logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

KOMENTÁR: Kresťan pred urnou

Publikované: 12.02.2016 o 10:25Autor: Vladimír Bis , Mária Kohutiarováhodiny Prečítate približne za 8.5 minúty
Kresťan. Označenie, ktoré sa po referende o ochrane rodiny stalo takmer nadávkou. Veľkou mierou k tomu prispeli liberálne mienkotvorné denníky, tváriace sa nezávisle, konajúce však v prospech ideológií, ktoré sú „in“ a ktorým tečú európske peniaze. Kresťan je vraj nemoderný, netolerantný tvor patriaci do stredoveku. Prichádzajú však parlamentné voľby a s nimi sa začína boj o kresťanského voliča. Už teraz sa mnoho politikov opäť dočasne hlási ku kresťanským hodnotám a tradíciám. Budú však skutočne nástrojom, cez ktorý Boh koná? V tejto situácii sa kresťanský volič pýta: Koho však voliť? Komu uveriť?

Staré známe KDH

KDH by malo byť už z titulu svojho názvu vlajkovou loďou slovenských kresťanov. Lenže nie je a je otázka, či ňou ešte niekedy bude. Kresťanskí demokrati, ktorí sa roky hlásia k evanjeliovým hodnotám, sú však pre aktívnych kresťanov príliš nevýrazní. Nepresvedčili a posledné roky akoby ani nemali záujem presviedčať. Nasadenie pro-life aktivistov do kandidátky prišlo neskoro z hľadiska vývoja situácie u nás a nie je isté, čo presvedčí mladú generáciu, sýtiacu sa internetom.

Časť mladej generácie, ktorá túži vidieť zmenu v spoločnosti, totiž stále hlasnejšie volá po generačnej výmene vedenia hnutia. Mladých nezaujíma dvadsaťpäťročná tradícia, nezaujíma ich politická zrelosť, chcú niekoho, kto je ako oni. Niekoho, kto vie živo a pravdivo, aktuálne a jasne komunikovať, kto má na verejnosti prejav naozaj svedčiaci o radostnom a aktívnom prežívaní viery.

Paradoxom je aj fakt, že mnohí mladí, aktívni politici z KDH odišli a vytvorili ďalšie odnože kresťanských strán. Otázka znie, prečo nebolo možné udržať ich potenciál v strane a ako potom funguje komunikácia či hierarchický systém v strane. Aj teraz je v KDH dosť mladých ľudí – prečo však vidíme nemenný status na čele bez generačnej výmeny a napredovania, prečo potom strana nedáva týmto šikovným, skúseným mladým priestor, aký KDH nevyhnutne potrebuje? Prepad preferenčných hlasov v odhadoch výsledkov volieb je žalostný – a ostáva teda na vedení strany a jej svedomí, ako s týmto naloží pred aj po voľbách.

Náhrada so škrípaním zubov – OĽaNO

Aj preto v nedávnej minulosti poslali mladí voliči do Národnej rady kresťanských aktivistov Vašečku alebo Škripeka, ktorí však od KDH pozvanie nedostali, s otvorenou náručou ich však prijalo úspešné OĽaNO. Delenie kresťanských hlasov sa začalo. OĽaNO sa ale v pomyselnej ligovej tabuľke prepadlo až na hranicu zostupu a tieto voľby sa bude triasť o parlamentnú existenciu do poslednej volebnej minúty. Avšak môžu si za to aj sami. Svadba s NOVA sa ukázala ako nedomyslená a odradila viac potenciálnych voličov, ako ich pritiahla. No a Matovičove škandály a škandáliky už nevyvolávajú úsmev na tvári, ale skôr rozpaky.

Strane navyše chýba jasnejší ťah na bránku, vieme, proti komu sú, ale nevieme za koho. Čo je pre aktívneho, zodpovedného kresťana problém pri rozhodovaní sa vo voľbách, je fakt, že strana nie je jasne orientovaná na kresťanské hodnoty a len málokto má záruku toho, akým smerom sa vlastne bude uberať. Jej pošramotené PR kvôli nepredvídateľnému správaniu jej predsedu na verejnosti a v poslaneckom pléne dostalo úder.

