logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Farár Maroš Kuffa
hodiny Prečítate približne za 2 minúty
Čo by som odkázal mladým mimo Cirkvi? Odpustite nám!

Stavali sme dom a večer som utekal rýchlo na svätú omšu. Len v šuštákoch a teniskách som zastal pri potoku, aby som sa očistil. Zrazu pozerám, oproti mne ide chlapec. Predstavil sa mi ako jašter. On aj vyzeral ako jašter. Keby ste len videli ten chochol - mal ho pomarančovo - fialovo - zelený. Lebku mal vyholenú, sfarbenú na žlto a na nej pásiky. 

Spýtal sa ma: "Čau, nevieš, kde je tu fara?" Ukázal som mu.
"A nevieš, kde je tu farár?" "Ja som farár, nevyzerám tak, ale som."
Bol zvedavý, kam idem.
"Do kostola." Začudoval sa. "Zdá sa ti čudné, že farár ide do kostola?"

Po omši prišla za mnou delegácia
Vzal som ho so sebou. Keďže sme malá dedina, máme do kostola vchod len zozadu. Počul som len, ako babky cvakotali naprázdno. Jedna mala obrovské dioptrie, raz zdvihla okuliare, raz ich dala dole. V ten deň som vedel, že zbytočne kážem, všetky babky pozerali na toho chlapca.

Po svätej omši prišli ku mne delegátky babiek a žien. Vedel som, čo bude nasledovať. Keď som si dával albu, počul som veľavýznamné hm, hm. "Pán farár, keď budete takýchto prijímať, ako je tamten, stratíte veľa veriacich." 
"Myslíte?," odpovedal som im. "Ja si myslím, že veriaceho nestratím ani jedného. A keď stratím zákonníkov a farizejov, Cirkev sa očistí."

 Zostali zaskočené. "Čo tým myslíte, pán farár?"
"Pán Ježiš by sa vyhýbal takýmto hosťom? Alebo som potom nepochopil Evanjelium. Pán Ježiš hovorí: Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov. Opýtajte sa ho, kde má mamu? A kde má otca?

My kresťania nevieme ponúknuť vzor
Ja vám to vysvetlím. Keď sa ma raz spýtali, čo by som chcel odkázať mladým ľuďom mimo Cirkvi, povedal som: Chcel by som ich poprosiť o odpustenie. Týmto mladým dlhujeme veľmi veľa. My kresťania nežijeme tak, ako by sme mali. A aj preto títo mladí odchádzajú z Cirkvi.

Prečo existujú pankáči, prečo má on na hlave jaštera? Prečo sú skinhedi? Prečo má on náušničku v nose, v jazyku? Prečo je to tak? Všimnite si týchto mladých ľudí zblízka, možno zlyhal otec, možno matka. A kde sme boli my kresťania? Kde si bol ty?

Možno stačilo len málo, možno ho stačilo len ťuknúť, aby išiel správnym smerom. Hanbili sme sa, čo povedia iní? A tak sa títo mladí ľudia stratili. My kresťania im nevieme ponúknuť vzor. Namiesto maľovaného Krista maľujeme svojím životom hnusnú pomaľovanú karikatúru. A títo ľudia odmietajú Boha.

Povedia si: Ak je toto Boh, nechcem takého Boha.

 

Fotografia: Mária Jakušová / cesta+

Rubrika Kazateľnica život vznikla po dohode s farárom Marošom Kuffom a jej cieľom je prinášať povzbudenie a praktické Evanjelium cez každodenné situácie (nielen) na fare v Žakovciach.

 

