logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Nádherné ženy, ktoré sa vzdali všetkého a sú rehoľnými sestrami

Publikované: 02.02.2018 o 00:00Autor: editor churchpop.com / Preklad: Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 4 minúty
Vďaka čomu má život hodnotu? Čo spraví človeka šťastným? Peniaze? Sláva? Popularita? Úspešná kariéra?

Všetci síce vieme odpoveď na túto otázku, nie vždy však podľa toho žijeme. Nič z toho nás úplne neuspokojí. Iba jedno – presnejšie povedané, jediná osoba – to dokáže, náš Pán Ježiš Kristus.

A iba vďaka tomu dokážeme pochopiť rozhodnutie týchto troch žien. Boli v centre svetskej pozornosti, no vzdali sa všetkého, aby sa zamerali len na Krista a nasledovali ho cestou rehoľného života.

Samozrejme, nasledovať Ježiša nemusíme len vstupom do kláštora. Niektorí z nás sú povolávaní do obchodnej sféry, iní do zábavného priemyslu, ďalší do rodinného života. No sú aj takí, ktorí sú povolaní k radikálnemu nábožnému životu a pripomínajú nám ním, čo je skutočne dôležité.

Dolores Hartová – „Ak by si počul to čo ja...“

Vlastným menom Dolores Hicksová, narodila sa v roku 1938. Pseudonym Hartová si zvolila na začiatku svojej hereckej kariéry. A tá napredovala pomerne rýchlo!

V roku 1957 dostala len ako osemnásťročná vo filme Loving you rolu ženy, o ktorú sa romanticky zaujímal Elvis Presley, a dokonca ho v jednej scéne aj pobozkala. Počas nasledujúcich piatich rokov hrala v ďalších deviatich filmoch po boku hviezd ako Stephen Boyd, Montgomery Clift, George Hamilton či Robert Wagner. Zasnúbila sa a medzi rolami si mohla vyberať.

No zrazu, vo veku dvadsaťštyri rokov, zasnúbená s vychádzajúcou hollywoodskou hviezdou, oznámila, že všetko opúšťa a odchádza do kláštora. Neskôr povedala, že tento obrat u nej nastal počas natáčania filmu František z Assisi, v ktorom hrala úlohu svätej Kláry. Počas filmovania sa v Taliansku stretla aj s pápežom Jánom XXIII. Predstavila sa mu ako „herečka, ktorá hrá Kláru“. On jej na to odpovedal: „Nie, vy ste svätá Klára z Assisi!“

Jej fanúšikov a priateľov tieto novinky šokovali, ba až nahnevali. „Dokonca môj najlepší priateľ,“ spomína Hartová po rokoch, „kňaz otec Doody, mi povedal – nie si normálna. To, čo sa chystáš urobiť, je absolútna hlúposť.“ Ďalší priateľ jej do kláštora roky posielal nahnevané listy, snažiac sa odhovoriť ju od „zahadzovania života“.

Hartovej odpoveď?

„Ak by si počul to čo ja,“ povedala, „tiež by si šiel.“

Olalla Oliverosová – „Pán má vždy pravdu...“

 

Olalla Oliverosová bola úspešná španielska modelka, ktorá hrala vo filmoch a v reklamách nielen po celej krajine, ale i po svete.

Až raz navštívila portugalskú Fatimu, miesto, kde sa trom deťom v roku 1917 zjavila Panna Mária. Túto skúsenosť neskôr pripodobnila vnútornému zemetraseniu. Povedala, že sa jej v mysli vynoril obraz jej samej – v mníšskom habite. Vtedy jej to pripadalo absurdné. No nevedela sa tej predstavy zbaviť. Prišla k záveru, že Boh ju povoláva k tomu, aby sa vzdala svojho oslnivého života a stala sa rehoľnou sestrou.

„Boh má vždy pravdu,“ vyjadrila sa. „Spýtal sa ma, či ho budem nasledovať, a ja som nemohla odmietnuť.“

Teraz je členkou rádu svätého Michala.

Amanda Rosa Pérezová – „Teraz žijem v pokoji...“

Pred desiatimi rokmi, skôr, než Amanda Rosa Pérezová zmizla z očí verejnosti, bola jednou z najúspešnejších kolumbijských modeliek. Po piatich rokoch sa objavila opäť, aby vysvetlila, čo sa stalo – konvertovala a začala spolupracovať s mariánskou náboženskou komunitou (aj keď sa nestala rehoľníčkou).

