logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 1.5 minúty
Vlasy

Závidia mi ich. Každý pohľad znamená, minimálne u ženskej časti môjho okolia, hlasné „ach“.

To máš svoje? Aké sú nádherné! Tá farba! Fakt nechodíš ku kaderníčke na trvalú?

Mať také vlasy, to je môj sen. Dokonca aj naša dcéra, ktorá vôbec nezdedila ani jednu brčku, dlhý čas mrnčala o takú hrivu – zdalo sa jej nespravodlivé, že jej dvaja bratia majú také háro a načo?

Áno, mám vlastné kučeravé vlasy. Po otcovi. Ešte stále mi nejako nedochádza, čo vlastne mám, keď sa nemusím ráno priveľmi trápiť čo s hlavou a vyjdem bez rozpakov von aj strapatá. Vždy to vyzerá dobre.

Hej, sú také, ako mal Dávid. Už nie celkom prirodzene v mojom veku, ale sú ryšavé. Nejako tak vyzerali, kým som chodila do prvej triedy.

A predsa, keď počujem vzdychanie a obdiv nad mojimi vlasmi, neprivádza ma to do pýchy ani prílišného sebavedomia.

Pretože moje vlasy sú len Božou prikrývkou, Božím požehnaním niečoho ľudsky ťažkého, rovnako, ako u Dávida jeho nádherné ryšavé vlasy prekryli prvý dojem z toho, že je... malý.

Malý Žid! Malý rovnalo sa malý chlap, ktorý nemôže ísť do boja. Brnenie by ho privalilo. Meč pripučil. Spoločensky nanič. Aj keď mal príjemnú, peknú tvár a srdce citlivé na Boha.

Dostala som to isté znamenie pokory a zároveň Božieho vyznamenania.

Moje vlasy prekrývajú to, čo je na mne ťažké. Čo ťažko prijímam. Čo sa ťažko nesie. Čo nie je jednoduché. A Boh vo svojej láskavosti nechcel, aby to bolo také okaté, očividné, aby to iných privádzalo do rozpakov.

Som mu za to vďačná. Aj za to, že moja choroba kože je len na hlave, kde ju všade zakryjú divoké vlny vlasov.

A viem: Boh to vždy takto robí. Dopustí, a zároveň aj požehná. To vtedy, keď dáva dary, ktoré chce použiť nie pre mňa, ale pre druhých. Aby som neupadla do pýchy. Aby som si nepripadala ako macher.

Keď ráno vstávam a pozerám do zrkadla (ak stihnem), vidím to isté: moje vlasy sú dar a zároveň brnknutie Božím prstom po nose. Mária, nebuď namyslená. Zakryl som tvoju biedu práve takto, ale ty vieš prečo.

A ja to beriem. Celé.

 

 

...

Snímka: pixabay.com

DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
30.10.2017 11:16
PHk
Typicky ženský problém,ktorý našťastie odplaví čas.Moja manželka sa zas snažila brčkavé vlasy narovnávať.To však nie je podstatné,podstatná je duša,povaha ženy a uvedomenie si "brknutia Božím prstom", čo však tiež býva ocenené až s odstupom času,keď pominie ošiaľ zamilovanosti.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
30.10.2017 14:13
maruška
PHK, pointa Vám unikla, žiaľ. Treba čítať s porozumením. Ja si ich nenarovnávam. Problém je niekde inde.
+
0
|
-
0
30.10.2017 15:18
PHk
Takže prosím pomôžte mi porozumieť Dávida,kto mu závidel alebo azda nemal pokoru pred Bohom, resp. pointu,ktorá je podstatnejšia ako vzhľad človeka, ktorý je ako poľná tráva.Vyrovnávanie vlasov som spomenul len ako okrajovú poznámku.Pokora sa u žien ťažko komentuje.
+
0
|
-
0
31.10.2017 20:56
maruška
PHk, Dávidovi tiež nebolo jedno, že je malý... že nemohol ísť do boja proti Filištíncom... a predsa jemu dal Boh krásne vlasy, príjemnú tvár a pomazanie ako kráľovi... ja som dostala vlasy ako Dávid... na závidenie by boli, ak by neprikrývali psoriázu. Nie je vtip, že ju mám len na hlave, kde to všetko prekrývajú bláznivé kučery? Boh vždy dáva viac ako berie...
+
0
|
-
0
30.10.2017 16:06
Marika
Keď ráno vstávam a pozerám do zrkadla (ak stihnem), vidím to isté: moje vlasy sú dar a zároveň brnknutie Božím prstom po nose. Mária, nebuď namyslená. Zakryl som tvoju biedu práve takto, ale ty vieš prečo. volam sa Maria a tento pribeh je o mne - tiez mam krasne vlasy aj ked nie kucerave a vnutri sa citim podobne ako Vy DAKUJEM ZE STE TO NAPISALI... plakala som - vdaka Bohu za vsetko
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
31.10.2017 20:54
maruška
Mária!!! Objímam si ťa... veľmi, sestersky!