logo
konto fb rss email
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Moja cesta: Ján Mária Vianney

Publikované: 04.08.2017 o 00:00Autor: Mária Kohutiarováhodiny Prečítate približne za 3.5 minúty
Dávame priestor ľuďom, ktorí žili dávno, niektorí pred mnohými rokmi. Voláme ich svätci. Sú tými, ktorí kráčali svojou životnou cestou. Predstavia vám ju a ukážu, v čom sa od nich môžete inšpirovať.

(Sviatok: 4. augusta)

Dvestotridsať duší. Aspoň oficiálne na papieri som ich dostal toľko. Ale mali iný „kostol“, nie ten, čo mal vežu a kríž. A ten ich „kostol“ nebol jeden: boli štyri, otvorené takmer nepretržite, a kšefty aj pri tom malom počte obyvateľov prekvitali.

Keď som ich chcel nájsť, musel som uprataný kostol na chvíľu zatvoriť a vyjsť na ulicu a potom vojsť do krčmy. Potom do ďalšej. A ešte dvoch.

Inak by som tie svoje duše nikdy nenašiel – a po rokoch driny s latinčinou, štúdiami a predtým vyprosovaním otca, aby ma pustil študovať, mi ani trochu nepomohla tá nešťastná filozofia či iné vedy teológie.

Pomohlo mi niečo iné: láska k nim. Taká veľká, že ako som videl všetku tú biedu z alkoholu, zo spustených mravov až za hranice ľudskej dôstojnosti, tak veľmi som cítil potrebu vyprosiť obetou zmenu tejto farnosti, z ktorej kňazi utekali.

Svoj život som zariadil jednoducho: okrem vernosti v modlitbe, často celonočnej a v slzách, mi na stravu na týždeň stačil jeden obrovský hrniec s varenými zemiakmi. Nebol čas variť či venovať sa „čačkaniu“ fary, nech už sa gazdiná, ktorú som prepustil, akokoľvek urazila; miesto toho sa do kostola dostal nový oltár a pristavali sme ďalšie kaplnky a ja som vytrvalo chodil za svojimi ovcami s dobrým slovom nielen do tých krčiem, ale až do dvorov, na polia, všade tam, kde boli oni.

Nuž, nedostal som ich na prvý raz. Koľkokrát ma prekliali pred mojimi očami a koľko tých zlomyseľných listov o tom, aký som neschopný spravovať farnosť, prišlo k arcibiskupovi... to vie len Boh.

Zvyšok článku si dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (5)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
2
|
-
0
03.08.2015 14:45
farbi
Mám veľmi rada tohto dobrého svätca. Láska k hriešnikovi sála z celého jeho ja. Diabol vraj raz povedal, že keby na svete boli len traja takí ako on, jeho kráľovstvo by bolo zničené...
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
04.08.2015 16:36
Ružena
Knihu som prečítala jedným dychom.Bola úžastna a sv.Ján Vianney kňaz svatec ktorý nepozeral na hodiny v spovedelnici ale bol tam stále /aj v nedeľu/len aby sa ľudia prišli vyspovedať-prišli k Bohu.
+
0
|
-
0
04.08.2017 09:22
Linda
Jeden z mojich oblubenych svatcov. Boh si nevybera dokonalych. Vdaka za clanok Maria.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
04.08.2017 10:18
Jana
Pocula som uz o tomto svatcovi, ale nepoznala som jeho zivotopis. Naozaj uzasne. Inak - aj pan farar Kuffa spoveda od 12:00 na obed az kym treba - casto konci az po polnoci. Bez prestavky, bez jedla iba s dzbanom caju. Takych knazov potrebuje svet.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
04.08.2017 14:28
M á r i a
Pravda je , že potrebujeme kňazov, takých ako je Ján Mária Vianney a pán farár Kuffa potrebujeme "svätých "kňazov, Tak teda prosíme Pane daj nám svätých kňazov lebo len z Eucharistie nové ľudstvo zbožne žije lebo len z Tvojej obety sa náš svet znova posvätí.To je modlitba, ktorú žiada VDP biskup Marián Chovanec a ja len pekne prosím pridajte sa k tejto modlitbe a veľa sa zmení ak sa budeme viac modliť za našich drahých kňazov .
REAGOVAŤ