Lapanie do SIETE

A tak sa mnohí kresťania ocitnú v SIETI. Rado Procházka je pre nich typ mladého politika, ktorému veria a ktorému aj čo-to odpustia. Po prezidentských voľbách dúfajú, že jeho čas príde. Tí konzervatívnejší sa však do SIETE chytiť nedajú. Tí chcú istoty, hoci nie tie „smerácke“. Chcú mať istoty aj v predsedovi strany, ktorú podporia. A tie nevidia v človeku, ktorý koketuje už hádam s každým, nehovoriac o veľmi nejednoznačnom slovníku, ktorým si akoby právnicky podšitý predseda necháva zadné dvierka. Jeho vyjadrovanie teda nie je jasné ÁNO či NIE podľa biblických pravidiel. Navyše, strana je stále jednou veľkou neznámou a aj z pohľadu záruky veriacich osobností, ktoré v nej sú, je pre kresťana najmenej jasná a prehľadná.

Strata hlasu – SDKÚ-DS

Dať hlas SDKÚ-DS je vyhodený hlas a kresťania to vedia. Lebo kresťan väčšinou ide na istotu. V dobrom. Zmena je už nevyhnutná. SDKÚ stratilo svoj šmrnc, prehľadnosť a jeho početné kauzy, vlečúce sa od jeho prvého predsedu cez potopenie Radičovej až dodnes, nepridávajú nijakej dôveryhodnosti. Nedá sa pochybovať, že aj tu sú dobrí, aktívni veriaci ľudia – ale takýto obraz strany sa dávno rozplynul a momentálne vedenie nie je presvedčivé v tom, aby vrátilo jasným postojom dôveru voličov. Ktovie, či by to zachránil bicykel, skôr nie ako áno.

Skutočne zlá voľba SMERU

Prieskumy zatiaľ nahrávajú vládnej strane, ktorá sa napriek pomaly už denne množiacim vážnym kauzám spokojne drží na výslní. SMER môže za svoje víťazstvo – o ktorom nikto nepochybuje – ďakovať aj početným húfom kresťanov. Áno, sčasti sa jedná o stále žijúce „babky-demokratky“, v jednej ruke držiace ruženec a v druhej fotku svojho vodcu. Títo voliči mlčky tolerujú nielen korupčné škandály, avšak aj aktivity „bruselského krídla“ SMERU, hlasujúce za správy Lunacek či podporujúce gender ideológiu, záležitosti neprijateľné pre kresťanov poctivo žijúcich svoju vieru.

Iste, dá sa predpokladať, že sú to voliči, pre ktorých sú tieto témy španielskou dedinou a necítia potrebu ísť do hĺbky a získať väčšie poznatky. Tie ale nezískajú pri čítaní bulvárnych denníkov či sledovaním plytkých seriálov. Nezískajú ich pri čítaní printových médií, ktoré boli kedysi skutočne nezávislé. Kresťanskí voliči SMERU akoby strácali hlas svedomia a rozlišovania pravdy pri pohľade na vodcu a sú ochotní odpustiť mu do neba volajúce klamstvá a prehrešky.

Je to do značnej miery aj tým, že ide o ľudí, ktorí nežijú svoju vieru pravdivo a úprimne, nehľadajú Boha a nerastú vo vzťahu s ním. Viera je pre nich zrejme len tradičnou dekoráciou a odporúčania Cirkvi v oblasti politiky sú pre nich veľkou neznámou, ak by ich vôbec brali do úvahy. Podstatné je byť na strane víťazov, sľubujúcich pochybné istoty, ktoré zaplatia ich deti a vnuci...

Kto ešte ostal na výber?

Aký kresťanský volič však príde tento rok k urnám? Áno, časť znechutených sa pravdepodobne vráti. Niektorí – a stále ich nie je málo – budú do poslednej chvíle zmätení, lebo „nie je koho voliť“. Ale stále sú tu disciplinovaní kresťania, pre ktorých je voliť doslova jedenástym prikázaním, čo by malo byť v záujme každého veriaceho – voliť dobro. Tí, ktorí prídu k urnám, ale nepozerajú na Desatoro. Pozrime sa na nich.

Slovenskí kresťania sa nevedia zjednotiť; to by však nebola tá najhoršia správa. Tou zostáva nepochopiteľný fakt, že kresťania – mnohí aktívne žijúci svoju vieru – bez problémov odovzdávajú svoje hlasy stranám ako SMER alebo dokonca SAS. A tu sa tisne na jazyk otázka: Prečo? Pretože kresťanský volič je veľmi často povrchný.

