logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

v dobrom & v zlom_Návod na dobrú manželskú intimitu od Boha pre muža

Publikované: 07.11.2017 o 00:00Autor: Mária Kohutiarováhodiny Prečítate približne za 4.5 minúty
Možno je to zvláštne, ale tento návod, ako muž môže byť s Božou pomocou úspešný v manželskej intimite, naozaj existuje. Dokonca je zhrnutý v jednom krátkom slove v Biblii.

Zaručené už od Adama

Mnohí muži si nad tým, ako mať pekný manželský intímny život, dlho lámu hlavu. Ale tento text patrí aj tým, ktorým je to jedno alebo nad tým ešte vôbec neuvažovali. Pretože aj intimita je darom od Boha a má nás posväcovať oboch rovnako – či dávame, alebo berieme.

Čarovné slovíčko, ktoré však nefunguje na vyslovenie, ale na žitie, je pomerne jednoduché a nájdeme ho už v prvej Knihe Genezis: „Adam potom poznal svoju ženu Evu...“ (Gn 4, 1) „Čarovné“ slovíčko sa teda volá „poznať“. Ale nie je to také obyčajné slovíčko, ako si možno niektorí z vás myslia! Lebo práve v tejto chvíli, pri čítaní tohto riadku, si mnohí z chlapov povedia: „A čo mám na nej poznať? Však ju poznám ako staré bačkory!“

No predsa Boh vpísal toto slovo nielen do Adamovho príbehu manželskej intimity, ale aj do vnímania a prežívania intimity každého manželského páru – a tentoraz mal s tým z pohľadu a aktivity muža pre ženu presný zámer.

 

Tak dobre, čo to vlastne znamená?

Poznať svoju ženu je teda podľa Božieho plánovania intimity v manželstve viac ako vedieť, ako sa volá a kde robí. (Pretože niektorým jedincom vypadávajú aj dátumy narodenia a sobáša.) Toto poznanie je ešte oveľa hlbšie a vyžaduje si od mužov-manželov nejakú tú námahu, ktorá sa však určite vyplatí.

Keď totiž Boh stvoril ženu (a bola neporovnateľne krajšia ako muž, ak hneď zahlásil, že je „kosť“), vedel, že všetko (teda aj tá dobrá intimita a sexualita) sa v nej spúšťa jedným neviditeľným „gombíkom“. Nie, nie je tam, kde si možno práve teraz mnoho mužov myslí – nie je na žiadnom erotickom mieste. Tie prídu na rad až po tomto prvom. Ten správny „gombík“, na ktorý žena funguje (a ozaj v dobrom aj zlom, aj s výsledkami a dôsledkami), sa nachádza hlboko v ženinom uchu.

Jednoducho povedané: čo žena počuje od svojho manžela, čo vníma, to sa automaticky presúva do jej srdca, pocitov, konania, myslenia, rozprávania. Ak ste ako muži logicky dôslední, dajte si do súvislosti spôsob vašej komunikácie s manželkou – a dôsledok (ne)funkčnej intimity je jasný.

Presne toto je spôsob, ktorým sa žena zapaľuje a ktorým ju muž poznáva: dať jej dostatok dôvodov na to, aby rozprávala – a aby som ju mohol poznávať. Znamená to zaujímať sa o ňu, o jej prežívanie, pocity, nálady, vnímanie, túžby, únavu; a áno, aj o jej zlosť a rozčarovanie (aj ak sa týka muža a je to niekedy riskantné). Znamená to vypustiť pri komunikácii s ňou slovíčka „hm“, „hej“, „možno“, „jasné“, „viem“ či „o. k.“ a nahradiť ich rozvinutejšími vetami, medzi ktoré však nepatrí: „Hej, ako včera,“ ba ani veta: „Jasné, rozumiem, neruš, Arsenal dal gól.“

 

Manuál pre tých, ktorí to ešte nikdy nerobili

Ani tu však nemajú vyhraté tí, ktorí používajú rozvinuté vety, pretože každá z nich musí byť plná skutočného záujmu o ženu samotnú – a to (pozor, vážne!) bez toho, aby z neho presvitala prvá mužská potreba alebo aby boli len formálne (vtedy je už intimita pochovaná). Je jasné, že s vetami o počasí, mizernej šéfke a päťke v žiackej nedospejeme ku krásnej intimite – hoci môžu pomôcť, ak správne uchopíme situáciu inými vetami.

