logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Tehotenstvo očami muža: Kto by mal mať prednosť – muž, alebo dieťa?

Publikované: 17.05.2017 o 10:55Autor: Ľubomír Švorcahodiny Prečítate približne za 4 minúty
Žena napĺňa svoje poslanie materstvom. Jej požehnaný stav vzbudzuje starostlivý záujem o ňu i o vyvíjajúci sa nový život. Nie je ani potrebné rozvádzať fyziologické a emocionálne zmeny, ktorými žena prechádza. Všetkým sú predsa úplne zrejmé. Čo však prežíva pri manželkinom tehotenstve muž?

Nič. Muž nemá citové prežívanie, povedali by sarkastickým tónom niektoré ženy. Spoločnosť často nedovoľuje mužom prejavovať dojatie. V obraze tvrdých chlapov, priťahujúcich krehké ženy, slzy nemajú miesto. Pre mužov sa stávajú prejavom slabosti. Muži medzi sebou iba málokedy komunikujú o svojich citoch. Centrálnymi témami ich rozhovorov sú zväčša spôsoby využitia voľného času a práca, zatiaľ čo ženy v očakávaní prírastku komunikujú najmä o ich blížiacom sa veľkom dni.

Neberme obavy muža na ľahkú váhu. Ak nahliadneme do Svätého písma a upriamime svoju pozornosť priamo na svätého Jozefa, ideál manžela a otca, ku ktorému vzhliada mnoho mužov, zistíme, že mal strach. A tento strach nebol len nejakým okrajovým javom. Dohnal ho totiž až k úvahám, že opustí Máriu. Otázky víriace sa v hlave muža môžu byť rôzne.

„Ocitnem sa na druhej koľaji?“

„Neuplynul dlhý čas, odkedy sme si vyslúžili sviatosť manželstva, a už sa stanem druhoradým.“ Schválne, skúsme si v tejto chvíli odpovedať na otázku: „Kto by mal mať prednosť – muž, alebo dieťa?“ Väčšina z nás odpovie: „Samozrejme, že dieťa.“ Je len prirodzené, že to malé, bezbranné stvorenie vyžaduje veľa pozornosti a nehy a že neustála starostlivosť oň unaví matku.

Niektoré matky však akoby pri tom všetkom zabudli na svojich partnerov. Láska je rozhodnutím, ktoré treba obnovovať každý deň. Dieťa vyrastie, odíde z domu, ale čo sa stane s párom, ktorý si už nebude mať viac čo povedať? Nehovoriac o tom, že dieťa sa najlepšie rozvíja po všetkých stránkach, ak vyrastá v prostredí harmónie, v živom príklade žitej manželskej lásky.

Samotné deti mnohokrát obviňujú seba samy z toho, že sú dôvodom, že otecko a mamička sa už neľúbia. To najkrajšie, čo našim deťom môžeme dať, je príklad lásky. Vtedy nebudú musieť deti hľadať únik z ťažkých pomerov doma a manželia po vychovaní detí znova cestu k sebe.

„Zabezpečím dostatočne rodinu?“

Financie. Ich zabezpečenie je výsostnou doménou muža, pričom je potrebné postupovať podľa hesla „čím viac, tým lepšie“. Stručná charakteristika toho, ako to dnes funguje. Pre muža by bola strata zamestnania úplným zlyhaním, ktoré by dlho prekonával. Aj z toho dôvodu veľakrát muži pracujú nad rámec svojich možností a síl.

Ekonomická prosperita domácnosti a rozmach materiálneho zabezpečenia rodiny je pre muža prestížnou záležitosťou a odvádza od toho svoju hodnotu pre rodinu. On je však dôležitý pre to, kým je, nie koľko zarobí. On je otcom, plnosťou autority. Spomenuté heslo „čím viac, tým lepšie“ môžeme ponechať. Dovolím si však zmenu predmetu. „Čím viac lásky a času s rodinou, tým lepšie.“ Otec je autorita, disponuje mocou. Ukazuje svojim potomkom, ako s ňou narábať.