Tento fenomén má svoje opodstatnenie: mladšie ročníky, predovšetkým z radov protestantských cirkví, dlhodobo odmietajú KDH z akéhosi princípu. Nasledujú ich húfy katolíkov, pre ktorých proste politika KDH nie je „in“. Prečo? Lebo medveď. (Aj keď, v mnohom je pravda, že politika KDH nie je presvedčivá a príťažlivá, čo by teda mala byť – už len z princípu dobra pre všetkých.) A tak mnohí z nich, ktorým nevonia ani OĽaNO, so záujmom sledujú aktivity Richarda Sulíka. Títo voliči už aj v minulosti krúžkovali SAS. Áno, tú politickú stranu, ktorej agenda, podporujúca potraty či eutanázie, jednoznačne koliduje s hodnotami Desatora. Nevedomosť? Sotva. Azda kompromis. Služba „dvom pánom“? Odpoveď poznajú len oni sami.

Pre niektorých smiešna postavička, pre iných nebezpečenstvo demokracie. Kontroverzná Kotlebova ĽSNS, hlásiaca sa sebavedome ku kresťanským hodnotám, bude do poslednej chvíle zvádzať boj o voliča so svojím najväčším rivalom – SNS Andreja Danka –, ktorý stavia na takmer rovnakých princípoch. Slovenská národná strana ale vstala z popola, oprášila zo seba aféry bývalého predsedu a s vervou sa vrhla do predvolebnej kampane. Podarilo sa jej získať bývalých sympatizantov Vladimíra Mečiara spoločne s nespokojnými voličmi SMERU a hŕstku až príliš národne cítiacich kresťanov.

Avšak stredoslovenský volič, ktorý bol v roku 2013 taký znechutený z politiky, že za banskobystrického župana zvolil Mariána Kotlebu, zostane do poslednej chvíle nepredvídateľným a „skrytým voličom“, podobne, ako sa zachoval v časoch najväčšej slávy Vladimíra Mečiara a jeho HZDS. Snažiť sa odhadnúť Kotlebovi percentá je skutočná lotéria, avšak keď zvážime mizivú podporu ĽSNS predovšetkým v Bratislave a na západnom Slovensku, na vstup do parlamentu to pravdepodobne stačiť nebude. To však zrejme nebude platiť o SNS, ktorá opäť zasadne do parlamentných lavíc a pri troche šťastia získa aj dvadsať mandátov. A nabetón bude chcieť vládnuť – pričom nik z kresťanských voličov nevie zaručiť, akým spôsobom sa teraz SNS bude správať. Po starom, po „slotovsky“? Ak po novom, čo to znamená? Do akej miery bude vyhranený národný profil, do akej miery sa tam dostane to skutočne kresťanské?

Aj veľkopodnikateľ a otec deviatich detí Boris Kollár vie, že bez kresťanov to „nezmákne“. Názov SME RODINA nie je náhodný. Je to presne cielený marketing, ktorý má tu aj tam uchmatnúť hlasy. Avšak prišiel trochu neskoro. A nepresvedčí. Nemá koho, hoci mnohí jeho fanúšikovia tvrdia, že je to dobrý človek a veľa pomáha. Jeho život však hovorí o inom – že jeho hodnoty sú mierne pomýlené a nemožno s nimi súhlasiť.

A čo národnostná karta? Áno, tá stále žije, hoci sa naoko stiahla kamsi do úkrytu. Béla Bugár sa cíti dobre tam, kde je. Nepotrebuje bojovať o víťazstvo a vie, že bude zvolený. A to mu stačí. Kresťania maďarskej národnosti nesiahnu po KDH alebo OĽaNO. Siahnu po MOSTE, tí radikálnejší po Strane maďarskej komunity. A po voľbách sa opäť nemusíme rozdeľovať na Slovákov a Maďarov... Do akej miery budú zvolení poslanci z maďarských strán spolupracovať, závisí od toho, kto sa tam dostane – čo je znovu lotéria.

Kresťan pred urnou

Znovu sa teda ostáva pýtať: Koho má voliť kresťanský volič? Pretože nech je to akokoľvek, krajina je v situácii, keď je zúfalo nutná zmena oproti tomu, čo sme teraz zažívali dve volebné obdobia – od toho totiž závisí aj množstvo iných zmien, predovšetkým v súdnictve, zdravotníctve a školstve, ako aj celkovej nálade ľudí.

