logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Maminky, buďte doma so svojimi deťmi čo najdlhšie!

Publikované: 15.02.2016 o 10:15Autor: Zuzana Rigdováhodiny Prečítate približne za 2 minúty
Manželstvo je samo o sebe oblasť, na ktorej pracujeme, a keď sa ešte snažíme sťažiť to skorým nástupom do práce, výsledkom je unavená mama, nespokojné deti a manžel na poslednom mieste. A tak po mojom nástupe jednoznačne hodnotím, nemá to zmysel.

Prečo? Prečo je najlepšie ostať doma? Je na to veľa dôvodov:

1. Ušetríte si tak kopu nervov a výčitiek. Keď dennodenne odchádzate z domu s pocitom toho, že by to tak nemalo byť, nemá to pozitívny dopad ani na vašu prácu. Nehovoriac o tom, že ísť do práce po prebdených nociach, ranných revoch v škôlke a podať tam výkon, uznajte... :-)

2. Tento čas je jedinečný a neopakovateľný. Deti rastú rýchlo a pre spoločný vzťah je dobrý začiatok na nezaplatenie. Buďte tam, keď začnú rozprávať, keď kladú prvé otázky, keď sa boja rôznych vecí a keď sa učia, ako vychádzať s rovesníkmi. Keď sa učia tie najdôležitejšie veci o živote.

3. Neviem, ako to vidia psychológovia, ako je to s tým „quality“ a „quantity“ time, ale život mi potvrdil, že pre dieťa v malom veku stačí, že mama je blízko, nemusí sa s ním nutne celé dni hrať montessori aktivity. To, že ste tam, i keď podráždená a nervózna, to je najviac. Dieťa to v jasliach a s opatrovateľkou vydrží, ale keby si mohlo zvoliť, určite by volilo mamu.

4. Ak je v niečom Slovensko na popredných miestach v EÚ, je to dĺžka rodičovskej dovolenky. Prečo to nevyužiť? Áno, finančne je to bieda, ale ak ste vydržali a neumreli hladom dva roky, je veľmi pravdepodobné, že sa to neudeje ani do tretieho roku veku vášho dieťatka.

5. Choroby detí, adaptácia v škôlke, škole niečo trvá. Načo si to komplikovať dennodenným strachom, čo prinesie ráno a čo budeme robiť, keď padnú všetky záložné plány. A to nehovorím o tom, že nie každá má to šťastie na ochotné a dostupné babičky.

6. Počkajte na ten správny čas. Aj v materstve prechádzame fázami, je to prirodzený vývoj, a samy budete vedieť a vidieť, keď už budete pripravené na ďalší krok, čím práca celkom určite je.

7. Ak je nástup nevyhnutný, skúsme pouvažovať nad „dvojitou materskou“, čo je materská dovolenka otecka v rámci troch rokov dieťaťa, alebo využiť tie možnosti, ktoré umožňuje Zákonník práce, t. j. požiadať o skrátený úväzok, flexiprácu a možnosť práce z domu, teda to, čo mame dieťaťa do pätnásteho roku veku aj zákonom prislúcha.

Čo sa týka mojej skúsenosti, nastúpila som po takmer siedmich rokoch a tiež využila možnosť skráteného úväzku a som najšťastnejšia na svete. V pokoji som s deťmi prešla fázami adaptácie, bola k dispozícii počas prázdnin, chorôb, vzdoru, ušetrila som tým sebe a rodine veľa nervov. No a v momente, ako som nastúpila, hneď som bola hlavou späť, nič mi neušlo, naopak, tými rokmi doma som tak veľa získala. A ako moja kamoška vhodne poznamenala, v živote máme k dispozícii len sto percent, teda robote vieme dať tridsať percent, rodine tridsať a sebe tridsať. Je lepšie dať v istom období sto percent rodine a potom to postupne presýpať inak. Lebo, summa summarum, človek nakoniec klame len sám seba.

Pozn.: Tieto rady nie sú, samozrejme, aplikovateľné na rôzne životné situácie, ktoré vyžadujú tento krok, a nemajú za úlohu akokoľvek znevažovať pracujúce maminky.