Každý človek má moc vykonať veľa dobra. Problémom v spoločnosti je aj zneužívanie moci a vzbura voči autoritám. Ak nefungujú základné bunky spoločnosti – rodiny, ako potom môže fungovať celá spoločnosť? Či nie je zväčša pravidlom, že otcovia, aj keď menej zabezpečení, odovzdajú svojim deťom vo viacerých prípadoch viac svojím časom a príkladom ako svojím majetkom a množstvom darov, ktoré pripomínajú, že ocko na ne nemá čas?

My sami sme zodpovední za svoj čas. A on je hodnotnejší, ako je možné vyjadriť financiami. Málokedy si to uvedomujeme a to práve aj z toho dôvodu, že s ním nedokážeme rozumne hospodáriť. Na zemi sa predsa rozhoduje o našej večnosti.

„Prišiel som o otca, ako môžem byť dobrým otcom?“

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (9)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
11
|
-
2
17.05.2017 19:19
PHk
Až na tú fotografiu možno s rezervou súhlasiť s obsahom článku, keď v súčasnosti sa vytráca intimita nielen manželov a tým aj príťažlivosť žien, najmä vylepovaním plagátov so spodným ženským prádlom (iné média radšej nespomínam),napr. firmy https://sk.intimissimi.com/index.jsp na zastávkach MHD. To čo získa reklamou MHD, nikdy nenahradí vplyv na neúctu tínedžerov k ženám. Takže uvedená foto podporuje tento kurz v našej spoločnosti. Škoda, že do komentára sa nedá vložiť súbor prezentujúci súčasný stav spoločnosti v oblasti morálky.
REAGOVAŤ
+
14
|
-
0
17.05.2017 19:56
m.
Tiež mam vyhrady voči foto... a rozhodne viac ako k tej, čo je reklamou na spodne pradlo, tam je to azda v poriadku, Ale tu? A takato?
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
18.05.2017 17:55
Kresťan
Foto vyjadruje úctu a lásku muža SÚČASNE k žene-matke i dieťaťu. Problém NIE JE zobrazenie brucha matky, ale drak vytetovaný na ramene muža! Foto tela ženy je skôr problém psychologicko-emocionálny, než IBA morálny. A aspoň časť toho problému je v očiach, ktoré sa dívajú, nie v tom, na čo sa dívajú. Skúste si na cestaplus.sk prečítať článok: #teologiatela_Vzkriesený Adam: Bol nahý a nehanbil sa - a k tomu v diskusii pridané biblické citáty a môj komentár k nim. Jeden zopakujem: Mk 7, 18: …„Tak ani vy nechápete? Nerozumiete, že človeka nemôže poškvrniť nič, čo vchádza doň zvonka, … 20-23: … „Čo z človeka vychádza, to poškvrňuje človeka. Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstvá, … cudzoložstvá, chamtivosť, zlomyseľnosť, klamstvo, necudnosť, závisť rúhanie, pýcha, hlúposť. Všetky tieto zlá vychádzajú znútra a poškvrňujú človeka." Nedostatok formácie vnútra človeka nerieši zákaz publikovania toho, čo on nevie spracovať. Napísal som tam 23.04.2017 15 aj riešenie.
+
1
|
-
0
18.05.2017 19:43
m.
Milý Kresťan, ja som pochopila, že obrazok muža bozkávajúceho ženine tehotné brucho má vyjadrovať lásku k nim obom. Ale nepáči sa mi. Nie kvôli odhalenému brušku, nie kvôli bozku, nie kvôli samotnej podprsenke, ktorá z neho vyčuhuje, ... Tehotných brušiek aj odhalených poprsí naliatych mliekom som ja už videlaaa! :-) A neštítila som sa. Fotka potetovaného rapera a čipkovanej tehule so šticou vlasou cez podpazušie mi pripadá viac vulgárna ako nežná či láskavá. Toť moj názor, moja optika, moje dioptrie.
+
7
|
-
0
20.05.2017 08:54
