logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Farár Maroš Kuffa: Odpustiť nepriateľom je najťažšie, ale tam začína kresťanstvo

Publikované: 23.12.2013 o 21:44Autor: Martin Ližičiarhodiny Prečítate približne za 13 minút
Jeho rodinu tvorí plus mínus 250 chlapcov a dievčat. Žijú pod Tatrami v dedinke Žakovce. Cesta+ sa s ním rozprávala o duchovných cvičeniach, ktoré prežil počas posledného roka, pýtali sme sa na Vianoce a to, ako ich oslavujú. A nemohli sme sa nedotknúť dvoch dôležitých tém: Božieho požehnania a Božieho milosrdenstva. Narodeninový oslávenec na Štedrý deň. Farár Maroš Kuffa (54).

Ako sa Vám darí?

Tento rok som si zažil silné duchovné cvičenia. Kázané rečou, ktorej rozumiem.

Čo sa stalo?

Na jar som padol tak nešťastne, že sa mi prehol malíček na druhú stranu, visel ako mäsiarsky hák. Vyťahoval som z potoka kameň. Chlapci okolo hneď zhíkli: "Farár, čo budeš robiť?" Pozrel som sa do neba, chytil malíček a vyrovnal ho. Dnes mi funguje, no bolí ma. Potom som sa potkol o posteľ, vykĺbil som si stredný prst. Neskôr som išiel k Rómom, v osade pomáhame tým najchudobnejším. Majú opačné reflexy ako my. Padala skriňa, ja som k nej priskočil, oni odskočili, zachytil som ju tesne nad zemou. Vykĺbil som si ďalší prst. Na pravej ruke som si pribuchol malíček do Ávie, na ďalší prst mi padlo železo tak, že mi začal krvácať a rozdrúzgalo mi necht.

Asi to bol zaujímavý pohľad na vaše ruky...

Pozeral som sa na ne pri večernej modlitbe a pomyslel som si: "Som asi jediný na svete, čo má každý druhý prst preč." Boh ku nám hovorí. Pochopil som to až neskôr v lete, keď mi Boh povedal: "Farár, už si si zvykol na polámané prsty."

Čo sa udialo v lete?

Pamätám si na to veľmi dobre, bolo to 4. augusta. Pre mňa je najlepším relaxom kôň, nemám iné možnosti, kam ísť. Sadnem na koňa a idem k Panne Márii do Levoče. Čím som starší, tým mám k Božej Matke vrúcnejší vzťah.

Bolo horúco, mal som staršie tričko a klobúk. Povedal som si, že môžem ísť aj v klobúku, veď hneď vojdeme do lesa. Čo sa stalo? Už stokrát som spadol z koňa. Raz som padol ja, raz kobyla, no vždy som sa dvihol. No nikdy som nezažil pád, ako teraz. Kobyla z ničoho nič vyskočila, asi uvidela hada. Ja som len zazrel z veľkej výšky zadok kobyly a dostal som úder do hrude. "To zle dopadne," pomyslel som si. Vykríkol som iba: "Mária!" Kobyla to počula, môže to dosvedčiť. (smiech). Vždy sa oplatí zakričať na Máriu.

Ostali ste ležať na zemi?

Stŕpli mi obe nohy a pocítil som obrovskú bolesť v drieku. Pomyslel som si len: "Budeš na vozíčku. Ako to dokážem pri mojej povahe? A čo moji ľudia?" Verte mi, alebo nie, povedal som Bohu svoje fiat. Bože staň sa tak, ako chceš ty.

Ak povieš Bohu fiat, bolesť neprestane, ani nedostaneš vysvetlenie, ale budeš mať v duši pokoj. Ja som ho mal. Pozeral som sa, kde je kobyla, videl som kamene, nemal som mobil, chodiť som nevládal. Bolo mi jasné, že musím ísť nazad na koni. Priplazil som sa ku kobyle a po prednej ľavej nohe som vyšiel hore. Kobyla erdžala, ja som híkal. Dokelu, remene zostali dole. Musel som znova dolu, a zasa hore, bolo to utrpenie.

Keď som sa vrátil nazad, dal som odstrojiť kobylu, ľahol som si a už som sa nepostavil.  Všetko stuhlo. Môj otec má také správne "hefty", spýtal sa ma: "Čo sa opúšťaš ako kravský chvosť?" Pomyslel som si, čo môžem urobiť? Môžem žmurkať očami a kývať zubami.

Toto som robil. Sedem týždňov som vstával pred východom slnka, modlil som sa a vymyslel som si rôzne cviky. Všelijako som sa krútil, až po hranicu bolesti. Po čase som sa zrazu postavil na dve barle: "Bože, toto je Amerika, do konca života budem na barlách." (smiech).

Čo Vám tým chcel Boh povedať?

