logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať

Publikované: 04.10.2017 o 00:00Autor: Júlia Baranišinováhodiny Prečítate približne za 9.5 minúty
Na zápästí hamsa, shamballa náramok, doma na stene personalizovaná mandala a nad posteľou lapač snov. Aké úžasné je byť IN, kým na nás svieti slnko predtým, ako zapadne. Vymeňme ich za posvätený krížik, ruženec a v očiach Boha nikdy nebudeme OUT.

Svet nás obklopuje množstvom symbolov. Nosíme ich na oblečení, šperkoch, módnych doplnkoch, dávame si ich do bytov a neprekáža nám, že ich používajú aj naše deti. Považujeme ich za módne a ani si neuvedomujeme, že by na nich mohlo byť niečo zlé. Argumentujeme tým, že v ich podstatu neveríme, len ich radi nosíme, alebo tým, že sa nám momentálne páčia. Je to ako zavesiť si na krk kúsok uránu a dúfať, že nám neublíži. On však ovplyvňuje naše zdravie bez ohľadu na to, či jeho sile veríme, alebo nie.

Vieme, odkiaľ k nám prišli tieto symboly, alebo je nám to ľahostajné? Ľahostajnosť voči znameniam a mávnutie rukou nad tým je hriech, ktorý z dnešnej spoločnosti veľmi kričí. Ľahostajnosť je jeden zo siedmich hlavných hriechov. Kde ho nájsť? Pod hriechom lenivosti. Existuje totiž aj duchovná lenivosť, teda ľahostajnosť, ktorá je spôsobená duchovnou otupenosťou rýchlej doby, v ktorej žijeme. Ani sa nenazdáme a používaním týchto symbolov sa prehrešujeme voči prvému Božiemu prikázaniu.

Do každého človeka však Boh zasadil semienko svedomia. Ak dovolíme Duchu Svätému, aby ho správne polieval, bude prekvitať a prinášať úrodu pre našu obživu tela a duše. Vnukne nám kontrolku, ktorá zabliká, ak niečo nebude v poriadku.

Prinášame vám pravý význam šiestich symbolov.

 

1. Mandaly

Sú všade, na tričkách, na záložkách kníh, v antistresových maľovankách pre dospelých... Krásne, pestré, momentálne veľký hit. Vyzerajú tak nevinne, ale predsa... vieme, odkiaľ pochádzajú a prečo sa od nich nevieme odtrhnúť?

Mandala je duchovným a rituálnym symbolom typickým pre indické náboženstvá spojené s kozmom. Podľa Wikipédie sa stala mandala v bežnom používaní všeobecným pojmom pre akýkoľvek diagram, graf alebo geometrický vzor, ktorý predstavuje kozmos. Používa sa v tantrickom budhizme ako pomôcka pri meditácii. Medituje sa pred jej obrazom, kým nie je vyfarbená.

Budhisti veria, že sa môžeme spojiť s božstvom prostredníctvom meditácie nad mandalou. Tieto meditácie sú však z praxe známe ako spájanie sa s inými „božstvami“, čo otvára dvere pôsobeniu zlého. Mandala je preto kľúčovým nástrojom pre podvedomé vykonávanie náboženského rituálu, ktorý nemá s kresťanstvom nič spoločné. Ľudia, ktorí milujú antistresové maľovanky mandál, veria tomu, že je to len zábavné hobby, ktoré slúži na odbúranie stresu.

Je to však naozaj len odreagovanie, alebo je to nová forma „evanjelizácie“ New Age? Prečo človek radšej túži po vyfarbovaní presne nalinajkovaných čiar a farieb ako po slobodnom vytváraní vlastného diela? 

Existujú dokonca aj personalizované mandaly, ktoré sa vyrábajú na zákazku. Tie sa vytvárajú v špecializovaných centrách zameraných na feng šuej a východné náboženstvá za poplatok. Tvoria sa na základe dátumu narodenia jednotlivca a farby čakier – jeho duše. Potrebujeme však draho platiť niekomu za tvorbu osobnej mandaly, aby sme boli lepším a šťastnejším človekom? Ježiš zaplatil za nás na kríži privysokú cenu, aby nás svojou preliatou drahou krvou vykúpil z dedičného hriechu.