Hoci všeobecne vládne rezignácia, že niet koho, a ľudia stranám s kresťanskými voličmi či motívmi neveria, k urnám treba prísť. Ako? Treba dobre hľadať, počúvať, rozlišovať a poznávať kandidátov, ktorí sa jasne hlásia ku kresťanským hodnotám. Kliknúť si na ich profil na Facebooku alebo dať si vyhľadať ich meno cez Google. Bude zaujímavé, čo všeličo sa dozviete o ľuďoch, ktorí kandidujú. Časť z nich ponúkame aj tu na portáli Cestaplus, mnohí sa prezentujú aj na www.postoj.sk alebo tiež cez facebookovú stránku Kresťanskí kandidáti.

Ak budeme poznať ľudí, ktorých budeme voliť, ak budeme stáť za hodnotami a prácou, ktorú vykonávajú, za ich životom – a ponúknutých je ich dosť na štyri krúžky, je reálna šanca, že títo ľudia sa do parlamentu dostanú. Napriek tomu, že nevieme predvídať, ako pravdivo sa k takýmto výsledkom nasadených kresťanských kandidátov postavia na čele jednotlivých strán, vieme predvídať, ako sa títo ľudia budú v parlamente správať a za aké hodnoty budú hlasovať. Vieme, že tí, ktorí sú aktívni v rôznych spoločenstvách, nebudú pasívne sedieť v parlamentnej lavici a stláčať tlačidlá podľa zadania strany.

Máme nádej, že ich svedomie, skúsenosť a živá viera im nedovolí mlčať v rozpravách, neuspí ich aktivity pri podávaní návrhov zákonov a ich zmien, že bude počuť ich hlas na jednotlivých výboroch a že bude nutné brať ich vážne. Je to zároveň aj výzva pre každého, kto trochu aktívne a verne žije svoju vieru, aby prehodnotil svoje rozhodnutie obísť politiku – pretože predovšetkým u týchto ľudí máme aspoň potenciálnu záruku, že budú zodpovední, ľudskí, seriózni a pravdiví aj v parlamente.

Pre nás, čo ostávame dolu, to okrem samozrejmosti ísť DOBRE VOLIŤ tiež niečo znamená: neostať mlčať, hovoriť zakaždým, keď sa čosi šuchne. Kresťan nie je ten, kto ofrfle politické lapsusy a zlé rozhodnutia doma na WC. Nie je a nemá byť krotkou ovečkou, ktorá neuhne, keď na ňu padá kameň. (To je hlúpa ovca, nie krotká ovca.) Zmeňme obraz o kresťanoch – každý sám od seba! Modlime sa za našich budúcich poslancov, za zmenu tváre politiky na Slovensku (čo tak adoptovať si každý svojho kresťanského politika na modlitbu?) – a viac uvažujme o spoločnom národnom projekte modlitby, akým je projekt Sedem vrchov. Je čas zmeniť atmosféru – a tým aj v mene radikálne žitej viery potlačiť to zlo, čo sa na nás tlačí z Európskej únie a zo sveta. Nech nám je v tom aj naša Patrónka na pomoci!

...