Aké sú to napríklad vety? Štartovacie – bez ohľadu na situáciu – sú tieto:

„Vidím, že sa trápiš pre tú päťku nášho syna. Ako by som mohol pomôcť?“

„Vyzeráš veľmi unavená. Môžem povešať miesto teba tú bielizeň?“

„Ty si si kúpila nové šaty? Vyzerajú super, obleč si ich, prosím! Rád by som ťa v nich videl... Určite si v nich krásna, máš dobrý vkus!“

„Večera bola vynikajúca, nalejem pivo do dvoch pohárov?“

Pokračovanie – stále v duchu počúvania a prijatia, oceňovania a porozumenia – už nie je ťažké. Stále dávame svojej manželke dôvod, aby sa cítila skutočne milovaná, keďže sa o ňu zaujímame, aj keď neponúkame riešenia na jej ťahanice so šéfkou, iba vytrvalo počúvame a sprevádzame jej pocity. Jediné, čo sa od muža vyžaduje, je trpezlivosť a láskavosť, aj keď sa vám možno do toho nechce, ba aj vtedy, ak vám napriek záujmu vaša láska oznámila, že sa aj tak necíti na nič, čo by mohlo byť medzi vami dvoma. Vytrvajte! A rada navyše: ak vaša manželka túži najprv vložiť všetko prerozprávané do modlitby, vstúpte aj do týchto vôd!

 

Žena sa zapaľuje sluchom... a horí lepšie, ako si viete predstaviť

Ak vám ako chlapom vadí, že sa vaša žena rozplače, ak počuje (áno, počuje) niečo ťažké – bez ohľadu na to, či sa jej to týka, alebo nie... alebo ak sa čudujete, ako sa, naopak, teší, ba až vznáša, ak sa dozvie (hej, ušami) dobrú správu, pohnite trošku pragmatickým myslením: ten istý Boží vzorec je tu predovšetkým pre vás!

Tú negatívnu stránku horenia (lebo je to ozaj výbuch v najhoršom slova zmysle) asi nechcete skúšať – ale pri pozornom prikladaní polienok v podobe teplých a dobrých, oceňujúcich slov sa oheň rozhorí neuveriteľne silno. Aj keď pršalo (teda manželka bola unavená a uplakaná), aj keď bola búrka (a vy ste prešli hádkou či rozdielnymi názormi a vyzerá to studeno), aj keď je sucho (a ona sa zdá imúnna voči všetkému).

Skutočný, láskavý záujem muža o ňu samotnú, o jej prežívanie, názory, postoje, vnímanie a ochota prejsť s ňou všetko ju presviedča o tom, aká je pre svojho muža vždy cenná, jedinečná a príťažlivá. Ba často sa muž z prvotnej, možno ufrflanej informácie o tom, že nič nebude, lebo nemá ani riadnu podprsenku, dozvie, že túži po novej práve preto, aby sa mu páčila a... mohla ponúknuť lepšiu iskru vo vzťahu. Zrazu mäkne, začne túžiť po objatí... aj po niečom viac.

Adam bol pri poznávaní svojej ženy úspešný do hĺbky... a ich vzťah bol pevný napriek tomu prvému skratu. To isté požehnáva každému milujúcemu manželovi Boh práve cez možnosť otvárať srdce jeho ženy (a ani nevedno ako, aj to svoje, ak jej chce byť nablízku a napĺňať jej vypočuté potreby).

Takže: poznávajte a zapaľujte!

 

 

...