Pracovanie na zlepšení stavu našej duše bez pomoci Boha je cesta k prehĺbeniu vlastného egoizmu, ktorá popiera Božie prikázania. Túžba po dokonalosti a stavaní si vlastného šťastia s pomocou mandál nie je túžba, ktorú vložil do nás Boh.


2. Ruka Fatimy – hamsa

Nedajme sa zmiasť slovom Fatima. S miestom mariánskych zjavení to nemá nič spoločné.

Ruka Fatimy je ochranný predmet, označovaný taktiež ako „hamsa“. Ide o amulet v tvare ruky, ktorý je rozšírený v Severnej Afrike a na Blízkom východe. Ruka môže byť zobrazená s prstami roztiahnutými od seba alebo s prstami pri sebe. Hamsu môžeme nájsť vyobrazenú na tričkách, ale aj ako prívesok na krk, zápästie. Vyrábajú sa ako kovové komponenty, ktoré sa môžu použiť v šperkárstve na náramky pre matky a novorodencov.

Symbol reprezentuje ženskosť a nosí sa ako amulet. Má poskytovať ochranu pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v nebezpečenstve, ale taktiež podporiť plodnosť, tehotenstvo a dojčenie. Z toho vyplýva, prečo toľko žien a matiek rado nosí symbol požehnania, moci a sily.

Navyše je často sfarbená na červeno, čo len podčiarkuje známu pohanskú tradíciu nosenia červených šnúrok proti urieknutiu. Často sa umiestňuje ako ochranný predmet aj nad vchodové dvere, kde má vraj prinášať päť požehnaní nebies – lásku, šťastie, zdravie, mier a ochranu.

Amulety sú známe ako prehrešenie sa proti hlavnému prikázaniu: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou!“ Nedá sa milovať Boha a pritom spoliehať sa a dôverovať inej ochrane ako tej Božej. Ježiš dal dokonca prisľúbenia tým, ktorí sa budú vo všetkom spoliehať na neho. Veď s tým, kto dôveruje Bohu, je aj v jeho problémoch. „Nech je tvoj oheň akokoľvek horúci, keď som ja s tebou, jeho plamene ťa nepopália“ (Sheri Rose Shepherd, Milovanej Princeznej).

Nech máme vo svojom trápení vždy na mysli tento žalm: „Hospodin je moja sila a môj štít. Moje srdce mu dôveruje. Dostalo sa mi pomoci a srdce mi zaplesalo“ (Ž 28, 7). Kto sa drží Boha a jeho prikázaní, nikdy nezíde zo správnej cesty.

 

3. Shamballa náramky

Náramky, ktoré sľubujú príval liečivej energie a poskytnutie ochrany pred zlom. Bývajú rôznej farby, prevažne červenej, a sú tvorené technikou viazania uzlov, do ktorých sa vkladajú koráliky. Najnovšie existujú aj personalizované s menom dieťaťa či iného dospelého nositeľa.

Náramky súvisia s východnou spiritualitou a shamballa sa označuje za „vylepšené reiki“. K reiki sa neraz vyjadril aj páter Vojtěch Kodet, exorcista. „Reiki je liečiteľská metóda vychádzajúca z východných filozofií, z tajných náuk ezoterického budhizmu, ktoré sa skladajú z veľkého množstva magických rituálov. Podľa zástancov reiki ide o učenie o práci s vesmírnou (kozmickou) energiou. Majster reiki ju nasáva a potom podáva pacientovi. Dokonca vraj aj sám Ježiš touto energiou uzdravoval, pretože sa jedná o ,energiu lásky‘. Reiki má veľké množstvo rituálov, niektoré z nich majstri reiki považujú za podobné s Ježišovými a zámerne tak klamú, zavádzajú nevedomých kresťanov“ (zdroj: vojtechkodet.cz).

