logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Milan Kuriak (OĽaNO-NOVA): Často zlyhávam, ale svoj postoj nechcem meniť

Publikované: 14.02.2016 o 18:00Autor: Mária Šumichrastováhodiny Prečítate približne za 7.5 minúty
Práve politické angažovanie mu poškodilo v úspešnom podnikaní. Ako mestský poslanec v Tvrdošíne je pre svoje nekompromisné názory čiernou ovcou. Napriek tomu a možno práve preto chce byť súčasťou vrcholovej politiky. Od ľudí počúva, že chcú podnikať poctivo, ale na Slovensku sa to nedá. V parlamente by sa teda chcel Milan Kuriak (45) venovať práve témam podnikania, rozvoju regiónov či zanedbaného kúpeľníctva na Slovensku. Hrdý Oravčan tiež prezradil, ako sa podľa neho dá žiť viera v politike.

Kandidát za stranu: OĽaNO-NOVA

Číslo na kandidátke: 19

Predpokladám, že vo vašom okolí vás ľudia už poznajú, keďže sa angažujete vo svojom regióne. Predstavte sa však v skratke našim čitateľom.

Prvých sedem rokov života som prežil v krásnom prostredí dediny pod Babou horou, v Rabči, kde sme ešte ako deti chodievali pásť kravy a pomáhali okolo veľkej „gazdovky“. Bolo to pekné obdobie môjho detstva. Pochádzam z deviatich detí, som ženatý. S manželkou Máriou máme päť detí (a ďalšie dve v nebi). Takže to máme doma pestré a pri deťoch stále mladneme. Bývame v Tvrdošíne. Viac ako dvadsať rokov podnikám v rôznych oblastiach. Je to najmä cestovný ruch a gastronómia, podarilo sa nám napríklad otvoriť najväčší penzión v Oraviciach. Neskôr sa k tomu pridala agroturistika, chov koní, prevádzkovanie lyžiarskeho vleku, reklamná činnosť (prenájom bilbordov) a tiež veľkoobchod a maloobchod s darčekovými predmetmi. K tomu všetkému sa už šiesty rok angažujem v politike. Druhé volebné obdobie som poslancom mestského zastupiteľstva v Tvrdošíne. Som koordinátorom za hnutie OĽaNO pre Oravu a taktiež asistentom podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej.

Váš život znie idylicky, veľká rodina, úspechy v podnikaní. Prečo ste sa teda rozhodli vstúpiť do neistých vôd politiky?

Keď som v podnikaní v danej oblasti dosiahol maximum a mal som kľúčových a zodpovedných ľudí v každej z prevádzok, mal som túžbu byť prospešný aj vo veciach verejných. Úspešne ma zvolili za poslanca mestského zastupiteľstva v Tvrdošíne. To bol začiatok konca môjho dobre rozbehnutého podnikania. Nechcel som sa totiž podvoliť tlaku moci. Za neposlušnosť a nepodvolenie bol proti mne začatý likvidačný proces. Nechcel som si pošpiniť svedomie, nepodvolil som sa a vybral som si ťažšiu, čistú cestu. Bolo to najbolestivejšie a najťažšie obdobie nielen pre mňa, ale aj pre celú rodinu.

Ako ste teda na tom s podnikaním dnes?

Túto etapu podnikania beriem ako prestávku, čas na prehodnotenie a na prípravu na ďalšie veľké veci, ktoré určite prídu. Ak nie je Božia vôľa, aby som slúžil vo vrcholovej politike ako poslanec, tak to asi bude návrat k mojej srdcovke, k podnikaniu v službách a cestovnom ruchu. Dnes prevádzkujem veľkoobchod a dve maloobchodné predajne darčekových predmetov. Veľa času mi zaberá pôsobenie v politike a angažovanie sa vo verejnom živote.

Podnikanie ako nástroj zabezpečenia je jedna strana mince. Aký je však váš vzťah k dobrovoľníctvu? Zapájate sa do konkrétnych dobročinných aktivít?

Mám silné sociálne cítenie, mnohým ľuďom som nezištne pomáhal a v rámci terajších finančných možností pomáham aj naďalej. Mnohé veci robím v skrytosti a nerád sa nimi chválim. Moje detstvo ma naučilo deliť sa a to mi zostalo po celý život. A rovnako to učím aj vlastné deti.