Snímka: Dollar photo club

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (17)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
4
|
-
0
12.02.2016 14:07
Manda
Tak modlime sa aj za voličov, ktorí pôjdu voliť, aby volili správne, aby sme po voľbách nelamentovali.
REAGOVAŤ
+
3
|
-
1
12.02.2016 16:07
Jojan
A tá reklama na KDH, nad diskusiou, no zbohom. U mňa je Marián a č. 19 istý.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
12.02.2016 20:39
Tom
like c.19
+
0
|
-
3
13.02.2016 21:11
Maja
Pokiaľ viem, každému dal Boh slobodnú vôľu a preto volím podľa svojho vedomia a svedomia. Pre mňa osobne spravil R. Fico oveľa viac za jedno volebné obdobie, ako všetci zlepení "kresťanskí" politici za celé obdobie od revolúcie. Robíte reklamu KDH, hnutiu, ktoré sa len skrýva za kresťanské hodnoty...Keď nejaký jeho predstaviteľ vyhlási, že "bude pôsobiť ako červotoč", tak nemám slov. Snáď si myslíte, že ľudia majú takú krátku pamäť? Už tu bolo všeličo: dvojnásobné platy, predanie všetkého, pre náš štát strategického...Že nechceli samostatné Slovensko (a potom kandidovať na prezidenta!- ozaj hrošia koža).Určite sa vyskytnú chyby aj teraz - ale snáď viem posúdiť, kedy moja rodina pocíti sociálne výhody. A moja viera nezávisí od toho, kto bude pri moci.Najlepší fór článku: B.Kollár má "MIERNE pomýlené hodnoty"(X detí s X ženami???) Takže ten podľa vás "skutočne zlý SMER" je pre mňa č.1 - a to môžem povedať s čistým svedomím. Vaša stránka sa mi veľmi páči, ale tento článok ma odrovnal...
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
14.02.2016 12:40
Vlado
Takze s čistým svedomím hovoríte, ze hlasovanie europoslancov za SMER v Bruseli je v poriadku?
+
1
|
-
1
14.02.2016 19:44
Maja
Ad: Vlado Pokiaľ ste môj príspevok dobre čítali, písala som, že chyby sa vyskytnú aj teraz. Ale ide o prevažnú stratégiu strany, o jej riešenia v oblasti hospodárstva,soc.,či zahr.politiky. Podľa Vás je v poriadku, keď sa KDH v minulosti spájalo so stranami ako SaS? Vtedy nevadili problémy, ktoré spomínate? Spojiť sa s hocikým, len aby sme boli proti Ficovi! Čo je to za politiku, ktorej hlavná náplň je boj „proti niekomu“! Zažila som tých „kresťanských“ politikov, ktorí v minulosti riešili spisovanie „čiernych kníh“, osočovanie, žalovanie v Bruseli a Amerike, odkiaľ potom chodili na objednávku demarše .To je vo veľkom rozpore s morálkou kresťana. Neustále zdražovanie (plyn, elektrina, doprava), rušenie žel.tratí, dialníc, 20 korunové poplatky za každú návštevu lekára...Hádky koaličných strán boli na dennom poriadku. Nestačí vieru len prezentovať názvom hnutia,ale aj podľa nej žiť.Smer nemá v názve kresťanský,ale robí viac pre bežných ľudí, ako tí, čo sa len skrývajú za toto slovo.
+
1
|
-
2
14.02.2016 20:22
Dano
a to, ako kradnu v zdravotnictve, skolstve, doprave, stavebnictve, a vobec v kazdom obore cez nastrcene firmy napojene na hlavnych predstavitelov smeru je, mila Maja, v poriadku? To snad nemozete mysliet vazne
+
1
|
-
3
14.02.2016 22:42
Maja
Ad:Dano Prečo sa nevyjadrujete k veciam, ktoré som spomenula, tomu zdieraniu národa za vlády "zlepenca", za ich spojenie so SaS? Dnešným mladým stačí niečo nahučať cez internet, oni to nezažili! A hovorte mi o učiteľoch - štrajkujúca pani učiteľka si sťažuje, že má 730 čistého.No poľutujme ju! Za minulej garnitúry dostala zvýšenie o veľkú 0 a bola spokojná.Veď je to také priezračné,ísť do štrajku 2 mesiace pred voľbami,kto to asi zorganizoval,že? Takže náš národ je spokojný, keď sa zdražuje,ruší,čo sa dá,dane v totálnom rozklade,ale to bolo v poriadku.Niektorí ľudia sú nepoučiteľní.A hovoríte o bielych koňoch? Dnes práve jeden z tých spravodlivých obhajuje svojich 122 miliónov. Dalo by sa o tomto dohadovať donekonečna. Ale myslím, že na tomto fóre to už nemá cenu. Ľudia, ktorí sklamali na plnej čiare, prechádzajú zo strany do strany, len aby sa dostali k nejakému korýtku a svojho oponenta by utopili v lyžičke vody!Stačí si dať frázu o rodine, o bezpečnom domove a zobkáte mu z ruky.
