logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

KOMENTÁR: Ťahajte vieru do politiky. My mladí to potrebujeme

Publikované: 12.03.2018 o 08:00Autor: Oliver Mašírhodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Budúci týždeň o takomto čase už bude rozhodnuté, kto sa stane prvým mužom KDH na nastávajúce obdobie. Rovnako bude zrejmé podľa snemových výsledkov volieb, akým smerom sa táto strana bude najbližšie roky uberať. Či bude stranou, konkrétnejšie hnutím, ktoré je schopné v súčasnej situácii komunikovať a spájať politické sily na Slovensku, kedy je to potrebné viac ako kedykoľvek predtým (nielen tie kresťanské), alebo si zvolí cestu strany, známej ako Kresťanskodemokratické hnutie, pričom „kresťansko“ je už len akousi nálepkou, možno aj vďaka súčasnému predsedovi. A bude na mieste, keď sa o dva roky premenuje na Občiansko-demokratické hnutie. V neposlednom rade bude pravdepodobne jasné, či sa ja ako volič rozhodnem prejaviť svoju dôveru KDH pri najbližších voľbách.

Ako mladý človek, budúci prvovolič (voľby v 2016 ma tesne minuli), budem v najbližších parlamentných voľbách stáť pred gordickým uzlom. Koho!? Viem, čo mi je blízke, viem čo mi je vzdialené, viem, aké mám hodnoty a viem, že túžim po spravodlivej a kresťanskej politike na Slovensku. Viem, že mám rád svoju krajinu a záleží mi na nej. Verím a viem, že sa dajú veci robiť inak. A najdôležitejšie – viem, že kresťania do politiky patria, bez pochýb!

Kto, keď nie my kresťania? „Koho mám poslať, kto nám pôjde?“ (Iz 6, 8)

Úprimne, ešte na začiatku tohto roka by som nad alternatívou KDH veľmi nerozmýšľal. Vôbec. A nielen kvôli jej súčasnému predsedovi, aj keď možno i vďaka nemu. Bez ohľadu na históriu tejto strany a jej „dinosaurov“, na jej hodnoty, ktoré sú mi práveže veľmi blízke, bez ohľadu na okolie, v ktorom sa pohybujem, či bez ohľadu na moju starú mamu, ktorú mám veľmi rád. Proste nie. S ohľadom na moje svedomie.

V posledných týždňoch sa ale niečo vo mne pohlo. Možno to bola len myšlienka, možno závan nádeje, možno malá iskierka. Každopádne toto moje „možno“ sa spája s osobou Richarda Vašečku. Preto by som radšej chcel písať o tom – prečo KDH s Richardom Vašečkom ÁNO, nie o tom prečo s Alojzom Hlinom NIE.

Z posledných dvoch viet by sa mohlo zdať, že mojou jedinou motiváciu voliť KDH je Richard Vašečka a keby teda 17. marca uspel, tak v najbližších voľbách nejdem voliť samotné KDH, ale práve pána Vašečku – čiže KDH by bolo pre mňa stranou jedného muža. Iný by to mohol nazvať úchylka, duchovnejší („autentickejší“ – obľúbené mediálne slovíčko) dokonca modla. Vôbec nie! Richard Vašečka je pre mňa nádejou, že by KDH prestalo byť stranou jedného muža a mohlo stavať na svojom prepracovanom vnútrostraníckom systéme, spolu s jeho kvalitnými ľuďmi, ktorý myslím, že má veľmi slušne vybudovaný. 

Ako študent medzinárodných vzťahov tiež viem, aké je dôležité diplomatické správanie a vystupovanie. KDH takéhoto diplomata žalostne potrebuje! Nie je dôležité povedať – prepáč, ospravedlňujem sa ti, tu som spravil chybu, mrzí ma to, máš pravdu – len doma rodičom, priateľom, či kolegom v práci. Je to potrebné aj v politike. Nie len preto, lebo je to kresťanské. Je to v prvom rade slušné. V posledných dňoch sa veľa hovorí o slušnosti v celej našej spoločnosti a naozaj ju  potrebujeme. Aj piatok sme mohli v uliciach hrdo deklarovať túto našu túžbu pripnutím odznaku s nápisom Za slušné Slovensko. 