Náš portál sa profiluje ako magazín s hodnotami. Aký je váš osobný vzťah k viere a kresťanským hodnotám?

Boh je na prvom mieste v mojom živote. Nie je to jednoduché, často zlyhávam, ale svoj postoj nechcem meniť. Som rád, že som si vybral túto cestu, v mojom živote prišli nové veci, nie materiálne, omnoho hodnotnejšie. Podnikať poctivo v tejto dobe je boj o prežitie, preto mnohí v poctivosti zlyhávajú.

Čo vám prvé napadne, keď sa povie voľný čas? Akým spôsobom relaxujete, oddychujete od povinností?

Najviac si oddýchnem, keď sa vyberiem so svojimi najmladšími deťmi Milankom, Martinkom a Máriou Annou niekam na kopec do prírody a tam sa poriadne vyšantíme. S nimi si oddýchnem a načerpám nových síl a chutí ísť ďalej.

Ste mestským poslancom v Tvrdošíne, kandidovali ste aj za poslanca Žilinského samosprávneho kraja. Aké sú teda vaše skúsenosti z pôsobenia vo verejnom živote?

Ako poslanec mestského zastupiteľstva prežívam ťažké obdobie. Som tam čiernou ovcou, lebo poukazujem aj na chyby. Chcem robiť veci inak, nie iba tak, ako to chce náš primátor, ktorý je zvyknutý, že poslanci už takmer tridsať rokov plnia jeho príkazy. V našom meste kvôli tomu vládne strach a nedemokratické spôsoby. Primátor ma pred celým zastupiteľstvom ohodnotil ako najhoršieho poslanca jeho dlhoročnej kariéry, lebo s ním nespolupracujem.

Viete uviesť konkrétne príklady nešťastných príkazov vedenia mesta a vaše návrhy na zlepšenie samosprávy?

Napríklad vydanie stavebného povolenia na stavbu pumpy bez potrebných náležitostí, bez súhlasu obyvateľov bytového domu v blízkosti už stojacej pumpy. Nepomohol môj nesúhlas proti takému konaniu ani petícia s niekoľkými stovkami podpisov. Mestské noviny sa zneužívajú na propagandu primátora. Kritické názory nemajú šancu na uverejnenie. Niekoľkokrát som bez úspechu navrhoval, aby mali aj ostatní obyvatelia možnosť uverejňovať v nich. Pri otvorení nového hotela v správe mesta som zase poukazoval na nesprávny výber vedenia hotela. Neuspel som s tým, že ja tomu nerozumiem. Moje pochybnosti sa potvrdili do pol roka, keď riaditeľa prepustili.

To všetko sú naozaj demotivujúce skúsenosti. Vynára sa teda otázka, prečo ste prijali výzvu skúsiť vrcholovú politiku a kandidovať do parlamentu.

Kandidoval som aj pred štyrmi rokmi. Vtedy sa mi páčilo, že to bola tímová práca a že nám všetkým z OĽaNO išlo o jedno. Aby sa do parlamentu dostalo čo najviac čestných ľudí. Podarilo sa a z pôvodných štyroch bolo zrazu šestnásť poslancov. Výzvu opäť kandidovať som dlho zvažoval a modlil sa za odhodlanie prijať ponuku, ak je to Božia vôľa. Rozhodol som sa prijať výzvu v deň pred odovzdaním kandidátky po modlitbách za kandidátov a poslancov NR SR v Liptovskom Mikuláši. Veľmi jasne som tam pocítil, že mám všetko odovzdať do Božích rúk a výzvu prijať.

Prečo ste sa rozhodli práve pre hnutie OĽaNO? V čom sa líši od iných politických strán a hnutí, z ktorých niektoré sa profilujú ako kresťanské či konzervatívne?

