logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Wanda Półtawska: Ľudia sa s Jánom Pavlom II. fotili, tlieskali mu, ale jeho dokumenty nečítali

Publikované: 22.10.2015 o 10:33Autor: Martin Ližičiar / Marek Michalenko SDBhodiny Prečítate približne za 21 minút
Žena, ktorá strávila po boku svätého Jána Pavla II. 60 rokov. Počas svojho života prežila štyri roky v koncentračnom tábore, s budúcim pápežom spolupracovala celý život na ochrane rodiny a života. V rozhovore hovorí o tom, aké sú najdôležitejšie témy Jána Pavla II. a ako sa s ním spoznala. Tiež o listoch-meditáciách, ktoré si posielali i o jeho vášni pre hory, knihy a piesne. Lekárka a psychiatrička Wanda Półtawska (92).

Ján Pavol II., človek ktorého ste osobne veľmi dobre poznali, je svätý. Aký je to pocit?

Svätý Otec Ján Pavol II. je v nebi a nezáleží mu na tom, aby sa stal svätým. Nie je svätý, pretože ho svätorečili, ale on je svätý a tak ho Cirkev musela svätorečiť. Som presvedčená o tom, že je svätý od 60 rokov minulého storočia, keď som sa s ním prvý krát stretla ako s kňazom Karolom Wojtylom.

Stretávame sa v Národnej Svätyni v Šaštíne. Je to Vaša prvá návšteva tohto chrámu?

Som tu prvýkrát, ale vašu Baziliku poznám z literatúry. Viem o tom, že tu Ján Pavol II. bol, pretože mi o tom osobne rozprával. Neraz sme hovorili o Slovensku. Počas komunizmu som bola akousi "poštárkou", vozila som listy zo Slovenska do Vatikánu. Mala som tu veľmi veľa priateľov, ale pretože mám už mnoho rokov, moji priatelia pomaly vymierajú. Prišla som priamo z Krakova. Jána Pavla II. som poznala 60 rokov - odvtedy čo bol kňaz, biskup, kardinál a pápež.

Veľmi bolestivým obdobím vo vašom živote bol pobyt v koncentračnom tábore, ktorý bol tiež impulzom k tomu, aby ste sa stretli s kňazom Karolom Wojtylom. Ako si spomínate na tieto okamihy?

Som z rovnakej generácie,  možno trochu mladšia, ako Ján Pavol II. Je to generácia druhej svetovej vojny. Keď vypukla táto vojna, mali sme 17-18 rokov a od samých začiatkov sa poľská mládež zúčastňovala konšpiračných aktivít voči okupantom. Ja som bola v skautskom hnutí (v Poľsku sa volá "harcerstvo"), stala som sa náčelníčkou jednej takejto skupiny.

Už v novembri 1939 vznikla konšpiračná organizácia Zväz ozbrojeného boja. Už vtedy sme s kamarátkami prisahali, že sme pripravené odovzdať život za vlasť. Celý rok som pracovala v tomto hnutí ako kuriérka, až prišli v decembri 1940 prvé zatýkania, pretože bol medzi nami niekto, kto nás zradil. A tak som bola 17. februára 1941 zatknutá.

Čo sa dialo ďalej?

Okrem mňa zatkli aj iné skautky a celá táto skupina dostala trest smrti. Stalo sa to v Lubline, zatklo nás gestapo, no tento trest nevykonali hneď. Umiestnili nás načas do lublinského zámku a 22. septembra transportovali 120 dievčat a žien do Nemecka do koncentračného tábora Ravensbrűck.  V tejto skupine uväznených žien boli aj ženy z Československa. Mala som tam veľmi dobrú priateľku Češku, ktorá bola nadriadená v našom bloku, tzv. bloková. Už dávno nežije.

Trest smrti nebol vykonaný okamžite, určili poradie. A 18. apríla 1942 bola veľká skupina väzenkýň popravených, 13 skautiek zastrelili. Boli to také dievčatá, taká generácia, ešte keď išli na popravu a prichádzali na tú plochu, tak spievali poľskú hymnu "Jeszcze Polska nie umarła..."

 

PROTESTOVALA SOM, ŽE NIE SOM KRÁLIK, ALE ČLOVEK

Aký to bol koncentračný tábor?

Boli sme v tábore, ktorý mal výnimočné postavenie medzi ostatnými koncentračnými tábormi v Nemecku. Neboli tam obyčajné ženy, ktoré chytili na ulici. Išlo o vybrané ženy, ktoré sa angažovali v boji proti fašizmu. Boli tam Poľky, dievčatá z Československa, Ruska, Francúzska i z ostatných štátov Európy. Spolu 8000 žien, z toho polovica Poľky.

