logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Ste obeťou emocionálneho zneužívania? 5 rád, ako mu zabrániť

Publikované: 23.02.2016 o 20:40Autor: Dr. David B. Hawkins / Preklad: Mariana Michalkováhodiny Prečítate približne za 4 minúty
„Do toho, čo sa stane v našej rodine, nikoho nič nie je,“ hovorievali mnohí rodičia. No to, samozrejme, slúžilo skôr ich zámerom a obavám.

Mnohí z nás vyrastali v „pravidlách“, ktoré nám možno neboli tak celkom na osoh. Učili nás nikdy sa nesťažovať, vždy sa druhým podriadiť a nevynášať von rodinné problémy.

Naši rodičia to určite mysleli dobre, keď stanovili takéto pravidlá. Domnievali sa, že nám tým robia službu a že ak ich dodržíme, vyrastú z nás tí najlepší ľudia.

Žiaľ, niektoré z týchto „pravidiel“ pre nás neboli najlepšie. A mnohí z nás ich prevzali a vo veľkom dodržiavali až do dospelosti bez toho, aby preskúmali, či sú vhodné aj pre našu situáciu.

Počas uplynulých rokov som prijal nespočetné množstvo hovorov a emailov od žien, ktoré trpeli domácim násilím a emocionálnym zneužívaním. Akoby to nebolo dosť zlé samo osebe, tieto ženy mi tvrdili, že nejde o domáce násilie.

„Mala by som pocit, že zrádzam svojho manžela,“ nedávno mi povedala Jacqueline. „Okrem toho, naozaj nechcem zaťažovať svojich priateľov a vlastne, nie som si istá, ako by som opísala, čo sa deje v mojom manželstve.“

„Väčšina žien, ktoré zažili emocionálne zneužívanie, nevie, ako má o tom hovoriť,“ vyjadril som sa. „Takéto zneužívanie nenecháva viditeľné zranenia a je veľmi ťažké povedať, čo sa vlastne deje.“

„Presne tak,“ pritakala mi. „Keď som sa o tom pokúšala rozprávať s kamarátmi, povedali mi – veď to nie je také hrozné. Ako teda môžem pomôcť niekomu, keď nevidím, ako takéto zaobchádzanie človeka ničí?“

Jacqueline pokračovala a rozprávala o tom, ako jej manžel absolútne nebral do úvahy to, čo ju znepokojovalo. Tvrdiac, že to on je obeťou, zľahčoval všetko, čo ju znepokojovalo, a za ich manželské problémy vinil iba ju.

„Skrátka neviem, ako to mám ľuďom povedať, aby tomu porozumeli,“ hovorí s podráždenosťou v hlase. „Som pripravená odísť od svojho manžela a viem, že náš pastor si o mne pomyslí, že nie som normálna. Má pravdu?“

„Nie, Jacqueline,“ uistil som ju. „Väčšina žien, ktoré sú obeťou emocionálneho zneužívania, si to necháva pre seba práve z týchto dôvodov. Cítia sa nevypočuté, bez podpory okolia a boja sa o tom hovoriť. Sú presvedčené, že by si to mali nechať pre seba, takže podpory, ktorú tak zúfalo potrebujú, sa im dostane málokedy. Okolo nás zúri epidémia zneužívania a nevieme o ňom takmer nič. Boh nesúhlasí s emocionálnym násilím o nič menej ako s fyzickým.“

Jacqueline pokračovala ďalej. Hovorila o ľudskom type správania, ktorého som vo svojej knihe Ako sa popasovať s tými, ktorí vás privádzajú do zúfalstva nazval privádzač do zúfalstva. Písal som o tom, ako sa čím ďalej, tým viac žien, no i mužov, obracia na manželské poradne so žiadosťou o pomoc a podporu. Trápia sa s problémami, ktoré naša spoločnosť ešte stále neuznáva ako závažné.

Hoci emocionálne zneužívanie v Biblii doslovne nenájdeme, je jednoduché domyslieť si, že Boh s ním nesúhlasí. Pozrime sa na to, čo hovorí žalmista:

„Spravodliví volali a Pán ich vyslyšal a vyslobodil ich zo všetkých tiesní. Pán je pri tých, čo majú srdce skrúšené, a zachraňuje zlomených na duchu.“ (Ž 34,18 – 19)

Ponúkol som jej nasledujúce rady a chcem ich ponúknuť aj vám, ak by ste sa stretli s emocionálnym zneužívaním:

Najprv si o tejto problematike zistite čo najviac
V súčasnom období sa na túto tému napísalo mnoho. Sú dostupné výskumy a hodnotné informácie, takže sa môžete dozvedieť, čo s tým.

Po druhé, prerušte mlčanie na túto tému
Ako nám hovorí žalmista – volajte a Pán vás vyslyší a pomôže vám vo vašom trápení. Hovorte o tom. Vedzte, že emocionálne zneužívanie je zlé a zraňujúce a ak budete mlčať, nepominie sa. Keď o ňom začnete rozprávať, vnesiete do tejto traumy trocha svetla. Taktiež tým vyslovíte pravdu, ktorú máte, a odmietnete dovoliť niečo také deštruktívne.

Po tretie, požiadajte o podporu a povzbudenie
Čoraz viac ľudí je ochotných stáť pri vás pri skoncovaní s týmto problémom. Čoraz viac ľudí priznáva traumatické dôsledky prenášania viny na toho druhého, nekomunikovania o problémoch, obviňovania všetkých okrem seba, zľahčovania, duševného zneužívania, zahanbovania a iného. Vďaka podpore si budete viac veriť a začnete o týchto problémoch hovoriť, takže násilník bude musieť prestať a vyhľadať náležitú pomoc.

Po štvrté, postavte sa proti emocionálnemu zneužívaniu
Vďaka podpore budete mať viac odvahy povedať, že takéto zneužívanie je zlé a musí sa skončiť. Vďaka podpore a sile zvýšite povedomie o tomto veľkom probléme a povzbudíte druhých, aby taktiež žiadali pomoc. Ba dokonca podnietite odborníkov, aby sa o tento problém väčšmi zaujímali a podnikli nejaké kroky.

A napokon, udržujte si svoje hranice
Buďte jasní, odvážni a silní. Vediete tvrdý, no význačný boj. Ak sa budete pevne pridŕžať svojich presvedčení a hraníc, šancu, že sa stanete obeťou emocionálneho zneužívania, znížite.

...

Hodnotné články každý deň:)

...

Snímka: http://www.hdwallpaperup.com/wp-content/uploads/2015/03/Flower-as-Snowdrop.jpg 

Zdroj: http://www.crosswalk.com/family/marriage/doctor-david/are-you-a-victim-of-emotional-abuse.html

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.