Snímka: unsplash.com

DISKUSIA (14)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
2
|
-
4
07.11.2017 12:51
PHk
"Bačkory" je síce čechizmus,ale to v tomto článku nie je podstatné.Bol by som nesmierne potešený,keby "„Čarovné“ slovíčko sa teda volá „poznať“"(Gn 4, 1)bolo predmetom relácie Fundamenty v TV LUX a jej aktérom by bol morálny teológ o.Marek Krošlák a Mária Spišiakova,ako aj reprezentantka žien.Nestál som pri Adamovi v čase,keď Boh mu stvoril Evu,ale nie som si istý,či text v článku"(bola neporovnateľne krajšia ako muž,ak hneď zahlásil,že je „kosť“)"bola myšlienkou Adama.Nie Adamovi chýbala žena,ale Boh povedal:Gn2,18"Stvorenie ženy. –18 Potom Pán,Boh,povedal:„Nie je dobre byť človeku samému.Urobím mu pomoc,ktorá mu bude podobná.“Číže motívom Boha nebolo stvoriť pre Adama krásnu ženu,ale aby rozprávala,bola mu pomocnicou a zabezpečila rozmnoženie diela Boha".Nie som však ani teológ,ani filozof !Radšej by som si o úlohe ženy a manželstva v kontexte s:"23-25 Vtedy Adam povedal:„Toto je teraz kosť z mojich kostí a mäso z môjho mäsa...vypočul hore uvedenú reláciu od morálnych autorít.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
07.11.2017 14:37
Korektorka
Hoci slovo "bačkory" skutočne znie ako bohemizmus, nájdete ho aj v slovenských slovníkoch: http://bit.ly/2zFjap2 Práve preto, že som výraz objavila v Synonymickom slovníku slovenčiny, v texte som ho ponechala.
+
0
|
-
1
07.11.2017 17:08
PHk
Pre korektorku: je to výsledok československého národa (čechoslovakizmu),ináč by neexistovalo bývalé Československo.
+
0
|
-
1
07.11.2017 15:14
PHk
"Bačkory" je síce čechizmus,ale to v tomto článku nie je podstatné.Bol by som nesmierne potešený,keby "„Čarovné“slovíčko sa teda volá „poznať“"(Gn 4, 1)bolo predmetom relácie Fundamenty v TV LUX a jej aktérom by bol morálny teológ o.Marek Krošlák a Mária Spišiakova,ako aj reprezentantka žien.Nestál som pri Adamovi v čase,keď Boh mu stvoril Evu,ale nie som si istý,či text v článku"(bola neporovnateľne krajšia ako muž,ak hneď zahlásil,že je „kosť“)"bola myšlienkou Adama.Nie Adamovi chýbala žena,ale Boh povedal:Gn2,18"Stvorenie ženy. 18 Potom Pán,Boh,povedal:„Nie je dobre byť človeku samému.Urobím mu pomoc,ktorá mu bude podobná.“Čiže motívom Boha nebolo stvoriť pre Adama krásnu ženu,ale aby rozprávala,bola mu pomocnicou a zabezpečila rozmnoženie diela Boha".Nie som však ani teológ,ani filozof!Radšej by som si o úlohe ženy a manželstva v kontexte s:"23-25 Vtedy Adam povedal:„Toto je teraz kosť z mojich kostí a mäso z môjho mäsa...vypočul hore uvedenú reláciu od morálnych autorít.
REAGOVAŤ
+
5
|
-
0
07.11.2017 15:20
Marta
Ďakujem za všetko čo ste napísala,je to pravda a po prečítaní PHk -nemám rada keď niekto cituje Písmo len preto aby dokazoval svoju pravdu a vystatoval sa vedomosťami-chýba mi v tom ľudskosť a láska- alebo som tomu všetkému neporozumela??
REAGOVAŤ
+
4
|
-
2
07.11.2017 17:12
PHk
Stačí si nalistovať stránku: https://dkc.kbs.sk/ a jedine v nej nájdete odpoveď na každý problém alebo otázku.Krása a jazyk žien od začiatku ľudstva sú príčinou mnohých vojen a tiež napr.nesmrteľnosti Herodesa v umení,keď jazyk Heriodady a krása jej dcéry:Mt14, 3-9 "3 Herodes totiž Jána chytil,sputnal ho a vrhol do väzenia pre Herodiadu,manželku svojho brata Filipa,4 lebo mu Ján hovoril:„Nesmieš s ňou žiť!“5 A chcel ho zabiť,bál sa však ľudu,lebo ho pokladali za proroka.6 No v deň Herodesových narodenín tancovala dcéra Herodiady v kruhu hostí a Herodesovi sa tak páčila,7 že jej pod prísahou sľúbil dať všetko,čo si bude žiadať.8 Ona na návod svojej matky povedala:„Daj mi tu na mise hlavu Jána Krstiteľa.“9 Kráľ sa zarmútil,ale pre prísahu a kvôli spolustolujúcim rozkázal,aby jej ju dali." Ďakujem za reakciu,ale hľadanie pravdy a výmena názorov nie je vystatovanie.P.S.Nie som márnomyseľný chlap,ale ak Eva bola "kosť" z Adama,potom aj Adam bol krásny, či ?