Preto podľa tohto učenia vznikli aj Kristove shamballa náramky, ktoré sa predávajú ako náramky s energiou Krista a jeho matky Panny Márie. Vidno tu úplnú absurdnosť a šírenie bludov o učení energie z vesmíru, ktorá sa mieša s energiou Krista. Ezoterické a okultné praktiky sú nezlučiteľné s Božskou prirodzenosťou. Zlý sa takýmto spôsobom všemožne snaží napodobniť Božie dielo.

Aby bola technika liečenia energiou účinná, existujú liečitelia zasvätenia do jednotlivých stupňov. Za každý stupeň vyššie sa platí. Na určitých stránkach je možné dočítať sa o skúsenostiach s týmito zasväteniami, ktoré fungujú aj na diaľku. Zasvätenci do vyšších levelov opisujú svoje pocity ako prílev veľkej energie, mravčenie celého tela, bolesti hlavy, zimnice, niektorých dokonca prekvapili aj temné postavy, ktoré ich obklopovali, či vynáranie dovtedy potláčaných pocitov ako napríklad hnev.

Ak niekto argumentuje tým, že náramok sa mu páči a nenosí ho s cieľom ochrany či liečenia, táto energia má na neho rovnaký vplyv ako na zasväteného klienta, ktorý si za to zaplatil. Prečo si radšej nevybrať posvätený náramok s krížikom či medailou Panny Márie a mať tak istotu, že som pod tou najlepšou ochranou Boha a Panny Márie?

 

4. Lapač snov

Zvyšok článku sa dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné. Existujeme aj vďaka predplatiteľom. 

