logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

MUŽ MODLITBY (2): Ján Pavol II. nosil pri sebe zoznam zamestnancov. Modlil sa za konkrétne mená

Publikované: 23.04.2014 o 18:01Autor: cesta+hodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Cesta+ v rámci prípravy na svätorečenie pápeža Jána Pavla II. prináša spomienky druhého sekretára Jána Pavla II. Mieczyslawa Mokrzyckého na tohto pápeža ako muža modlitby. V druhej časti sa dozviete o denných modlitbách Jána Pavla II. i o modlitbe, ktorú ho naučil otec, ešte keď miništroval. I o tom, ako sa modlil za konkrétnych zamestnancov a ich zoznam nosil zo sebou.

Ján Pavol II. robil zázraky

Môj kamarát, s ktorým som študoval v Taliansku a pochádzal zo Sicílie, ma poprosil, aby som odovzdal Svätému Otcovi prosbu za šťastnú operáciu jeho matky. Prosbu som odovzdal. Svätý Otec slúžil na tento úmysel omšu. Neskôr mi kolega rozprával nezvyčajný príbeh. Tej noci sa jeho mame zdalo, že ku nej prišiel Svätý Otec a pohladil ju po hlave. A lekár - už po operácii - v rozhovore s najbližšou rodinou potvrdil, že cítil, akoby ho viedla nejaká ruka. A keď sa to dozvedel, chcel ísť okamžite k Svätému Otcovi a porozprávať mu, čo zažil. Za krátku dobu mal štastie a dostal sa na audienciu.

A kamarátova mama sa uzdravila?

Áno, maminka sa uzdravila. Je vďačná Pánu Bohu i Svätému Otcovi Jánovi Pavlovi II.

Každodenne mal pápež tiež svoje úmysly.

Áno, a keď už bol starší a slabší, prosil, aby sme ich zapisovali. Vždy to bol úmysel za celú Cirkev a za diecézy v Ríme a za pracovníkov kúrie. Mal tiež kópiu zoznamu osôb pracujúcich v kúrii. Kópiu pracovníkov z L´Osservatore Romano. Po svätej omši vyberal tento zoznam, pozeral sa naň a modlil sa. Bol to pre mňa dôkaz, že Svätý Otec tieto mená a priezviská zahŕňal do svojej modlitby.

V roku 1991 prišiel arcibiskup Jaworský na pápežskú rannú omšu. Pravedpodobne vtedy prvý raz videl Jána Pavla II. ako sa modlí. Videl ho naživo, zblízka. Hovoril, že videl starostlivo každé gesto a každé slovo. Videl hĺbku zjednotenia s Kristom. Keď Svätý Otec pozdvihoval hostiu pozeral na ňu s najúprimnejšou úctou. Len on a Kristus. Boli vtedy jedno.  Mladému kňazovi vtedy ani na myseľ neprišlo, že bude o päť rokov bývať nad pápežským bytom a slúžiť pápežovi až do jeho smrti. Dnes hovorí, že sa za viac než deväť rokov naučil tej modlitbe - jednoduchej a čistej ako modlitba dieťaťa.

"Každý deň sa modlil za dary Ducha Svätého. Modlitbu, ktorú ho naučil otec. Bolo to dávno, to bol ešte miništrantom. Nezabudol ju, ani keď sa stal nástupcom svätého Petra. Svätý Otec prosil každý deň o dary Ducha Svätého. U každého daru sa modlil Otče náš a Zdravas Mária. Taká bola jeho modlitba. O dar múdrosti Otče náš a Zdravas Mária, o dar rozumu Otčenáš a Zdravas Mária, o dar poznania Otče náš a Zdravas Mária, atď... Toto bola typická osobná modlitba Svätého Otca."

Obsah tejto modlitby sme spoznali v októbri 2007. Týždenník Powszechny zverejnil rukopisné poznámky Jána Pavla II.:

"Duchu Svätý, prosím ťa o dar múdrosti, k lepšiemu poznaniu Teba a tvojej božskej dokonalosti,
o dar rozumu, k lepšiemu pochopeniu ducha tajomstva svätej viery,
o dar poznania, aby som sa v živote riadil zásadami tej istej viery,
o dar rady, aby som vo všetkom hľadal radu u Teba a u Teba ju vždy našiel,
o dar sily, aby ma žiadny strach ani pozemské ohľady neodtrhli od Teba,
o dar nábožnosti, aby som vždy slúžil Tvojmu majestátu so synovskou láskou,
o dar Bázne Božej, aby som sa bál hriechu, ktorý teba, ó, Bože, uráža..."

Ján Pavol II. sa tiež každý deň modlil nejaké litánie. Ako hovorí arcibiskup Mokrzycki, mal ich veľmi rád. "Všetky litánia k svätým, loretánske litánie, k Nasvätejšiemu srdcu Ježišovmu.  Všetko to boli tradičné modlitby, ktoré obsahoval Katechizmus Katolickej Cirkvi. Žil nimi. Niekto kedysi povedal, že sa nemodli tak, ako dýchal, ale dýchal tak, ako sa modlil." Modlitba sa časom stala jeho dychom, jeho rytmom srdca.

PREČÍTAJTE SI AJ:

MUŽ MODLITBY (1): Najčastejšie chodili Jánovi Pavlovi II. prosby od tých, ktorí nemohli byť rodičmi

 

...

Zverejnené s povolením vydavateľstva PAULINKY. Úryvok z knihy: Mieczysław Mokrzycki - Brigida Grysiak: Nehraději měl uterky, preložené a upravené

...

Ilustračné snímky: www.jp2shrine.org

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (1)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
0
|
-
0
25.04.2014 07:46
Anna Ďurišová
Je to úzasne, akých krasnych, mudrych, zboznych - nebojim sa pouzit slovo - svatí su tito nasi drahu Sv.Otcovia - papezi nasej drahej katolickej Cirkvi. Som velmi vdacna zato Panu Bohu aj za to ze mozem patrit do katolickej - Jezisovej Cirkvi. Vdaka. Anna Ďurišová
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.