logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA
Mária Kohutiarová
hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Zásah KBS

Občas sme si my, ovce, želali, aby bolo našich pastierov viac vidieť a počuť. Aby sme cítili, že rozumejú, čím žijeme a zastali sa nás. Keď vystúpili s jasnými postojmi biskupi Vasiľ a Lach, zdvihlo sa nám sebavedomie.

Po tom, čo v nedeľu Konferencia biskupov Slovenska zverejnila na svojej internetovej stránke podnety nazvané Desatoro pre lepšie Slovensko, spávam ja a isto aj mnohí iní, ktorí ho postrehli, podstatne spokojnejšie.

Text, ktorý je síce na webovej stránke KBS stručný (azda sa dočkáme aj rozvedenia tém, čo by nebolo na škodu), však triafa najväčšie bolesti priamo do čierneho. Hoci sa to nezdá, všetky body navzájom súvisia a sú očividne precízne premyslené a vypracované.

Áno, Slovensko potrebuje demografický plán, inak nezvládne svoj dôchodkový systém dlho udržať. Ako to urobiť, aby existovala motivácia mať deti? Okrem ekonomických krokov podpory rodín a materskej „dovolenky“ je to určite aj iný spoločenský status matiek a ich zvýhodňovanie. Paradoxne, najviac mnohodetných rodín je tých veriacich a nie je ich tak málo!

Deti, ktoré už tu sú alebo budú prichádzať do slovenských rodín, pôjdu do školy – a potrebujú ísť do školy, ktorá bude mať hlavu a pätu a kde cirkevná či súkromná škola bude mať rovnaké nielen povinnosti, ale v porovnaní so štátnymi aj práva a dotácie – lebo vzdelávajú stále len deti daňových poplatníkov, dokonca mnohokrát v porovnaní so štátnymi školami lepšie.

Deti, nech sa stane s ich rodinou čokoľvek, potrebujú ísť do skutočnej rodiny, kde je ocko a mama – a preto je zákon o adopciách viac než potrebný ako krok k zdravému vývinu tých detí, ktorým sa už raz ublížilo stratou prirodzenej rodiny.

O sociálnych a zdravotníckych službách a ich úbohom stave už hovoril aj otec biskup Lach – a vieme o tom všetci, že nutne potrebujú bypass a iný záujem štátu, ako aj to, že znovu majú byť rovnako postavené aj dobrovoľnícke organizácie v týchto odvetviach, ktoré často suplujú neschopnosť či nezáujem verchušky.

S takýmto zázemím a prijímaním života ako celku môžeme a máme byť ako krajina ústretoví voči tým, čo utekajú – a vôbec nie je potrebné sa báť pri dobre nastavených pravidlách príjmu migrantov. Máme na viac, ako na prijatie jednej skupiny kresťanov.

Je hanbou, aby sa uprednostňovala v tomto štádiu demografie interrupcia pred záchranou života – a to sa na to môžeme teraz dívať len ekonomicky. Pri morálnom hľadisku už stále ide (aj z pohľadu vedy) o dieťa, o skutočnú bytosť.

Stáť v nedeľu za pokladnicou nie je potrebné – prežili sme bez toho štyridsať rokov a tu sme, možno sme viac budovali susedské vzťahy (požičaj mi šálku cukru) a viac delili veci na podstatné a menej podstatné. Iným to daruje čas byť s tými, ktorí sú pre nich dôležití bez tlaku straty zamestnania.

Nešťastne riešené ľudské práva počnúc Istanbulským dohovorom, zakrytým falošne ochranou žien, nie sú ničím, čím by sme sa mali chváliť. Postavme ľudské práva tak, ako majú byť a ako fungujú dlho – a odmietnime to, čo je tlačené zhora ako doplnok vraj „pokroku doby“. Čo sa mohlo zmeniť „dobou“ na skutočných právach človeka?

Byť láskaví k prostrediu, v ktorom žijeme a chrániť ho ako Boží dar - aj tým, že si upracem na ulici „cudzie“ odpadky až po progresívnu podporu a ochranu štátu nádhernej krajiny, ktorú sme dostali.

Možno je ešte x vecí, o ktorých by sa dalo točiť – ale ak začneme od tých hodnotových, mnohé sa druhotne napravia.

Skláňam sa v úcte pred našimi biskupmi a ďakujem, že sú.

...

