logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Konferencia Slovensko 25: Budúcnosť našej krajiny určuješ aj ty!

Publikované: 21.05.2015 o 15:25Autor: Zuzana Vandákováhodiny Prečítate približne za 4.5 minúty
Po minuloročných oslavách 25 rokov od nežnej revolúcie je pred nami budúcnosť Slovenska, ktorú môžeš určovať aj Ty! O tom, ako na to, bude nadchádzajúca konferencia s názvom Slovensko 25.

Konferencia sa uskutoční 13. júna 2015 v hoteli Kultúra v Ružomberku. Je pozvaním pre veriacich, aby sa viac angažovali v spoločnosti, vo veciach verejných, v živote Slovenska. Viac nám o konferencii Slovensko 25 povedali jej organizátori – Eduard Filo a Lukáš Valach, ktorí sú zároveň iniciátormi projektu Kresťan v politike.


Kde má konferencia Slovensko 25 svoj začiatok?

Eduard: Začiatky, ktoré súvisia s podstatou konferencie, a teda premýšľaním o zmene v spoločnosti, siahajú k iniciatíve "Tvoja Vec", ktorá v roku 2008 začala pozývať kresťanov k 5 minútovej modlitbe za zmenu rôznych sfér spoločnosti v našom národe. Ako Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže sme si začali uvedomovať dôležitosť participácie a angažovanosti sa v spoločnosti. V rámci týchto potrieb sme začali hľadať praktické spôsoby, ako formovať mladých kresťanov a viesť ich k participácii. Minulý rok vznikla škola Kresťan v politike, počas ktorej sme začali pripravovať spomínanú konferenciu Slovensko 25.

Prečo ste sa rozhodli zorganizovať ju?

Eduard: Rozhodnutie realizovať konferenciu prišlo z potreby ukazovania dôležitosti angažovania sa kresťanov rôzneho veku a v rôznych oblastiach. V roku 2014 sme hovorili o dôležitosti kandidovania do komunálnych zastupiteľstiev, čo napokon motivovalo viacerých kresťanov zo spoločenstiev a farností a mnohí z nich boli úspešní. Povedali sme si, že to môžeme spraviť podobne aj na celoslovenskej úrovni a hovoriť nie len o politike, ale o všetkých oblastiach vplyvu a ukázať, ako praktickým spôsobom môže každý z nás meniť svoje prostredie. Ďalším cieľom bolo a je pozvať kresťanské organizácie rôznej spirituality, ktoré sa angažujú v práve oblastiach vplyvu , do spoločnej spolupráce na konferencii.

Aké boli reakcie okolia na váš nápad? U koho ste našli (ne)podporu?

Lukáš: Doteraz sme sa zväčša stretli s pozitívnymi reakciami. Zachytili sme asi len dve námietky od ľudí: prvou bolo to, že ľudia majú málo času a ťažko je im vycestovať na konferenciu – to sme vyriešili tak, že konferenciu sme urobili jednodňovú, a to na takom mieste, na ktorého je ľahké spojenie autom/vlakom/autobusom z takmer celého Slovenska. Druhou pripomienkou bolo to, že sa ľudia necítia na to prísť na „politickú konferenciu“. Konferencia Slovensko 25 však nie je politická konferencia – je to konferencia o angažovaní kresťanov v spoločnosti. Na konferenciu sú síce pozvaní aj kresťanskí politici, ale to preto, pretože sú dôležitou súčasťou angažovania sa kresťanov v spoločnosti.

Aká je jej hlavná myšlienka, cieľ?

Eduard: Hlavná myšlienka vychádza už z názvu konferencie. Na Slovensku máme 25 rokov slobody, možnosti voľby, demokracie. Naša krajina zažila rôzne medzníky. Konferencia má toto pripomenúť, no hlavne pomôcť človeku zamyslieť sa, ako to tu bude o ďalších 25 rokov vyzerať. Cieľ konferencie vyplýva práve z myšlienky na budúcnosť a chceme docieliť, aby si každý účastník z konferencie odniesol, ako praktickým spôsobom a v konkrétnej oblasti môže byť prospešným vo svojom okolí.

Pre koho je určená?

