logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Zuzana Vandáková, zástupkyňa
hodiny Prečítate približne za 1.5 minúty
EDITORIÁL: Na nový rok v ústrety večnosti

„Staré sa pominulo, nastalo nové“ (2 Kor 5, 17).

Koniec roka je zvyčajne spojený s bilancovaním toho starého. Nový rok hľadí vpred. Avšak mne nedá neohliadnuť sa dnes ešte za tým, čo bolo. Aspoň na chvíľu. Aby sme mohli bežať vpred.

V minulom roku odišli do večnosti mnohí významní Slováci, aj z našich kresťanských kruhov – don Anton Srholec, zavraždená sestra Veronika Rácková, bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa, don Ernest Macák, gospelový spevák Stanislav „Stanley“ Šášky a napokon, v posledný deň roku, maestro Ladislav Záborský. Ale i mnohí iní, ktorých mená sú (ne)známe.

Aj ich smrť je pre nás pripomienkou našej ľudskej smrteľnosti, no zároveň božskej nesmrteľnosti. Každý deň sa pripravovať. Na stretnutie s Pánom. To večné, tvárou v tvár. Výhovorka, že som mladý/mladá, že mám ešte dosť času a budem na to myslieť neskôr, tá tu neplatí.

Žiť intenzívnejšie. Žiť upriamený/upriamená na cieľ, aby som sa nestratil/nestratila v temnote prítomnosti. (Tú)žiť. Tu žiť. Lebo život je predsa len čakárňou večnosti, ako napísal Pavol Strauss. Len jej predsieňou, predjedlom. Nie sme stvorení len pre tento život, sme stvorení pre večnosť.

Minulý rok som si to často pripomínala. Keď sa smrť spolužiaka stala príležitosťou na spytovanie svedomia, ktoré prenikalo až do špiku kostí (či srdca). Keď ma choroba pripútala na nemocničné lôžko. Keď som cestovala do krajiny, kde boli teroristické útoky. Keď zomreli mnohí, ktorých som poznala. Keď, keď, keď... Nespočetne veľakrát.

Preto dnes prosím o milosť žiť prítomnú chvíľu. Nie prežívať. Žiť, s pohľadom upriameným na nebo. „Pred nami sú lepšie veci než tie, čo zostali za nami,“ napísal svetoznámy C. S. Lewis.

A tak sa modlím a prosím, aby som bola každý deň tohto roka, v každom okamihu, pripravená vstúpiť do večnosti, do Života.

A vstupujem do nového roka s pohľadom upretým na večnosť.

 

...

Snímka: pixabay.com

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.