logo
konto fb rss email
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

21 životných lekcií, ktoré sa od Ježiša môžu naučiť naozaj všetci

Publikované: 08.01.2018 o 00:00Autor: Carlo Cruz / Preklad: Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 10 minút
Okrem toho, že pre kresťanov je Záchrancom a pre moslimov dokonca prorokom, Ježiš bol aj revolucionárom. Revolucionárom, ktorý spochybnil vtedajšie tradície, náboženstvo i vieru. Bol prvým z myšlienkových lídrov, ktorí inšpirovali svet.

Či ste kresťan, alebo nie, tu je 21 životných lekcií, ktoré sa od neho môžete naučiť:

1. Majte jasno v tom, čo chcete.

Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. (Mt 7, 7-8)

Ježiš vedel, že mať jasno je jedným z tajomstiev úspechu. Dobre zvážte, aký život budete žiť. Majte jasno v tom, čo chcete dosiahnuť. Je potrebné vedieť, o čo chceme žiadať a ako o to žiadať.

2. Keď „to“ nájdete, odhodlajte sa na skok.

Nebeské kráľovstvo sa podobá pokladu ukrytému v poli. Keď ho človek nájde, skryje ho a od radosti z neho ide, predá všetko, čo má, a pole kúpi. Nebeské kráľovstvo sa podobá aj kupcovi, ktorý hľadá vzácne perly. Keď nájde veľmi cennú perlu, predá všetko, čo má, a kúpi ju. (Mt 13, 44-46)

Ak napokon nájdete zmysel svojho života, svoje poslanie či svoj vlastný sen, chopte sa šance a skočte do nej obomi nohami, a hlavne s vierou. Možno neuspejete okamžite, ale raz áno. Práve cesta je skutočná radosť a naplnenie. Všetko ostatné už bude čerešničkou na torte. Tak smelo skočte za svojím snom!

3. Buďte zhovievaví a milujte tých, ktorí vás kritizujú.

Počuli ste, že bolo povedané: „Oko za oko a zub za zub.“ No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. (Mt 5, 38-39)

Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? (Mt 5, 44-47)

Ak nás niekto vytláča na vedľajšiu koľaj, prirodzene sa priečime. Nevzdorovať je ťažké. No pokúste sa radšej tých, ktorí vás utláčajú, dostať bližšie k sebe – a ich zmena vás prekvapí. Budete mať i menej konfliktov. Mimochodom, viac sa cení to, keď milujeme tých, ktorí nás nemilujú. Vždy reagujme s láskou.

4. Robte viac než len to, čo sa požaduje.

Tomu, kto sa chce ísť s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním aj dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať. (Mt 5, 40-42)

Stále choďte o hodný krok ďalej – v kariére, v biznise, vo vzťahoch, v službe druhým, v milovaní druhých... Snažte sa o dokonalosť vo všetkom, čo robíte.

5. Dodržujte svoje sľuby a dávajte si pozor na to, čo hovoríte.

Ale vaša reč nech je „áno – áno“, „nie – nie“. Čo je navyše, pochádza od Zlého. (Mt 5, 37)

Lebo podľa svojich slov budeš ospravedlnený a podľa svojich slov budeš odsúdený. (Mt 12, 37)

Existuje staré príslovie: „Dvakrát meraj a raz strihaj.“ A preto skôr, než niečo poviete, premyslite si to. Vaše slová majú silu nielen nad vaším životom, ale i nad životom ostatných. Buďte stále pravdovravní a dodržiavajte svoje sľuby. Ak pochybujete o tom, čo povedať, povedzte niečo láskavé.

6. To, ako vidíte druhých, je odrazom toho, ako vnímate sami seba.

Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám. (Mt 7, 1-2)

Ak meriate úspech iných výškou ich majetku, je veľmi pravdepodobné, že svoj meriate rovnako. Ak ich úspech meriate počtom titulov, pravdepodobne aj ten svoj. Nemali by ste svoju mierku zmeniť?

7. Riaďte sa zlatým pravidlom.

Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im... (Mt 7, 12)

V zlatom pravidle je zhrnuté všetko, čo nás Ježiš naučil. Vlastne, je to pravdepodobne tá najpopulárnejšia lekcia pre veriacich aj neveriacich. Ako chcete, aby sa k vám ľudia správali? Čo chcete, aby pre vás urobili? Správajte sa k nim rovnako a robte pre nich to isté. Nezáleží na tom, v čo veríte, ak sa budete riadiť zlatým pravidlom, nepochybíte.

