logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Tomu, ktorý odišiel...

Publikované: 08.11.2017 o 09:00Autor: cesta+hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Pamätám si, keď sme sa prvýkrát stretli. Bol si obyčajný novokňaz, ale rýchlo som si zvykla volať ťa otče. Tri roky si ma lámal. „Veď príď na spoveď,“ hovorieval si. „Otče, ja už spovedníka mám,“ odvetila som. Bol si prvý, ktorý zobral moje slová vážne a niečo zmenil – kúsok seba. Získal si si vtedy môj rešpekt a dôveru.

Po troch rokoch si si v jeden deň všimol, že som akosi mimo. „Čo sa deje?“ spýtal si sa. „Chýba mi kaplnka,“ odvetila som. „Ale veď Boha nosíš v sebe,“ povedal si. Zrazu nebolo inej možnosti. Iný kňaz naokolo nebol a ja som sa potrebovala zmieriť s Otcom a zároveň uviesť isté veci na pravú mieru. Stalo sa.

Ani neviem ako. Ale viem. Bol som schopná tri hodiny cestovať, aby sme sa mohli porozprávať a aby si ma vyspovedal. Nikdy si neodmietol. Ani jedna moja esemeska neostala bez odpovede. Ani na Zelený štvrtok, keď som dobehla rovno z vlaku a ešte s veľkým ruksakom. Ani keď som prišla tesne po tom, čo som spadla z bicykla: „Čo si robila? Nechceš si to ošetriť? Dávaj si na seba pozor!“ A odvtedy, takmer vždy, si sa spýtal: „Kde máš bicykel?“

Modlil si sa za mňa, keď som prechádzala prvým vážnym vzťahom a hľadala odpovede. Nebol si ten, čo povedal – urob to alebo urob hento. „Dávaj si malé ciele,“ hovorieval si. „Najprv dokonči jedno, potom začni druhé. Nauč sa povedať nie. Nezabudni sa vyspať. Choď na dovolenku!“

Keď som si prešla krízou, sprevádzal si ma pri mužovi, o ktorom si si aj ty myslel, že sa stane mojím manželom. Boli sme za tebou spolu, keď sme mali problémy. „Vydržte, má to zmysel!“ opakoval si nám. „Nezraňujte sa, počúvajte sa.“ Na záver si nás požehnal. „Tak čo, už máš prsteň?“ pýtal si sa, lebo si veril, že tak to má byť. Keď som ti napísala esemesku, že sme sa rozišli, nechápal si. Ale modlil si sa za mňa a ja som vedela, že môžem opäť prísť.

Koľko sĺz som vyplakala v spovednici. Koľko v kaplnke. A koľko vonku či v iných miestnostiach, kde si ma zvykol spovedať či kde sme sa len tak rozprávali. Občas sa to otočilo a ja som počúvala teba.

Dával si mi len toľko, koľko som bola schopná uniesť. Naučil si ma prehodnotiť moje priority a postaviť sa k problémom čelom. Nechápem ako, ale vždy si dokázal odhadnúť, či potrebujem vypočuť, pokarhať, povzbudiť... Modlievala som sa za teba, pred každým stretnutím.

Bol si človek, ktorému som verila a ktorého som považovala za vzor prekonávania prekážok. A stále si.

Napriek tomu, že si odišiel. Ešte stále som v šoku. Nerozumiem, nedáva mi to zmysel. Pýtam sa Boha, prečo práve ty. Prečo si kňazstvo zanechal ty. Prečo ťa lepšie nechránil ten, ktorému si obetoval svoj život. Prečo ťa lepšie nechránila tá, ktorú si tak miloval – Mária. Prečo ťa nepočuli tí, čo mali byť tvoji bratia.

Čakám na vysvetlenie. Čakám na to, že mi to povieš ty sám. Že mi povieš, že si spravil chybu, no rozhodol si sa postaviť k tomu zodpovedne. Rozmýšľam, ako by to vyzeralo, keby sa situácia obrátila. Keby som prišla k tebe takto ja. Asi by si bol sklamaný, ale povedal by si, že sa mám správať zodpovedne, že Boh mi moje hriechy odpúšťa, že ma miluje a že za mňa zomrel. Že všetci sme hriešni a slabí, ale Božie milosrdenstvo je väčšie.

Viem, teraz budeš mať iné povinnosti. No verím, že z času na čas si nájdeš na mňa chvíľu. Stále si človek, ktorému dôverujem. Stále si človek, ktorý ma dobre pozná a ktorý ma môže veľa naučiť. Stále sa budem za teba modliť. Lebo nech sa stane čokoľvek, ty si kňaz naveky, podľa radu Melchizedechovho.

 

---

 

Otče, bolí to. Bolí to, že ste odišli. Ale nie ste sám. Nikdy ste neboli a nikdy nebudete. Neviem si ani predstaviť, čím ste si museli prechádzať, keď sa to stalo. Neviem si ani predstaviť, čím si prechádzate teraz. O to viac sa budem modliť.

 

---

 

Venované všetkým kňazom, ktorí zanechali kňazstvo. Venované všetkým duchovným otcom, ktorí sa stali otcami rodín, ktorí sa postavili k svojej chybe zodpovedne, ktorí sa príkladne starajú o svoje manželky a deti. Nemajú to ľahké. A ani nikdy mať nebudú. Modlime sa za nich.

