logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

RUŽENEC ako najsilnejšia zbraň

Publikované: 07.10.2017 o 15:00Autor: Zuzana Vandákováhodiny Prečítate približne za 9.5 minúty
Páter Pio pár dní pred svojou smrťou ležal v posteli a prosil spolubratov, aby mu dali zbraň. Nechápali, čo od nich žiada. Svätec ich nasmeroval na svoj habit, ktorý mal zavesený na vešiaku. Bratia prehľadali všetky vrecká, ale nič nenašli, len ruženec. Páter Pio ich zahriakol: „A toto nie je zbraň? Skutočná zbraň?“

Ruženec. Pre mnohých je len akousi zaprášenou modlitbou, určenou pre ľudí vyššej vekovej kategórie. Možno sa nám zdá byť nemoderný, monotónny, nudný, príliš dlhý... Nemáme čas, je to príliš uspávajúce, nerozumieme tomu... Možno potrebujeme znovuobjaviť poklad, ktorý nám Cirkev v tejto vzácnej modlitbe darovala. A možno ešte viac potrebujeme objaviť skutočný vzťah k Tej, ktorá je blahoslavená, lebo uverila (porov. Lk 1, 45).

Ruženec ako jednotvárna, primitívna modlitba? To tvrdí jedine ten, kto sa ju nemodlí. Pretože je modlitbou nevyčerpateľnou. A veľmi univerzálnou – môže dať človeku akejkoľvek veľkosti duchovného života to, čo potrebuje. Zápasíme s ružencom v rukách. Modlíme sa s Máriou. Ruženec patrí medzi najhodnotnejšie tradície kresťanskej kontemplácie. S Máriou kontemplujeme Krista.

O sile tejto modlitby hovoria mnohí pápeži i svätí: „Aký význam má neustále odriekanie modlitby ,Zdravas´? Keď posplietaš všetky pavučinky, zastavíš aj tigra.“ (bl. Matka Tereza) Modlitba, vďaka ktorej mnohí nachádzajú pokoj a utiekajú sa k nej v akýchkoľvek životných okolnostiach, situáciách.

Pápež František nazval ruženec školou modlitby, školou viery, nástrojom, ktorý sa môže používať na modlitbu... Sám hovorí o tom, že vo vrecku nosí stále ruženec a malú krížovú cestu a vďaka týmto dvom veciam nestráca nádej.

Guy Gilbert, kňaz s výzorom rockera, ktorý sa venuje problematickej mládeži v parížskych uliciach, hovorí: „Často sa ma ľudia spýtajú, či sa modlím ruženec. Myslia si, že ako moderný kňaz to prenechávam tým tzv. bigotným. Modlím sa ho každý deň a meditujem nad ním. Modliť sa neznamená ťahať nebo k zemi, aby Boh skrze svoju Matku automaticky vyslyšal všetko, o čo prosíš. Znamená to pozdvihnúť sa k Bohu, ktorý vie lepšie ako ty, čo potrebuješ.“

Ruženec sa opiera o evanjelium a jeho stredobodom je tajomstvo. S Máriou prechádzame udalosťami spásy. Vstupujeme do Máriinej školy a učíme sa nasledovať Ježiša. „Ruženec je súčasne meditáciou i úpenlivou prosbou. Vytrvalá modlitba k Božej Matke je založená na dôvere, že jej materinský príhovor dokáže v srdci jej Syna dosiahnuť všetko.“ (sv. Ján Pavol II.) Blahoslavený pápež Pavol VI. ho opisuje nasledovne: „Ruženec je evanjeliová modlitba, ktorej stredobodom je tajomstvo vtelenia a ľudského vykúpenia.“

Mnohí majú v úcte Pannu Máriu. Ale samotná úcta nestačí. Potrebujeme mať s ňou vzťah, skúsenosť. 

Mária ako tá, ktorá nás berie za ruku a vedie nás k Ježišovi. Mária, ktorá s nami kráča za Ježišom. Mária, ktorá počala Ježiša vo svojom tele i srdci a dala Ho svetu. Práve to sa máme od nej učiť. Nosiť Ježiša v sebe a darovať Ho svetu. „Keď si Máriu uctievam, modlím sa k Márii, ale keď s ňou prežívam skúsenosť, modlím sa s Máriou a ona sa modlí so mnou,“ píše Elias Vella, známy exorcista.

MÁRIA – ŽENA, KTORÁ JE VIAC MATKOU AKO KRÁĽOVNOU

Ak chceme viac poznať Ježiša, on sám nám z kríža daroval výbornú sprievodkyňu – svoju Matku. Nikto nepoznal Ježiša tak ako ona, nikto mu nebol bližšie ako ona, nikto mu nerozumel lepšie ako ona. Žena. Mária. Tá, ktorá bola najbližšie, keď Ježiš uskutočňoval tajomstvo záchrany sveta.

Mária – žena, ktorá dovolila Bohu, aby ju on urobil svätou. Nekládla mu žiadne prekážky. Jej veľkosť nespočíva v privilégiách, ale v nasledovaní Ježiša. Od anjelského pozdravenia, cez krížovú cestu až po veľkonočné ráno. Mária, tá ktorá zostala verná. Prísľubu, ktorý jej dal Boh. Nezdupkala, neušla, nevzdala to. Ak chceme hľadať vzor v nasledovaní Ježiša, nenájdeme lepší ako je Ona. Pravá Ježišova učeníčka, ktorá žila z viery tak ako my. Hoci často nerozumela, milovala a verila. Aj vtedy, keď  to bolo ľudsky úplne beznádejné a stratené.