Tak ako každá firma, každé zriadenie, každé kresťanské spoločenstvo potrebuje svojho lídra, ktorý dokáže byť nositeľom vízií, tak aj tento „konzervatívny dom“, ktorého už je mimochodom súčasťou aj pán poslanec Vašečka ako jediný jeho zástupca v NR SR, potrebuje svojho lídra. Lídra, ktorý nebude od kresťanských tém ustupovať, ale bude do nich, naopak, vstupovať. Lídra, ktorý bude nositeľom kresťanskej identity, ale zároveň dokáže komunikovať doľava či doprava. Lídra, ktorý je človekom konsenzu, ktorý je ochotný komunikovať a hľadať adekvátne riešenia. 

Som mladý človek, žijem v prostredí mladých ľudí a verejné dianie mi nie je ľahostajné. Dokážem selektovať informácie a vytvoriť si vlastný názor, ktorý mi nevnútila žiadna ideológia. Rád diskutujem o riešeniach, ale som ochotný dôverovať človeku, ktorý mi predloží konkrétne riešenia, podložené faktami. Nie som jediný, my mladí sme hladní po riešeniach problémov. 

Preto pán Vašečka, prosím Vás, ťahajte vieru do politiky! Lebo pre mňa ste len človek, rovnako ako aj Alojz Hlina. Som presvedčený, že vy ani pán Hlina Slovensko nezachránite, ale pán Ježiš Kristus! Zato som naozaj vďačný. Buďte jeho nositeľom, ako ste to robili doteraz, vaše ovocie je viditeľné.

Nech Boh žehná našu krajinu!

 

 

...