---

Foto: A. Hrušovská

DISKUSIA (18)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
1
|
-
0
15.02.2016 11:25
Linda
Mili citajuci a diskutujuci, ano polovicne pracovne uvazky sice podla zakona prisluchaju matkam deti do 15 rokov, ale uprimne, viete o i takych? Sama by som prijala uvazok od 8:00 do 12:00 keby existoval.
REAGOVAŤ
+
4
|
-
0
15.02.2016 15:45
Autorka
Ja na taký robim :-) nebolo to automatické, bolo potrebné to vybojovat, ale čím viac si budeme vedome svojich práv a budeme sa ich dožadovať, tým je väčšia šanca, ze si postupne zamestnávateľov a spoločnosť "vychovame". Držím nám palce!
+
6
|
-
0
15.02.2016 13:36
maruška
Toto je náročné rozhodnutie... sama ho odkladám, čo sa týka nástupu do práce, už 20 rokov... je to náročné po finančnej stránke, ale vždy nás Pán požehnal - a ja viem, že aj toto je v Jeho očiach také podstatné, že nás nikdy nenechal utopiť sa biedou...
REAGOVAŤ
+
9
|
-
0
15.02.2016 18:04
Ludmila
Bola som doma s 8 detmi s jednou 5 mesačnou prestávkou 19 rokov. Verte, čas strávený s detmi sa vám vráti. Mám VŠ a po tak dlhej MD som získala v malom mestečku robotu v oboru. Dve deti už doštudovali VŠ, ďalší sú ešte na školách. Vždy sme mali príjem pod úrovňou životného minima, ale vždy bolo toľko, koľko sme potrebovali.
+
5
|
-
1
15.02.2016 19:10
Zuzana
Áno toto je na 100% pravda. Sama to mám zažité. Na materskej som bola 16 rokov,z jedného priemerného platu sme kúpili a opravili starší dom pri Bratislave.Vždy sme mali toľko,koľko sme potrebovali,Pán sa vždy postaral.Nikdy sme nejako extra nestrádali,nemali sme všelijaké nepotrebné veci ani zahraničné dovolenky,ale vedeli sme prečo to robíme.Aj deťom sme to vysvetlili tak,že tým netrpeli. Pán veľakrát urobil pre nás zázrak.My sme len otvárali oči,že toto je ako možné. Verte,oplatí sa vložiť svoj život do Jeho rúk a úplne Mu dôverovať.On je náš bohatý,láskavý a starostlivý Otec.
+
1
|
-
0
15.02.2016 17:02
Linda
Autorka: statna sfera ci sukromna?
REAGOVAŤ
+
3
|
-
0
15.02.2016 18:36
autorka
sukromna, IT firma...je mi jasné, že vracať sa z RD a žiadať o úpravu prac.času je jednoduchšie, ako hľadať takúto prácu nanovo, snáď sa to ćasom zlepší aj na Slovensku. v EU sú takéto úväzky bežné a výhodné pre obe strany. Zákonník práce ale jednoznačne stojí na strane matiek.
+
2
|
-
0
16.02.2016 20:34
Zuzana
Tiez som sa po 4,5 roku vratila po materskej do prace a tiez som ziadala o skrateny pracovny uvazok, na 6 hodin denne... a umoznili mi to. kazdy den som uz o 15,30 s detmi, odchadzaju zo skolky medzi prvymi a je to pre mna dolezitejsie nez mat lepsi prijem. mame tak kazdy den niekolko hodin na spolocne aktivity... keby som robila normalne, chodila by som domov o 18,00 a to by sme sa uz ledva stihli trosku porozpravat a uz by sme museli riesit pyzamka, veceru a odchod spat...
+
0
|
-
0
15.02.2016 18:42
autorka
jo a o "dvojitej materskej" málokto aj vie. je to možnosť otecka byť s dieťatkom doma po tom, ako skončí materská dovolenka mamičke, ďalších plných 8 mesiacov a podľa podmienok platných od 1.1.2016 vo výške 70 percent z hrubej mzdy. to je dokopy 16 mesiacov so slušným príjmom.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
1
15.02.2016 21:30
mimi
Toto sa mi nezdá. Ste si istá, že je to tak?
+
2
|
-
0
16.02.2016 09:07
maria
Ono je to vsetko ok, ale ked na pohovore poviete , ze chcete polovicny uvazok, alebo skrateny a maju moznost vybrat si z dalsich 10 zien, ktore su bezdetne, alebo nemaju taketo naroky, koho si zamestnavatel vyberie? Inak tiez som bola zopar rokov doma s detmi a bolo to super. teraz uz pracujem, ale ked som si hladala pracu s polovicnymi a skratenymi úväzkami som vôbec nepochodila. Hoc sme si vedome svojich prav a podobne, nie je to uplne lahke nieco take najst.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
16.02.2016 10:16
Autorka
Mimi: ano, ano, pogoogli "dvojita materska".
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
16.02.2016 11:23
Cecilia
