logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Silní Boží muži – existujú vôbec?

Publikované: 16.07.2017 o 14:13Autor: Lenka Vatrtováhodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Často sa hovorí o tom, že hodnota dievčat nespočíva v kráse tela, ale v kráse duše. Problémom dnešnej doby však je, že sociálne siete nám podsúvajú názor, že na odhaľovaní vlastného tela nie je nič zlé. Hm, snáď mi to odpustíte, ale nie je to celkom tak.

Určité časti tela patria iba očiam tvojho manžela. Nechcem povedať, že sú zlé, to vôbec nie. No ani tie najvzácnejšie šperky predsa nenosíme každý deň, máme ich schované na špeciálnom mieste, lebo sú určené na špeciálne príležitosti. Myslím, že aj telo sa dá prirovnať k šperkom. Je ako poklad, dostupný iba pre toho, s ktorým si si sľúbila vernosť pri oltári.

Nesmieme si však pomýliť, ako sa vraví, „pojmy s dojmami“. Nemáme sa zahaľovať preto, lebo muži nevedia kontrolovať svoje pocity. Je viac než isté, že môžu. Áno, aj v tomto modernom svete posadnutom kultom tela sa nájdu muži, ktorí majú čistú myseľ (netvárte sa všetci tak šokovane, prosím).

Tvrdiť či propagovať myšlienku, že muži sa nedokážu ovládať, je ponižujúce, urážajúce a v neposlednom rade deštruktívne.

Prečo?

1. Uráža to mužov

Síce nie som muž, ale stavím sa, že keby mi niekto neustále vtĺkal do hlavy, že ja ako slušná ľudská bytosť mám nekontrolovateľné živočíšne pudy a potreby, proti ktorým sa nedá racionálnou cestou bojovať... hm, v každom prípade, trochu by som sa urazila. Muži sú silní, statoční a schopní. Pochopme to a nedovoľme, aby dnešný svet robil z našich mužov deti alebo, ešte horšie – zvieratá.

2. Uráža to samotného Boha

Keď Boh stvoril muža a ženu, bol to práve muž, koho ustanovil nad všetkým ostatným. Nad čím asi tak Boh premýšľal?! Zjavne nepochopil, že muži nedokážu ovládať ani vlastné pocity, nieto ešte starať sa o rodinu či cirkevné spoločenstvo! No podľa mňa Boh veľmi dobre vedel, čo robí. Vo Svätom písme nám dal hromadu príkladov, aký silný a odvážny dokáže muž byť, ak sa úplne odovzdá do jeho rúk.

Vezmime si takého Mojžiša, Jozueho, kráľa Dávida či apoštola Pavla... A mnoho iných statočných (aj keď určite nedokonalých) mužov. Zobuďme sa! Zabudli sme, že všetci (a nielen iba muži alebo iba ženy) sme povolaní k Božím veciam? K Otcovmu plánu? Že všetci môžeme žiť taký život, aký sa páči jemu? Nie. Boh na to nezabudol. A verte mi, on veľmi dobre vie, čo robí.

3. Je to deštruktívne

Ak máme postoj „muži sa nevedia kontrolovať, preto sa musíme zahaľovať a zaobchádzať s nimi ako s nesvojprávnymi hlupáčikmi, ktorým treba stále hovoriť, čo majú robiť alebo čo robia zle“, no, zjavne ničíme potenciál, ktorý vložil do nich Boh.

Samozrejme, muži sa nad našou kritikou pozastavia, sadnú si a budú premýšľať: „Je to tak. Neviem sa ovládať. Som na tom v podstate rovnako ako nejaké zviera. A chyba je vlastne aj tak v ženách, pretože ma dostatočne nechránili pred vlastnými živočíšnymi pudmi, neobliekali sa tak, aby mi to neublížilo...“

Poznáte to príslovie, že stokrát opakovaná lož sa stane pravdou? Áno, presne to sa stane. Muži stratia sebaúctu a dôveru sami v seba.

Ženy, dievčatá:

Potrebujeme novú generáciu mužov. Ako to však docieliť? Musíme im pripomínať, akí majú byť. K čomu ich povoláva Otec. Byť mužmi čestnými, statočnými, čistými, plnými sily, odvahy a lásky. A našou úlohou je vidieť v nich všetky tieto kvality.

Ak chceme silných Božích mužov, vytvorme si ich! Podceňovaním to však nedosiahneme, skôr nám bude prekážať, akí sú malí, slabí a neschopní.

Nehovorím však, že by sme teraz mali hodiť celú zodpovednosť na mužské plecia, to vôbec nie. Len sa pozrime na vec z iného uhla pohľadu. Dovoľme mužom byť SKUTOČNÝMI mužmi. Nie nejakými lacnými napodobeninami.