Snímka: archív Richarda Vašečku

DISKUSIA (16)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
14
|
-
16
12.03.2018 15:06
Gusto
Už si váš portál ani noviny nepredplatím. Tieto propagačné články charizmatickej mládeže sú už na mňa moc. Môžete mu to písať na súkromný profil, ale prosím neuverejňujte to ako články. Lebo strácate akúkoľvek kredibilitu a vyznieva to viac ako fanaticky. Ďakujem.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
13.03.2018 21:59
Ján
Aké sa to zdalo ťažké zladiť denník N a kresťana a SaS a Progresívnych eurohujerov do jednej piesne s Remišovou. A pritom stačí aby mali jedny noty. Otvorená Spoločnosť je otvorená všetkému.
+
14
|
-
7
12.03.2018 16:42
Tomas
Pekne napisane, tesim sa z toho, ze aj ludia o par rokov mladsi odomna zmyslaju takto a tesia sa z povolania pana Vasecku. KDH aktualne nie je nicim odlisna od ostatnych stran. Ale takto to byt nema. Ako krestania mame byt solou zeme. KDH uz davno stratilo svoju slanost a myslim si, ze prave pan Vasecka ju moze s Bozou mylostou obnovit. Verim ze z KDH spravi stranu ludi, ktory uprimne hladaju Boziu volu. Taka strana potom nemoze zabludit a jej volici sa nemozu mylit :-)
REAGOVAŤ
+
4
|
-
7
12.03.2018 22:07
M. ROY
Tiež by som radšej volil p. Vašečku za predsedu ako p. Hlinu, ale na Rišovi mi vadia 2 veci: 1. nedostatok pokory a skromnosti pri jeho vstupe do KDH a ohlásení kandidatúry - videl som jeho vystúpenia a pôsobil sebavedomejšie ako riaditeľ zemegule: vyhlásenia o "autentickejšom kresťanovi" a nepoďakovanie Hlinovi za kus odvedenej práce nemali s kresťanstvom veľa spoločného... O uzurpovaní si moci ("buď budem predsedom, alebo ani nebudem na kandidátke do parlamentu") ani nevravím, kde je tu snaha spájať kresťanské sily a spoločne bojovať proti korupcii a neoliberalizmu?? 2. prílišná snaha "spájať sa" - aj za cenu nekresťanských kompromisov? Pokiaľ by KDH na čele s R. Vašečkom išlo do vlády so zlodejmi z SNS či neomarxistami z SaS, ľahko sa spreneveria evanjeliovým hodnotám... Na politiku "hrubých čiar" už KDH a Slovensko v minulosti doplatilo, keď zostali pri moci bývalí komunisti a štbáci...
REAGOVAŤ
+
3
|
-
3
13.03.2018 15:19
Daniel
Existuje aj možnosť naštvať Sorosa :) ak budeš voliť SNS alebo Smer, tak Sorosov majdaník vyjde na psí triciatok :)
+
0
|
-
0
13.03.2018 21:44
Ján
Reagujem na Daniela, palec hore! Kto odoberáte emaily CitizenGO viete ako Miriam Kuzárová písala doslova "George Soros Vás nenávidí". Pani Miriam pekne píše ako on nenávidí nás kresťanov. Pozrite čo robí jeho otvorená spoločnosť s Írskom: http://www.citizengo.org/en/lf/36638-american-billionaire-attempting-reshape-ireland-his-own-image-funding-pro-abortion-groups
+
0
|
-
1
14.03.2018 01:07
Dana
Reagujem na M. Roya: suhlasim s vami. Tiez by som predtym podporila p. Vesecku a u Obycajnych ludi by som ho kruzkovala, ale nie v KDH. Tato jeho pycha a "spajanie", krestanov len rozdelili. P. Hlina drel za KDH, oprasil ho z prachu a popola, po tom, co stratilo svojich volicov a teraz, ked cisla vyskocili, ho chce niekto, kto tam , odstavit? zat, kde nesadil? Bojim sa, ze ak p. Hlina prehra, ze to bude koniec KDH, ze ho caka politicky dochodok a volicov sklamanie. A je mi to luto, lebo s p. Hlinom, by moj hlas dostalo. Som rada, ze su tu este Obycajni ludia, aby mali dat pravicovi krestania kam hlas, aby neprepadol.
+
7
|
-
7
13.03.2018 09:19
Martin
Dosť ma zaskočil daný článok práve v tomto médii, ktoré by malo byť apolitické. Politiku, ekonomiku, národné dianie sledujem dlhé roky. Tiež som študoval na VŠ. A musím povedať, že i ja som bol tiež trošku naivný. Autor tohto článku má však naivity trošku viac a má ešte zalepené oči, ktoré mu rozlepí realita života. Nechcem sa ho dotknúť, to nie je mojím cieľom. Problém slovenskej politiky je ten, že volíme vždy iba menšie zlo... Poznám dosť dobre politické pomery v KDH a môžem iba konštatovať, že je to potápajúci sa hnilý koráb, ktorý vezie na palube vydojenú kravu a ktorá už mlieko ťažko nejaké nadojí a to všetko skrývajúc sa za kresťanské hodnoty, ktoré boli vždy prezentované iba pred médiami a mimo médií KDH kradlo tak isto ako ostatné politické strany. A myslieť si, že KDH spasí jeden človek, ktorý zmení celú štruktúru a obráti tých starších členov na Boží obraz je trošku veľmi veľa naivity. Celá SK politiky je jeden neúrodný strom, ktorý neprináša ovocie. Pokračovanie Mt 7, 19.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