+
1
|
-
0
08.11.2017 16:19
Marta
Pre PHk- zas len poúčanie a čo život?? a Vaše poznávanie? a zapaľovanie?,prajem Vám tú slobodu v rozhodovaní aj keby nebolo správne a Váš iskrivý záujem o toto druhého.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
1
08.11.2017 21:03
PHk
"Stále dávame svojej manželke dôvod,aby sa cítila skutočne milovaná,keďže sa o ňu zaujímame,aj keď neponúkame riešenia na jej ťahanice so šéfkou,iba vytrvalo počúvame a sprevádzame jej pocity." To mám do ženského časopisu napísať článok o tom,či to platí aj v opačnom garde?Alebo si myslíte,že muž nepotrebuje cítiť,že je milovaný popri povinnosti: Gn 3,17-19 "... nech je prekliata zem pre teba:s námahou sa z nej budeš živiť po všetky dni svojho života.18 Tŕnie a bodľačie ti bude rodiť a ty budeš jesť poľné byliny.19 V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb,kým sa nevrátiš do zeme,z ktorej si bol vzatý,lebo prach si a na prach sa obrátiš!",pretože "Preto,že si počúval hlas svojej ženy a jedol si zo stromu,o ktorom som ti prikázal:»Nesmieš z neho jesť!"
+
2
|
-
6
08.11.2017 22:13
Peter
To je už fakt prehnané. Stále len ženy, o ženách atď. Ale dnešné ženy (aj kresťanky) sú paradoxne feministky, odmietajú variť, odmietajú starať sa o domácnosť, o nákupy atď. Ale na druhej strane by chceli aby sme ich my chlapi na rukách nosili.. Nie len ženy si čosi zaslúžia, ale aj muži. Koľko už bolo tých trápnych článkov a blogov ako krásne muž vyjadril city žene, aj keď má svoje roky, je tlstá, škaredá a neviem aká... Ale dnešné ženy (resp. väčšina, česť výnimkám) sa celospoločensky vysmievajú mužov (soplík), spochybňujú autoritu mužov medzi sebou, pred rodinou, na verejnosti.A pritom chcú, aby tí, ktorí už nie len zarábajú a živia rodinu, ale držia nad vodou aj domácnosť, im pomaly slúžili. Keď chcete vy chodiace sväté obrázky viac úcty či lásky, tak dajte už konečne aj vy mužom pocítiť že si ich vážite. PS: ináč nebojte sa, pre chlapov je to normálne, že "101"% si ho pravidelne "honí" a myslí na inú. Toto im pravidelne dáva silu prežívať vedľa vás a z pohľadu biológie je to ok :)
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
09.11.2017 09:05
Mária
Škoda , že ste nepochopili autorku...
+
1
|
-
0
09.11.2017 10:24
maruška
budúci týždeń dostanú svoje ženy... v pokoji, počkaj si... a ty si ešte asi nestretol skutočne krásne ženy, také, ktoré si vážia mužov.. ja také poznám a nie málo.. a ich muži sú na ne hrdé a nny na nich... a keby sme šli čisto len na biológiu aj my ženy, ehm.. zle by to dopadlo aj pre vás, chlapci.. :)
+
1
|
-
0
09.11.2017 12:37
Darina
Veľmi pekne napísaný článok, s citom k žene a výstižne opísal skutočnú podstatu prežívania sexuality ženy. Ďakujem.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
09.11.2017 17:04
PHk
Vďaka Maruške som pochopil,prečo si Ježiš vyvolil za učeníkov chlapov a nie ženy.Ženy mu len posluhovali ako napr.Marta alebo ho milovali,ako Magdaléna,Mária iné.Takže radšej ako kresťanskú sexuálnu poradňu alebo krčmu 4.cenovej skupiny,by som prijal úvahu o tom,prečo Ježiš si zvolil učeníkov ako evanjelistov a prečo by nemali byť ženy kňažky(evanjelici)aj keď vyštudovali teológiu.Tiež neviem,prečo okno na komentáre nemôže mať väčšiu výšku,aby som videl,čo som už uviedol(viacriadkové),lepšia orientácia v texte.
+
0
|
-
0
13.11.2017 22:57
maruška
jaj, PHK, teraz to beriem skôr ako pochvalu, nie ako kritiku.. od Vás :-)