Úlohou nás žien je – podporovať ich a ukázať, že im dôverujeme. Prestaňme očakávať malé veci od veľkých Božích mužov, nezaslúžia si to. Naopak, dokážu všetko, čo si zaumienia. Verme im a nechajme ich – byť MUŽMI.

...

Snímka: pexels.com

DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
3
|
-
0
16.07.2017 22:29
Otec
Veľmi dobré postrehy. Mám iba jednu výhradu - voči výroku: "Ak chceme silných Božích mužov, vytvorme si ich." To je prístup žien k mužom z pozície narcistickej nadradenosti, ktorým sa ženy robia rovnými Bohu! To je prejav pýchy, ktorá NIKDY nemôže vytvoriť Božích mužov! V ľudskej rovine môže vytvoriť muža iba muž - počnúc darovaním chromozómu, ktorý biologicky robí muža mužom až po mužskú verifikáciu chlapčenského správania, ktorým otec upevňuje mužskú identitu syna. Keď sa o to isté pokúša matka alebo iná žena, nefunguje to... Ef 3, 14-15 ukazuje, ako identita ľudského otca pramení v Ježišovom Otcovi. ON - Otec je prameňom aj mužskej identity, preto to hlavné, čo pri vytváraní mužskej identity môže žena urobiť, je neprekážať otcovi a zrieknuť sa monopolu na deti. Viac o tom, čo sa stáva, ak to žena neurobí je tu: http://www.vira.cz/Texty/Clanky/Konec-otcu-nastupuje-nadvlada-matek.html alebo tu: http://www.ligaotcov.eu/novinky/news_ako-nezrele-matky-vytesnuju-otcov-zo-zivota-deti/
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.07.2017 23:31
msh
konečne sa niekto odvážil. ďakujem.
REAGOVAŤ
+
4
|
-
0
17.07.2017 01:29
anna
myslim, ze autorka sa iba zle vyjadrila,...." vytvorit " mozno aj nepriamo....tym chapem urcitu spoluucast - podporu, sprevadzanie....samozrejme, ze chlap to spravi sam - jednoducho to dokaze, ale zena moze nepriamo pomoct - bez toho, zeby to povedala, niekedy aj bez toho, zeby si to aj sama uvedomila - svojou zenskostou....myslim, ze je to prirodzene...
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
17.07.2017 11:17
Jana
Myslím si, že autorka tohto príspevku správne upriamila navigáciu dnešného muža takz.modernej doby. Je veľmi dôležité slovne taktné upozornenie pre uvedomenie si vážnosti danej situácie,pre vedomé uvedomovania si svojho nevhodného postoja voči ženám, voči Bohu a v neposlednom rade aj voči sebe samému. Je potrebné si uvedomiť čo je správne a čo nie...čo sa Bohu páči a čo nie....uvedomiť si hranicu, za ktorú nesmieme, ...lebo za tou hranicou už nie je Boh.
+
0
|
-
0
17.07.2017 12:52
l.
Takže toto je príčina, prečo samotní muži tak často a tak radi ťažia zo svojich vraj daných slabostí? Preto používajú svoju " prirodzenú pudovosť" a "živočíšnosť" ako výhovorku a argument pri hľadaní rozdielov medzi nimi a ženami?
REAGOVAŤ
+
10
|
-
0
17.07.2017 13:49
Miki
Po prečítaní článku mi napadlo, že môj názor, že sa máme obliekať cudne, nie je celkom správny. Že sa mám pochlapiť a neriešiť ako je kto oblečený. Tento článok nebol takto myslený, ale obávam sa že by mohol byť aj takto pochopený. Do istej miery vidím seba ako bojovníka. Ráno bojujem aby som vstal do práce, v práci bojujem aby som ju vykonával poctivo a s kolegami vychádzal dobre hoci sa ako kresťan nemôžem často zasmiať na ich vtipoch, po práci v obchode bojujem aby som si nekúpil nič s cukrom lebo viem že mi to nerobí dobre, na omši bojujem aby moje myšlienky boli smerované k Bohu, a večer aby som trávil čas zmysluplne. Denne vybojujem veľa malých bitiek, niektoré úspešne a niektoré nie. Myslím že by bolo fajn keby som niektoré bojovať nemusel. Samozrejme nikomu nič nemôžem nanútiť, moja čistota je v prvom rade môj boj, ale občas by som uvítal malú pomoc. Ešte by ma potešilo keby v obchode pri pokladni neboli vyložené gaštany v čokoláde ale to by som už asi chcel veľa :)
REAGOVAŤ