo to v nás. Obaja sme vyrastali v prostredí, kde bolo vo zvyku vstupovať do manželstva v mladom veku.


Koľko ste mali rokov?

Jozef: Ja dvadsaťdva a manželka devätnásť.


Čo ste očakávali od manželstva? Nemali ste strach?

Darina: V mladom veku sa nad manželstvom príliš nešpekuluje. Aspoň u nás to tak bolo. Mali sme jeden druhého, mali sme sa radi, tak na čo čakať? Nebála som sa. Prirodzene, bolo to niečo celkom nové, nikdy nevyskúšané, ale mala som vzor v rodičoch. A keď je človek povolaný do manželstva, tak je to pre neho prirodzené.

Jozef: Stačilo nám, že sme spolu, a chceli sme byť stále spolu. Navždy. A o strachu som nerozmýšľal. Nazdávam sa, že je to niečo novodobé, mať strach. Strach, ktorý napokon človeka zväzuje pred rozhodnutím, nie je zdravý.


Mali ste pred vstupom do manželstva nejaký majetok?

Darina: Jeden kufor s vecami.

Jozef: Nič, všetko sme nadobudli v manželstve.


Spoznali ste sa ako študenti...

Jozef: Áno, obaja sme študovali na vysokej škole v Bratislave. Ja architektúru a manželka stavebné inžinierstvo. Tak sme voľné chvíle trávili spolu. Tých voľných chvíľ však nebolo mnoho.


Prejdime trocha ďalej. Po roku manželstva sa vám narodila dcérka. Ako ste to prežívali?

Darina: Dva dni pred narodením Svetlanky mala pohreb moja mama. Môžem povedať, že dcérka bola mojou radosťou. Našou spoločnou radosťou v ozaj náročnom období. Mala som vtedy len dvadsať rokov a mama ma nestihla naučiť mnoho vecí. Tak som sa učila sama. Napríklad variť, vychovávať deti...


Prečo sa podľa vás dnešní mladí akoby vyhýbali uzavretiu manželstva? Boja sa?

Jozef: Tých faktorov je viac. Napríklad ťažká ekonomická situácia, nezamestnanosť, neistota. Potom azda strach zo zodpovednosti, možno nezrelosť?


Čo si myslíte o názore, že manželstvo je len „papier“?

Jozef: Manželstvo nie je iba papier. V žiadnom prípade. Je veľkým šťastím a darom, keď sa stretnú dvaja ľudia, ktorým je pri sebe dobre, a to treba aj spečatiť, mať istotu v tom druhom.

Darina: Manželstvo je niečo prirodzené a zároveň nadprirodzené. Niečo pre človeka blízke a zároveň neprebádané. Tú lásku treba vyjadriť. My sme si dali navzájom nahlas súhlas, počuli to svedkovia a počul to Boh. Čiže to nie je len papier, je to niečo oveľa viac. Je to istá záruka stability, kde nejestvujú „zadné dvierka“. Je to to známe: „Až kým nás smrť nerozdelí.“


Čo je podľa vás najväčším nebezpečenstvom vzťahu?

Zvyšok článku sa dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné. Vďaka nemu Vám môžeme prinášať kvalitné články.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (5)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
2
|
-
0
19.05.2017 00:47
Slavomíra
Nádhera, takéto slová vlievajú pokoj a nádej. Nech vás požehnáva Pán.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
19.05.2017 09:12
Darka
Vďaka.
+
0
|
-
0
19.05.2017 11:46
PHk
1.Dúfam, že autorka je dcéra Obušekovcov a nie respondentka,2."V hodnotnom rozhovore"-Ako to chápať ?Ako zásluhu autorky alebo respondentov ?Je hodnotný "hodnotový"? 3.Článok mal byť príspevkom do relácie rádia LUMEN, "Hľadáme ...,4.Prvý obrázok mal byť z čias z prvých 2 rokov manželstva,aby bolo zrejmé,že vekom sa síce mení zovňajšok,ale nie hodnota človeka aj pri 6 - tich deťoch,5.Zrejme hlavným cieľom článku je prezentovať "parametre" sviatostného manželstva pretrvávajúceho 53 rokov a darovanie života 6-tim nasledovníkom s minimálne rovnakými hodnotovými kritériami a vlastnosťami,6.ukázať hlavné "parametre" tohto manželstva,ako vzor pre mladých súčasnosti:a)spoznanie nemusí byť "výnimočné"(funguje aj po 14 mesač.prestávke,b)prostredie,v ktorom bolo vo zvyku vstupovať do manželstva v mladom veku,c)mať vzor v rodičoch,d)nemať "novodobý strach" z manželstva,ktorý zväzuje pred rozhodnutím-nie je zdravý,e)ideálne je nemať pred vstupom do manželstva významný majetok(neskorší dôvod ...
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
19.05.2017 15:25
PHk
nemiestne pokrač.:..om na výčitky a podozrenia),f)v dnešných rodinách nemajú matky čas,ale aj príležitosť,aby naučili svoje dcéry mnoho vecí(študujú mimo rodiny do cca 25 rokov),g)nemať strach zo zodpovednosti za rodinu a nebyť nezrelý pre manželstvo,h)je veľkým šťastím a darom,keď sa stretnú 2 ľudia,ktorým je pri sebe dobre a počujú to ľudia a počul to aj Boh (dnes v mnohých prípadoch to počujú len ľudia!Nie som,si istý,že vždy je to záruka stability a často ich rozdelí egoizmus a pýcha,porovnávanie sa s inými,či hektická doba skôr ako "smrť",i)je veľkou pravdou,že čas a vek vedú k pravdivejšiemu a úprimnejšiemu vzťahu,nielen z vypočítavosti,j)pri dnešnom spôsobe života je čoraz vzácnejším darom naplnenie manželstva deťmi,j)je veľký rozdiel medzi minulým a súčasným spôsobom rodinného života a žiť 3-4 generácie pod jednou strechou je cnosť z núdze,nieto ešte dochovať svojich rodičov,k)dnes sa u detí už nekladie dôraz na vzdelanie,ale príprava na kariéru,kde to "sype"(hokej,tenis,.)ZÁVE
+
2
|
-
0
20.05.2017 11:08
Rivini
Čo to splietate...z Vašich komentárov nerozumiem ani slovo...nabudúce si Vaše komentáre po sebe aspoň raz prečítajte...celý článok je milým rozhovorom a konkrétnym príbehom jedného manželstva. Nemyslím si, že v ňom šlo o nejaké "parametre". Nevidím na ňom nič, čo by poburovalo, dokonca sa mi páči, že manželia vcelku triezvo hodnotia, prečo si dnešní mladí ľudia nezakladajú rodiny tak skoro. Fotky, ktoré sú zverejnené si manželia vybrali predpokladám sami a možno ani žiadnu schopnú fotografiu spred 53 rokov nemajú (ako napr. moji svokrovci).