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (21)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
21
|
-
0
26.01.2014 18:18
Anonym
ste užasní... Boh vas musí lubiť...
REAGOVAŤ
+
2
|
-
19
21.03.2014 03:41
lovap
hlavne ked rucate korunky do zvonceka a hlavne papierove
+
2
|
-
0
27.01.2015 20:57
Oné
Boh ľúbi nekonečne aj teba, Anonym :) a dokonca aj Lovapa...
+
25
|
-
2
27.01.2014 18:45
torta
Farár Kufa, ty sa hanbiť nemusíš! Ty si vzorom ! Aj nám, ktorým život dal veľa.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
05.12.2016 15:38
ddddddddddddddddd
mas pravdu,lovap sa pozera na svet len cez cierne okuliare
+
13
|
-
9
28.01.2014 19:07
Katolík
Účes a náušničky by som nespájal stým, či niekto zlyhal, či už matka alebo otec. Je to len zdobenie tela, zvýraznenie individuality, jedinečnosti každého z nás. To isté platí pre hudobný vkus.Nie každý z nás sa vidí v tej pseudo normálnosti, uznanej majoritou ako to jediné normálne/správne. Nie každý chce zapadnúť do stáda oviec, hlavne keď je známe že práve výnimočný ľudia vždy niečím vyčnievali z davu. Aké zlyhanie je prosím Vás potetovaný doktor, čo zachraňuje každý deň životy druhým ľuďom.
REAGOVAŤ
+
10
|
-
4
03.02.2014 09:38
cas
U takehoto je to sebalaska a zviditelnovanie ega
+
16
|
-
2
04.02.2014 20:38
...
Myslim si, ze nie... piercingami,tetovaniami a pod.... chcu ludia na seba uputat pozornost. A preco? Lebo ju nedava dostatocne rodina :(
+
11
|
-
1
21.03.2014 12:24
andreios
Každé takéto "zdobenie" je znakom vnútorného poranenia alebo nejakého vnútorného problému.
+
3
|
-
2
09.07.2014 08:14
Kenzo
Nie som sice psycholog, ale suhlasim s Katolikom. Pozri me sa na ine kultury ako su Africania ci Indiani. Tieto kultury sa tiez maluju a maju piercings.Nemyslim si, ze su nevysporiadani alebo maju vnutorne problemy. Na druhej strane, ludia ktori nemaju na sebe ziadnu tetovacku alebo piercings, sa trapia tak ako sa trapia ludia s piercings a tetovackami. Neposudzuj knihu podla obalu hovori jedno Anglicke prislovie.
+
1
|
-
0
24.05.2015 18:06
Thomas
Opýtam sa katolíka, už si videl potetovaného doktora , ktorý verejne ukazoval svoje tetovanie a zachraňoval denne ľudí . Ja poznám potetovaného doktora na rukách ale on radšej nosí dlhý plášť a neukazuje sa verejne. Myslím , že naše každodenné konanie by malo byť podmienené v mysli tým , že "Buďme vzorom v dobrom nie v zlom" Dávajme dobrý príklad , budem vzorom aj v malých drobných veciach. ( napr. nelepiť žuvačky na kostolné lavice, neodhadzovať len tak na ulici papieriky, vedieť sa ľuďom pozdraviť... atď...
+
7
|
-
3
22.02.2014 12:35
Mária Malaníková
Prečo otec nezarobí? Prečo musí matka do práce aby uživila deti sama? Prečo je matka ekonomicky likvidovaná a osočovaná? Mnohokrát katolíkmi? Prečo matke ktorá pracuje zoberie tento štát viac ako zarobila? Prečo je matka nútená odviesť celý svoj príjem do sociálnej poisťovne? Prečo matke lekár vykĺbi zlomenú ruku ktorú práve napravil? Prečo doteraz nikto v parlamente neprotestoval proti zákonu o odvodoch do poisťovní??Prečo nie sú právnici, ktorí by obhajovali poškodených?
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
26.07.2014 23:32
??????????
Aj ja si kladiem tieto otazky...Preco mame odvadzat do socialnej poistovne ked ani na tu soc. nezarobim? NAS STAT to nezaujima.
+
3
|
-
2
27.04.2014 00:15
Šimon Chyla
Piercingy, náušnice, kérky, dlhé vlasy, číra, potrhané rifle a reťaze na nich..a neviem čo všetko možné ešte, vravíte že sú to znaky vnútorného problému? Sa spamatajte! Neučí nás náhodou Cirkev to, že Bohu je jedno ako človek vyzerá, že Mu ide o čistosť jeho duše a že sme všetci Jeho deti, ktoré rovnako veľmi miluje? Hanbite sa, mladí odchádzajú z Cirkvy kvoli takým ako ste Vy, Vy čo na nás zazeráte keď ideme na prijímanie, čo nás ohovárate za výzor. Navonok ste krásni ale charaktery máte krivé!
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
05.06.2014 18:41
karikavpapuli
Nikto tu nikym s nausnickou medzi ocami nepohrda. Iba sa skonstatovala realita o com taka dekoracia vypoveda. Spytaj sa psychologa...
+
2
|
-
0
28.07.2014 13:54
ddddd
Lv 19,28Pre mŕtveho si nerobte zárezy do tela! Nevypaľujte si (do kože) nijaké znamenia! Ja som Pán!
+
0
|
-
1
22.06.2014 10:22
Mária
Ste úžasný ! :) Potrebovala by som poradiť, kde vám možem napisat? :)
REAGOVAŤ
+
3
|
-
2
26.07.2014 13:14
jana neupauerová
Pane faráři Maroši, jste opravdu úžasný a velmi empatický, čtu všechny vaše příspěvky a nejeden mi dal odpověď na mou otázku...a potřebné vysvětlení....jste flexibilní, to se v katolické církvi nevidí, většinou mi připadá zkostnatělá, ale vy reagujete tak lidsky jako málokdo....jste člověk na správném místě a..přemýšlím, o generální zpovědi...a toužím jít na tu zpově´d k Vám....právě proto, jak velké, otevřené a laskavé vaše srdce je! děkuji, že jste se vydal touto cestou pro ...mnohé, děkuji!
+
2
|
-
0
28.07.2014 19:29
P. Repko, Cífer
Maroš, držím palce, vydrž! Si naozajstný bojovník za Krista. Takýchto ľudí cirkev potrebuje. Tvoj kolega Pavol Repko z Cífera
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
29.07.2014 11:34
iivet
je to sveta pravda ked niesom katolik to neznamena ze som zly clovek ale podla niektorych katolikou je to tak kto nechodi do kostola je zly clovek
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
16.08.2014 07:54
kejsn
Zástupcovia generácií sa nie vždy chápu, ako sa hovorí: Zabudol vôl, že teľaťom bol. Podstatné asi predsa len bude bude pomáhať slabým... Dôstojný pane, nech Pán prijíme Vaše dobré úmysly a skutky lásky a aj naďalej Vás žehná. Osobne Vám držím už roky palce. Nášmu jednorodenému synovi sme dali meno Maroš.
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.