logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Peter Hanšut: V Cenacole som sa naučil pracovať a mať zo seba radosť

Publikované: 11.04.2015 o 21:15Autor: Alžbeta Hrušovskáhodiny Prečítate približne za 5 minút
Na prvý pohľad obyčajný 29-ročný mladý muž. Rád pláva, modlí sa a trávi čas s priateľmi. Peter sa dnes teší zo života, sedem rokov pečie pizzu a riadi sa heslom "Nevelo nas ima, nevelo nam treba." Cesta+ sa s ním rozprávala o jeho pobyte v komunite Cenacolo. Peter Hanšut (na titulnej fotografii vpravo).

Z akej rodiny pochádzaš?

Z rozvedenej, ale tej najlepšej rodiny. Nikdy by som nemenil, lebo by som nebol tam, kde som. Sestry Elvíry sa pýtali, ako objať kríž. Objať Ukrižovaného - bola odpoveď. Rodina - mama, tato, o 5 rokov mladší brat a ja. Môj brat je tiež v komunite.

Aký je tvoj príbeh? Kedy si prvýkrát počul o Komunite Cenacolo a prečo si sa rozhodol do nej vstúpiť?

Rodičia sa rozviedli, keď som mal 6 rokov, môj brat mal vtedy 2 roky. Bolo to v podstate aj také peklo, lebo sa začali diať veci, ku ktorým som musel mať stanovisko. Býval som často smutný, ale bola tu milujúca matka a jej rodičia, ktorí nám pomáhali. Som vďačný za celý svoj život, aj za milé veci, aj za veci, kedy trochu "stískalo". Dával som často a hlavne na partiu - neskôr ich bolo viac. Viac skupín, viac stratených ľudí, kde som sa hľadal. Dnes je z nich na poriadku okrem mňa len málokto. Päť z päťdesiat, aj to neviem či...

O komunite som sa dozvedel od dnes už môjho priateľa Ernesta. Spolu sme boli na detoxe a on mi spomínal komunitu, že už nechce fetovať. Že sa dá ísť do Ameriky alebo na Sicíliu. Tak som to bral. Amerika rovná sa NHL a Sicília rovná sa mafia. Vlastne kvôli týmto dvom krajinám som vstúpil do komunity. K hokeju som mal vzťah od malička - taký môj nenaplnený sen, byť hokejovým brankárom, a Sicília-mafia, takže taká "sranda". Povedali sme si, že tam pôjdeme a utečieme a budeme tam žiť. Tiež som vedel, že keď sa vrátim nazad, tak sa nikdy nezmením a zostanem stáť na mieste.

Čo bolo pre Teba impulzom, ktorý Ti povedal, že musíš zmeniť niečo vo svojom živote?

Všetko. Vedel som v hĺbke, že potrebujem pomoc, že takto to ďalej nejde. Nevládal som, opúšťal som sa. Proste som vedel, že sa dá žiť, že to viem, a potreboval som pomoc.

Koľko času a v akých komunitách si strávil?

Bol som 4 roky - 2 roky v Taliansku a 2 roky v Chorvátsku.

 

KOMUNITA ŽIJE Z PROZRETEĽNOSTI

Skús trochu priblížiť piliere Cenacola...

Asi ora et labora. Najdôležitejšie je vedieť rozprávať o sebe, čo mi beží mysľou a vedieť byť stále s niekým. Závislý človek je izolovaný do seba. Treba sa postupne otvárať a vedieť sa na základe rady vyrovnať so samým sebou. Aj s dobrými vlastnosťami, tie treba rozvíjať, aj so zlými - netreba sa ich báť.

Cenacolo založila sestra Elvíra, informácie sa dajú vyhľadať na internete. Ani ona to nemala doma ľahké, ale Boh ju miloval a ona milovala jeho. A z toho vzniklo Cenacolo, čo znamená Posledná večera (Večeradlo).

Kto môže žiť v komunite? Aké sú základné pravidlá Cenacola?

Ktokoľvek, kto má aspoň päť pohromade. Ja som sa naučil pracovať a mať zo seba radosť. Ktokoľvek, kto je smutný, sklamaný, kto nevie žiť, nemá zmysel, je stratený.

Desať zakázaných výrazov v komunite: 1. Nechce sa mi. 2. Mňa sa to netýka. 3. Nechcem, nemám to rád. 4. Necítim sa na to. 5. Nedarí sa mi. 6. Som unavený.

Zvyšok článku sa dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné.

Dozviete sa tiež, ako vyzerá priemerný deň v komunite, koľko v nej možno stráviť času a aký bol Petrov najsilnejší zážitok v komunite. Hovorili sme tiež o tom, čoho sa Peter musel vzdať a čo získal.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.