logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Je možné vnímať kritiku s láskou?

Publikované: 15.01.2018 o 00:00Autor: Kristine Brownová/Preklad: Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Keď rozprávala, do líc sa mi nahrnula červeň. Jej slová na mňa dopadali čoraz väčšou váhou, až som sa nimi cítila zavalená. Čo som urobila, že som si zaslúžila takúto kritiku? Sedela som ticho, ohúrená, bez poňatia, ako reagovať. Chcela som len, aby sa tento rozhovor konečne skončil.

Stalo sa to už každému z nás. Priateľ, kolega či niekto blízky nás neúprosne skritizoval. Niekedy je to však presne to, čo potrebujeme, hoci nás ich slová najprv zrania. Ale ako rozlíšiť, či vám niekto hovorí konštruktívnu kritiku, alebo iba odmieta vaše konanie?

Ale keď prišiel Kéfas do Antiochie, zoči-voči som sa postavil proti nemu, lebo si zaslúžil pokarhanie. Kým neprišli niektorí od Jakuba, jedával s pohanmi. Ale keď prišli, odťahoval sa a oddeľoval, lebo sa bál tých, čo boli z obriezky. (Gal 2, 11-12)

Pavol v tomto úryvku Galaťanom hovorí o tom, ako napomenul Kéfasa (tiež známeho ako Peter). Všimol si, že pri Židoch sa správa inak než pri ostatných. Viem si predstaviť, aké ťažké to pre Pavla muselo byť. Nakoniec, Peter bol jeden z dvanástich; bol odvážny šíriteľ viery ešte skôr, než Pavol vôbec uveril. No Pavol napriek tomu nasledoval Boha a zvládol túto náročnú úlohu.

Ako teda zvládnuť takéto situácie? Pavlov príbeh nám dáva hodnotný pohľad do vnútra týchto nepríjemných chvíľ. Nasledujúce tri tipy nám môžu pomôcť, čo robiť, keď nám niekto hovorí to, čo nechceme počuť.

1. Počúvajte a počúvajte dobre
Raz, keď som sa rozprávala s kamarátom, došlo k nečakanému zvratu. Bola som ohromená natoľko, až mi časť toho, čo hovoril, ušla. Isté vety boli pre mňa ťažšie než tie ostatné. Mala som sa väčšmi kontrolovať... Nechať ho pomôcť mi... Viac komunikovať... No sústredila som sa len na to negatívne a ostatné som nebrala do úvahy.

Tak často nám ujde podstata len pre to, lebo dobre nepočúvame. Keď sa začne takýto rozhovor, venujme mu plnú pozornosť. Pýtajme sa. Vytvorme otvorený dialóg. Vymieňajme si názory. No nesmieme prejsť do obrany. Tak ako pri Petrovi, aj pri nás Boh používa ľudí viery, aby nám dali hodnotné lekcie. No ak nebudeme pozorne počúvať, môžeme túto príležitosť zmeškať.

2. Zvážte aj to, od koho kritika pochádza 

Zvyšok článku sa dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné. Existujeme aj vďaka predplatiteľom. 

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.