logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

NOVÝ FILM O MÁRII: Do kín prichádza filmová modlitba - Milostiplná

Publikované: 19.01.2016 o 10:09Autor: Aaron Lambert / Preklad: Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 4 minúty
Čo bolo s Máriou po Ježišovej smrti? A ako si Peter poradil s tým, že ho Kristus označil za skalu, na ktorej postaví svoju cirkev?

Presne tento príbeh nám rozpráva citlivý, kontemplatívny a krásny film Milostiplná (v orig. Full of Grace, pozn. prekl.) od Andrewa Hyatta. Dej sa zameriava na Máriine dni predtým, než je vzatá do neba, a dôverne zachytáva vzťah medzi ňou a následníkom jej syna, Petrom.

Milostiplná je nový typ filmu, ktorý sa vymyká z rámca tradičných noriem kresťanskej kinematografie. Režisér Hyatt ho opísal ako „filmovú modlitbu“ a s veľkou pravdepodobnosťou je prvá svojho druhu. Prvých pätnásť minút zámerne prechádza pomaly, aby sa publikum pripravilo a naladilo na tú správnu vlnovú dĺžku.

„Všetko vo filme má svoj zámer,“ povedal Hyatt. „A to si vyžaduje aj istý vklad publika, s ktorým si ho príde pozrieť. Tento film, ako aj Písmo, by mal osloviť každého, nech sa už na svojej ceste životom nachádza kdekoľvek.“

Režisér sa snažil biblické postavy, ktoré sú väčšinou zobrazované ako dokonalé, poľudštiť a vykresliť ich tak, aby sa s nimi ľudia dokázali stotožniť. Od Gibsonovho Umučenia Krista sa až po vznik tohto filmu nestalo, že by biblické postavy boli zachytené tak hlboko ľudsky, aj so svojimi chybami.

„Jednou z vecí, ktoré sme vo filme chceli dosiahnuť, bolo dodať postavám »vôňu človečiny«,“ vraví Hyatt, „veď to boli živí, dýchajúci ľudia, ktorí prežívali vieru tak ako my.“

Noam Jenkins hrá pochybujúceho, ale verného Petra a Bahia Haifiová je skvelá v role vyzretej a pozoruhodne múdrej Matky Márie. Film sa zameriava práve na ich citlivý vzťah.

Haifiovej stvárnenie Márie je skutočne silnou stránkou filmu. Dialógy raz na intenzite naberajú, inokedy sa uvoľnia, ale vždy, keď začne hovoriť ona, dosiahnu vrchol. Haifiovej skromné správanie a citlivá povaha sú presne také, aké by ste od Márie v realite očakávali. Múdrosť, ktorú do filmu vniesla, je relevantná pre všetkých, najmä pre kresťanov.

Hyatt sa snažil ukázať, že kresťanský život nie je jednoduchý - veď ani ten jeho taký nebol. Narodil sa v štáte Colorado, kde vyrastal v kresťanskom spoločenstve a chodil do katolíckej školy sv. Tomáša Mora. No keď odišiel na vysokú školu, vieru zanechal.

„Moja viera bola vystavená lákadlám sveta. Ničím zaujímavým ma už, v porovnaní s nimi, neoslovovala,“ podelil sa Hyatt.

V roku 2008 však zažil obrátenie, ktoré si živo pamätá. Bol v hoteli v Toronte a povedal, že Boh sa mu doslova ukázal. V tej chvíli sa jeho život zmenil, ale nebola to jednoduchá cesta.

„Po tom, čo som Pánovi povedal »áno«, absolútne nič nebolo ružové. Trvalo niekoľko rokov, kým som sa vymanil z môjho vtedajšieho života.“

Svoju kariéru odštartoval dvoma pomerne úspešnými filmami. Potom ho oslovila katolícka nezisková spoločnosť Outside da Box (Mimo konvencií, pozn. prekl.) s ponukou podieľať sa na filme Milostiplná.

Najprv projekt odmietol. Nikdy nemal túžbu pracovať na kresťanskom filme. No keď spoznal ďalších režisérov T. J. Berdena a E. Grotha, začal sa s touto myšlienkou pohrávať a napísal pracovnú verziu scenára. Túžil napísať taký príbeh, ktorý ešte nikto nevypovedal, a zároveň by nespadal do stereotypu väčšiny kresťanských filmov.

„Dokázal som pracovať na tom, čo by i mňa skutočne zaujímalo,“ povedal Hyatt. „Mal som potrebu urobiť niečo, čo by človeka s mojimi skúsenosťami oslovilo. A tie sú, že viera je komplikovaná – prechádzame dobrými časmi i obdobiami temna. Mohol som sa podieľať len na niečom, čo by sa dotklo tejto hlbokej pravdy.“

Napriek tomu, že napísal scenár, stále nemal chuť film režírovať. Ako mladý tvorca filmov plný veľkých ambícií mal pocit, že kresťanský film by bol pod jeho úroveň.

„Čakal som na väčšie, lepšie veci, ktoré mali, samozrejme, prísť. Aká veľká chyba to bola,“ povedal. Boh začal v jeho živote zatvárať jedny dvere príležitostí za druhými, až mu neostalo nič iné, len začať pracovať na filme Milostiplná.

Počas osemnástich mesiacov Hyatt nemal prácu. Čerstvý otec spolu so svojou manželkou minuli takmer všetky úspory – už mali len dvesto dolárov. Museli sa vzdať svojho bytu a keď im už nič neostalo, zavolali mu Berden a Groth a oznámili mu, že získali financie na film. Spýtali sa ho na jeho záujem sa na ňom podieľať.

„Keby som mal niečo iné, určite by som povedal nie. Ale ja som doslova nemal čo robiť, a tak som súhlasil.“

Ovocie, ktoré film priniesol, hovorí samo za seba.

„Milostiplná bol prvý film v mojom živote, v ktorom som bol na sto percent poslušný tomu, čo odo mňa chcel Boh,“ povedal Hyatt. „A keď teraz vidím ovocie jeho práce, je to pre mňa veľmi silné. Za tento film si ja nemôžem pripísať žiadne body.“

Viac informácií sa môžete dozvedieť na stránke filmu fullofgracefilm.com. Premiéra filmu sa uskutočnila 5. januára.

...

Nepremeškajte žiadny hodnotný článok:

...

Snímky: fullofgracefilm.com

Zdroj: http://denvercatholic.org/full-of-grace-a-shining-example-of-modern-christian-art/#.Vp39P_nhCUn 

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (1)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
19.01.2016 11:33
Richard
Moznosti pozriet si film u nas?
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.