DISKUSIA (13)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
08.11.2017 14:42
LM
zaujímavé
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
08.11.2017 17:06
M.
Aj ja poznám takých, áno, nemajú to ľahké, ale som s nimi. A sú aj takí, ktorí sa rozhodli inak, ostali v čiernej sutane a ich deti vyrastajú bez otca.
REAGOVAŤ
+
7
|
-
3
08.11.2017 21:10
Zita
Zľahčujete vážnosť témy. Kňaz vie dopredu,do čoho ide.Má dosť času rozmyslieť si,či unesie ťarchu povolania.Bude pastierom.Aj vtedy ak má sám problémy. Ak takýto kňaz urobí chybný krok...a zriedka sa to stane,že padne...urobí dobre,ak sa o potomka postará finančne,modlitbami,inak...no zodvihne svoj kríž..a slúži BOHU tak,ako prisahal a sľuboval!Ako kňaz! Veď žena,ktorá s ním zhrešila vedela,že musí odísť a odmietnuť...no ona kňaza zviedla..Žena musí vedieť povedať nie. NIE,nesúhlasím s tvojimi slovami:" ostali v čiernej sutane a ich deti vyrastajú bez otca."..kňazstvo..to nie je čierna sutana,ale služba BOHU!A ten sa už postará a pomôže.. Píšeš :"deti vyrastajú bez otca"...to snáď tá žena zvádzala kňaza opätovne...?! Neľutujem také. Hodnota kňazstva je obrovská,hlavne dnes,keď je kňazských povolaní menej.
+
3
|
-
0
10.11.2017 07:06
Linda
Lebo muž nemusí vedieť povedať nie hej?
+
0
|
-
0
14.11.2017 09:54
michaela
Milá Zita, muž na ktorého biskup položí ruky a stane sa kňazom, naďalej zostáva mužom. Žena keď začne ku kňazovi niečo cítiť, má prerušiť kontakt. Kňaz väčšinou odísť nemôže, ale ona áno. Nezastávam sa, ale usilujem sa pochopiť. Všetci padáme a hrešíme, a veľmi. Alebo ty nie? Jediné čo máme je Božie milosrdenstvo. Lebo, kto z nás je oprávnený hodnotiť čo je smietka a čo brvno? Mt 7,3 A prečo vidíš smietku v oku svojho brata a brvno vo vlastnom oku nezbadáš?
+
0
|
-
0
17.11.2017 15:57
M.
Zita, poznaám takých - to znamená, že poznám viaverých, čo majú deti - po jednom dieťati. Tí, čo sa ďalej tvária ako "bezdetní a svätí" si určite museli prejsť ťažkým spytovaním svedomia, ale žena, ktorá sama vychováva ich spoločné dieťa a aj to dieťa samotné - tí sa boria životom aj s týmto "biľagom". Opýtajte sa ich, ako sa cítia, ako sa musia s jedného platu obracať, ako musia samé dieťa vychovať. Neopýtae sa, lebo žijú v tichosti a v hanbe. A áno, počula som (osobne ho nepoznám)aj o takom kňazovi, čo mal 3 deti. Nie, nezviedla ho jedna žena viackrát, on sa viackrát "pozrel" vždy na inú. Nechcem nikoho okydávať, nikoho súdiť, ale aj to je realita :-(
+
3
|
-
2
08.11.2017 21:26
helena
Tazko sa vyjadruje k takejto teme.Pokusenia su naozaj velke,ako na duchovne otcovstvo,alebo fyzicke otcovstvo.Najlepsie riesit to potom s biskupom cestne.Knazov si vazit,a zeny by im nemali davat prilezitost k hriechu.Treba si obojstranne zachovat cestny odstup,rozvahu,a vernost povolaniu.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
14.11.2017 20:16
anna Hlúbiková
Milá Helena, zdieľam uverejnený názor, preto navrhujem, spojme sa v modlitbe za našich kńazov, najmä za tých, ktorí odišli ...
+
0
|
-
3
08.11.2017 23:01
pavol
a co ak to chyba nie je? ktosi raz povedal, ze ti knazi zostali na lodi ale uz nie su na mostiku ale isli do podpalubia cistit zemiaky. neskocili cez palubu, zmenili len sposob sluzby.ach jaj...
REAGOVAŤ
+
3
|
-
0
11.11.2017 09:54
Zita
re: Linda Kňaz,po tom,čo už bol vysvätený,nie je iba obyčajným mužom. Je to BOHU zasvätená osoba...je to TABU pre dobrodružky.. Sväté oleje sa už z neho nedajú nikdy zmyť! A ty ,Linda,vo vete,ktorú si napísala,ukazuješ svoje nepochopenie kňazstva!
+
1
|
-
1
12.11.2017 00:22
Mária z BB
Panna Mária Matka kňazov ďakujeme za každého jedného, ktorého si Pán vybral . Prosíme ťa Veľkňaz Kriste Pane daj nám nových svätých kňazov , lebo len z Eucharistie nové ľudstvo zbožne žije, lebo len z Tvojej obety sa náš svet znova posvätí. Toto sa modlíme ako prosbu po svätej omši a prosím všetkých pripojte sa k nám... ďakujem. Je to naliehavé !!!
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
18.11.2017 08:25
M.
Rozmýšľam, či by katolícky portál dokázal spraviť rozhovor s kňazom, ktorý sa nakoniec rohdol pre rodinu... Bolo by to zaujímavé (pamätám si na jeden televízny diel Famílie, ktorá priniesla príbeh práve takejto rodiny).
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
20.11.2017 21:27
LEN
To akokeby sme chceli urobit rozhovor s muzom---ktory odisiel od manzelky,deti--k druhej zene,kde by si zalozil rodinu---a nech nam teraz o tom rozprava.su to velmi tazke a nepripustne udalosti--ako pre knaza,ktory zradza sviatost knazstva,tak aj pre muza ktory zradza prvu sviatost manzelstva.myslim ze by to bol na katolickom portali velmi tazky rozhovor.aj jeden aj druhy.