logo
konto fb rss email
INZERCIA
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 1.5 minúty
Čas prorokov

Už tu nie je. Nepodarí sa nám stretnúť ho v uliciach Bratislavy, a už vôbec nie ako kedysi, pár krokov po tom, čo sme vyšli z domu, v sáčku pomaranče, o ktoré sa bez všetkého delil. Poznávacie znamenie bol úsmev a pokoj.

Nie, nebol bez chýb. Aj Jonáš utekal pred poslušnosťou a predsa si ho Boh použil.

Mnohé zo slov a činov, ktorými bol Anton Srholec charakteristický, však hovoria, že musel zákonite narážať. Bol príliš iný, príliš otvorený, príliš samostatne mysliaci a konajúci, a koľko bol dopredu v žití viery pred nami ostatnými, ba aj pred mnohými svojimi bratmi v kňazstve, vie len Boh.

Nebál sa pravdy a nepoznal diplomaciu. A pritom ho rešpektovali aj tí, ktorí do kostola vôbec „nepáchli“. V jeho pravde bol taký kus lásky, že ľuďom, ktorí ešte mali svedomie, nebolo prečo hnevať sa. Iba v tichu, skôr či neskôr, si sám v sebe urobiť inventúru a kľaknúť.

Slúžil do posledných dní tým, ktorí boli rovnako nikde, ako bol on na pôde Cirkvi. Je zvláštne po pohrebe čítať v oficiálnom bulletine, že po revolúcii ho nepoverili žiadnou službou ani rehoľa, ani diecéza. A pritom ťahal za sebou mladých a rodiny, sama Anna Záborská ďakovala za jeho dar, ktorým sprevádzal ich manželstvo od prípravy až doteraz.

Anton Srholec bol outsider na akejkoľvek pôde, a predsa do každej pôdy, na ktorú vkročil, prinášal takú dávku človečenstva, humoru, nadhľadu a prítomnosti Boha, až sa strácal pojem času, rozdielnosti názorov či dokonca postoja k životu.

Iný. V mnohom prorok dní, ktoré žijeme, a ako povedal sám Ján Sucháň, svojím milosrdenstvom predbehol aj príchod Svätého Otca Františka a jeho Rok milosrdenstva. Paradoxne, práve v ňom dostal povolávací rozkaz od Milosrdného.

Zmeraveli sme, keď zrazu dodýchal. Cenu proroka a jeho slová, činy, život najlepšie vidno, keď odíde. Vtedy sa delí čas prorokov – na čas života a (u)kázania Božích vecí a na ten druhý, ktorý je výzvou pre nás.

Don Antonio tu nebol zbytočne, ak konečne začneme žiť tak ako on.

...

Snímka: Pišta Vandal

 

INZERCIA
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (3)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
14.01.2016 22:14
Renáta
Ďakujem za krásne a hlboké zamyslenie. Jednoducho a nádherne ste vystihli jeho osobnosť a obrovskú lásku, ktorú prinášal :)
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
14.01.2016 22:21
Martin V.
Tento pán zanechal vo mne veľmi veľa a ďakujem Pánovi že som mohol žiť v jeho dobe. "Brázdu" vo mne ešte zanechali Ján Pavol II a kardinál Chryzostom Korec.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.01.2016 11:03
Anna Haladová
Milovala som ho počúvať, ked boli s ním dokumentárne filmy v telke, alebo rozhovory, ako anjeli strážny, pod lampou, v Trnave pri soche Jána Pavla II. ked vyjadril podporu arcibiskupovi Bezákovi a čo som si od neho odniesla do života, bola jeho hláška, ked trpel a bol vo väzení, on žil vo svojom vnútornom svete v ktorom mu nikto nemohol ublížiť, lebo bol silný vo viere.
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.