+
1
|
-
2
15.02.2016 11:44
Tomáš
A pre takýchto ľudí by ste mohli napísať článok o tom, ako funguje ľavica a ako pravica.... Treba si uvedomiť, že pravici ide o reformy, ktorých výsledok nie je vidieť okamžite. Pravicové vlády urobili pre Slovensko oveľa viac, ako smer! Len tento výsledok nie je vidieť vo forme 10eurovky mesiac pres voľbami. :) A čo sa týka vlády s Sas... Prečo nie? Ak chceme, aby rodiny mali viac, aby podnikatelia dostali to, čo je ich, tak potrebujeme takúto vládu... Mne ako kresťanovi nemusí zákon diktovať, že potraty sú zlé. A keďže rešpektujem aj iný názor (čo sa týka potratov a pod.) nemôžem žiadať od strany, aby sa od nich dištancovali a neurobili reformy, vďaka ktorým sa v konečnom dôsledku budeme mať lepšie.
+
2
|
-
2
15.02.2016 12:18
Pexo
Ad: Maja Poznám širokú kategóriu ľudí, ktorí ak započujú slovo kresťan, tak hneď očakávajú dokonalosť. A keď nájdu nejakú chybu, tak to sú najväčší pokrytci pod slnkom. Krásny spôsob ako odrovnať všetkých kresťanských politikov, lebo nikto z nich nie je dokonalý, na každého sa dá niečo nájsť. A hurá, poďme voliť tých druhých, tí sa nehrajú na žiadnych svätuškárov, a že za sebou majú 100x horšie veci, to vlastne až tak nevadí. Načo rozlišovať, stačí že mi podhodia nejakú kosť (napr. vratku 10€ za plyn), a že oni si medzi sebou rozdávajú čisté mäso, nad tým zavriem oči a teším sa z kosti. A teba Maja, radím presne do tejto kategórie. Fico dáva istoty, ale len tým svojim. Ostatným dáva odrobinky a navyše všetko na dlh, ktorý budeme ešte musieť splatiť. Naučte sa prosím rozlišovať už len napr. to, že spomínate 122 milionov, ktorý mal napr. 2ročnú daňovú kontrolu a zaplatil 15milionov daní. Skúste si zistiť, koľko daní zaplatili takí ministri za svoje bratislavské reštaurácie...
+
1
|
-
1
15.02.2016 13:47
Maja
Takže vláda s SaS, prečo nie??(v článku vyššie je SaS spomínané ako nepredstaviteľná voľba) Takže keď sa pravica spojí s takýmito ľuďmi, tam rešpektujete aj iný názor,ale pokiaľ ide o Smer, tam už je to neprípustné?! Na aké ich výsledky mám čakať-že budú vidieť neskôr?Ten totálny rozvrat,kolaps(napr. dane) je tým počiatočným krokom reforiem, ktoré robia? Tomu môže veriť ozaj len naivný človek, podporovaný médiami, ktoré sú hlásnou trúbou pravice. To, že sa nášmu hospodárstvu darí (čo potvrdzujú odborníci a nie politici), že je poriadok vo verej.financiách, posilňuje sa soc.štát,to je nič.Sestričky dostali za Ficovej vlády za 4 roky pridané 190 eur,za vlády "zlepenca" 5 eur. Násobilku ešte ovládam.Nemám 20 a mala som možnosť zažiť nie jednu vládu a sledujem správanie politikov,viem, čo hovorili a čo robia.Mne nemusí zákon tiež určovať,čo smiem a čo nie.Snažím sa dodržiavať tie Božie...Rozum mi zatiaľ ešte tiež slúži.Bohatým vyhovuje pravica,nepotrebujú soc.pomoc,no možno raz budete vy!
+
2
|
-
2
15.02.2016 15:18
Tomáš
Pokiaľ sa pozeráme na politiku LEN z pohľadu viery, tak má cestaplus.sk pravdu. Avšak v realite musíme odhodiť ružové okuliare, zistiť si zopár informácií a urobiť si vlastnú predstavu. Ak ste to dodnes nepostrehli, predsedovi Sas p. Sulíkovi ide viac o financie a hospodárstvo ako o hodnoty. Za čo určite hovorí fakt, že pri formovaní Radičovej vlády urobil ústupky a žiadnu z liberálnych tém nepretlačil do programového vyhlásenia vlády!!! Peniaze, ktoré má vláda nevznikajú z ničoho. Áno, je to prúser, ale peniaze, ktoré dostanú chudobný sú od tých, ktoré vytvorili bohatší... Ľavicová vláda peniaze rozdáva, ale nestará sa o dobro bohatších. Aj oni sú súčasťou štátu. Doteraz som nepočul o tom, že by pravicová vláda chcela zrušiť sociálne dávky... AK áno, tak ma prosím opravte. A pridajte mi aj zdroj k tomu kolapsu daní a čo pre tie dane urobil Smer, lebo mi "niečo uniká".