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (14)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
7
|
-
1
04.10.2017 05:54
Mia
Dcera si na nejakom indianskom dni v tabore vyrabala "lapac snov" a doniesla ho domov. Zavesila si ho do izby s tym, ze je to pekna vecicka, nou vyrobena...ja som jej vysvetlila, ze naozaj je to pekna rucna praca, ale ze urcite nelapa sny, ze je to povera a ona s uplnym pochopenim, ze jej to je jasne... Dokonca som pocula, ako presviedcala kamaratku, ze ta vecicka naozaj nelapa zle sny, ze je to len dekoracia. Som rada, ze ma takyto postoj ... lebo ak je nieco "okruhle s visiacimi pierkami", ci ak mam !nieco cervene" v kociku, a podobne...ale mam to tam s uplne inym zamerom a s uplne inym pozadim, tak si myslim ze to moze byt ok... Rovnako ako kriz v ruke nekrestana nie je symbolom krestanstva...
REAGOVAŤ
+
9
|
-
2
04.10.2017 12:29
Ria
Myslím si, ze kríž je stále symbolom kresťanstva, či ho drži kresťan alebo nekrestan...
+
8
|
-
3
04.10.2017 13:09
Zuzka
Citácia z článku: "Argumentujeme tým, že v ich podstatu neveríme, len ich radi nosíme, alebo tým, že sa nám momentálne páčia. Je to ako zavesiť si na krk kúsok uránu a dúfať, že nám neublíži. On však ovplyvňuje naše zdravie bez ohľadu na to, či jeho sile veríme, alebo nie." Jedna vec je, že možno si ten lapač snov vyrobila vaša dcéra sama a teda možno reálne nemá duchovné pozadie, druhá vec je, aké svedectvo tým vydáva, keď sa napr. objaví v jej izbe na návšteve kamarát/kamarátka. K vašej poslednej vete - ak vidím niekoho, kto evidentne nie je kresťan (napr. viem o jeho životnom štýle) a nosí krížik, nie je mi to úplne sympatické. Tak prečo sa vlastne správať rovnako, nosiť/používať niečo, čomu neveríme, ale "páči sa nám to ako dekorácia"? Existuje kopa neutrálnych predmetov, ktoré môžu slúžiť ako dekorácia, nemusíme mať všade kríže. Ale symboly iných náboženstiev, iných duchovných svetov... Osobne si myslím, že takýto zdanlivo neutrálny postoj môže byť dosť nebezpečný.
+
6
|
-
4
04.10.2017 14:35
PHk
A potom nám takmer všetky mladé ženy nosia zdraviu a poslaniu ženy ako nositeľky života škodlivé úplne priliehavé nohavice rôznych názvov s ich umelo prederavenými kolenovými časťami, sukne s dĺžkou medzi nadkolením a hornou časťou nohy, niečo červené v kočiari, s horným oblečením s hlbokými výstrihmi, s popísanými rôznymi časťami tela a mamičky im to schvaľujú,aby im neostali "na ocot", ospravedlňujúc svoje svedomie súčasnou módou.Nie je vždy dobré mať všetko, čo sa mi páči, ak tým môžem prispieť k napomáhaniu rafinovaného pôsobenia Zlého, najmä v oblasti podpory prehnanej sexuality.
+
4
|
-
1
04.10.2017 19:58
Mia
Zuzka, ak si to dcera vyrobila,nechcem jej to brat,ja sama totiz z tej veci nemam nejaky zly pocit.Ake svedectvo vydava?Nuz take, o akom som pisala,ze presviedcala svoju kamaratku,ktora "verila" ze lapač lapa zle sny - a moja dcera jej vysvetlila, ze tomu naozaj neveri.A ci sa spravame rovnako ako ti,co tomu veria,ked taketo veci mame ako dekoraciu?Nespravame!Pretoze tu vec nemam s nejakym duchovnym zamerom ale s tym,co som uz pisala.A nebude mi ju ani luto vyhodit,ak na nu sadne prach podobne ako kopu inych lapacov prachu :-) A este cosi - je teraz moda nosit v kociku cervene predmety proti urieknutiu-lezu mi s tym ludia na nervy,ak ma presviedcaju,ze si to mam dat...Ale rovnako hystericke je branit sa hocijakej cervenej veci,len preto,lebo to ma okultny vyznam?To uz by som musela vyhodit cervene hrkalky,cervene gombiky na svetriku dietata,cerveny dudel,cervene bodky na ciapocke a cojaviem este co...Len preto,aby som sa nepodobala tym,co su povercivi? Preco? Ja som v tomto slobodna
+
1
|
-
1
04.10.2017 20:02
Mia
A ešte k tomu krížu - zle som sa vyjadrila. Nemyslela som kresťanský symbol, kríž ako symbol ukrižovaného Krista. Myslela som niečo v tvare kríža - hocičo... snáď tomu nechceme pripisovať nejake "špecialne vlastnosti" a veriť v "to" ...
+
2
|
-
0
04.10.2017 20:59
Zuzka
Ja som nepovedala nič proti všetkým červeným veciam na svete. Ale tak hádam všetci vidíme, že ten lapač snov má špecifický tvar, ktorý nemá žiadna iná vec, žiadny iný predmet. Ak pôjdem do extrému - keby sa vašej dcére zdal ako "pekný dekoračný symbol" napríklad hákový kríž, tak by ste jej len vysvetlili, čo znamená, a nechali jej ho visieť niekde na plagáte na stene? Možno je to tak trošku miešanie hrušiek s jablkami, ale ja mám v tomto jasno. Načo sa vôbec zapletať s týmito symbolmi, keď vieme, čo znamenajú? Je to, samozrejme, vaša vec, ja som len, rovnako ako vy, vyjadrila svoj názor.
