logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Hra na Boha

V Anglicku sa majú, vzdychajú naši genetici vo výskume. Londýnsky inštitút Francisa Cricka získal povolenie na výskum embryí, ich úpravu a zásah do nich.

Podľa kapacít slovenskej vedy a výskumu v oblasti genetiky si u nás dlho o mikroskop s embryom nikto ani nos neotrie. Problém sa vidí predovšetkým v „náboženskom pozadí“.

Úmysel Angličanov je chvályhodný: pochopiť niektoré vrodené choroby a ich postup v prenatálnom vývine a zároveň nájsť spôsob, akým „ovplyvniť“ ochorenie tak, aby jednoducho po narodení nebolo – a to zvlášť  pri vážnych, dedičných chorobách. Navyše chcú prísť na to (a tiež to riešiť), čo je príčinou mnohých spontánnych potratov a neplodnosti.

Háčik je len jeden, a to riadny: použité embryá (ako ťažko je povedať to takto technicky) sa musia do siedmich dní zničiť.

Za týchto okolností sa treba stále pýtať, či môžeme na dobrý cieľ použiť zlý prostriedok. Anglickí genetici sami priznali, že toto celé je len pokus, kde je otázny pozitívny výsledok.

Z celého počínania v Anglicku napriek všetkým ospravedlneniam a alibi o pomoci deťom a rodinám nezaznela ani štipka úcty voči zázraku života, ktorý už v embryu existuje. V tom, čo povedali slovenské kapacity, je tej pokory ešte menej: malá guľôčka, zhluk buniek. Ako je možné, že sa z tohto predsa len stane pri troške úsilia človek?

Skúsme sa pozrieť na celú situáciu cez zväčšovacie sklo času. Vyberme x ľudí v rôznom veku, ktorých budeme pozorovať a robiť na nich výskumy, ktoré môžu zachrániť ľudstvo. Len... potom ich jednoducho zlikvidujeme a nezáleží na tom, či po siedmich alebo štyroch dňoch - sú predsa už použití, tak čo s nimi. Kto sa hlási?

Druhá otázka: kde je istota, že práve v tomto štádiu výskumu embrya sa dá ešte niečo zmeniť? Mnoho štúdií hovorí o tom, že už v prvých hodinách a dňoch počatia je neuveriteľne rýchlo všetko dané – od farby očí až po to, či človek bude mať sennú nádchu alebo Downov syndróm.

Po tretie: napriek humanistickej zásterke stále presvitá von úmysel zbaviť sa bolesti, selektovať ľudí na dokonalých a tých, ktorí nebudú vyhovovať, poslať „späť“ Výrobcovi. Ostáva sa nám znovu pýtať: je človek so zdravotným hendikepom (hoci aj celoživotným) menej cenný a má jeho život menšiu hodnotu a on mizivú pravdepodobnosť žiť šťastne a spokojne?

A nakoniec, Boh presne vie, prečo niektoré rodiny deti majú a niektoré nie. Vie aj to, prečo niektoré deti odchádzajú späť ešte z maminho lona bez jej pričinenia. Tak, ako aj bolesť, aj toto všetko má neuveriteľne presný zmysel v Jeho plánoch – hoci je to mnohokrát náročná a ťažká cesta.

Hundrať na to, že z etických, ale predovšetkým z náboženských dôvodov sa na Slovensku tieto výskumy robiť nemôžu, a označiť tak kresťanov za spiatočníkov a brzdy pokroku, je dosť lacný krok.

A možno je to pre nás, ktorí žijeme vieru pravdivo, výzva ukázať, že život je dar aj vtedy, keď sa naň pozeráme mongoloidnými očami alebo ho objímame ťažkou zdedenou artritídou. Vyjdite von vy, čo máte celoživotnú diagnózu zdedenú po rodičoch, vy s vrodeným hendikepom, vy, čo ste prišli o dieťatko, hoci ste po ňom túžili – a vydajte svedectvo, čo s vami urobila choroba a bolesť situácie.

Ak neukážeme, že život je aj takto krásny, vždy dáme dôvod aj takýmto vedcom hrať sa s celkom objektívnym dôvodom na Boha – len táto hra sa zatiaľ nikdy neskončila dobre a už vôbec nie v prospech ľudstva.

---

Foto: flickr.com

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (4)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
8
|
-
0
18.02.2016 17:52
Anna
Dakujem za clanok..Velmi vystizne...v rodine mame razstep pery a podnebia.Zdedila som to po otcovi ja aj moja neter. Desi ma predstava, ze kazdy plod, ktoremu zistia tuto kozmeticku chybu bude odporucany na potrat...vsak dalsie dieta moze byt dokonalejsie a krajsie... Presla som mnohymi uskaliami a trapenim, ale dnes viem ze Bozi plan bol takyto a bolo mi udelenych neskutocne vela milosti za ktore nesmierne dakujem mojmu stvoritelovi. Je velka skoda ze tato spolocnost uci ludi prijat len to najlepsie co im zivot ponuka a zacina sa to uz od pocatia. Boh nas ochranuj pred takymto "napredovanim vedy"
REAGOVAŤ
+
7
|
-
0
19.02.2016 21:31
anonym
je to možno trochu mimo témy, ale nie celkom, tiež mám celoživotný "hendikep" : som gay. Som kresťan, verím biblii aj učeniu cirkvi, preto som nikdy nemal žiadny vzťah. Aj takto sa dá žiť relatívne šťastne, občas je to otravné keď idem po meste, každý desiaty chlapec sa mi zdá atraktívny a ja viem, že na niečo také ako vzťah s ním nesmiem ani pomyslieť. Ale s Božou milosťou svoj život zvládam, a je tu veľa iných vecí, z ktorých sa môžem tešiť. Som božím dieťaťom a som vďačný za dar života, nech je situácia (zdravotná, finančná, iná) akákoľvek, človek nemá právo určovať, kto si zaslúži prežiť, a kto je "nepodarok hodný likvidácie". Toľko moja skúsenosť, nie je to síce zdravotný hendikep, ale v určitom zmysle slova to hendikep je.
REAGOVAŤ
+
4
|
-
0
21.02.2016 17:26
maruška
Milý môj brácho, som na teba veľmi hrdá! Ďakujem za tvoje svedectvo a modlím sa za teba...
+
0
|
-
0
21.02.2016 19:09
anonym
Ďakujem Maruška za milé slová, potešili ma :) Prajem všetko dobré, tiež sa za teba pomodlím.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.