logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 1.5 minúty
Čas prorokov

Už tu nie je. Nepodarí sa nám stretnúť ho v uliciach Bratislavy, a už vôbec nie ako kedysi, pár krokov po tom, čo sme vyšli z domu, v sáčku pomaranče, o ktoré sa bez všetkého delil. Poznávacie znamenie bol úsmev a pokoj.

Nie, nebol bez chýb. Aj Jonáš utekal pred poslušnosťou a predsa si ho Boh použil.

Mnohé zo slov a činov, ktorými bol Anton Srholec charakteristický, však hovoria, že musel zákonite narážať. Bol príliš iný, príliš otvorený, príliš samostatne mysliaci a konajúci, a koľko bol dopredu v žití viery pred nami ostatnými, ba aj pred mnohými svojimi bratmi v kňazstve, vie len Boh.

Nebál sa pravdy a nepoznal diplomaciu. A pritom ho rešpektovali aj tí, ktorí do kostola vôbec „nepáchli“. V jeho pravde bol taký kus lásky, že ľuďom, ktorí ešte mali svedomie, nebolo prečo hnevať sa. Iba v tichu, skôr či neskôr, si sám v sebe urobiť inventúru a kľaknúť.

Slúžil do posledných dní tým, ktorí boli rovnako nikde, ako bol on na pôde Cirkvi. Je zvláštne po pohrebe čítať v oficiálnom bulletine, že po revolúcii ho nepoverili žiadnou službou ani rehoľa, ani diecéza. A pritom ťahal za sebou mladých a rodiny, sama Anna Záborská ďakovala za jeho dar, ktorým sprevádzal ich manželstvo od prípravy až doteraz.

Anton Srholec bol outsider na akejkoľvek pôde, a predsa do každej pôdy, na ktorú vkročil, prinášal takú dávku človečenstva, humoru, nadhľadu a prítomnosti Boha, až sa strácal pojem času, rozdielnosti názorov či dokonca postoja k životu.

Iný. V mnohom prorok dní, ktoré žijeme, a ako povedal sám Ján Sucháň, svojím milosrdenstvom predbehol aj príchod Svätého Otca Františka a jeho Rok milosrdenstva. Paradoxne, práve v ňom dostal povolávací rozkaz od Milosrdného.

Zmeraveli sme, keď zrazu dodýchal. Cenu proroka a jeho slová, činy, život najlepšie vidno, keď odíde. Vtedy sa delí čas prorokov – na čas života a (u)kázania Božích vecí a na ten druhý, ktorý je výzvou pre nás.

Don Antonio tu nebol zbytočne, ak konečne začneme žiť tak ako on.

...

Snímka: Pišta Vandal

 

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (3)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
14.01.2016 22:14
Renáta
Ďakujem za krásne a hlboké zamyslenie. Jednoducho a nádherne ste vystihli jeho osobnosť a obrovskú lásku, ktorú prinášal :)
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
14.01.2016 22:21
Martin V.
Tento pán zanechal vo mne veľmi veľa a ďakujem Pánovi že som mohol žiť v jeho dobe. "Brázdu" vo mne ešte zanechali Ján Pavol II a kardinál Chryzostom Korec.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.01.2016 11:03
Anna Haladová
Milovala som ho počúvať, ked boli s ním dokumentárne filmy v telke, alebo rozhovory, ako anjeli strážny, pod lampou, v Trnave pri soche Jána Pavla II. ked vyjadril podporu arcibiskupovi Bezákovi a čo som si od neho odniesla do života, bola jeho hláška, ked trpel a bol vo väzení, on žil vo svojom vnútornom svete v ktorom mu nikto nemohol ublížiť, lebo bol silný vo viere.
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.