logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Vladyka Cyril Vasiľ (1): Ak by Kristus nevstal z mŕtvych, náš život je iba čakanie na smrť

Publikované: 03.04.2015 o 23:07Autor: Martin Ližičiarhodiny Prečítate približne za 10.5 minúty
Je najvyššie postaveným Slovákom vo Vatikáne. V prvej časti rozhovoru sme s ním hovorili o tom, ako slávi Veľkú noc a čo mu evokujú jednotlivé dni. Prezradil tiež, ako vníma pápeža Františka z osobných stretnutí. Hovoríme aj o Roku zasväteného života a nasledujúcom Roku milosrdenstva. Sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ (49).

2. časť rozhovoru: 

Vladyka Cyril Vasiľ (2): Homília v Šaštíne nebola tvrdá, ale hovorila o tvrdých skutočnostiach 

...

Rozhovor, ktorí začínate čítať, vznikol v aute na ceste z Bratislavy do Rajeckých Teplíc. Cesta+ dostala ponuku odviezť otca arcibiskupa medzi dvomi akciami a zároveň mať dostatok priestoru a času urobiť veľký rozhovor. Takto netradične vznikol skutočný rozhovor na ceste:) 

 

Kde slávite Veľkú noc?

Už minimálne 15 rokov trávim podľa možností Veľkonočné Trojdnie na skautskom putovnom tábore – veľkonočnej púti, ktorú robíme s rímskymi a toskánskymi oddielmi v toskánskych kopčekoch, vŕškoch a kláštoroch. Je to pre mňa istým spôsobom forma prežitia duchovnej obnovy a prípravy.

Putujete priamo počas Veľkej noci?

Od stredy do soboty. Samotné vzkriesenie a obrady nedele som väčšinou na Slovensku. Aj teraz by som chcel prísť v sobotu večer na Slovensko a samotný deň vzkriesenia osláviť s bratom v jeho farnosti.

Ak by sme si mali prejsť dôležité dni Veľkej noci, čo vo vás evokujú? Kvetná nedeľa?

Kvetná nedeľa je aj v latinskom ponímaní istým paradoxom, pretože na jednej strane sa spomína oslava, na druhej strane sa čítajú pašie. Je to pripomienka nestálosti masy, nespoliehať sa na človeka. Toho, že dav je veľmi premenlivý, náladový, ľahko manipulovateľný. Kvetná nedeľa mi pripomína, že za každou pochvalou a oslavou sa môže skrývať aj opľutie a bičovanie alebo urážanie. Takže si netreba príliš zakladať na jednom a báť sa druhého.

Zelený štvrtok?

Zelený štvrtok je pre mňa spojený s predstavou Poslednej večere – kňazstva, stolovania pre Pána. Na prežívanie Zeleného štvrtku sa pripravujem tak, že si počas celého dňa robím spytovanie svedomia a premýšľam, ako si asi prežívali apoštoli tento deň, čo s Ježišom prežili, ako sa pýtali: Čo sa chystá dnes večer?

A boli prekvapení tým darom, ktorým bol Boh. Veľký štvrtok je pre mňa spomienkou na dar Eucharistie, ale aj na to, že každý deň pripravujeme Pánovi miesto na stretnutie s ním vo večeradle, ktoré je miestom toho najintímnejšieho spojenia sa s Kristom.

Veľký piatok?

V latinskej verzii sa čítajú pašie, vo východnej vnímame umučenie cez liturgické texty východných otcov a obe tieto veci v sebe spájajú širokú panorámu a škálu osôb, postáv, slov a postojov. Je to niečo úžasné. Tak ako človek rád stavia Betlehem, kde má každá figúrka svoje miesto a svoj postoj, tak je to aj v udalostiach Veľkého piatku.

Mne to evokuje, že každý z nás môže byť ktoroukoľvek postavou tej scény: môžem byť jedným v dave, ktorý bude kričať „ukrižuj!“. Môžem byť Pilátom, Petrom, Judášom, slúžkou na bráne, stotníkom. V tomto zmysle je každý akousi kmeňovou bunkou, ktorá sa môže pretransformovať na čokoľvek v tejto ohromnej scéne.

Biela sobota?

Sobota je deň ticha, očakávania... zoči-voči čomusi úžasnému a nepochopiteľnému, čo sa odohralo akoby naraz a stíchlo celé stvorenstvo. Je to ticho bolesti, zármutku, úžasu a očakávania. Môžeme si len predstaviť, akým spôsobom prežívali jednotlivé postavy tento deň, keď boli „obmedzení“ v aktívnej činnosti, pretože v sobotu sa nerobia iné aktivity. Každá z týchto postáva si musela premietať, čo sa stalo za posledných 40 hodín a konfrontovať seba samého v tejto dráme.

Na svojej púti s mladými máme meditáciu, pred zakončením nášho putovania. Je to premýšľanie nad tým, ako to mohlo prebiehať v hlavách apoštolov, vojakov, veľkňaza, Piláta, jeho manželky, stotníka, Petra, Jána. Je to chvíľa očakávania, ktorá pre nás kresťanov už nie je chvíľou v prázdnote, ale chvíľou, ktorá akoby bola tichom, po ktorej nasleduje výbuch radosti, ktorý prináša veľkonočné vzkriesenie.