Pre hnutie OĽaNO som sa rozhodol od chvíle, ako som spoznal Igora Matoviča. Keď robil stretnutia s občanmi na Orave a prišiel aj do nášho mesta, nesklamal ma a bol priestor aj dlhšie sa porozprávať. Vtedy som sa utvrdil v tom, že je to skromný človek, a rozhodol som sa, že rád takým ľuďom a hnutiu pomôžem ako sympatizant. Predtým som bol dlhoročným voličom KDH, ale prišlo obdobie, keď som hľadal niečo nové. V hnutí OĽaNO sa mi páči otvorenosť, úprimnosť a sloboda, aká nie je v žiadnej štandardnej strane. Hnutie OĽaNO za sebou nemá žiadne kauzy a ide s čistým štítom.

Máte svoju osobnú i profesionálnu silnú stránku, s ktorou by ste vedeli pôsobiť v parlamente?

Mojou silnou osobnou stránkou je, že som veriaci a že Boh je na prvom mieste v mojom živote.

Takisto sú to dlhoročné skúsenosti v podnikaní. To by som mohol využiť na rozvoj regiónov a zanedbaného kúpeľníctva na Slovensku. Máme nesmierne bohatstvo v termálnych a minerálnych prameňoch a tie je škoda nevyužiť pre rozvoj cestovného ruchu.

Čo sa vám zdá ako najväčšie pokušenie človeka účinkujúceho vo vrcholovej politike?

Podľa doterajších skúsenosti u politikov je to túžba po peniazoch, po rýchlom zbohatnutí a náklonnosť ku korupcii. Ja týmto pokušeniam určite nepodľahnem, mal som nejednu príležitosť, nevyužil som ani jednu a ani nevyužijem. Naopak, keď som sa vzoprel a nechcel som prijať výhody „mocných“ tohto sveta, zruinovali ma a zlikvidovali mi celé podnikanie.

A aká slabosť či pokušenie by bolo pre vás najťažšie, ak by ste boli poslancom parlamentu?

Musím priznať, že mávam trému. Hlavne pred vystupovaním pred kamerou či pred veľkým zhromaždením. Myslím si však, že sa s tým dá niečo robiť, keď na tom budem pracovať.

Ako sa dá žiť viera v politike?

Hlavne konkrétnymi skutkami. Politici majú obrovskú možnosť prejaviť vieru cez navrhované a schvaľované zákony a tiež vlastným životom. Som rád, že existuje možnosť prejaviť vieru aj vonkajším spôsobom, ako sú modlitby v parlamente. Milo ma prekvapilo, koľko kresťanských poslancov bolo na modlitbách.

Čo je podľa vás najkľúčovejší problém v slovenskej spoločnosti, ktorý musia politici akútne riešiť?

Určite korupcia, tá je zakorenená a má chápadlá všade. Bolí ma, že chutí aj mnohým kresťanom.

Aké návrhy zákonov by ste nemohli podporiť zo svojho presvedčenia?

Všetky, ktoré by akokoľvek zaváňali korupciou. Nepodporím zákony proti ľudskému životu, proti rodinám a deťom, celkovo zákony proti rodinnej politike. Konkrétne sú to zákony na propagáciu LGBTI a gender ideológie, zákony na podporu hazardných hier a iné nevhodné a nemravné zákony, ktoré ohrozujú mladú generáciu, rodiny a deti. Nepodporil by som zákon na neprimerané zvyšovanie právomoci SIS, ktoré by mohlo ohroziť demokratické spôsoby.

Máte už dnes vytvorené vzťahy s aktuálnymi poslancami parlamentu? Ktorý poslanec je vaším vzorom či inšpiráciou, respektíve s ktorými z nich si viete predstaviť aktívnu spoluprácu?

Mám dobré vzťahy s mnohými poslancami, medzi čestnými poslancami mám viac vzorov. Najviac ma inšpiruje Igor Matovič, Erika Jurinová, Rišo Vašečka, Braňo Škripek, ale aj mnohí ďalší. Presvedčili ma, že aj politika sa dá robiť čestne a pre ľudí a nie iba pre pár privilegovaných, poslušných a pritakávajúcich.

S akými problémami či podnetmi sa na vás obracajú ľudia na uliciach a potenciálni voliči?