To je tajomstvo medzi mnou a Ježišom.  Dva roky som sa trápil nad tým, ktorou cestou ísť. Mám ísť po tej alebo po druhej? Keď pôjdem po prvej a niektorí pôjdu za mnou, koľkých dopletiem? Bože, kde je pravda? Padol som z koňa a už to nebola ani prvá, ani druhá cesta. Nedávaj Bohu mantinely. Zrazu sa mi otvorili oči uvidel som tretiu cestu, ktorá bola nádherná a ktorú som predtým nevidel. Pochopil som, že Boh mi hovoril cez prsty a ja som to nechcel pochopiť. Boh má prostriedky aj na farárov. Hovorí svojou rečou a keď nechceme počúvať, tak pritvrdí.

Kňazi sa ma neskôr na rekolekciách pýtali: "Marián, svätý Pavol, keď spadol z koňa, oslepol. Oslepol si aj ty?" "Nie, milý priateľ, oveľa lepšie vidím." Utrpenie, bolesť, poníženie, pokorenie (aj nespravodlivé) vždy očistí človeka v láske. Boh neprišiel odstrániť utrpenie, ani ho vysvetliť, prišiel mu dať zmysel. Každú bolesť môžeš premeniť na lásku, to je tajomstvo utrpenia.

Zašli ste po páde aj za lekárom?

Dievčatá ma volali po páde na röntgen, no povedal som im, že nejdem. "Prečo, pán farár?" spýtali sa. "Videli ste už Winnetoua na röntgene?" (smiech).

Vaši chlapci hovoria, že ste tvrdohlavý.

To, čo nazveme u seba zásadovosťou, u druhého pomenujeme tvrdohlavosťou. Čo u seba nazveme podnikavosťou, druhému povieme, že je drzáň. Máme tendenciu, že o sebe hovoríme vždy lepšie. Preto je dobré, keď si vypočujeme aj názory druhých ľudí, lepšie nám nastavia zrkladlo. Môže byť, že som tvrdohlavý. (smiech).

 

CHCEM, ABY SME VYTVORILI RODINU

Ako prežívate v Žakovciach Vianoce?

Príďte sa pozrieť. Snažíme sa napodobniť rodinu, i keď nás je veľa a sme natlačení v jedálni, kde sa normálne striedame na niekoľko skupín. Spolu nás je plus mínus 250, niekto počas roka zomrie, niekto sa narodí, niekto odíde na "služobku" do basy, niekto príde. Chcem, aby sme vytvorili rodinu.  Pri večeri si spomenieme na tých, ktorí počas roka zomreli. Na tých, o ktorých nevieme nič. I na tých, ktorí odišli, či už v dobrom alebo zlom.

Všetkým vždy hovorím: Chlapci, keď počujete na obed o dvanástej zvony, jedna ruka vás vždy žehná. Čia? Farárova. Kto vchádza do mojej fary, vchádza do môjho srdca. Kto odchádza z mojej fary, neodchádza z môjho srdca. Za každého mám neho zodpovednosť, či som ho posunul bližšie k Bohu a stále sa za neho modlím.

Ako vyzerá vaša štedrá večera? Máte nejaké tradície?

Nemáme. Večeru vytvoríme podľa toho, čo nám podarujú.

 

KAŽDÁ BOLESŤ NÁS ČISTÍ V LÁSKE

Počas Vianoc sú ľudia milší, viac pomáhajú aj v sociálnej sfére. Čo zažívate počas roka?

Zažili sme už všeličo, aj krivé obvinenie, kvôli ktorému som sa dostal na súd. Sudkyni som vtedy povedal: "Pani doktorka, dajte tie papiere bokom. Za 16 rokov, čo som v Žakovciach, som ani jeden súdny proces neprehral. Mňa už ani nebaví vyhrávať. Za čo ma dnes súdite? Ak som škodcom pre našu spoločnosť, treba ma zavrieť na doživotie. Ja sa zmeniť nechcem.

Na konci pojednávania sa ma pýtate, či ľutujem, ale už na začiatku som vám povedal, že neľutujem. Som nebezpečný recidivista pre spoločnosť? A ak robím dobro, za čo ma dnes súdite?"  Rozplakala sa a zavolala ďalších sudcov. Bolo to tiež takto pred Vianocami. Prišiel jeden jej kolega, ktorý mal kožené čižmy, a ako frajer si ich vyložil na stôl. Založil ruky, akoby chce povedať: Čo mi taký farár môže povedať? Sudkyňa hovorí: "Pán farár, hovorte." " Čo mám povedať?"  "Čokoľvek."  Hovoril som o nás, ako žijeme. Sudca v čižmiach si dal dolu nohy, utrel vreckovkou stôl a povedal: "Prepáčte, pán farár." Zobral klobúk a urobil zbierku. (Smiech).