Lukáš: Keď som pred pár týždňami nastavoval reklamu na Facebooku, v ktorej sme promovali web Konferencie Slovensko 25, nastavil som vekovú cieľovú skupinu reklamy od 20 do 65+. :-) Konferencia je teda určená pre všetkých dospelých kresťanov, na akýchkoľvek postoch, s akýmkoľvek povolaním. Pre kresťanov, ktorí chcú ovplyvniť smerovanie slovenskej spoločnosti, krajiny ako takej. Pre ľudí, ktorí sa chcú o 25 rokov pozrieť za seba a povedať si – „na tomto diele som pracoval a som rád že to v spoločnosti prinieslo zmenu. Som povzbudený/á, že Slovensko sa mení.“.

Ako prebieha(la) príprava konferencie?

Lukáš: Na príprave konferencie sa podieľajú ľudia z celého Slovenska, takže jej organizácia je náročnejšia ako pri podujatiach, kde máte prípravný tím na jednom mieste a viete s ním promptne riešiť veci. Na druhej strane to do organizovania konferencie prináša rôzne pohľady a návrhy z rozličných častí Slovenska, čo je obohatením nielen pre celý tím, ale aj pre celú konferenciu.

Na čo sa môžu účastníci v rámci programu tešiť?

Lukáš: Účastníci sa môžu sa tešiť na inšpiratívne príbehy od osobností, ktoré svojou prácou a službou už ovplyvnili Slovensko. Veľa môžu zistiť na praktických workshopoch, ktoré v mnohom reagujú na súčasnú situáciu v spoločnosti. Konferenciu navštívia aj zástupcovia viacerých organizácii, preto bude tiež priestorom na získavanie nových kontaktov. Počas konferencie účastníci zistia, ako sa oni môžu zapojiť do smerovania spoločnosti na Slovensku a odnesú si z nej praktický návod, čo konkrétne pre zmenu môžu urobiť oni.

 

Čo od nej očakávate?

Eduard: Od konferencie očakávame dlhodobé ovocie zmeny, za ktorou bude množstvo príbehov. Práve na konferencii môžu ľudia začať alebo si ujasniť svoje poslanie, pochopenie svojho miesta a uvedomenie darov a vplyvu, ktorý im dal Nebeský Otec. Konferencia má vytvoriť aj priestor pre Networking a spoluprácu, takže očakávame nové priateľstvá a tímovosť.

Stojíte aj za projektom Kresťan v politike. Čím je politika pre vás (kresťanov)?

Eduard: Stále viac sa uisťujeme, že politika je pre nás nástrojom, cez ktorý sa dá urobiť veľa dobrého a je prejavom činorodej lásky, ako o tom hovorí učenie Cirkvi.  Politika je pre nás taktiež odrazom Otcovho srdca o spôsobe vládnutia a spravovaní. Politika sa stáva pre nás bližšia, a taktiež chceme ju robiť bližšou pre všetkých kresťanov, ukázať, že politika bude taká, akí ľudia v nej budú pôsobiť.

 

Prečo by sa mal kresťan angažovať v politike?

Lukáš: V dokumente druhého vatikánskeho koncilu, Gaudium et Spes, nachádzame tieto slová: „Všetci kresťania si majú uvedomiť svoje vlastné osobitné poslanie v politickom spoločenstve a dávať žiarivý príklad svojím zmyslom pre zodpovednosť a svojou službou záujmom všeobecného dobra, aby tak dokazovali aj skutkami...“. Toto je jeden z cieľov projektu Kresťan v politike a aj Konferencie Slovensko 25 – aby sme ako kresťania slúžili ľuďom, našej spoločnosti a v rámci svojho poslania ovplyvnili smerovanie Slovenska.

 

Na konferencii bude pripravených množstvo zaujímavých prednášok či workshopov, ktoré budú viesť viac či menej známe osobnosti, ako napríklad Ján Buc, Eduard Heger, Július Slovák, Richard Vašečka a iní.

Využite registráciu za zvýhodnenú cenu do konca mája – 10 € študenti, 13€ ostatní.
Viac informácií nájdete na stránke: http://slovensko25.sk/

 

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.