V najväčšom rozkvete kariéry jej diagnostikovali chorobu, ktorá ju mala spolovice pripraviť o sluch. Priviedlo ju to k otázkam o štýle života, aký žije. O tomto období sa vyjadrila: „Cítila som sa sklamaná, nespokojná, bez cieľa a ponorená v prchavých pôžitkoch. Hľadala som odpovede, ale svet mi ich nikdy nedal.“

Teraz sa pravidelne zúčastňuje bohoslužieb, chodí na svätú spoveď, modlí sa ruženec a Korunku Božieho Milosrdenstva.

„Dovtedy som žila v zhone, bola som vystresovaná a rýchlo som sa rozčúlila,“ vysvetľuje. „Teraz žijem v pokoji, svetské radosti ma už nepriťahujú a užívam si každú chvíľu, ktorú mi Boh dal.“

Tiež sa zamyslela nad tým, čo znamená byť modelkou: „Modelka je vlastne vzorom, niekým, čie postoje sa napodobňujú. Už som bola unavená z tejto povrchnosti, klamstiev, ktoré nám svet ponúka, dôležitosti vonkajšieho vzhľadu, falše, pokrytectva a podvodov, spoločnosti bez hodnôt, ktorá schvaľuje násilie, cudzoložstvo, drogy, alkohol, boje, a zo sveta, ktorý velebí bohatých, pôžitky, sexuálnu nemravnosť a podvody.“

Pokračuje: „Chcem byť vzorom, ktorý propaguje skutočnú dôstojnosť ženy a nie jej zneužitie pre komerčné účely.“

...

Každý deň hodnotné články. Sledujte nás na Facebooku:

...

Zdroj: https://churchpop.com/2015/08/09/3-beautiful-celebrities-who-gave-it-all-up-to-become-nuns/

DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
12
|
-
0
15.03.2016 22:23
jana
Ďakujem za skvelý článok, ktorý ma oslovil aj povzbudil!
REAGOVAŤ
+
7
|
-
0
18.03.2016 09:25
Edit O
Perfektný článok úplne:) myslím si, že každá žena by si mala tento článok prečítať:) či už je vydatá alebo slobodná, alebo sa chystá zasvätiť svoj život Bohu:) a áno, pravda aj na Slovensku sú rehoľné sestry ktoré sú nádherné telom aj dušou:)len nie sú tak populárne ako tieto:)
REAGOVAŤ
+
5
|
-
0
24.03.2016 08:34
jjarka
Nádherné a povzbudivé prebudenie.
REAGOVAŤ
+
3
|
-
4
09.05.2016 15:40
Igor
Myslím, že čoskoro príde deň, keď človek bude vedieť zladiť lásku k Bohu, k ľuďom, k sebe samému v jednom živote bez toho, aby k tomu potreboval celibát. Človek je v škole života preto, aby sa sebauvedomil natoľko, aby zložil skúšku z lásky. Keď ju splní, potom sa správne naplnil jeho pozemský čas.
REAGOVAŤ
+
5
|
-
0
03.02.2017 15:59
andrej
preco stale si niekto berie na musku celibat? to je slobodne a dobrovolne rozhodnutie ci budem alebo nebudem zit v celibate!
+
0
|
-
1
02.02.2018 11:25
natalia
Bez celibatu nemozeš byt katolickym duchovnym alebo reholnikom v klaštore...neviem ako funguju ,,tretie rády,,. Takze o tej dobrovolnosti by som polemizovala. Ani Písmo nie je uplne jednoznačne. Pavol sice uvadza ze ,,kto moze pochopit ten to pochopí,, ale iná pasaž uvadza ze napr. list Timotejovi, taky biskup ma byt ,,,bezúhonný, muž jednej ženy, triezvy, uvážlivý, slušný, pohostinný, schopný učiť. Aj tak sa vravi ze manzelstvo je najťažšia rehola. Pekným a nasledovania hodným prikladom je blahoslavená anna maria taigi, ktora dokonale spojila manzelsky zivot, materstvo 7 detí a ešte bola aj členkou tretieho rádu najsvätejšej trojice. Nádherné svedectvo zivota iste hodné aj članku na tomto portali.