logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

#dakujempanucitel_VÝZVA K ŠTRAJKU: Napíšte trom učiteľom, ktorým ste vďační

Publikované: 25.01.2016 o 10:23Autor: cestaplus.skhodiny Prečítate približne za 3 minúty
Pozývame Vás konkrétne sa zapojiť do ťažkej situácie v školstve. Napíšte trom učiteľom, ktorým vo svojom živote vďačíte za ich prístup a vedomosti.

Učiteľ – podľa niektorých zamestnanie, podľa iných povolanie, niekto zase učiteľstvo označuje za diagnózu či dokonca slabošstvo. Napriek tomu odvážne tvrdím, že takmer každý z nás sa v živote stretol s učiteľom alebo učiteľkou, na ktorých spomína ako na dôležitých vo svojich osobných dejinách. 

V týchto dňoch sa o učiteľoch píše viac a s vyhrotenejšími emóciami. Mnohí odobrujú ich štrajk, iní prejavujú nevôľu voči učiteľským požiadavkám. Prví argumentujú agresivitou žiakov, náročnosťou udržať ich pozornosť, množstvom papierovania, ktoré učiteľom znemožňujú nachádzať v práci pôvodné nadšenie. Tí druhí vykrikujú výčitky plné prázdnin a zdanlivo krátkeho pracovného času.

Pozývame Vás prejaviť vďačnosť trom učiteľom, pod ktorých vedením ste strávili istý čas v školských laviciach a na ktorých ste ani po desaťročiach nezabudli.

AKO SA ZAPOJIŤ:

1. Na svojom facebooku napíšte 3 učiteľov a dôvod, prečo ste im vďační. Pripojte hashtag #dakujempanucitel. Linkovať môžete aj náš článok, aby si aj ostatní mohli prečítať o našej výzve.

2. Ak nie ste na Facebooku, môžete tak urobiť aj pod našim článkom v komentári.

...

Redaktorka Peťa, sa rozhodla zapojiť do výzvy a ponúka nám spomienky na učiteľov, ktorí v jej živote zohrali dôležitú úlohu:

Je samozrejmé, že prvácka pani učiteľka je tou prvou školskou láskou každého žiačika. Dodnes sa stretávame a usmievame sa na seba, obe s hlavou plnou spomienok.

Tí traja, ktorí ovplyvnili moje rozhodnutia tak, že som sa napokon aj ja stala učiteľkou, však prišli trochu neskôr.

Pán učiteľ Bezunk vstúpil do môjho žiackeho sveta v piatej triede ako vyslúžilý učiteľ angličtiny. Starý pán so srdcom na dlani a s prekrásnou angličtinou nás zahrnul dobrom, láskavosťou, suvenírmi z Anglicka (najväčším hitom boli pravé anglické žuvačky) a zábavnými frázami, vďaka ktorým sme už takí malí zneli ako deti z londýnskych ulíc. Keď na jeho miesto nastúpili mladí učitelia, neprestali sme sa s ním stretávať a raz týždenne uňho absolvovali hodiny anglickej konverzácie. Oslavovali sme s ním jeho narodeniny a po rokoch sme sa v hojnom počte zúčastnili jeho pohrebu.

Ďakujem mu za prijatie každého z nás, za lásku starého otca a iskru, ktorú v nás svojou úžasnou angličtinou zapálil tak, že som sa ju po rokoch rozhodla študovať.

Pán učiteľ Jelínek bol následníkom angličtinárskeho trónu po spomínanom pánovi učiteľovi Bezunkovi. Mladý človek, plný ideálov a šarmu, nám okrem angličtiny a bezprostrednosti ponúkol na hodinách i svoju vášeň pre anglickú literatúru. Po tom, ako nám zarecitoval báseň od amerického romantika E. A. Poa, som sa rozhodla sa ju naučiť naspamäť. Sladkobôľne verše, napísané učiteľovou rukou, dodnes mám a čuduj sa svete, keď som si počas štátnic na Pedagogickej fakulte UK vytiahla práve americký romantizmus, všetky sa mi vybavili. Odrecitovala som tak báseň, ktorou ma pred mnohými rokmi pri svetle sviečky v triede so zastretými žalúziami očaril tento mladý nadšený angličtinár.

Ďakujem mu za entuziazmus, s ktorým sa s nami delil o svoje vedomosti čerstvého absolventa a zápal, s akým sa nám venoval v extra príprave na olympiády v anglickom jazyku.

Pani profesorka Vietorová, tak tú som stretla už ako študentka Pedagogickej fakulty UK. Vážená a vážna, s neodškriepiteľnou autoritou skúsenej prednášajúcej. Jej slová o literárnych dielach som nasávala ako špongia a pred skúškou v jej kabinete sa chvela od nervozity a rešpektu. Dodnes však spomínam na to, ako si láskavou zhovievavosťou a záujmom vypočula moje súkromné teórie o súvise medzi dielami Hamlet, Kto chytá v žite a Naivne super. Neodporovala, neuzemnila ma, iba počúvala a v tvári sa jej zračila trpezlivosť s mojím mladíckym nadšením.

Ďakujem jej za to, že nám ukázala, akú autoritu má skúsený učiteľ či profesor, a tiež za to, že sa nepovyšovala a dala priestor i naším amatérskym interpretáciám, a tým nás povzbudila v sebadôvere a túžbe hľadať ďalšie tvorivé možnosti.

