logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Peter Broz
hodiny Prečítate približne za 2 minúty
Kto najväčšmi utrpel vo voľbách?

Tragédiou týchto volieb nie je ani KDH, ktoré sa nedostalo do parlamentu, ani Kotleba, ktorý sa do neho naopak dostal. Skutočnou prehrou je stratená dôvera ľudí, ktorí po voľbách prestali politikom veriť. Úplne.

O voľbách, krúžkoch a vznikajúcich koalíciách sa napísalo veľa. Jedno miesto slovenskej spoločnosti však po týchto voľbách ostalo zvlášť boľavé. Dve pravicové strany – Most-Híd a Sieť svojou rétorikou dlhodobo komunikovali svoj cieľ priniesť do parlamentu zmenu. Chceli dosiahnuť odstránenie korupcie, zastaviť masívne ovládnutie štátu jednou stranou, odstaviť oligarchov. V priamej či menej priamej podobe odmietali spoluprácu s Róbertom Ficom a jeho stranou.

Taktiku strán ísť politicky spolupracovať s takou či onakou stranou nechávam bokom. To, čo bolo tesne pred voľbami cítiť silnejšie ako prvý závan jari, bolo nadšenie a poznanie, že hlas voliča predsa len niečo môže zmeniť. Na malú chvíľu sme zabudli na zahorknuté a cynické komentáre na Facebooku a uverili sme. Boli sme však schladení mrazom tvrdého kalkulu a popretia akýchkoľvek princípov čestnosti a dodržania slova.

Politici majú argumenty vždy poruke: stabilná vláda, hrozba predčasných volieb, v ktorých by extrémizmus ešte porástol, či racionálne rozhodnutie. Žiaľ, ani ten najlepší dôvod nezakryje jednoduchý fakt, že ľudia vložili svoju dôveru do rúk ľudí, ktorí ich jednoducho oklamali.

Táto principiálna nespravodlivosť sa nedá vyriešiť mávnutím ruky. Chronická choroba zvaná nedôvera ničí celú spoločnosť a znemožňuje akýkoľvek rozvoj. Som klamaný, keď si kupujem ojazdené auto, pretože dnes, až na výnimky, majú mnohé pretočené kilometre. Som klamaný, keď si kupujem potraviny a nemôžem si byť úplne istý, či výrobca nepoužil nekvalitné suroviny. Som klamaný, keď si objednávam dovolenku na Slovensku a človek nikdy nevie, či obrázky v katalógu alebo na webe nie sú len „promo“, ktoré majú od reality ďaleko. Ako tu potom môžem žiť?

Chcem však povedať tú najpodstatnejšiu vec: Politika nemá byť odrazom toho najhoršieho, čo človek dokáže: klamať, kradnúť, zabíjať. Aspoň v mojom svete nie. Tam sa politika riadi princípmi, hodnotami a najmä dôverou. Stále verím, že taká politika sa dá robiť. Naša krátka ponovembrová demokracia je ešte len v plienkach. Už dnes vidím prvé semienka nádeje. Rastú pomaly, ale časom prinesú ovocie. Verím, že svojim vnúčatám raz budem hovoriť o divokých začiatkoch politikov z našej mladosti a ony budú neveriacky krútiť hlavami. Som totiž presvedčený, že chyba nie je v demokracii, v usporiadaní štátu, v proeurópskej orientácii a ani konštelácii hviezd. Zlyhávajú ľudia.

Moja výzva pre Slovensko znie: Nenechajme sa znechutiť a verme ďalej. Neklamme svojim partnerom, deťom a kolegom. Vážme si dôveru ako tú najvzácnejšiu komoditu ľudských vzťahov. Ukážme politikom, že náš štandard je oveľa vyššie, ako pochybné manipulácie a prázdne heslá.

...

Snímka: Dollar photo club

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
21.03.2016 09:48
Michal
Uplne suhlasim. Ludia su oklamani. Pevne verim, ze vysledky predcasnych volieb by jasne ukazali nazor volicov.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
22.03.2016 06:20
Thomas
Myslím ,že mnohí neverili, že to môže dopadnuť tak ako to dopadlo.len mi je ľuto, že volbách ludia podporili extremistov a sektárov, ktorí nikdy nebudú robiť konštruktívnu politiku ale len hladať nepriateľa a proti všetkému bojovať. Slovenskému národu chýba kultúrne správanie sa v spoločnosti . tomu sa musíme ešte dlho učiť. ľTeraz je čas Velkej noci pre kresťanov možnosť robiť pokánie aj na tento úmysel.
+
1
|
-
0
21.03.2016 11:16
A.
Príde mi to veľmi smutné ako toľkí "kresťania" po voľbách smútia nad tým že Sulík nie je premiérom. Presadzovať gender idei, a podporovať všetko liberálne by im nevadilo, len aby bola "pravica", aby sa našliapla ekonomika, aby u nás bolo druhé Holandsko... A čo by sa naše deti museli učiť v školách ak by školstvo riadila SaS? Zabezpečiť si ziskové podnikanie je pre týchto "kresťanov" viac než ochrana života, alebo ochrana detí pred sexuálnou výchovou. Podľa mňa treba najprv hľadať Božie kráľovstvo, blahobyt sa nám pridá - verím tomu že kresťania by mali v provom rade odmietnuť SaS,a s ostatnými stranami pokiaľ možno spolupracovať na zlepšení Slovenska.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
22.03.2016 06:25
Thomas
Správna trefa do čierneho. Je smutné ,žen ten kto zapríčiní pád pravicovej vlády je zrazu lídrom pravice. No to sa ťažko vstrebáva. Rozumiem preto aj Most-híd aj Sieti. Momentalne je to v politike v tomto marazme nejlepšie riešenie.
+
0
|
-
0
22.03.2016 06:54
tomáš matkulčík
myslím si, že je doležité dodržať slovo. Hovorí sa, že slovo robí chlapa. Nie som voličom SaS, ale tým, že po voľbách neotočili kabát, získali moje sympatie. Na druhej strane sa mi otvorili oči pri stranách, ktoré po voľbach veľmi rýchlo zmenili názor nato, čo pred tým, tak otvorene kritizovali.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
1
22.03.2016 15:04
B.
Počul som aj názor že interupcie sú často únik pred zodpovednosťou, podobne aj rôzne drogy sú vlastne únikom (ľahké aj tvrdé). Nie je na tom nič chlapské, ani keď na tom SaS trvá, nerobí to z nich chlapov. Ani homosexuálne manželstvá a povinné sex-školenia pre deti. Sú bez zodpovednosti, aj keď trvajú na svojom slove. Tiež rozumiem že ak Béla a Rado majú v sebe kúsok konzervatívnosti tak dali prednosť radšej Róbertovi. Je to menšie zlo.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.