Zijem v zahranici, este deti nemam ale momentalne tiez pracujem len na 70%. Je to tu bezne. Aj muzi pracuju na skratene uvazky ked chcu. A zeny matky bezne robia len na styri hodiny denne aby sa mohli venovat rodine a detom. Je smutne ze u nas na SK taketo nieco este bezne nie je. Na SK je zauzivane ze clovek musi pracovat od rana do vecera aby vobec bol "platny" ze pracuje.
REAGOVAŤ
+
7
|
-
0
16.02.2016 20:50
Ján
Pani Zuzana ďakujem Vám za výborný článok. Myslím, že ste tým dala návod a dodala odvahu pre mnohé mamičky. Sami sme to zažili. Práve toto veľmi chýba dnešným mladým rodinám. Peniaze, výborné postavenie, kariéra, byť IN... to sú veľké, veľmi veľké, pokušenia pre rodiny, alebo vôbec pre mamičky, nielen u nás. Najprv sa rodičia tešia, že budú mať deti a potom ich dávajú od seba preč. Dôvody sa vždy nájdu. I keď určite dôležité je, aby aj manžel bol za to ( aj keď sú starí rodičia proti a niekedy veľmi proti), aby manželka a matka bola doma pri deťoch. Mnohé rodiny dnes žijú akoby verili v reinkarnáciu :-) V jednom živote chcú mať všetko hneď: nový dom, nové auto, prípadne aj drahú dovolenku, výborné postavenie v zamestnaní...Potom však obyčajne musia splácať veľké hypotéky ( v druhom, alebo v treťom živote sa budú venovať deťom ??? ) Preto je toľko duchovnej biedy okolo nás, pretože matky ( aj otcovia) neplnia svoju veľkú úlohu, v ktorej ich nikto nenahradí. Mamičkám prajem odvahu.
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
21.02.2016 21:10
Stanislav Trnovec
Článok je zaujímavý a otvára viacero otázok. Jednou z nich je materská/ rodičovská dovolenka. Je to čas pre matku, alebo pre dieťa? Samozrejme predovšetkým je pre dieťa, lebo práve vtedy získava väčšinu sociálnych zručností. Takto sa snažíme ako Klub mnohodetných rodín už viac ako 7 rokov presadiť smernicu EÚ ohľadom ochrany tehotných a dojčiacich žien. Najviac sú ekonómovia, lebo v rodičovskej vidia iba absenciu z výrobného procesu. My, ľudia nie sme zaujímaví. Je veľkým omylom, pokiaľ sa program podpory rodín zakladá na zvyšovaní zamestnanosti žien. Keď som hovoril o tom s predstaviteľmi politického subjektu, ktorý to má vo volebnom programe, tak nechápavo reagovali. Škoda! Nestačí mať iba slogany, treba mať aj reálny program! Autorke držím palce, lebo prejavila odvahu povedať nepopulárne!
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
01.03.2016 23:41
Nevládzem...
Každá matka by chcela ostať doma s dieťaťom čo najdlhšie...ak by som išla na materskú, tak zamestnávateľ mi drží miesto len pol roka, robiť na záchranke na skrátený úväzok či z domu sa nedá...a nanajvýš ak partner nedá ani cent, pôžičku na dom splácam sama, inkaso a domácnosť + stravu tiež....ako to tak píšem, uvedomujem si, že sa na materskú dovolenku nikdy nedostanem... :-(
REAGOVAŤ
+
1
|
-
0
27.05.2016 12:10
Ani ja...
Presne takto to v reale funguje skoro vsade. Nadherne sa cita ze niekomu po MD umoznili skrateny uvazok alebo ju zamestnali v odbore, gratulujem - ale kolkym promile z tych vsetkych matiek? A kolkym bez protekcie? Mam kopu odstrasujucich prikladov z okolia a iba velmi malo tych pozitivnych. Keby to bolo take jednoduche, mali by sme deti vsetky bez zbytocneho odkladu, ale zial ta realita je priserna. A vobec nie preto, ze by sme vsetci museli mat auta a nove domy a dovolenky - kdeze! Kto nezdedil byvanie a ma si kupit co i len starsi jednoizbak a cestuje MHD, aj tak obracia kazdy halier, a rozhodne si nemoze dovolit riskovat zamestnanie, ak nechce prist o strechu nad hlavou.
+
0
|
-
0
22.07.2016 21:09
Zuzana
Krásny článok..Ďakujem Zuzka..Čo viac ako skutočne BYŤ s tým malým človiečikom mu môžeme dať? Dať seba je najviac, materiálne veci sú nepodstatné. Verim, že s JEHO pomocou sa to dá, akokoľvek ťažké sú u nás na to na Slovensku podmienky a som MU vďačná za to že môžem byť s mojím krasnym dievcatkom doma a verím, že budem moct byť pri nej pokiaľ to bude potrebovať. Držím palce všetkým ktore sa o to snažite a súhlasím s nadpisom článku - a svet bude lepší!
REAGOVAŤ