+
3
|
-
1
04.10.2017 21:28
Mia
Hákový kríž viem, čo znamená a kto sa ním prezentuje, preto som zásadne proti. "Lapač snov" je taka blbosť, že som predtým ani nevedela, že niečo také existuje...Preto sa z neho nejdem zblázniť. A uvedomme si, že všetkému, úplne všetkému sa dá pripísať nejaký význam. Horiaca sviečka? Môže ísť o nebezpečnú duchárinu a rovnako sviečka môže symbolizovať Krista ako Svetlo sveta. A žiaľ, aj svastika - kedysi mala úplne iný význam, kým ju nacisti nezneužili ako svoj symbol (teda spomínaný hákový kríž). A som samozrejme proti okultným praktikám aj v tom najnenápadnejšom prejave, ale rozlišujem.
+
19
|
-
1
04.10.2017 16:58
Mima
Myslim, ze ak si niekto zavesi ruzenec na spatne zrkadlo auta, prip. ho nosi inde "na ochranu", tak je to rovnako ezotericke ako vyssie uvedene symboly v clanku. Rozdiel teda nie je v tom, ci je to krestansky predmet alebo nie. Ak sa pouziva ako "talizman" pre stastie, alebo ruzencu ako veci doverujeme, ze nas ochrani, tak je to to iste, ako ked sa niekto zveri pod ochranu cervenej snurky (tiez vec). Sme Bozie deti, mame tu najlepsiu ochranu u nasho nebeskeho Otca skrze Pana Jezisa, nepotrebujeme ziadne talizmany na ochranu - ci uz nabozenske alebo svetske. Bud doverujeme Bohu samotnemu, alebo nejakej veci. Sam Pan Jezis povedal, ze sluha nemoze sluzit dvom panom. Je to bud - alebo. A je len na nas, ci budeme zverovat pod Boziu ochranu, alebo pod ochranu nejakej materialnej veci.
REAGOVAŤ
+
8
|
-
4
04.10.2017 21:05
Denisa
No čo sa týka nosenia náboženských predmetov na ochranu, tak ak sú posvätené, nechráni ťa predmet samotný, ale modlitba vynesena nad tým predmetom. Takže ak nosim posvateny kríž, ruženec alebo niečo iné, tak je to v poriadku.
+
4
|
-
2
05.10.2017 10:11
Martin
Žiadne náboženské predmety nemajú moc chrániť,lebo moja ochrana nie je vec,ale OSOBA...pokiaľ je moja dôvera v náboženský predmet (aj keď podla vás posvätený),tak je to rovnaká forma modloslužby,ako všetky vyššie spomenuté...Vždy je to o osobnom vzťahu s Ježišom...tam to celé začína, aj končí (a na konci našich dní bude osobný vzťah s Ježišom jediným merítkom, buď si,alebo nie si Kristov) Všetko, čo Pán Ježiš pre nás urobil, smeruje k osobnému vzťahu s Ním, chce byť súčasťou všetkého, čo žijeme a riešime.či to je rodina, cestovanie v aute,život ako taký...Moja ochrana pramení z toho, že viem, kto Je On, aký je Jeho postoj voči mne, viem, že ma neopustí, nezanechá, že som zrenicou Jeho oka, ako sa píše v Žalmoch.Ak napr. cestujem, modlím sa za to,aby bol so mnou, aby nás ochránil, nikdy takúto nádej nedávam do toho, že si do auta zavesím krížik, to už v samotnom základe nedáva zmysel..akákoľvek náklonnosť a viera v to,že "náboženské predmety" majú moc chrániť je v Božích očiach zlá...
+
6
|
-
0
05.10.2017 14:04
Silvia
Ja by som zase trochu spochybnila tie shamballa naramky. Ano, ked to niekto ma ako predmet za tymto ucelom kupeny, na ochranu, tak jasne, ze to nie je OK. Ale si pamatam, ze este ked som bola mala, tak mama viazala macreme ozdoby alebo tym stylom uviazala drziak na kvetinac a pod. Teraz vsetko, co je tymto stylom zaviazane by som mala brat ako shamballa naramok? Je to proste styl viazania a nedavno som taky s menom spravila dcerke, aby mala naramok, kde ma svoje meno, lebo take nieco chcela. Teraz jej ho akoze nemam davat, lebo ze to je shamballa naramok? By som naozaj hladela na to pozadie, ale nie na vec samotnu. Ja som to robila bez akejkolvek symboliky, jedine takej, ze som dcerke chcela spravit radost a aj som ju to chcela naucit viazat, lebo to nie je tazke a aby mohla takymi naramkami potesit aj svojich blizkych.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
06.10.2017 20:36
Kaja
Koralkové náramky sme si vyrábali už ako dievčatá, čo už to má spoločné s nejakou šambalou? Presne, Silvia, ako píšete...
+
0
|
-
0
20.11.2017 21:13
majka
Ja tiež neviem či to je zlé, u nás to má veľa ľudí ako ruženec, dokonca aj farár to má na ruke a podáva nám sväté príjímanie s tou rukou ... keby sa k tomu vyjadril niekto ešte ..