Predtým nás obvinili, že sme v dedine kradli. Prečo by sme kradli? Aj teraz sme od priateľov na Vianoce dostali klobásu, podarovali nám ryby, pán dekan z Kežmarku zasa poslal pol svine. Nevidím dôvod, aby sme kradli.

Ako sa dajú zvládnuť tieto krivé obvinenia?

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (29)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
13
|
-
0
28.01.2014 15:39
Anonym
Srdečne pozdravujem p.farára KUFFU
REAGOVAŤ
+
16
|
-
0
28.01.2014 18:04
Anonym
-žiť podľa 10 božích prikázaní je vysoká škola lásky a pán farár Kufa je profesorom na tejto škole .Neskonala poklona a úcta pred vami pán F A R A R .Jarmila
REAGOVAŤ
+
6
|
-
1
07.02.2014 10:19
Mária
Súhlasím s Vami.Pekne napísané a lepšie by som to nevystihla ani ja.Veľká úcta pred pred pánom farárom Kuffom.
+
5
|
-
1
07.02.2014 21:08
anonym2
Profesorom na tejto škole nie je pán farár Maroš, aj keď je úžasný v tom, čo robí, ale je ním Ježiš.
+
6
|
-
1
04.01.2015 00:08
Jfk
Profesorom je M. Kuffa. Jezis je dekanom alebo rektorom univerzity :)
+
4
|
-
0
16.02.2014 23:03
MARIAN
UŽASNE VECI ROBITE PAN FARAR V TOMTO SVETE DRŽIM VAM PALCE NECH VAM PANBOH POMAHA MATE MOJU HLBOKU UCTU A VELKY OBDIV
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
22.02.2014 13:15
Mária
Hovoríte krásne o Bohu pán farár, ak sú už slová krásne, aký musí byť ON ...
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
22.02.2014 14:17
Anna
To čo robíte, dokážu len silný ľudia, ktorými ich takých robí Boh, želam veľa Božieho požehnania do obyčajných dní
+
1
|
-
1
22.02.2014 21:04
joana
klobuk dole pred p. fararom,len velka skoda,ze takych niet viac....
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
22.02.2014 21:24
Maria
počula som pri jednej debate mladých,ktorý sa rozprávali,že by chceli za života poznať svatca. Jedna diavčina hned reagovala,ved pán farar zo Žakoviec je ako svatec, a hneď na to začala debata na túto tému.Vraj Slovensko sa v budúcnosti dožije toho,že sa o Nom bude hovoriť aj za hranicami ako o matke Tereze a jej skutkoch.N ie nadarmo Svatý Otec Jan Pavol II.vkladal nádeje do Slovenska,aby sme si vieru zachovali.Myslím si Pán farár,že veľa ľudi Ste oslovili.Pán Boh zaplať.
REAGOVAŤ
+
3
|
-
0
24.02.2014 09:33
Paulína
Spomeňme si pri modlitbách aj my na pána farára. Aj on je človek a potrebuje od nás modlitby. Nech Vám, pán farár, slúži zdravie a svieža myseľ aby ste to aj naďalej zvládali a pomáhali tým čo to potrebujú. Žite dlho a pomáhajte.
+
1
|
-
1
03.03.2014 08:50
VIERA
Všetko to je nádherná vec, len keby medzí vami bolo viac poctivých a spravodlivých.Boh všetko vie o nás aj to, ako ubližujete tým,ktorí sú znevážení cirkvou, viď pán BEZÁK, sledujeme všetko.Vám všetká česť, ale aj Váš názor je dôležitý pre tých, ktorí stoja pri Vás a ten je niekedy vzdialený od toho čo konáte. VIERA
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
25.07.2015 18:59
Maria Magdaléna
Vierka, otec Maroš má iné poslanie ako bojovať za česť o. arcibiskupa Bezáka. A ak nepomohli v tejto veci ani dvaja českí kardináli- nepomohol by pri všetkej moérálnej veľkosti ani on. Neobviňujte ho, on čo hovorí, aj koná.
+
2
|
-
0
03.03.2014 13:47
Linda
Maros je uzasny...Pardon, Kristus je uzasny, co cez Marosa svieti
REAGOVAŤ
+
3
|
-
1
11.03.2014 13:10
Anonymus
Ja neuznávam vôbec cirkev absolútne ani pápeža nikoho ale pán Kuffa je presne ako Ježiš celá jeho filozofia úžasné niečo ako vie pracovať s ľudmi ja si myslím, že on ním aj je len o tom nevie...nech sa Vám darí pozdrav od ateistov :)
+
0
|
-
0
04.03.2014 00:43
LOLa