+
1
|
-
3
15.02.2016 18:12
Maja
To ma teda zaráža váš postoj - ľavica rozdáva chudobným a nie bohatým! Tak treba podporiť milionárov a najchudobnejších udupať...To je spravodlivosť a kresťanské cítenie! Idete mi hovoriť o tom, že pravica nebrala žiadne soc.dávky? Zažila som čas, keď Mikloš s Kaníkom brali inv. dôchodky, ktoré sa neskôr museli vracať, lebo boli odňaté nespravodlivo! Vy ste tu nežili, keď sa rozpadla vláda zlepenca a dane boli v totálnom rozklade???(Len vďaka tomu, že sa ich podarilo poriešiť, je možné prerozdeľovať do ďalších rezortov.) Ruvali sa o korytá a boli schopní topiť jeden druhého-to sú tí praví, ktorých treba voliť!Oni poháňajú pred voľbami do štrajkov učiteľov i sestričky - a ako im budú dávať oni, keď im v minulosti dali veľkú 0? Prečo neštrajkovali vtedy, ale teraz, keď dostali? Že je bohatá Bratislava proti Ficovi, to mi je jasné, treba podporiť tých trpiacich veľkopodnikateľov...Zbohom ľudskosť, soc.cítenie, o kresťanskej morálke nehovoriac!
+
2
|
-
1
15.02.2016 23:29
Tomáš
Prepáčte, ale zrušenie inv. Dôchodkov sa udialo pred viac ako 10 rokmi a som si istý, že pán Dzurinda už 100krát oľutoval toto rozhodnutie. Viete prečo Grécko skrachovalo? Lebo neboli peniaze... A toto hrozí aj nám, ak bude Ľavica pri moci... Tu ide o zdieranie strednej vrstvy, živiteľov rodín, otcov a matky... Oni sú zdieraný a demotivovaný vytvárať hodnoty. Ale škoda to vysvetľovať... Ja len pevne verím, že vaši synovia a vnukovia nebudú musieť mať dve práce, aby uživili svoje rodiny... A už ma to fakt nebaví. Mier s vami :)
+
0
|
-
1
05.03.2016 15:33
Milan
Myslím, Pani Maje, že ste úplne mimo. Viete prečo je situácia na Slovenskú taká aká je? Lebo veľa "kresťanov" rozmýšľa ako Vy. Nechoďte voliť, urobíte lepšie...
+
0
|
-
0
08.03.2016 18:10
Maja
Ad Milan: Prepáčte,ale mimo zatiaľ nie som.Myslíte,že iný názor vás oprávňuje takto ma súdiť?Nie som ani kresťankou v úvodzovkách.Každému z nás bola daná slobodná vôľa,tak ma láskavo nepoúčajte,či mám voliť.Tá (podľa vás)správna "kresťanská" strana sa do parlamentu ani nedostala!Nie je sa veru čo tešiť zo zlepenca, ktorý znova hrozí.Stačí vidieť ich hádky pri prvom stretnutí pred kamerami.A strana,ktorá pobrala všetky stratené existencie z býv. strán, na čele s nedôveryhodným "obyčajným" človekom (tí štyria spravodliví kresťania vo vnútri toho veľa nepresadia),za tichej podpory amorálneho človeka,ktorý nemá ani kultúrny prejav,len sa zabáva.A ďalšia strana s "takmer premiérom",ktorý stihne za deň aj dvakrát otočiť s kým áno a s kým nie...Už ste určite spokojný, keď na čele budú liberáli a ľudia typu Šebej, Osuský a Budaj,ktorí toľkokrát otočia kabát, koľko je treba za akúkoľvek funkciu, len aby bola.Dúfam,že sestričky a učitelia budú spokojní z toľkých financií, čo im hneď potečú...
+
1
|
-
1
24.02.2016 07:59
kritické myslenie namiesto nálepiek
Zámerné manipulácie či osočovanie v článku vyššie? "Nasadenie pro-life aktivistov do kandidátky prišlo neskoro z hľadiska vývoja situácie u nás" a ďalšie nepravdivé informácie. Sú aj vytrvalí a húževnatí mladí, ktorí neodchádzajú a presadzujú sa. Kto má schopnosť rozlišovať, má pamäť alebo si dá námahu oboznámiť sa s konaním poslancov, zistí pravdivostnú hodnotu v článku vyššie uvedeného popisu KDH. Rovnako ako ďalší: "Náhrada so škrípaním zubov – OĽaNO" ... veľký aktivista nehlasoval za ústavnú ochranu manželstva muža a ženy, ďalšie príklady nebudem uvádzať. ... CESTAPLUS sa znížila na propagáciu OĽaNO?
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.