14.03.2018 10:19
Zuzka
Prečo si myslíte, že toto médium by malo byť apolitické? Aj v minulosti sa tu objavovali vyjadrenia k voľbám, ankety, odporúčania konkrétnych kandidátov, takže vyjadrovanie sa k politike nie je žiadna novinka. A každé médium má predsa právo vyjadrovať sa k čomukoľvek, k čomu sa vyjadrovať chce. Prečo teda ten výraz "ktoré by malo byť apolitické"?
+
2
|
-
0
15.03.2018 13:24
Martin
Apolitické z toho hľadiska, že by nemali konkrétne prezentovať stranu, človeka, hnutie, ... A to nie ešte KDH, ktorá má za ušami toľko káuz, medializovaných i tých čo neboli medializované, že by sa mohli premenovať na Farizejské demokratické hnutie. Politická téma v kresťanskom médiu by mala byť veľmi opatrná záležitosť. Podľa mňa, by sa malo kresťansko premietnuť a prezentovať v politike formou dobrých skutkov, činov, zákonov, projektov, ... jednotlivých politikov a nie nálepkou "Ja som kresťan katolík!!!" a schovávať sa za túto nálepku. Pán Vašečka prešiel zo silno liberálnej strany do kresťansko-demokratickej... Ak to myslí dobre a vážne premietnuť kresťanstvo do politiky, tak si mal založiť vlastnú stranu a dosadiť do nej ľudí, ktorí majú názory, hodnoty, priority na kresťanský obraz, ktorí budú konať skutky spravodlivosti a dobročinnosti pre občanov. A nie formou "kam vietor, tam plášť" cestou najmenšieho odporu...
+
6
|
-
1
13.03.2018 13:20
Eva
Povinnostou krestana je zaujimat sa o politiku a ovplyvnovat ju podla prikazu Lasky.Ak sa utiekame do kostola a je nam jedno ,ze sa nenarodene deti zabijaju,sme este krestania?!
REAGOVAŤ
+
4
|
-
6
13.03.2018 15:17
Daniel
Keď aj s tou vierou je to rôzne. Tzv. "autentický kresťan" s a-priori prioritou byť v koalícii s SaS a Progresívnym Slovenskom určite nič kresťanské nepresadí, LGBT mimovládky budú financovať jeho ministerskí kolegovia... a budú čušať tak ako čušali pri podpisovaní istanbulského protokolu Radičovou. Matovič ani KDH podpísaniu Istanbulského dohovoru nezabránili, obaja podporovali Radičovej vládu aj po podpise Istanbulu. SNS aj Smer dokázali Žitňanskú zabrzdiť, protokol sa neratifikoval.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
3
13.03.2018 17:23
Val
Myslím si že kto chce diskutovať o pánu Vašečkovi mal by navštíviť jeho stranku http://www.richardvasecka.sk/#intro avšetkým kresťanom prajem odvahu angažovať sa anečakť na iných
+
4
|
-
0
14.03.2018 10:32
Mária
Slovensko bude nové :ak každý začne sám od seba žiť skutočné Evanjelium Pána Ježiša šíriť jeho lásku ale aj zodpovednosť za všetko kde s kým a ako žijem... tak bude vznikať nové hnutie - možno nebude mať hneď názov a lídra ale bude to hnutie slovenských SRDC (HSS) čo chcú biť pre Pána Ježiša a jeho Kráľovstvo na Slovensku i na celej zemi.To nám všetkým vyprosujem . Prosím pridajte sa ku mne!
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
16.03.2018 11:21
Maria
Pre Martina : ani mne sa nepáči: "kam vietor, tam plášť", veje totiž príliš silný vietor ...úkryt je jediný : pod Materinský ochranný plášť zverme naše krásne malé Slovensko fandím Slovensku a verím, že sa prebere!
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.03.2018 23:59
Veronika
Ak ťa niekto pozve na svadbu, nesadaj si na prvé miesto, lebo mohol pozvať niekoho vzácnejšieho, ako si ty: a prišiel by ten, čo pozval teba i jeho, a povedal by ti: "Uvoľni miesto tomuto." Vtedy by si musel s hanbou zaujať posledné miesto. Ale keď ťa pozvú, choď, sadni si na posledné miesto. Potom príde ten, čo ťa pozval, a povie ti: "Priateľu, postúp vyššie!" Vtedy sa ti dostane pocty pred všetkými spolustolujúcimi. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený."
REAGOVAŤ