Pobyt v koncentračnom tábore vás poznačil aj zdravotne.

Blízko nášho koncentračného tábora bola ortopedická nemocnica, ktorej šéfoval osobný lekár Himmlera, ktorý sa vola Karol Gepfert. Himmler mu osobne odovzdal dievčatá z Lublinu, ktoré dostali trest smrti, aby mohol na nich experimentovať s medicínskymi pokusmi. A 6. augusta sa začali  prvé experimentálne operácie na prvej skupine, bola som medzi nimi. Nevedela som, že budem operovaná, bola som presvedčená o tom, že idem na popravu. Z tábora nás vzali šesť a zaviezli nás do tejto nemocnice. Vtedy som prvýkrát protestovala. Neprotestovala som, keď nás zatkli v Lubline.  Mali na to právo, lebo bola vojna. Ale nemali právo experimentovať na mojom tele.

Keď nás viedli na operačnú sálu, začala som sa skutočne báť a tak som sa spýtala sestričky, prečo tam ideme a ona mi povedala, že budeme operované. Pýtala som sa: "Prečo? Veď sme zdravé!" Povedala som aj chirurgovi: "Nie som králik, ale som človek." Odvtedy nás všetci nazývali králici. Operovaných bolo 73 poľských dievčat, niektoré zomreli počas operácie, iné boli popravené, dnes žijeme iba ôsme, aj so mnou.  No žiadna z nich neopúšťa svoj dom. Iba ja krúžim, cestujem, navštevujem ich.

Tento lekár, sa na procese v Norimbergu bránil tým, že sme vďaka týmto operáciám prežili, čo samozrejme nie je pravda, je to lož. Profesor Gepfert dostal v Norimbergu trest smrti.

Ale počúvajte: Následky z 2. svetovej vojny sú viditeľné a cítime ich aj tieto dni. Dnes Európsky parlament súhlasí s experimentmi na ľuďoch.  Preto moja generácia, Karol Wojtyla a ja, sme celé roky trpeli kvôli tomu, čo sa deje teraz okolo nás. On nebol zatknutý, zachránili ho pred zatknutím, preto bol presvedčený, že ľudia, ktorí sedeli v koncentračných táboroch, to odtrpeli aj za neho.

 

PRACOVAL S LEKÁRMI, TAK SME SA SPOZNALI

Kde ste sa spoznali s Karolom Wojtylom?