A čo vy? Kto z učiteľov sa dotkol vašich sŕdc? Ste už kvôli týmto učiteľom na strane štrajkujúcich? Či máte pocit, že učiteľ má odovzdávať vedomosti bez záujmu o dôstojný plat?

 

...

Snímka: Dollar photo club

DISKUSIA (9)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
4
|
-
0
25.01.2016 11:09
Eva Švrčková
Dobrý deň, ja najviac spomínam na pani učiteľku Kovaľčíkovú, učila ma v prvej triede, všimla si môj potenciál a osobitne sa mi venovala. Potom pána učiteľa Šveca, ktorý nám bol triedny celý druhý stupeň na ZŠ, mal prirodzenú autoritu a bol vždy spravodlivý, vďaka nemu ani "matika nebola až taká hrozná. Bohužiaľ meno našej učiteľky biológie si neviem vybaviť, ale dodnes spomínam na jej hodiny biológie a chémie, ktoré boli doslova čarovné. Samozrejme by sa našli ešte ďalší. Vzhľadom na môj vek je možné, že už niektorí nežijú, ale patrí im moja vďaka
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
26.01.2016 21:05
Alžbeta
Pani profesorka Vietorová ma tiež učila a musím povedať, že pre mňa bola najlepšou, najerudovanejšou a ešte neviem akou naj zo všetkých, s ktorými som sa na Pedagogickej fakulte UK stretla. Som veľmi rada, že ma učila.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
26.01.2016 22:42
autorka
To je krásne! Naozaj, s rešpektom a láskou na ňu spomínam :)
+
1
|
-
0
26.01.2016 21:21
Michaela
Michaela Ďakujem p. učiteľke Ivaničovej, p. učiteľovi Nagyovi a najmä p. učiteľke Šátanovej z 1. ZŠ v Žiari nad Hronom, ďalej prof. Felixovi (PF UMB) a Dr. Pavlisovi, prof. Vančovej za špec. pedagogiku v BA.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
27.01.2016 23:59
Maria Labosova
Dakujem zo srdca mojej pani ucitelke Rencovej, ktora nas velmi dobre ucila matematiku, ale nielen to, ucila nas poctivemu pristupu k zivotu, dakujem mojmu ucitelovi nemciny panu Bartakovi, ktory uz zial nie je medzi nami a mojej francuzskej ucitelke Valerie, ale aj vsetkym ludom v mojom zivote, ktori ma nieco naucili a mali so mnou trpezlivost :-)
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
30.01.2016 19:32
Dana z Detvy
Ďakujem pani učiteľke Magdaléne Kaššovej z II. ZŠ v Detve, ktorá presne vedela, ktorým smerom ma má postrčiť, aby rozvíjala to, v čom som dnes dobrá. Ďakujem pani učiteľke Dane Mullerovej, tiež z II. ZŠ v Detve, ktorá sa mi s láskou venovala nekonečné hodiny - vo svojom voľnom čase, aby som mohla pod jej vedením vyhrávať jazykové súťaže. Vďaka nej som sa rozhodla študovať jazyk. Ďakujem pani učiteľke Valérii Bohmovej z Gymnázia vo Zvolene, ktorá je jednoducho úplne fantastická učka, super osoba a veľký človek. Vo svojom učiteľovaní sa snažím byť úplne ako tieto tri skvelé ženy. Verím, že sa mi to darí. Ďakujem Vám.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
02.02.2016 13:47
Vďační študenti
Veľmi radi by sme poďakovali pani profesorke Čandovej za všetku jej snahu a energiu ktorú vkladá do našich spoločných hodín. Pana profesorka vďaka za vašu ochotu a trpezlivosť s nami.Vieme že je to s nami veľmi náročné a spôsobili sme vám už viac ťažkostí a priniesli veľa stresu.Aj napriek tomu ste sa stále snažili a stále sa snažíte nielen odovzdať nám kvalitné vzdelanie ale aj vychovať z nás čo najlepších ľudí. Možno ste o tom ani nevedeli ale pre mnohých z nás ste úžasným vzorom. Patríte k tým učiteľom ktorý si vždy vedia urdžať autoritu a nájsť spravnými recept na každý typ žiaka. Pani profesorka Šimeghová ďakujeme vám za nezabudnuteľné hodiny chémie. Ukázali ste nám aký je to nádherný predmet, a stále nám hovorili čo s čím ako súvisí. Možem smelo za všetkych vašich študentov prehlásiť že ste nám dali výbornú prípravu na vysokú školu. Taktiež ste nám vždy dávali aj praktické rady do života kde všade možno využiť tento predmet.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
02.02.2016 13:53
Vďační študenti
Pani profesorka Seligová vďaka vám za vaše vedenie v prvých rokoch nášho školského života. Vždy si na vás spomíname ako na usmiatu a veľmi prívetivú pani učiteľku. Nebáli ste sa však ani urobiť poriadok s našimi neposlušnejšími spolužiakmi. Ďakujeme za vašu láskavosť a srdce pripravené vždy pomôcť.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
02.02.2016 18:54
najedovany
Hrozne kvôli štrajku musím si zobrať dovolenku z prace. A stále vymyšlaju ako to zneprijemnit rodicom maju najviac volna dene pracuju max6. hodin stale maju prestavky a nic nenaucia ucit deti musime doma my a oni vskole len skusaju co sa naucili doma nech daju pokoj.
REAGOVAŤ