8. Odpúšťajte druhým... ak treba, tak aj nespočetne veľa ráz.

Lebo ak vy odpustíte ľuďom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy. (Mt 6, 14-15)

Vtedy k nemu pristúpil Peter a povedal mu: „Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?“ Ježiš mu odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.“ (Mt 18, 21-22)

Ak niekomu nechceme odpustiť, neťaží to len „previnilca“, ale aj nás. Odpustite a zbavíte ťažoby nielen jeho, ale aj seba. A nezabudnite, že všetci robíme tie isté chyby. Dookola. Dovoľte to aj ostatným. Veď nikto predsa nie je dokonalý, nemyslíte?

9. Nemôžete vyhovieť každému. Pohnite sa z miesta.

Zvyšok článku sa dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (8)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
5
|
-
0
04.06.2015 23:59
Any
Lekcia 17 Neokrádajte svet o to, čo skutočne viete - je to tak, každý máme dar od Pána, je na nás či ho budeme využívať na jeho oslavu, alebo sa necháme klamať strachom a falošným podceňovaním...ktorý vieme od koho pochádza
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
07.06.2015 19:42
Egi
20. nie je pravda. Každý kto chodí v mene JEŽIŠ. Hinduisti, Budhisti, Moslimovia a iní nechodia v mene Ježiš. Nerobia divy v mene Ježiš. V tomto verši sa myslí aby jednotlivé kresťanské spoločenstvá nebojovali proti sebe. Aby si nemysleli, že niektoré je väčšie ako iné. Nemáme byť nenávisltliví, avšak NEMÁME TOHO ISTÉHO BOHA. Rozlišovanie je v :Každý, kto chodí v mene Ježiš. Ostatným máme ohlasovať Krista. Láska znamená povedať im pravdu. Ohlásiť Krista.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
02.01.2017 16:50
Ada
K bodu 1:nespoliehajte sa na vase prosby a vasu volu a prianie.....vlastna skusenost.... aj ked v tom co chcete budete mat velmi jasno a prajete len dobro a zdravie blizkym, odpoved vas stale moze prekvapit a Bozia vola sa nemusi zhodovat s Vasou.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
08.01.2018 12:09
JK
suhlasim - niekedy je lepsie byt viac otvorenym ako mat prislis jasno...
+
0
|
-
0
03.01.2017 08:33
dagmarsdr@gmail.com
Môžem poprosiť, aby mi niekto preposlal lekcie od 10 do 21? Veľmi sa mi páčia, sú pre mňa dôležité... :-) Vďaka!
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
03.01.2017 18:32
Maryn
čo tak si zaplatiť to smiešne nízke predplatné a teda aj normálne zaplatiť ľuďom za prácu, čo vykonávajú? :)
+
0
|
-
0
03.01.2017 21:17
jano
to by bolo porusovanie autorskych prav, teda kradez dusevneho vlastnictva a zaroven hriech proti siedmemu Božiemu prikázaniu. Ak to chcete, radšej si to zaplatte. Pre tych, ktori maju pristup k internetu je cena urcite prijatelna.
+
0
|
-
0
10.01.2018 12:36
TJ
"14." Chceme teda dosiahnuť svoj sen. Kde je ale Božia vôľa? Chce to aj on? Nie je nezdravý vzťah, ako nezdravý vzťah. Zažil som odmietnutie ktorého dôvodom bolo, že mi "ubližovala". Ona cítila že sa trápim, že ma zraňuje. Ja som to vnímal ako lásku, ktorá ma burcovala k rastu. Áno, človeka to bolí. Opúšťaš pohodlie, bojuješ s pokušiťelom...Chceš byť slobodný, lepší.. Je to normálne a formálne to na človeku vidno. Prajem Vám aby ste ale vedeli rozlíšiť tú zrdavú bolesť, ktorá oslobodzuje(lásku) od skutočnej bolesti a nezdravého vzťahu. Nič nie je zadarmo. Pravá láska bolí. Ak Ti niekto povie že sa vo vzťahu cíti nepohodlne a myslí si, že Boh nechce, aby ste boli spolu. Nemusí to byť pravda a ešte do toho zaťahuješ aj Boha. Nie vždy tá ľahšia cesta je správna. Chceš argument? Prečo sa učíš? nerobí Ti to dobre, je to nepohodlné, ťažké, únavné. Potom zistíš, že niečo vieš a že sa oplatilo bojovať. Dávaj šance a odpúšťaj. Nepozeraj na výsledky ale na snahu.
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.