O tom, kde sa Wanda Poltawská spoznala s Karolom Wojtylom, sa dočítate v zamknutej časti rozhovoru. Tiež o tom ako Karol Wojtyla prosil pátra Pia za zdravie Wandy i spoločných listoch - zamysleniach. Dozviete sa tiež, ako hovoril svätý Ján Pavol II. o Slovákoch a o tom, čo je najdôležitejšie z jeho života.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (24)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
4
|
-
3
28.04.2014 13:11
Maika
Strašne dlhééééé je to. Keby to boli 2-3 kratšie články, lepšie by sa to čítalo...
REAGOVAŤ
+
0
|
-
1
28.04.2014 14:49
maruška
Ďakujem... pani Wanda... ale nestíham to čítať.. :-) ale snažím sa... čítať aj žiť.
REAGOVAŤ
+
3
|
-
2
30.04.2014 09:21
Ondrej
Maruska zivot je o prioritach. Ak by rozpravanie o Janovi Paulovi II. bola tvoja priorita, nasla by si si na to cas. hmm ... a ked si nenajdes cas na najpodstanejsie veci, nebudes vediet ani zit.
+
1
|
-
0
23.10.2014 08:40
Livka
A niekto aj cita a nepochopi. Laska je zaklad.
+
12
|
-
1
28.04.2014 16:50
ejkoman
Super rozhovor. Je pravda, že my veriaci málo poznáme jeho texty.
REAGOVAŤ
+
5
|
-
0
28.04.2014 17:53
Anna
ďakujem pani Wande za rady i za svedectvo života po boku so sv. ánom Pavlom II. Nie, nie je to dlhé, chcela som čítať ďalej....možno, že nás p. wanda ešte obohatí. Denník priateľstva som čítala, podarovala som ju, lebo som si nechcela nechať to bohatstvo myšlienok iba pre seba. Pán Boh zaplať za všetko.
REAGOVAŤ
+
4
|
-
0
28.04.2014 19:23
Jana
Anna, presne tak, hltala som každé slovo, chcela som čítať ďalej...:-) tak, priatelia, začítajme sa do jeho diela...
+
12
|
-
1
28.04.2014 20:02
Mária
Nádherné svedectvo dvoch svätých rovesníkov! Vďaka pani Wanda!Myslím si, že po prečítaní tohoto rozhovoru, môj život nebude taký istý, ako pred tým. A určite si jeho obah nenechám iba pre seba!Každé slovo sa mi vpísalo priamo do srdca.Vďaka tiež autorom,bolo to niečo výnimočné...
REAGOVAŤ
+
6
|
-
0
28.04.2014 21:27
Roman
Je to krásne svedecttvo. Vďaka autorom za tento príspevok.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
16.08.2014 10:32
katarina
myslím si,že máte pravdu.
+
0
|
-
0
10.10.2014 10:04
Anna V
Máte pravdu! Pripájam sa k vášmu názoru.
+
8
|
-
0
28.04.2014 22:47
Darka
Dakujem s celého srdca vôbec to nieje dlhé práve naopak velmi zaujímavé a poučné,až som mala zimomriavky po tele kolko pravdy a hlbky slova je v tom texte.Kiežby sme sa s toho poučili a žili podla toho,to by bol ten svet krásny.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
1
29.04.2014 13:37
Stanka
Možno sa pani Wanda pomýlila. Biskup PAVOL Hnilica. JÁn je jeho brat profesor histórie. Inak zaujímavé čítanie, vďaka :)
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
30.04.2014 18:29
angela
O Janovi Pavlovi 11 by som citala aj este dlhsie clank , lebo su krasne napisane clovek, na ktoerho sa neda zabudnut a hlavne jeho mudrost to sa neda opisat som rada , ze som si ho mola precitat vdaka
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
01.05.2014 08:40
dita
Ano je to tak , dasa to čítataj užasne a velke DAKUJEME aj za to že nas mal rad , aj my jeho sme mali radi ano bol aj naš .DAKUJEME
+
1
|
-
0
01.05.2014 10:20
mirka
Ďakujem pani Wande a organizátorom, že sa Vám podarilo aby prišla na Slovensko v tomto vysokom veku.Veľmi silné a povzbudzujúce slová na zamyslenie do tejto našej doby a tiež osobne.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
06.05.2014 08:51
Malý
Paní Póltawska se zásadně plete v tom, že v Německu šlo o fašismus. Byl to nacionální socialismus, tedy nacismus, podobně kolektivistická ideologie jako komunismus. Fašismus jako ideologie jihoevropského ražení je přísně individualistický. Fašisti začali říkat německým nacistům až sovětští komunisté, aby zakryli ideologickou příbuznost s nimi.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
24.10.2016 10:50
Vilko
Gorali vravia mos provde asi si študoval dejiny filozofie a pojmológia je dôležitá, ale Wanda Połtawska to pozná prakticky.
+
0
|
-
0
10.08.2014 22:02
Alena
veľmi pekne ďakujem za ieto myšlienky vobec to nieje dlhe aspoň sa človek zastavi a začne nad tým uvažovať mne sa to veľmi pačilo len keby sme takto aj žili bol by tento svet oveľa krajší.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
10.10.2014 09:49
Anna Václavová
Hreje ma plnosť radosti, že som vďaka Bohu, mohla pani profesorku osobne stretnúť pri jej návšteve našej Farnosti pri príležitosti založenia Inštitútu rodiny. Jej spontánnosť, milota a inteligencia prejavu je neopakovateľná-
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
10.10.2014 09:57
Anna V
Ďakujem Pánu Bohu, že som sa mohla osobne stretnúť s pani profesorkou Wandou. Jej milota, spontánny a inteligentný prejav je neopakovateľný.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
23.10.2015 08:49
Veronika
...tento rozhovor som zachytila ešte minulý rok... v polštine... s rovnakým titulkom... :( ani nemám chuť to teraz preložené čítať... :( práve preto Vás nečítam... :( pani Wanda je nekonečným zdrojom inšpirácie. Mala som tú česť stretnúť a zhovárať sa s ňou a s jej manželom osobne. Sú to výnimoční ľudia, ktorí majú čo povedať tomuto svetu. Ak má niekto záujem, na youtube je kopec videí, kde sa vyjadruje k rôznym témam... môžem len odporúčať...
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
23.10.2015 09:20
Cesta+
Rozhovor je nas autorsky a vznikol na Slovensku. Mame aj nahravku:)
+
0
|
-
0
23.10.2015 10:38
cesta+
Ešte jedno upresnenie, zdieľali sme ho na Facebooku s tým, že naozaj vznikol minulý rok, aj sme to tam uviedli. Išlo o spomienku na pápeža práve v deň jeho nebeskej oslavy.