Čiže Veľkonočná nedeľa je výbuchom radosti? (úsmev)

Spomínam si ako jedenásťročný na jeden z prvých duchovných zážitkov, keď som prvý krát slávil obrad vzkriesenia v otcovej farnosti o štvrtej ráno. Všetci sme so Vzkrieseným vychádzali z kostola, vpredu na kostole sa otvárali dvere, začína sa radostné „Kristus vstal z mŕtvych!“

Tie plamienky sviečok, tie babky, ktoré tam stáli, to otvorenie dverí a vojdenie do vysvieteného chrámu, to sú zážitky, ktoré je ťažko definovať, ale cez ktoré som už vtedy ako jedenásťročný pocítil akýsi duchovný zážitok radosti zo Vzkrieseného. Radosti z prítomnosti v kresťanskom spoločenstve, že Kristus premohol smrť, Kristus vstal z hrobu.

Byť v hrobe neznamená len byť pod zemou, ale aj byť duchovne mŕtvy, no Kristus v tejto mŕtvolnosti života vstupuje tým, že sám seba vydáva na smrť a svojou smrťou víťazí nad smrťou. To je úžasné posolstvo, ktoré dáva zmysel celému ľudskému životu. Keby Kristus nevstal z mŕtvych, o čom je potom život? O čakaní na smrť? O čakaní na prázdnotu? Potom by sme boli najnešťastnejšie tvory na zemi, pretože sme jediní schopní uvedomiť si vlastnú existenciu a jej „koniec“ aj fyzicky. Ak by malo byť toto jediným sprievodným znakom nášho života, tak potom sme naozaj najpoľutovaniahodnejšie tvory v tomto vesmíre.

Preto „Christos voskrese“ – Kristus vstal z mŕtvych, smrťou premohol smrť a tým, čo sú v hroboch, daroval život. To je tým najkrajším posolstvom, ktoré tomuto svetu môžeme odovzdať. Dáva to zmysel môjmu osobnému životu a svetu, ktorý je okolo nás.

V perspektíve zmŕtvychvstania ste teda šťastný človek?

Samozrejme. Niet takého šťastia na zemi, ktoré by skôr či neskôr neskončilo, ktoré by nebolo podmienené čímsi veľmi labilným a chabým, ktoré by nebolo ohrozené našou slabosťou, zmenou situácie, ktoré by nebolo konečné.

Ak by bolo všetko podmienené len v terajšom šťastí, svet by bol najnespravodlivejším možným svetom, ak by všetko končilo a začínalo týmto životom. Väčšina ľudstva, ktorá žije v ťažkých a nešťastných situáciách, by bola odsúdená na to, že by to bola ich jediná skúsenosť a tá „šťastnejšia“ časť by bola tiež nešťastná, pretože by bolo jej šťastie len krátkodobé.

Pohľad na Zmŕtvychvstalého dáva zmysel ľudskej existencie, zmysel mojej osobnej existencie a zmysel celého tvorstva. A neviem si predstaviť, akoby som žil v inom vedomí.

 

PÁPEŽ JE CITLIVÝ NA OSOBNÝ KONTAKT

Je to otázka, ktorú vám kladú mnohí: Ako vnímate pápeža Františka osobne?

Odpoveď sa dočítate v zamknutej časti článku. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné.
Dozviete sa tiež, či vladyka Cyril poznal pápeža Františka pred zvolením (keďže sú obaja jezuiti) a prečo bolo jeho zvolenie šokom pre rehoľu. Prezradí tiež, pri akých spomienkách na svoje rehoľné začiatky sa mu rozbúcha srdce a prečo je dnes potrebné hovoriť o milosrdenstve.

 

Na veľkonočnú nedeľu Vám prinesieme 2. časť rozhovoru.

 

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
01.04.2016 11:11
961
V akom aute sedi tento skromny vladyka?
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
01.04.2016 11:19
cesta+
Auto patrí fotografke, Vladyka by išiel inak vlakom, keby ho nevezmeme a nerobíme takto rozhovor:)
+
0
|
-
0
01.04.2016 11:23
866
Dakujem za uprimnu odpoved. Snad len este dodam ze fotografka je asi velmi solventny clovek, ale ak je pracovita tak si to zasluzi :-)
+
0
|
-
0
01.04.2016 11:53
cesta+
Na fotke to asi vyzerá príliš ideálne a solventne, ale nie je to pravda.. Skúste tipnúť značku.
+
0
|
-
0
02.04.2016 12:56
Will196
Takuto otazku moze polozit iba slovak. Najskor je to dosledok dlhorocnej komunistickej vychovy.
+
0
|
-
0
01.04.2016 13:09
ich
zaujimave načo sa slovák nekoncentruje........ ale keď už ide o tú skromnosť, veľa krát by som dopriala x rodinam skromnosť x pánov farárov
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.