súhlasím s tým- žiť podľa desatoro a ešte na záver- keď som mala aasi 2 roky a starenka ma učili anjeličku moj strážničku, desatoero a Boh otec, Boh syn a ja som sa sa predbehla že Boh dcéra a oni ma opravili, že nemám pravdu ale Duch svätý a už mám 48 a stále si myslím že mám pravdu ja.som žena a starenka mi zomreli ako 95 ročná a zanechali vo mne veľa krásnych spomienok a napr.aj tú v predchádzajúcej vete
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
15.03.2014 20:40
Gabika
Som nesmierne šťastná, že som mohla tieto slová, čo vyslovil a stále vyslovuje pán farár Kuffa počuť aj na živo, veľmi mi to pomohlo v mojom živote. Prajem nám všetkým, aby vôkol nás bolo veľmi veľa takých ľudí ako je pán farár Maroš Kuffa, ktorí by cez Božie slovo prinášali svetlo do života ľudí. Neprestávajme ďakovať Pánu Bohu za tohto človeka. Je to veľká vec. Ešte raz Bohu vďaka zaňho.
+
1
|
-
1
16.03.2014 19:07
dana
DANA. Pan Boh Vam pan farar Kufazaplať za všetko čo robite pre tychto ludí.Prečitala som si všetko v tejto reportaži a bolo to pre mna ako duchovna obnova,každy den za Vas a vaše deti obetujem desiatok ruženca .
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
05.04.2014 17:03
hela
potrebujeme ovela viac Maroškov KUffov ma srdiečko na pravom mieste dakujem
REAGOVAŤ
+
4
|
-
1
19.04.2014 12:30
Samoverec
Včera po modlitbe som si vzdychol, že som sám "v preplnenej krčme" a pýtal som sa Ho, či mi niekoho nepošle? Vyhnalo ma do mesta na omšu. Keď som sa vracal, ako obvykle som si pustil v aute Lumen. Bol tam tento rozhovor s Tebou Maroš. Doma nemám Lumen, zastal som na lesnej ceste, aby som Ťa dopočúval až do konca-aj som si poerdžal ako Tvoja kobyla. Potom som sa Mu poďakoval, že mi tak skoro poslal priateľa. Vďaka Vám obom. Spovedám sa Bohu skoro denne. Moja prvá spoveď u farára bude u Teba.
REAGOVAŤ
+
4
|
-
1
22.04.2014 22:28
anna
o Maros je jednoduchy clovek,ale je aj vzdelany a ma vela skusenosti.odmieta pychu,prijima lasku a pokoru.aj ja som si poplakala,velmi rada ho pocuvam,lebo vsetko vysvetli zrozumitelne a podla envanielia.Vdaka ti Boze za o.Marosa.
+
1
|
-
0
01.01.2015 12:26
maria.prihodova
este som nevidela cloveka takto zapaleneho takeho uprimneho ako je pan farar kuffa vdaka ti boze ze si ho oslovil a davas mu tu obrovsku silu a energiu
+
1
|
-
0
21.06.2014 16:58
Gabuika
Veľmi si prajem, aby čoraz viac ľudí na Slovensku, či starých alebo aj mladých malo možnosť spoznať názory a životnú filozofiu tohto skvelého človeka.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
21.07.2014 19:51
S pánom Bohom Jarmila Svrčková
Ja verím v to, čo káže pán farár Kuffa, a prosím za svojho synovca manželku vykúpenie z hriechov, lebo je veľmi chorá a mladá a má dve malé detičky vo veku 1,5 roka a 3 ročky. Amen.
+
1
|
-
0
22.03.2015 18:55
22.3.2015
PAN FARáR KUFFA,JE DRUHý KRISTUS NA ZEMY.vdaka Panu Bohu,zanho.Elena Luptáková
+
1
|
-
0
25.06.2015 13:35
senkova
P. Kuffa, poznám tu milosť odpúšťania a radosť z toho. Vďaka Bohu za tento dar, žijem slobodne , lahko, radostne. Odpustiť - teda pustiť niečo z hlavy a srdca nám dáva krídla. A nepotrebujete pritom RedBull.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
28.07.2015 16:14
Maja
Dobrý deň, počúvala som pána farára z rozhlasu, bolo to pred Vianocami 2014.Prajem mu veľa síl od nášho Pána, aby ho sprevádzal po jeho životnej púti, nech všetko zvláda a veľa zdravia a Božích milostí. Pozdravujem pán farár a držte sa.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
01.07.2017 23:24
Iveta
Mám veľký obdiv a úctu.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
09.11.2017 21:25
Svetlana
Velky obdiv a ucta,tomuto cloveku.Pan farar,je uzasny clovek a ucitel pre mnohych z nas.Osobne som ho navstivila,za co som velmi vdacna.Vela mi toto stretnutie dalo.Velky obdiv a podakovanie.S pozdravom zostava Svetlana.
REAGOVAŤ