Snímka: Flickr.com (CC licencia)

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
1
|
-
1
25.02.2016 08:50
Lukáš
Rozmýšľam prečo toto desatoro pre politikov nebolo zverejnené aj pred voľbami pred 4 rokmi. Neboli tieto témy vtedy aktuálne? Okrem toho, ak má KBS ambíciu stať sa nielen náboženskou ale aj morálnou autoritou bude to chcieť viac ako len napísať desatoro, ktoré sa tradične skoro zhoduje s programom KDH. Očakával som, ako od správnych katolíckych pastierov, aby sa zastali očividných politických prešľapov, kde trpeli nevinní ľudia - Váhostav a spol. Zastali sa ich až biskupi Vasiľ a Lach a kto z RKC? Toto desatoro má dobré idey, povedal by som, že je na našu spoločnosť ambiciózne. Nevyhli sa síce populizmu a strašeniu typu LGBTI agenda, ale chápem, že inak sa nedá. Najma keď ich aktivitu v týchto otázkach prebrala AZR.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
1
01.03.2016 23:40
vlado
Potom by museli reagovať aj na špinavosti pravicových strán, vrátane KDH. Reakcia biskupa Lacha bola súčasťou predvolebného boja KDH, ktorý sa tradične niesol v duchu nenávisti a osočovania. Škoda, pretože som katolík ale nemôžem voliť farizejov.
+
1
|
-
1
25.02.2016 16:37
Stanislav Trnovec
Som ako zástupca menšiny mnohodetných rodín veľmi rád, že sa dostávame po desaťročiach zaznávania a dokonca boja proti nám, ako "nezodpovedným" do stredu pozornosti. Dnes pomaly každá politická strana, podobne, ako pred 25 rokmi brala do úst kresťanstvo, tak dnes rodinu. Hovorí to, že rodina je asi v kríze. A mnohodetná po pokusoch politikov vyžiť týždeň z minima uznanie. Lebo stále sme počúvali zdôvodnenia, že by sme vás aj podporili, ale tým podporíme a ukazovali smerom na východ. Na pôde katolíckej cirkvi sa o mnohodetných rodinách vie. Dostal som za úlohu pred určitým časom priamo na zasadaní Pápežskej rady pre rodinu pripraviť podklady okolo mnohodetných rodín. Lenže bez reálnej podpory domácej cirkvi to asi nepôjde. Včera na konferencii o existencii cirkvi som sa chcel spýtať (v súkromných rozhovoroch som to urobil) prečo je v katolíckej cirkvi tak málo svätých manželov (ako dvojice). Pokiaľ viem tak asi iba tri páry. Teda niet vzorov!
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
25.02.2016 16:45
Stanislav Trnovec
Pokračovanie. Dostal som odporúčanie, aby sme o mnohodetných rodinách hovorili na pôde seminárov, školení a podobne. Žiaľ, akosi nie sme vítaní. Ponuky sme dali, len pozvania neprichádzajú. Asi sme príliš radikálny. To, že KBS sa odhodlala dať desať bodov, ktoré jasne formulujú požiadavky je treba nielen pochváliť, ale predovšetkým šíriť medzi ľuďmi. Je to začiatok dialógu a preto sa treba nielen modliť, ale aj obetovať, aby pokračoval. Dúfam a veľmi prosím, aby pokračoval v svetských, tak veľmi ľudských otázkach, ako je sociálna spravodlivosť. Tento dialóg prebehol v mnohých krajinách a viedol k radikálnej zmene postojov veriacich, ale aj okolo stojacich. Lebo dávna múdrosť misionárov znela: najprv nasýťte, a až potom kážte, ohlasujte slovo božie. Ešte raz vďaka!
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
25.02.2016 17:06
Evita
Článok je veľmi dobrý, ale zastavím sa pri bode: obmedzenie interrupcií, - čo je veľmi málo na Hlas národa. V tomto sa mi zdajú otcovia biskupi príliš mäkkí, prepáčte mi, prosím. V Desatore - Nezabiješ, - je jasná pravda o tomto veľkom hriechu. Nie je tam ani zmienka o tom, či dovolíme zabíjať trochu áno, trochu menej. Otcovia biskupi očakávajú možno, že politici vybojujú zákaz interrupcií, ale mali by to byť oni, ktorí majú burcovať svedomie národa. Ich jasné stanovisko má byť NIE za každých okolností, neustávať v Pravde, a hlásiť sa za život vždy a za každých okolností. Bože Všemohúci, žehnaj našich otcov biskupov, aby sa nebáli ohlasovať pravdu, tak, ako si to sám praješ. Amen.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
25.02.2016 18:55
grinvalsky
Naozaj dobrý zásah a slovo do bitky.
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.