logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Hlad

Sedela som v kruhu ľudí a počúvala. Nemohla som nič vytknúť tomu, čo a ako hovoria. Boli slušní, inteligentní, rozhľadení, skúsení, úspešní a zdravo sebavedomí. Debata bola príjemná a bez urážania alebo posmechu.

„Áno, v Japonsku robia takýto čaj... má silu koňa...“

„A ako to prežívajú moslimovia, keď majú pôst počas ramadánu?“

„Tento druh prírodnej kozmetiky je veľmi jemný, treba to vyskúšať.“

„Bol som tam a títo ľudia sú úplne iní, ako sa o nich hovorí.“

Ešte vtip zo zážitku, smiech.

Všetci sa skvele bavia. Slovo za slovom, k tomu pohár vínka. Sobotný večer je ako stvorený na takéto posedenie, nie?

Ako veľmi som sa tešila na tento čas! Budem hovoriť s ľuďmi, ktorí sú zrelí a samostatní. Vychutnám si to. Túžila som dostať do seba slová, ktoré ma naplnia a dajú mojim dňom inšpiráciu, silu, náplň.

Nemôžem však už vydržať, nemôžem tu ostať. Ticho vstávam a odchádzam od stola, ktovie, či si uprostred debaty vôbec všimli, že tam nie som. Som rozladená, nepokojná, mrzutá z toho, že som tu nedostala nič na hlad kdesi vo mne, v mojom vnútri. Moja duša bola aj po polhodine prázdna, zúfalo opustená, uzimená a skrehnutá. Ani jedno slovo ju nedokázalo zasýtiť a zaplniť v nej dieru, rozďavenú ako zobáčik vyliahnutého vtáčaťa. Ani jedno slovo nebolo ako veľká porcia výdatnej večere pre dušu, teplá, voňavá, sýta a pripravená práve pre mňa.

Jesť, jesť!

Mám v sebe neskutočný hlad a tu mi ho neutíšili. Ani jedno slovo nebolo o láske a plné lásky. Iba tej sebaprezentácie. Slušnej, ale obrátenej len k sebe.

Cítim sa slabá, hoci ma nič nebolí na tele. Akoby tá polhodinka strašne zábavných a poučných rečí vysala zo mňa aj ten zvyšok stravy, čo držal moje ja nažive.

Potrebujem dostať slovo, ktoré zasýti túžbu po skutočnej pravde, láske, dobre, kráse. Slovo, ktoré je plné, šťavnaté, husté a výživné. Slovo, ktoré mi pomôže rásť. Potrebujem, aby mi z toho slova rástli krídla, aby som vládala lietať.

Vchádzam do izby a cítim, ako mi duša hynie, trasie sa, celá slabá. Dolu pri vínku som nedostala nič, čím by vo mne vzkypel život.

Zmáha ma to.

V tom okamihu si uvedomím, že potrebujem byť živá skutočným Slovom. Už rozumiem, prečo vždy odchádzam taká plná, pokojná a spokojná z lavice, keď sa ma Slovo takmer hodinu dotýka, keď sa do mňa sype v megadávkach od prvého po posledné prežehnanie a je vždy presne pripravené na stav mojej duše, na jej potreby.

Už viem, prečo ma stále láka otvoriť Jeho slovo kedykoľvek: aj teraz, dychtivo, v ohrození životaschopnosti duše, siaham po jedinom zdroji, ktorý mám. Klikám v mobile na breviár.

„Milujem Pána, lebo vypočul môj prosebný hlas...“

Ešte len prvé riadky a vyhladnutá duša stíchne.

Koľko pokoja!

Vnútro vo mne sa prestalo plašiť, znovu slovo za slovom padá do mňa, zobáčik večne hladujúcej duše sa zatvára. Zrazu sa vládzem dívať na všetko okolo inak, baterky na lásku sa mi zázračne dobíjajú.

Ako mám žiť bez Tvojho slova?

Nejde to, nejde!

Nenechaj ma bez tejto stravy, prosím!

 

 

 

...

Snímka: pixabay.com

DISKUSIA (8)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
4
|
-
0
05.03.2018 12:00
KK
Dakujem.
REAGOVAŤ
+
3
|
-
0
05.03.2018 13:38

super
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
06.03.2018 09:13
Renátka
Ďakujem. Veľmi dobre poznám ten pocit. Dlho som sa trápila nad tým, že ma také rozhovory nenapĺňajú a hľadala chybu v sebe... Až teraz som našla kľúčové slovo, ktoré taká slušná, neurážajúca konverzácia v sebe skrýva... SEBAPREZENTÁCIA. Teraz vidím, že veci môžu byť aj inak, ako sa na prvý pohľad zdajú.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
06.03.2018 09:46
nk
Ďakujem za úžasný článok. Niekedy mám výčitky z takýchto svojich pocitov, že má ľudia "nebavia" , že som čudná...ale nie ľudia ma nebavia, ale tie prázdne témy zamerané na sebaprezentáciu... Vďaka ešte raz
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
06.03.2018 12:20
Di
Výstižné. Veru - smutné je to, ako my ľudia málo dokážeme dávať iným okolo seba slová lásky, prijatia, pochopenia.....
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
06.03.2018 19:27
Krištof
Bohužiaľ, niekedy možno aj z kazateľnice počuť takéto reči-prázdne a neplodné,ktoré nenapĺňajú,ale deptajú,keď si človek uvedomí,že toto by mala byť potrava pre ducha,na ktorú sú veriaci odkázaní.Aj niektorí cirkevní kazatelia sa správajú,akoby im išlo viac o sebaprezentáciu, ako o prax evanjelia:"hovoria,a nekonajú.Viažu ťažké až neúnosné bremená a kladú ich ľuďom na plecia,ale sami ich nechcú ani prstom pohnúť."(Mt 23,3-4) A Evangelii gaudium 47:"Často sa správame ako kontrolóri milosti,nie ako jej sprostredkovatelia." Keď kňaz nesprostredkuje milosť-MOC BOHA,človek to nemá kde a ako nahradiť.Aj preto je spoločnosť v tak mizernom stave. Ale nevidno,že by z toho niekto v Cirkvi robil pokánie.Iba sa vedú všeobecné reči o pokání (ktoré majú robiť tí druhí).Slovensko by bolo iné,keby to kňazi robili ako v 1Kor2,4-5:"Moja reč a moje ohlasovanie nespočívali v presvedčivých a múdrych slovách, ale v prejavoch Ducha a moci,aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci."
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
06.03.2018 22:09
helena
Slovensko je každý z nas,a treba začínať od seba,nie sme všetci,ani kňazi rovnaki.Preto sa za nich modliť,aj oni su ľuďmi hľadania.
+
0
|
-
0
07.03.2018 10:00
Linda
To je jedno zo slov ktoré spôsobujú chronickú alergiu. Ďalšie sú motivácia, výkon, rozvoj, zisk, koučing, pokrok a ciel. Toľkokrát oplieskane a sprofanovane pojmy.
REAGOVAŤ