logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

MUŽ MODLITBY (1): Najčastejšie chodili Jánovi Pavlovi II. prosby od tých, ktorí nemohli byť rodičmi

Publikované: 22.04.2014 o 17:05Autor: cesta+hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Cesta+ v rámci prípravy na svätorečenie pápeža Jána Pavla II. prináša spomienky druhého sekretára Jána Pavla II. Mieczyslawa Mokrzyckého na tohto pápeža ako muža modlitby. V prve časti sa dozviete o tom, aké mal Svätý Otec zvyky, o jeho stavoch extázy, i o tom, že sa denne modlil za 30-40 prosieb, ktoré mu predkladali v kaplnke.

Modlitba určovala rytmus jeho dňa. Pred rannou svätou omšou sa v spálni modlil ruženec, poležiačky vo tvare kríža.  Potom - nasledovali súkromné modlitby a rozjímanie v kaplnke a svätá omša. Pred audienciami - adorácia. Cestou k obedu - krátke pozdravenie Pána Ježiša.

"Do kaplnky vstupoval pred každým jedlom a  po jedle. Modlil sa Litánie k svätým. Mal ich veľmi rád." Každý piatok - Krížovú cestu v záhrade na terase. Keď chcel byť sám, keď mal nejaký problém, ktorý chcel povedať Pánu Bohu, obliekol si pelerínku a vystúpil na terasu. "Dobre si pamätám ten obraz. Berie si ju a pochoduje na terasu. Tam mal pokoj, trochu zelene, pohľad na Námestie sv. Petra. Bol s prírodou, ktorú miloval. Vždy bližšie k Bohu.

Vraj sa modlil tak, ako dýchal. To napísal André Frossard.

Modlitba, to bola je prirodzenosť, jeho každodennosť. Keď išiel slúžiť svätú omšu, keď odchádzal do auly alebo farnosti, dokonca cestou z apartmánu na audienciu, päť minút bol vždy ponorený do modlitby - mimo náš dosah, "vypnutý". Takýchto chvíľ bolo počas dňa desiatky. Vedeli sme, že vtedy nemôžeme Svätého Otca vyrušovať, pretože je s Pánom Bohom. Neobyčajne spojený.

Biskup Malysiak povedal: "Tí, ktorí mali aspoň raz možnosť sa zúčastniť na svätej omši v jeho kaplnke, budú mať do konca života pred sebou obraz modliaceho sa pápeža, ponoreného do extázy. Sú to mystické stavy..."

Svätý Otec bol mystik. "Vypínal sa". Vtedy nereagoval na okolie. Nevadil mu hluk, nevadil mu šum, ľudia, ktorí sa okolo neho točili. Keď sme ráno spolu s hosťami prichádzali na svätú omšu, nachádzali sme Svätého Otca na kolenách na kľakadle. Ohromný dojem, veľké dojatie. Ale nešlo len o samostatný postoj. Zo Svätého Otca vyžarovala sila, vyžarovala svätosť. Modli sa za každého, s kým sa stretol. Modlil sa pred stretnutím i po stretnutí. Hovoril: "Budem na vás myslieť v modlitbe", "Modlím sa za teba."

"Neboli to prázdne slová. Svätý Otec bol intelektuálne neobyčajne schopný človek, mal vynikajúcu pamäť. Kedysi povedal: Modlím sa za celý svet. A potom po večeri začal vymenovávať štáty, republiky v Afrike a Ázii. Pomyslel som si, že on sa skutočne modlí za celý svet. Celý svet objíma myšlienkami a modlitbou. Konkrétne zeme, konkrétne provincie, konkrétnych ľudí. On to mal v pämati.

A koho alebo čo nemal v pamäti, mal na lístku...

Ukladali sme ich Svätému Otcovi na kľakadlo. Tridsať, štyridsať denne. Boli to prosby poslané štátnym sekretárom. Prepisovali sme ich na stroji a neskôr na počítači. Konkrétny dátum, názov, zem pôvodu, prosba. Teda presne kto a za čo prosí. Keď Svätý Otec ráno prichádzal do kaplnky, lístky už na neho čakali.  Čítal si ich a predkladal Bohu.

Všetky?

Všetky. Boli to prosby veriacich z rôznych svetových strán. Často za obrátenie, za uzdravenie, za úspešnú operáciu. Tiež za zosnulých, blízkych, veľmi veľa prosieb bolo za milosť byť rodičmi.

Prichádzali i ďalšie listy? Že sa niečo podarilo?

Často. Najviac snáď bolo poďakovaní práve za získanú milosť rodičovstva. Všetky takéto listy boli neskôr archivované.

 

PREČÍTAJTE SI AJ:

2. osobný sekretár Jána Pavla II.: Keď pápež zomrel, začali spievať Te Deum

...

Zverejnené s povolením vydavateľstva PAULINKY. Úryvok z knihy: Mieczysław Mokrzycki - Brigida Grysiak: Nehraději měl uterky, preložené a upravené

...

Ilustračné snímky: www.jp2shrine.org

 

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.