logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Marián Gliganič z nocľahárne pre bezdomovcov: Prečo sa človek ocitne na ulici? Má rodinu, ktorá nefunguje

Publikované: 19.07.2015 o 13:20Autor: Martin Ližičiarhodiny Prečítate približne za 7.5 minúty
K práci s bezdomovcami sa dostal po tom, keď pracoval ako dobrovoľník v hospici. Tvrdí, že obe skúsenosti ho naučili vážiť si prítomnosť, lebo nikdy nevie, či daného človeka ešte uvidí. Cesta+ s ním rozprávala o tom, ako pomôcť alebo uškodiť bezdomovcom, čo ho bezdomovci naučili a aký je najčastejšia príčina, keď človek skončí na ulici. Manažér Nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave, Marián Gliganič (30).

Čím si vás pritiahla práca s bezdomovcami?

Vyzerá to ako náhoda, i keď viem, že veci sa nedejú náhodne. Malo to tak byť, že som našiel inzerát na nástenke, kde hľadali ľudí pre prácu s bezdomovcami a tak som sa prihlásil. Predtým som pracoval ako dobrovoľník v hospici.

Tam ste sa ako dostali?

Lákala ma práca s ľuďmi a chcel som byť nejakým spôsobom osožný a pomáhať.

Dá sa povedať, ktorá práca je ťažšia? Tá v hospici alebo medzi bezdomovcami?

Nedá. Ale možno je spoločné to, že rovnako ľudia v hospici a ľudia bez domova sú jeden deň tam a druhý tam už byť nemusia. Spája ich táto jedinečnosť stretnutí. Dnešný deň toho človeka vidíte, môžete sa s ním rozprávať, môžete mu byť oporou a už ho nikdy viac nemusíte zazrieť.

Vážite si vďaka tomu viac tieto okamihy - stretnutia s ľuďmi?

Určite. Každý deň ma neskutočne napĺňajú. Uvedomujem si, aké je dôležité žiť prítomný okamih - tu a teraz, toto jediné je dôležité. Tu a teraz tu môžete byť pre toho konkrétneho človeka, niečo dobré pre neho vykonať.

 

BEZDOMOVCI SÚ NAŠIM ZRKLADOM

Čo Vás naučili ľudia v hospici?

Možno ľahšie zvládam vďaka práci v hospici straty klientov - bezdomovcov. Spätne vnímam, že to bol potrebný krok k tomu, aby som mohol pracovať tu.

A čo vás naučili bezdomovci?

Našim patrónom je sv. Vincent a nachádzame sa tiež v Nocľahárni sv. Vincenta. On povedal, že chudobní sú našimi pánmi a učiteľmi. Čo ma naučili? Učia ma každý deň mnoho vecí: o mne, o mojich emóciách. Klienti sú často našim zrkadlom, na sebe nám ukážu naše slabosti. Učia ma byť tu pre druhých a menej rozprávať. Učia ma láske.

Čo sa ich snažíte naučiť vy?

Počas nocí, kedy im poskytujeme nocľah, sú na službe len štyria zamestnanci, je veľmi málo času a príde veľa klientov - okolo 150. Niekedy vám tí ľudia prejdú cez ruky ako tovar vo fabrike: "Dobrý deň, aké je vaše osobné číslo?" Nie je čas porozprávať sa s nimi dlhšie, takéto momenty sú len pri ošetrovaní alebo ak klient rieši nejaký problém.

Čo ich môžeme naučiť vy?

Môžeme im ukázať paletu možností, čo sa dá v danom stave robiť. Nejdeme ich vzdelávať, ani moralizovať, klient si musí vybrať sám. My mu ukážeme, aké sú možnosti.

Keď chodíte po Bratislave a ste mimo práce, aký máte vzťah k bezdomovcom?

V práci pracujem, mimo práce nepracujem a nevyhľadávam klientov. Ak ma však zastaví človek, samozrejme, poskytnem mu pomoc alebo informácie. Nepoviem mu: "Teraz nepracujem, príďte zajtra. Zajtra sa môžeme v práci porozprávať."

Niekedy stretnem našich klientov aj v iných mestách, v ktorých by to človek nečakal: napríklad v Poprade klienta, ktorého som nevidel štyri roky, alebo v Banskej Štiavnici. Nevyhľadávam ich však zámerne, pretože si potrebujem od práce oddýchnuť.

 

VĎAČNOSŤ NIE JE KRITÉRIUM, ABY SME TÚTO PRÁCU ROBILI

Sú bezdomovci vďační za vašu prácu?

Ako ktorí, nie je to kritériom pre to, aby sme túto prácu robili.

Aká je šanca, že sa ľudia bez domova postavia na vlastné nohy?

Je to individuálne, nedá sa to zovšeobecniť. Niekomu stačí pomôcť vybaviť občiansky preukaz a začne si hľadať prácu, začne pracovať, zarobí si peniaze a odíde od nás. Niekomu nestačí ani to.

Bezdomovectvo patrí do sociálnej práce, k sociálnym patológiám. Je to veľmi špecifický jav, veľmi individuálny, mnohí z tých ľudí majú psychické problémy. Je to teda aj psychologický problém, nielen sociálny.

Dá sa povedať, čo je najčastejšia príčina, že sa človek stane bezdomovcom?

Odpoveď sa dočítate v zamknutej časti rozhovoru. Tiež to, ako sa zachovať k bezdomovcovi, ktorý chce peniaze na alkohol, čím môžu ľudia bezdomovcovi pomôcť a čím uškodiť, o priateľstvách s bezdomovcami.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.