Ľudí najviac trápi neistota, že je stále horšie, že musia odchádzať za prácou.No a, samozrejme, korupcia. Som však prekvapený, že je dosť ľudí, ktorí berú korupciu ako súčasť života, ako samozrejmosť v zmysle, že a čo, veď aj tak všetci kradnú a budú kradnúť a inak to nebude. Mrzí ma, že mnohí rezignovali a už neveria a ani nechcú hľadať riešenia, čo urobiť, aby sa nekradlo. Veľa voličov SMERU priznáva a vie, že Fico kradne, ale ani im to neprekáža. Najnespokojnejší sú podnikatelia, mnohí museli ukončiť živnosť, lebo sa zadlžovali a nedokázali legálne uživiť svoje firmy. Niektorí boli nútení odísť od rodín za prácou do zahraničia a ďalší to riešia „podnikaním“ bez živnosti. Od mnohých som počúval, že na Slovensku sa nedá podnikať poctivo, aj keď by veľmi chceli.

Aký je teda váš osobný recept na úspešné podnikanie?

Nemám univerzálny recept na podnikanie. Predovšetkým je to o odvahe a odhodlaní zobrať na seba zodpovednosť postarať sa o seba a aj o druhých. Dôležité je mať sen, za ktorým človek dokáže vytrvalo ísť aj cez mnohé prekážky.

...

...

Čítajte aj: VOĽBY 2016 na cestaplus.sk: Ideme sa miešať do politiky! 

Celý volebný seriál nájdete tu. 

...

Snímky: respondent

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (5)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
7
|
-
0
14.02.2016 20:42
Stanislav Trnovec
Ďalšie želiezko do ohňa! Lebo toto je muž z praxe, a z princípu musí byť manažér. Lebo vedieť uživiť mnohodetnú rodinu nie je len tak! Ako predstaviteľ Klubu mnohodetných rodín sa teším, že máme šancu mať celkom slušné zastúpenie v budúcom parlamente.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.02.2016 00:10
L.
Tak ako korupcia je krádež, interupcia je usmrtenie. Čo je prioritou? Ochrana majetku alebo ochrana života? Pán Kuriak, dovolím si pre Vás 2 otázky: dokážete zahlasovať sa vládu ktorá nepohne s korupciou? alebo dokážete zahlasovať za vládu ktorá nezruší interupcie? - tieto dve otázky sú pre kresťana kľúčové. Cesta+ by sa ich mala pýtať každého.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.02.2016 00:30
L
Pravica má medzi sebou liberálov - takých čo interupcie zrušia ako sa vraví "na svätého dindi". Nahlas kričať jasné ja idem chrániť život, a potichučky dodať že určite len v rámci pravice, je to isté ako by ste potichučky dodali že "na svätého dindi".
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
08.03.2016 20:47
Ved vies kto
Milan si moj kamarat. Dal som Ti vo volbach svoj hlas. Neda mi aby som Ti na rovinu nepovedal to co si naozaj myslim. Neviem ci si spomenies ale dufam ze sa Ti niekde v kitiku duse vynoria fragmentu a detaily ked sme stali na opacnych stranach barikad. Bolo to v dobe osobnych aktivit pratora Saska a jeho boja za Oravice, kde si sa spolu vies s kym mimoriadne angazoval za osobu tohto nedoverihodneho cloveka. Uz vtedy som Ta vystrihal a varoval coho su osoby takehoto typu schopne. Zial Ty a moj dalsi kamarat ste si robili svoje a nad ramec svojich moznosti ste sa angazovali v prospech tohoto cloveka. Mozes mi oponovat a mat vyhrady ale aj tak vies ze mam pravdu. Ja som od svojich idealov a oresvedceni nikdy neustupil ani o piad a ver tomu ze moja situacia bola v mnohom niekolka krat horsia. Vies dobre ze ako dlho ma poznas tak som bol vzdy tvrdo proti arogancii moci, proti protezovaniu vramci politickych spleti a vobec proti necestnemu konaniu ludi s DNA kradnutia a klamania. Myslim tym
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
08.03.2016 20:56
Ved vies kto
cloveka s ktorym mas problem nielen Ty. Pevne verim ze si si spomenul na nase obcasne rozhovory a dufam ze si ma identifikoval. Inak stale cakam na to pozvanie obladom otvorenej diskusie Tvojho lidra.
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.