logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 1.5 minúty
Krajina pred výbuchom

Učitelia, ktorí neučia a stoja na uliciach. Sestričky s výpoveďou pod pazuchou. A rodičia, ktorí nechávajú deti doma, lebo chcú tiež lepšie školstvo.

Ešte by mohli aj nechodiť k lekárom, lebo aj tam sú sestričky (a však aj lekári protestovali), aby ich takto podporili.

Čo deň, to nová napätá situácia.

Tábory stoja proti sebe, len čudné je, že ten menší zatiaľ má stále pozične navrch.

Napriek tomu, že ani porovnávacie štatistiky čo i len s Českom nie sú potrebné na zistenie žalostného stavu v zdravotníctve a školstve. (A to o súdnictve a jeho morálnom dne ani nehovorím.)

Napriek tomu, že to nie je prvý pokus o zvrat z oboch strán, a to nie sú jediné, ktoré treba postaviť na nohy, ak nie dať aj bypass.

Na druhej strane, presne táto situácia ukazuje pravdivý obraz našej vlády, jej predsedu a ministrov: pretože ich postoje, tlačové vyhlásenia a vyjadrenia sú všeličím, len nie priznaním si zlyhania systematickej podpory a riešení v týchto odvetviach.

Byť učiteľkou  detí predstaviteľov našej vlády, neviem, či by som ich v stavovskej cti po týchto výrokoch odučila. Detto v pozícii zdravotnej sestry.

Odhliadnuc od osobných postojov však chýba celej tejto vládnej čeliadke jedno: vedomie, že prišli a majú slúžiť a táto služba má trvať až do posledného okamihu vyhlásenia výsledkov nových volieb. Služba predpokladá aj zodpovednosť za zverených ľudí a hľadanie čo najlepšieho riešenia pre nich aj za cenu vlastných strát. Tento pohľad a čin nám však vláda nedarovala.

Potom ťažko vnímať, že ak bol priestor (a financie) pred nedávnom navýšiť počet policajtov (a tiež pred voľbami), prečo je také problematické zrazu pravdivo riešiť učiteľov a sestry?

Keď sa chce, tak sa dá. Keď sa nechce, tak sa nedá. A keď sa ani nechce, ani nedá, používajú sa útočné reči a obvinenia, kvázi prepočty a úniky, zľahčovanie vecí a tiež autority ľudí, ktorí sa postavia na stranu ukrivdených. (Takže predseda komisie KBS pre zdravotníctvo nie je „dosť dobrý“ na zastanie sa zdravotných sestier, lebo on nie je KBS.)

Otázka svedomia a dobra nie je asi motívom konania ľudí sediacich v najvyššej správe našej krajiny.

Do volieb pár týždňov a väčšina stále mlčí. Neverím, že to nevrie. Neverím, že aj tí necítia už neudržateľný tlak ako v sopke pred výbuchom.

Keď už pre nič iné, tak pre pravdu a dobro pre všetkých.

...

Snímka: Flickr.com (CC licencia)

DISKUSIA (5)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
2
|
-
2
28.01.2016 15:20
Juraj
Veľmi dobre a pravdivo napísané, vďaka :-)
REAGOVAŤ
+
0
|
-
2
29.01.2016 12:52
Martin
Krásne napísané, skutočnosť je ale o to smutnejšia, že nieto človeka v politike ktorý by Slúžil. Ani na pravo ani na ľavo ... kauza stíha kauzu a čím dlhšie sedia na stoličkách tým viac a očividnejšie krad** teda berú zo spoločného pre seba a svojich najdrahších. Budem sa modliť za to, aby sa do čela tejto krajiny raz dostali ľudia s chrbtovou kosťou ktorý by veci riešili naozaj s vedomím služby blížnemu všeobecnému slovenskému a nie len svojmu. Nech Pán žehná túto krajinu a ľudí ktorý vedú boj spravodlivý +++
REAGOVAŤ
+
0
|
-
2
29.01.2016 23:15
maruška
Ak nebudeme mať vieru, že sa tak stane, ak nebudeme o to v tejto viere prosiť, už sme prehrali. Je nás dosť, ktorým prekáža takýto spôsob vedenia krajiny. Ak budeme veriť, vo viere prosiť a vo viere konať - neverím, že Boh tú zmenu nepožehná!
+
2
|
-
1
30.01.2016 18:18
FILIP
Myslím si,že celý humbuk je pár dní pred voľbami vyvolané nemohúcou opozíciou.To len včera sa zobudili,že treba niečo robiť,keď už nevieme ľudí presvedčiť volebnými programami.Vážení mudrci odpovedzte mi len na jednu moju otázku.Je MORÁLNE niekoho zaviazať,že ak stiahne výpoveď zaplatí 3300 eur.Ako prišli vytučené dámy na toto číslo?Hamba!
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
31.01.2016 11:36
Juraj
Je naozaj smiešne povedať,ze ak mi zvýšite plat bude školstvo lepšie.O aká to úbohosť.Celý život som pracoval v košických železiarňach.Chrlili sme stovky,tisíce kvalifikovaných mladých ľudí.Ročne ich končilo množstvo elektrikárov.obrábačov kovov,slaboprúdarov,zámočníkov a mnoho ďaľších profesii.Vynikajuci učitelia teorie,vynikajúci majtri odborného výcviku.Kam do dospelo?Všetko sa to zruinovalo.Odborná škola je minulosť.A hľ,máme tu záchranu.Zvýšte mi plat a ja Vám budem chrliť len vysoko vzdelaných mladých ľudí.Bože môj,aká to hlúposť prekvitá v tejto hlúpej dobe.
REAGOVAŤ