logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Správa LUNACEK dostala v Európskom parlamente zelenú. Prešla

Publikované: 04.02.2014 o 11:53Autor: cesta+hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Európsky parlament schválil správu LUNACEK. Zo slovenských europoslancov hlasovali 4 za, 5 proti, 1 sa zdržal a traja neboli prítomní.

Za správu hlasovalo 394 poslancov, proti 176 poslancov a 72 sa zdržalo.

PREHĽAD HLASOVANIA SLOVENSKÝCH EUROPOSLANCOV:

ZA:

Monika Flašíková-Beňová,
Vladímír Maňka
Katarína Neveďalová
Edit Bauer

PROTI

Anna Záborská
Miroslav Mikolášik
Peter Štastný
Alajos Mészáros
Jaroslav Paška

ZDRŽALI SA

Eduard Kukan

PRÍTOMNÍ, NO NEHLASOVALI

Boris Zala
Monika Smolková

NEPRÍTOMNÍ

Sergej Kozlík

 

Ohlasy a protesty

Správa, ktorá dostala meno podľa svojej predkladateľky, Rakúšanky Ulrike Lunacek, vyvolala ohlasy a protesty. 

"O čom je táto správa? Chce pretláčať nejaké zvláštne ľudské práva osôb, ktoré sa súhrne označujú ako LGBTI osoby," povedal pre portál cesta+ europoslanec Miroslav Mikolášik. " Táto správa nebola vôbec konzultovaná s Výborom pre zdravotníctvo, aj keď sa ho týka, predkladá sa iba ako správa z Výboru LIBE pre občianske slobody," dodal.

Tradičné názory sú zrazu iné

Správa je podľa Mikolášika proti plnému užívaniu všetkých práv občanmi, "pretože vynáša skupinu LGBTI ako skupinu so špeciálnymi právami a ľudia s tradičnými názormi sú zrazu iní. Neostávame v rovine ľudských práv pre všetkých, vytvára sa dvojtriedna spoločnosť, v ktorej práva jednej skupiny sú vážené viac ako tej druhej."

Jednotlivé body správy hovorili o potrebe uznať registrované partnerstvá/manželstvá homosexuálov aj v členských štátoch, ktoré tieto partnerstvá a manželstvá neuznávajú. Text slovenského predkladu správy možno nájsť tu.

V petícii proti 200 000 ľudí

Proti správe LUNACEK vystúpili aj rôzne organizácie a združenia. Fórum života napríklad vyzvalo slovenských europoslancov, aby hlasovali proti tejto správe. „Keď som sa dozvedela o dôsledkoch, ktoré by malo prijatie tejto správy, zostala som šokovaná. Správa priamo útočí na vnímanie manželstva a rodiny cez snahu zaviesť „náhubok“ všetkým, ktorí sú presvedčení, že manželstvo je zväzok výhradne jednej ženy a jedného muža“," hovorí vo vyhlásení predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Rovnakú výzvu zverejnil aj predseda KDH Ján Figeľ: "Sme presvedčení, že EP sa nesmie snažiť vytvárať dve kategórie občanov – jednu malú skupinu s nadštandardnými právami a druhú - veľkú skupinu s bežnými právami. Všetci občania Únie majú mať rovnaké práva a povinnosti." Zároveň však vyjadrili svoj postoj voči diskriminácii: " Súčasne zdôrazňujme, že sme proti diskriminácii, proti akémukoľvek ponižovaniu a neľudskému zaobchádzaniu kohokoľvek, vrátane osôb s inou sexuálnou orientáciou, kdekoľvek vo svete."

Petíciu proti správe LUNACEK podpísalo na internete viac ako 200 000 ľudí. Tisíce ľudí písali svoj nesúhlas poslancom Európskeho parlamentu.

 

ČÍTAJTE AJ::

L.U.N.A.C.E.K (ručne stručne)

Europoslanec Miroslav Mikolášik: Ak prejde správa Lunacek, môžu byť trestaní tí, čo povedia, že manželstvo tvorí len muž a žena

 

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.