logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Rada pápeža Františka: Ako byť skvelým spovedníkom

Publikované: 16.02.2016 o 17:00Autor: CNA / Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 2 minúty
„Kňazi, ktorí sú dobrými spovedníkmi, musia byť schopní najprv rozpoznať svoje hriechy. Potom budú vedieť sprostredkovať svojim kajúcnikom odpustenie a poskytnúť úľavu,“ povedal pápež František deň pred začatím pôstneho obdobia.

„Obraciam sa na vás ako brat a cez vás by som sa chcel prihovoriť všetkým spovedníkom, obzvlášť v tomto Roku milosrdenstva – spovednica je tu na odpúšťanie,“ povedal pápež vo svojej kázni 9. februára v Bazilike svätého Petra, kde celebroval omšu spolu s kapucínskymi a františkánskymi mníchmi z celého sveta.

Aj keď kňaz v istých prípadoch nemôže dať rozhrešenie, pápež vyzýva: „Prosím, nekritizujte kajúcnikov. Prichádzajúci hľadá v spovednici úľavu, odpustenie a pokoj pre svoju dušu.“

„Dovoľte mu, aby vo vás našiel otca, ktorý ho objíme, povie mu Boh ťa miluje a dá mu pocítiť, že je to naozaj tak,“ pokračoval pápež František.

Pridŕžajúc sa františkánsko-kapucínskych tradícií, akou je hlavne odpúšťanie, citoval veľmi známych spovedníkov – kapucínov – svätého Leopolda Mandića či svätého Pia z Pietrelciny, známeho ako páter Pio.

Relikvie oboch svätcov, vrátane tela pátra Pia, boli špeciálne privezené do Ríma pri príležitosti Roku milosrdenstva, ktorý slávi Katolícka cirkev. Tieto výnimočné udalosti sprevádzala aj utorková ranná omša, ktorú slávil pápež.

Počas omše hovoril o tom, že títo svätci boli dobrými spovedníkmi, pretože sa cítili ako hriešnici“. Vedeli, ako v modlitbe požiadať o odpustenie, a preto im bolo dané.

„Keď niekto zabúda na nutnosť toho, aby mu bolo odpustené, pomaly zabúda na Boha,“ vysvetlil pápež. „Zabúdajú si pýtať odpustenie a nevedia, ako odpúšťať. Pokorný kňaz, ktorý sa cíti ako hriešnik, je skvelý v odpúšťaní skrz sviatosť zmierenia. Ostatní, ktorí – nesprávne – vidia seba ako bezhriešnych, vedia iba odsúdiť.“

„Žiadam vás – neunavte sa v odpúšťaní!“ vyzýva pápež František. „Buďte mužmi odpustenia, zmierenia a pokoja.“

Ďalej naznačuje, že už len to, keď kajúcnik príde do spovednice, je gesto, ktoré hovorí samo za seba.

„Ľudia prichádzajú do spovednice preto, že sa cítia niečím zaťažení a chcú sa toho zbaviť,“ hovorí. „Možno nevedia, ako to povedať, ale význam to má,“ pokračuje.

„Ak teda prichádzajú, je to preto, že sa chcú zmeniť, viac už to nerobiť, byť iným človekom,“ dodáva.

Poznamenal, že mnoho kajúcnikov sa nevie zmeniť – či už kvôli duševnému stavu, životu alebo svojej situácii.

Preto povzbudil spovedníkov, aby boli veľkorysí v odpúšťaní, nie v zavrhovaní. Taktiež spomenul, že Biblia vykresľuje satana ako znalého žalobcu.

„Odpustenie je semienkom, Božím pohladením. Dôverujte v Božie odpustenie,“ vraví pápež František kňazom.

---

Zdroj: http://www.catholicnewsagency.com/news/how-to-be-a-great-confessor-pope-francis-advice-to-priests-79438/

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.