logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Poznáte Jána XXIII.? Osem vecí, ktoré boli v jeho pontifikáte revolučné

Publikované: 11.09.2017 o 10:00Autor: Petra Babulíková (preklad)hodiny Prečítate približne za 2 minúty
Po tom, ako bol Ján XXIII. zvolený za pápeža, stal sa medzi kresťanmi, ktorí s ním spolupracovali a osobne ho poznali, rýchlo známy ako „Dobrý pápež“. Všeobecne známy ako zvolávateľ Druhého vatikánskeho koncilu, bol Ján XXIII. známy aj svojou jednoduchou dobročinnosťou, ktorá trvala počas celého jeho pontifikátu a mala trvajúci vplyv na Cirkev.

1. Nová história

„Dobrý pápež“ urobil jednoduché, ale dôležité zmeny. Zaviedol nedeľnú tradíciu verejného prednesu modlitby „Anjel Pána“ z okna Apoštolského paláca spolu s krátkou katechézou venovanou pútnikom.

2. Osobný

Ako pápež a biskup chcel byť Ján XXIII. vždy blízko verných. Bol prvým pápežom, ktorý opustil steny Vatikánu, aby navštívil farnosti, nemocnice a väznice v okolí Ríma. Občas sa dokonca prešmykol popri Švajčiarskej Garde, aby sa mohol sám poprechádzať mestom.

3. Výnimočný

Ján XXIII. si odvážne zvolil meno protipápeža z pätnásteho storočia, a tým ho očistil. Kardinál Roncalli sa nebál vziať si meno podvodníka, ktorému sa vyhýbali 500 rokov.

4. Pokoj

Ján XXIII. zažil počas svojho života dve svetové vojny, ktoré rozdelili svet na dva nepriateľské politické režimy. Uvedomil si potrebu stavať mosty mieru a dokonca si vymenil listy so svetovými vodcami, akým bol napr. Chruščov, vodca Sovietskeho Zväzu.

5. Odkazy

Po prvýkrát v histórii venoval Ján XXIII. nielen katolíkom, ale „všetkým ľuďom dobrej vôle“ svoju encykliku „Pacem in terris.“ Encyklika silne argumentuje proti používaniu ozbrojeného konfliktu ako prostriedku na dosiahnutie spravodlivosti.

6. Reforma

Len pár mesiacov od zvolenia za pápeža zvolal Ján XXIII. konzistórium, aby bolo zvolených deväť nových kardinálov, z ktorých viac než polovica nebola talianskeho pôvodu. Vymenoval kardinála z Japonska, Afriky, Filipín a Venezuely, a zároveň ponúkol väčšiu reprezentáciu v rámci Kúrie.

7. Vatikán II

Najväčšou úlohou Jána XXIII bolo bezpochybne zvolanie Druhého vatikánskeho koncilu, stretnutia všetkých biskupov z celého sveta, aby skúmali a diskutovali o situácii v Cirkvi. Postarší pontifex, považovaný za prechodného pápeža, vykonal jednu z najkomplexnejších zmien v Cirkvi v moderných časoch.

8. Ekumenizmus

Ján XXIII. pracoval na tom, aby narástol dialóg medzi kresťanmi a všetkými ostatnými denomináciami, dokonca pozval moslimov, amerických Indiánov a členov rôznych kresťanských denominácií za pozorovateľov Druhého Vatikánskeho koncilu. Ustanovil tiež prvý vatikánsky úrad pre šírenie jednoty medzi kresťanmi.

Po jeho smrti davy, poslednýkrát vyjadrujúce svoju úctu, spievali „svätosť teraz“  - gesto, ktoré sme mohli vidieť o roky neskôr po smrti Jána Pavla II. Obaja títo pápeži budú pokračovať v spoločnej histórii, keď budú v túto nedeľu pozdvihnutí k svätosti.

 

 

Zdroj: http://www.romereports.com/pg156536-john-xxiii-eight-achievements-of-a-revolutionary-pontificate-en

Snímka: http://barryhudock.files.wordpress.com/, myunquietheart.blogspot.com, 

 

DISKUSIA (3)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
7
|
-
0
26.04.2014 20:11
Oľga Cengeľová
je to škoda, že v tom čase neboli media tak informované a v našich socialistických podmiekach sme ozaj o tomto vynikajúcom pápežovi nepočuli žiadne správy až teraz sa dozvedame aky bol úžastný a ľudský. Som šťastná,že bol a jeho skutky sú v nebesiach zapísané :D
REAGOVAŤ
+
7
|
-
0
27.04.2014 00:38
maruška
skvelý človek, veľký humorista, jemné vnímavé srdce, pápež, pred ktorým sa je prečo skloniť... veľmi rada sa k nemu vraciam, jeho meno ako druhé krstné sme s radosťou dali nášmu synovi...
REAGOVAŤ
+
4
|
-
0
27.04.2014 17:08
Eva
Veľká škoda, že nemohol pre chorobu dokončiť svoje dielo. Aj tak urobil veľmi veľa pre cirkev, dovtedy nepredstaviteľné. Právom je to Svätý pápež. Už dávno ho pre jeho činy obdivujem a som rada, že bol aj oficiálne takto uznaný.
REAGOVAŤ