Mária, ktorá má radšej napodobňovanie ako obdivovanie. A práve vďaka modlitbe ruženca je možné spoznávať ju, napodobňovať. Meditujúc o najdôležitejších momentoch Ježišovho života, v ktorých bola ona sama ticho prítomná, nachádzame aj my svoje miesto pri radostných, bolestných i slávnostných tajomstvách. Jednoduchosť života Márie, ktorá „zachovávala všetky tieto slová a premýšľala o nich vo svojom srdci“ (Lk 2, 19), nám ukazuje, čo je v živote s Bohom skutočne dôležité a ako život viery žiť. V tichosti srdca, poslušnosti, pokore a dôvere v Boží plán.

Mária nie je cieľom. Ale práve ona nám pomáha na ceste k Ježišovi. Nechce nás pripútať sama k sebe, ale spolu s nami putuje za Otcom. Vedie nás k tomu, aby sme milovali Boha nadovšetko. Ona to tak robila. Otec nám dáva Ježiša, Ježiš nám dáva Máriu a Mária nám zasa dáva Ježiša.

Mária, ktorá ako Matka Cirkvi kráča s nami a vedie nás skrze Syna za Otcom. Sprevádza nás, zápasí s nami, posilňuje nás v boji proti Zlému. Žena, ktorá verne nasledovala Ježiša po celý svoj život, celým svojím srdcom, tomu učí aj nás. Nemôžeme si priať lepšiu učiteľku. Máriina veľkosť spočíva v pokore a v tom, že nekládla do stredu seba, ale Boha.

KRÁČAJÚC ZA JEŽIŠOM S MÁRIOU

V dvadsiatich tajomstvách ruženca prechádzame podstatnými momentmi Ježišovho života, ktoré sú spojené s Máriou.Skrze modlitbu ruženca nás Mária uvádza do kontemplácie Ježišovho života. Osobitne prítomná v utrpení, bolesti. Kráča spolu s trpiacimi, trpí s ními a zároveň s nimi spieva Magnifikat nádeje. Všetci sme Cirkev: smelo kráčajme s ružencom cez všetky ťažkosti, protivenstvá, búrky!(sv. Ján XXIII.)

Zvyšok článku sa dočítate v zamknutej časti. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné. Existujeme aj vďaka predplatiteľom. 

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (5)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
1
|
-
0
24.05.2016 14:39
Pavol Adam
Drobné doplnenie: už vyše roka sa "správne" modlí: ...ktorého si, Panna, so svätým Jozefom, v chráme obetovala. ...ktorého si, Panna, so svätým Jozefom, v chráme našla. https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/konferencia-biskupov-slovenska/p/plenarne-zasadania/c/plenarne-zasadanie-kbs-16-17-3-2015-80 Tu sú zas preklepy, navyše je "sa": ...ktorý sa bol pre nás bičovaný. ...ktorý sa bol pre nás tŕním korunovaný. Ruženec je veľká pomoc v modlitbe....
REAGOVAŤ
+
3
|
-
0
25.05.2016 07:58
Vladimir
Preco je ruzenec povazovany za najsilnejsiu zbran? Z coho to vychadza? Nemam nic proti ruzencu, ale KKC hovori o chvale ako modlitbe, ktore najbezprostrednejsie uznava, ze Boh je Boh. Aky tam je suvis? Okrem toho, mne pride samotne porovnavanie sily modlitieb pritihnute za vlasy.
REAGOVAŤ
+
8
|
-
0
02.06.2016 07:35
Dávid
a ruženec nieje modlitba chvaly??? zdravas maria - pozdrav bud pozdravena maria... požehnana si medzi ženami a požehnany je plod života tvojho ježis - vyznavam že maria a ježiš su požehnany hodny všetkej chvaly... na konci desatku - slava otcu i synu i duchu svatemu ... oslava svatej trojice a Otce naš - modlitba pana zaklad každej modlitby ... ruženec je ustavicna chvala a oslava boha a marie
+
12
|
-
1
07.10.2017 23:06
Zdenka
Dnes nas syn, ktory ma akurat 1.5roka a vie sice vela slov ale iba par vie vyslovit cisto a krasne dookola hovoril nadherne cisto: Ježiš. No bolo to krasne a uvazovali sme s manzelom, ako je mozne ze vie povedat Jezis, ked my nu rozpravame o Jeziskovi. Vtedy sme si uvedomili, ze na syn nas vnima pri nasej kazdodennej modlitbe ruzenca, ktoru mame medzi sebou zauzivanu este z cias nasho chodenia. Vnimame to ako nadherny dar od Boha. Boh sa nechava chvalit ustami dojciat :) a sme stastni, ze aj v nasej rodine mozeme byt toho svedkami.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
19.10.2017 23:43
Eva
Ruženec je najsilnejšia zbraň lebo v ňom možno bojovať proti zlu. Prosíme Máriu o prirovnanie. Šlo je Lucifer a ona zaujala jeho miesto. On je padly anjel. Svetlonos.Jasne ako facka
REAGOVAŤ