PHk
K vyjadreniu Kresťana. Rozoznáva Sv. Písmo duševný, psychologicko - emocionálny stav človeka pred a po vyhnaní "z Raja" ? Primeraná nahota na kúpalisku, pláži, či v športe je vnímaná i dnes ako v prvých časoch stvorenia človeka. Samozrejme existujú aj takí, ktorí chodia do takýchto prostredí účelovo a tí sa "poškvrňujú" myšlienkami i emocionálne napriek tomu, že v lepšom prípade z nich nič nevychádza. Poškvrňuje ich zámer - úmysel. Nie som však teológ ani psychológ. V dnešnej spoločnosti pojem "cudnosť" = spiatočníctvo, pretože v tzv. slobode je všetko dovolené a etika je to posledné, čo sa dnes vyučuje na školách. Samozrejme nie je to téma článku,ale existuje x fotografii ženy v požehnanom stave s vyjadrením lásky a vďaky manžela, ktoré sú morálne, etické, vkusné a vzbudzujúce pocity, o ktoré v článku ide.
+
3
|
-
2
17.05.2017 22:38
Kresťan
Samotná otázka článku je zavádzajúca. V láske nikto nemusí mať prednosť! Emocionálne+duchovne zrelá matka má v srdci dosť miesta SÚČASNE AJ pre manžela - otca detí AJ pre deti. Ostaté je omáčka, ktorá sa nedostatok tejto zrelosti v lepšom prípade pokúša riešiť, v horšom prípade zamaskovať. Často sa však riešia len následky nezrelosti matky, nie príčina - samotná jej nezrelosť. Chcieť však nezrelosť súčasných matiek aspoň chápať znamená začať aspoň dve generácie dozadu. Nezrelosť je štafeta, odovzdávaná z generácie na generáciu už od doby, keď štát chcel mať všetky deti v jasliach a rodičov plne zamestnaných budovaním socializmu.Tým začali vyrastať generácie rodičov dnešných rodičov, ktorí už boli ako deti okradnutí o čas budovania lásky s rodičmi a neskôr preto nevedia dať vlastným deťom to, čo sami nedostali. Nie je to nemožné napraviť, ale je to dosť náročné. Vyžaduje to dosť času a dobré vzory zrelého správania, od ktorých by sa tí menej zrelí mohli učiť. Samotný text to nenahradí.
REAGOVAŤ
+
5
|
-
1
17.05.2017 23:19
Aurelius Augustinus
Pán kresťan, v láske nik nemá prednosť? A nemáme predsa milovať Boha nadovšetko? Nemáme milovať svoje manželky viac ako svoje kamarátky?
+
3
|
-
2
18.05.2017 11:58
m.
Tu ide skor o to, ze matka nema davat prednost ani otcovi, ani dietatu. ved oboch miluje, kazdeho inym sposobom, ale miluje ich rovnocenne. A dieta miluju rodicia spolu, takze aj tato spolocna forma lasky spaja navyse aj ich dvoch. Ano, zrelost je tu namieste.
+
1
|
-
1
18.05.2017 18:12
Kresťan
Pre Aurelius Augustinus: Vaša výhrada pramení v nedorozumení - vytrhnutí z kontextu článku, ktorý hovorí o láske matky k otcovi a dieťatu. Tú som komentoval. Ježiš hovorí, že máme milovať "svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!« a »Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!« (Mk 12, 30-32) Písal som, že tým blížnym je ROVNAKO manžel-otec dieťaťa i dieťa. Jak 2, 8-10: "Ak však uskutočňujete kráľovský zákon podľa Písma: "Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!", dobre robíte. Ale ak NADŔŽATE osobám, páchate hriech a zákon vás usvedčuje z priestupku. Kto by totiž zachoval celý zákon, ale prestúpil by ho v jednom prikázaní, previnil by sa proti všetkým." Teda milovať VIAC dieťa ako jeho otca (alebo naopak) je NADŔŽANÍM OSOBÁM - je tiež priestupkom proti láske!